Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

Polemika - Krucjata dobra czy z³a?

Chaos - 2008-12-05, 10:24
Temat postu: Krucjata dobra czy z³a?
Czy w imiê Boga mo¿na zabijac?Co¶ mi siê nie wydaje :-?
SB - 2008-12-07, 19:04

Kiedy¶ by³o mo¿na, ale widaæ czasy siê zmieniaj±...
kuboleo - 2008-12-08, 00:16

Zawsze siê znajdzie kto¶ kto bêdzie uwa¿a³, ¿e mo¿na zabijaæ "nie wiernych". Nawet w¶ród katolików mo¿na znale¼æ ludzi, dla których liczy siê to jakiego wyznania jest druga osoba i my¶lê, ¿e to w³a¶nie wyznanie im przeszkadza, bo i tak ludzie wierz± w jednego Boga, tylko inaczej go nazywaj±, a to czy modl± siê zwróceni w stronê mekki, czy czytaj±c Torê to nie powinno mieæ znaczenia.
Go¶æ - 2008-12-08, 17:14

Kuboleo uwa¿a ¿e nie ma ró¿nicy czy wierzy jako mahometanin, ¿yd czy katolik, - ja siê z tym nie zgadzam, stanowczo siê nie zgadzam, gdy¿ Ko¶ció³ jest tylko jeden - Chrystusowy - i jest on dany cz³owiekowi jako jego droga do Boga, nie chcê byæ czekaj±cym na Mesjasza, skoro on ju¿ przyszed³ (¿ydzi) nie chcê wierzyæ ¿e mo¿na w imiê ¶w. wojny zabijaæ niewiernych, nie chcê! Obecny papie¿, wtedy jeszcze kardyna³ napisa³ Dominu Jesus est. I chyba ma znaczenie czy oddaje cze¶æ jednemu Bogu w trzech osobach, czy nie!!!
ABu - 2008-12-09, 11:26

Anonymous napisa³/a:
Ko¶ció³ jest tylko jeden - Chrystusowy


Jak to udowodniæ mahometaninowi czy ¿ydowi?

Je¶li wierz± z przekonaniem i ca³ym sercem to moim zdaniem jakiekolwiek nawracanie czy jego próby skazane s± na pora¿kê. Odwróæmy sytuacjê - gdyby kto¶ ciê, drogi Go¶ciu, przekonywa³, ¿e to Allach jest najwy¿szy to uwierzy³by¶?

szatan - 2008-12-26, 21:06

A sk±d wiesz, ¿e bêd±c katolikiem wierzysz w³a¶ciwie? Dlaczego pozwalasz, ¿eby ko¶ció³ interpretowa³ Biblie za Ciebie i wpaja³ Ci swoje nauki skoro jeste¶ taki pobo¿ny? Istnieje przykazanie "nie zabijaj" wiêc tyczy siê ono wszystkich ludzi tak jak "mi³uj bli¼niego swego jak siebie samego". Dlaczego wiêc mamy zabijaæ osoby inaczej wierz±ce ni¿ my skoro s± oni naszymi bli¼nimi? Od razu widaæ, ze nale¿ysz do katolickiej masy kierowanej czarn± sutann±...
ABu - 2008-12-27, 00:26

Cytat:
A sk±d wiesz, ¿e bêd±c katolikiem wierzysz w³a¶ciwie?

Kogo pytasz?

Cytat:
Dlaczego pozwalasz, ¿eby ko¶ció³ interpretowa³ Biblie za Ciebie i wpaja³ Ci swoje nauki skoro jeste¶ taki pobo¿ny?

Taaa, kiedy¶ ju¿ o tym pisa³em, ¿e kupka cegie³ek jako¶ niespecjalnie garnie siê do my¶lenia, a tym bardziej interpretowania zapisów. Co innego Ko¶ció³, ale to ju¿ inna bajka.

Cytat:
Istnieje przykazanie "nie zabijaj" wiêc tyczy siê ono wszystkich ludzi tak jak "mi³uj bli¼niego swego jak siebie samego". Dlaczego wiêc mamy zabijaæ osoby inaczej wierz±ce ni¿ my skoro s± oni naszymi bli¼nimi?

Prawda, ale przecie¿ nikt nie napisa³ inaczej.

Cytat:
Od razu widaæ, ze nale¿ysz do katolickiej masy kierowanej czarn± sutann±...

W/w cytat podpada pod $1 p.2 regulaminu i powinien zostaæ usuniêty, ale ze wzglêdu na do¶æ humorystyczne brzmienie pozostawiam, mo¿e jeszcze kogo¶ rozbawi.

"Katolicka masa kierowana czarn± sutann±"

A co "masa" na to? :mrgreen:

Go¶æ - 2008-12-27, 10:58

Masa na to... jakim prawem ksi±dz my¶li, ¿e maj±c t± wspomnian± wy¿ej ow± czarn± sutannê a bêd±c cz³owiekiem takim samym jak ka¿dy z nas, uwa¿a siê za lepszego? :)
szatan - 2008-12-27, 11:14

¯yj±c w tamtych czasach zabija³by¶ razem z nimi... To w³a¶nie dlatego "nale¿ysz do katolickiej masy kierowanej czarn± sutann±..." O co wtedy chodzi³o? O krzewienie wiary chrze¶cijañskiej?! Jedna wielka bzdura... Chodzi³o kasê! To jedyna rzecz, która wci±¿ jest i nigdy siê nie zmieni w ko¶cio³ach katolickich na ca³ym ¶wiecie. Sprzeda¿ odpustów?! Kto nada³ takie prawo ksiê¿om czy biskupom... Kto nadal ksiê¿om prawo do odpuszczania grzechów? Bierzmowanie to sp³odzenie z ducha ¶wiêtego? Mo¿na przyj±æ w takim razie, ¿e teraz bêdziemy aposto³ami bo oni równie¿ byli sp³odzeni z ducha... Dlaczego mo¿na kupiæ msze? Mój dziadziu¶ jest w niebie! Bo ciocia da³a trochê panu w czarnym do rêki... To w³a¶nie jest ko¶ció³!

Rozumiem, ¿e mam liczyæ siê z tym, ¿e mnie wywalicie? Dlatego, ¿e piszê inaczej ni¿ norma ko¶cielna ustali³a? Popatrzcie na to co g³osicie...

"9) Nie po¿±daj ¿ony bli¼niego twego,
10) Ani ¿adnej rzeczy, która jego jest. (co to za przykazanie?)"

A gdzie podzia³o siê 2) Nie bêdziesz mia³ cudzych bogów obok Mnie! Nie bêdziesz czyni³ ¿adnej rze¼by ani ¿adnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemi±! (dlaczego w takim razie modlisz siê przed o³tarzem Jezusa wisz±cego na krzy¿u?) Nie bêdziesz oddawa³ im pok³onu i nie bêdziesz im s³u¿y³, poniewa¿ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze wystêpek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia wzglêdem tych, którzy Mnie nienawidz±. Okazujê za¶ ³askê a¿ do tysi±cznego pokolenia tym, którzy Mnie mi³uj± i przestrzegaj± moich przykazañ.

A to jest 10) Nie bêdziesz po¿±da³ domu bli¼niego twego. Nie bêdziesz po¿±da³ ¿ony bli¼niego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wo³u, ani jego os³a, ani ¿adnej rzeczy, która nale¿y do bli¼niego twego. (czy przypadkiem kto¶ go nie rozdzieli³? Usuwaj±c 2 które by³o nie na rêkê... Tworz±c w ten sposób 10? Czy przykazanie 10 bez wcze¶niejszego przeczytania 9 mia³oby jaki¶ sens?)

Zajrzyj do Biblii je¶li nie wierzysz... 2 moj¿eszowa 2-17

nie zalogowa³em siê... Chcia³bym jeszcze dodaæ, ¿e mój dziadek wgl nie by³ katolikiem - nawet bierzmowania nie mia³, wierzy³ w Boga - nie w ko¶ció³.

ABu - 2008-12-27, 11:39

szatan napisa³/a:
¯yj±c w tamtych czasach zabija³by¶ razem z nimi... To w³a¶nie dlatego "nale¿ysz do katolickiej masy kierowanej czarn± sutann±..."

Ale ca³y czas nie napisa³e¶ do kogo piszesz. Czy do wszystkich, czy mo¿e do kogo¶ konkretnego.

szatan napisa³/a:
O co wtedy chodzi³o? O krzewienie wiary chrze¶cijañskiej?! Jedna wielka bzdura... Chodzi³o kasê! To jedyna rzecz, która wci±¿ jest i nigdy siê nie zmieni w ko¶cio³ach katolickich na ca³ym ¶wiecie. Sprzeda¿ odpustów?! Kto nada³ takie prawo ksiê¿om czy biskupom... Kto nadal ksiê¿om prawo do odpuszczania grzechów? Bierzmowanie to sp³odzenie z ducha ¶wiêtego? Mo¿na przyj±æ w takim razie, ¿e teraz bêdziemy aposto³ami bo oni równie¿ byli sp³odzeni z ducha...

Nie wiem, czy tylko mi siê wydaje ¿e co¶ zamiesza³e¶?

szatan napisa³/a:
Dlaczego mo¿na kupiæ msze? Mój dziadziu¶ jest w niebie! Bo ciocia da³a trochê panu w czarnym do rêki... To w³a¶nie jest ko¶ció³!

Nie, to w³a¶nie jest wyobra¼nia. Nie tylko Twoja, ale równie¿ 'cioci'.

szatan napisa³/a:
Rozumiem, ¿e mam liczyæ siê z tym, ¿e mnie wywalicie? Dlatego, ¿e piszê inaczej ni¿ norma ko¶cielna ustali³a? Popatrzcie na to co g³osicie...

A, i tu siê mylisz. Zostawimy, bêdzie zabawniej i forum nieco o¿yje. Poza tym w dyskusji czasami przydaje siê nieco inny punkt widzenia.

szatan napisa³/a:
"9) Nie po¿±daj ¿ony bli¼niego twego,
10) Ani ¿adnej rzeczy, która jego jest. (co to za przykazanie?)"

A gdzie podzia³o siê 2) Nie bêdziesz mia³ cudzych bogów obok Mnie! Nie bêdziesz czyni³ ¿adnej rze¼by ani ¿adnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemi±! (dlaczego w takim razie modlisz siê przed o³tarzem Jezusa wisz±cego na krzy¿u?) Nie bêdziesz oddawa³ im pok³onu i nie bêdziesz im s³u¿y³, poniewa¿ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze wystêpek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia wzglêdem tych, którzy Mnie nienawidz±. Okazujê za¶ ³askê a¿ do tysi±cznego pokolenia tym, którzy Mnie mi³uj± i przestrzegaj± moich przykazañ.

A to jest 10) Nie bêdziesz po¿±da³ domu bli¼niego twego. Nie bêdziesz po¿±da³ ¿ony bli¼niego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wo³u, ani jego os³a, ani ¿adnej rzeczy, która nale¿y do bli¼niego twego. (czy przypadkiem kto¶ go nie rozdzieli³? Usuwaj±c 2 które by³o nie na rêkê... Tworz±c w ten sposób 10? Czy przykazanie 10 bez wcze¶niejszego przeczytania 9 mia³oby jaki¶ sens?)

Zajrzyj do Biblii je¶li nie wierzysz... 2 moj¿eszowa 2-17

Tu najlepiej niech siê kto¶ inny wypowie, kto na tym zna siê zdecydowanie lepiej ni¿ ja.

szatan napisa³/a:
nie zalogowa³em siê...

Wiem, wiem, zdublowanego posta wywali³em, ¿eby nie by³o zamieszania na forum.

szatan napisa³/a:
Chcia³bym jeszcze dodaæ, ¿e mój dziadek wgl nie by³ katolikiem - nawet bierzmowania nie mia³, wierzy³ w Boga - nie w ko¶ció³.

Równie¿ ten, kto wierzy w Zielonego Potwora Spaghetti wierzy w boga, nie w Ko¶ció³. Do przemy¶lenia.

pozdrawiam
ABu

szatan - 2008-12-27, 11:49

Je¶li chodzi o dziadka... Mówiê o mszy na której ks powiedzia³, ¿e jest w niebie. W takim razie gdyby nie ciocia, by³by w piekle? Nie musisz siê na tym znaæ, otwórz biblie i zobaczysz ró¿nice chocia¿by w przykazaniach... zmierzam do tego, ¿e nauka ksiê¿y mija siê z przes³aniem jakie niesie biblia. Tak, pisze do wszystkich.
wyimaginowany - 2008-12-27, 12:12

No, narzeszcie pierwsze koty za p³oty. Ktos zacz±³ mówiæ, co mu siê nie podoba. My¶le, ¿e za tym pójdzie trochê wiêcej osób. Ja sam uwa¿am, ¿e ko¶ció³ jest jedn± z najbardziej zak³amanych instytucji na tym ¶wiecie. Tak, instytucji. Nie nazwê go wspólnot±. Przez wieki ko¶ció³ chyba sam zatraci³ siê w sobie. Dlatego no. Panie szatan, bravo.
ABu - 2008-12-27, 13:13

wyimaginowany napisa³/a:
Ja sam uwa¿am, ¿e ko¶ció³ jest jedn± z najbardziej zak³amanych instytucji na tym ¶wiecie. Tak, instytucji. Nie nazwê go wspólnot±. Przez wieki ko¶ció³ chyba sam zatraci³ siê w sobie. Dlatego no. Panie szatan, bravo.

Nale¿ysz do Ko¶cio³a? - twierdzisz, ¿e te¿ jeste¶ zak³amany?
Nie nale¿ysz? - wiêc sk±d wiesz o tym zak³amaniu?

No to, drodzy adwersarze, poproszê w takim razie o argumenty. Konkretne, bo mówienie o inkwizycji, sprzedawanych odpustach, "czarnych sukienkach bior±cych w ³apê" staje siê nudne i nic nie wnosi do dyskusji. Kto z Was spotka³ siê bezpo¶rednio z tym rzekomym zak³amaniem? W czym siê ono objawia?

szatan - 2008-12-27, 15:08

Je¶li nie wierzysz w mojego dziadka, który prawdopodobnie dziêki mszy jest w niebie... Mia³e¶ historie? Tam masz sporo nieudanych ko¶cielnych inwestycji... Wystarczy poczytaæ!

Chyba nie odrabia³e¶ zadañ... http://www.literatura.hg.pl/tetzel.htm A¿ do reformacji, któr± przeprowadzi³ Marcin Luter. Sporo musia³o byæ z tego kasy (ko¶ció³ wci±¿ kieruje siê zasad± "ciemny lud, wszystko kupi"). Masz wgl biblie ABu w domu? Czytasz j±? Od razu widaæ, ¿e otworzy³e¶ j± mo¿e 1-3 w ¿yciu je¶li wgl j± posiadasz, czemu pozwalasz ¿eby kto¶ interpretowa³ j± za Ciebie... Czy wspomniane jest w biblii o tych wszystkich komuniach? Sakramentach? Zacznij od sprawdzenia przykazañ... Najwiêkszy bubel, bo ka¿dy wierzy. Zgadzam siê z wyimaginowanym. Ko¶ció³ jest instytucj±... w koñcu ¿yj± z naszych podatków, a sami ich nie p³ac±. S± prawnie nie do ruszenia, ale kiedy¶ musi siê to skoñczyæ. Rzym przecie¿ upad³ pomimo swojej wielkiej chwa³y... ;-)

ABu - 2008-12-27, 15:38

szatan napisa³/a:
Je¶li nie wierzysz w mojego dziadka, który prawdopodobnie dziêki mszy jest w niebie...

Dziadek jest w niebie, czy mo¿e kto¶ powiedzia³, ¿e dziadek jest w niebie? Zasadnicza ró¿nica...

szatan napisa³/a:
Mia³e¶ historie? Tam masz sporo nieudanych ko¶cielnych inwestycji... Wystarczy poczytaæ!

Na ¶wiecie pe³no jest nieudanych inwestycji, dlaczego Ko¶ció³ mia³by mieæ wszystkie udane?

szatan napisa³/a:
Chyba nie odrabia³e¶ zadañ... http://www.literatura.hg.pl/tetzel.htm A¿ do reformacji, któr± przeprowadzi³ Marcin Luter. Sporo musia³o byæ z tego kasy (ko¶ció³ wci±¿ kieruje siê zasad± "ciemny lud, wszystko kupi").

Chyba nie wklei³e¶ dobrego linka. Wklej dobrego to odpowiem.

szatan napisa³/a:
Masz wgl biblie ABu w domu? Czytasz j±? Od razu widaæ, ¿e otworzy³e¶ j± mo¿e 1-3 w ¿yciu je¶li wgl j± posiadasz, czemu pozwalasz ¿eby kto¶ interpretowa³ j± za Ciebie...

Od razu widaæ, ¿e nie rozumiesz co czytasz. Sorry za szczero¶æ, ale przeczytaj sobie jeszcze raz moje posty i wska¿ fragmenty które wskazuj± na to, ¿e Bibliê otworzy³em 1-3 razy w ¿yciu.

szatan napisa³/a:
Czy wspomniane jest w biblii o tych wszystkich komuniach? Sakramentach?

Tak, jest wspomniane, tylko siê trzeba trochê wysiliæ ¿eby znale¼æ. W Googlach prawdopodobnie tego nie znajdziesz.

szatan napisa³/a:
Zacznij od sprawdzenia przykazañ... Najwiêkszy bubel, bo ka¿dy wierzy.

Odpowiem cytatem:
Cytat:
Ka¿dy chrze¶cijanin powinien byæ ¶wiadomy, ¿e katechizmowa formu³a przykazañ jest skrótem, s³u¿±cym ³atwiejszemu zapamiêtaniu, a nie pe³nym tekstem.
Pe³ny tekst przykazañ zawarty jest w Biblii w dwóch miejscach: Ksiêga Wyj¶cia, rozdzia³ 20 (Wj 20,2-17) oraz Powtórzonego Prawa, rozdzia³ 5 (Pwt 5,6-21). Te dwa teksty ró¿ni± siê nieznacznie; pierwotny jest ten z Ksiêgi Wyj¶cia. W ¿adnym z tych tekstów nie ma numeracji przykazañ, ani nawet okre¶lenia "dziesiêæ przykazañ" - wszelkie próby numeracji i podzia³u na konkretne przykazania s± znacznie pó¼niejsze ni¿ sam tekst biblijny. Podzia³ stosowany przez katolików (a tak¿e luteranów) pochodzi od ¶w. Augustyna.
zobacz ¼ród³o

albo (ze ¼ród³a niezale¿nego - Wikipedii):
Cytat:
W Ko¶ciele katolickim oprócz pe³nej wersji biblijnej u¿ywana jest tak¿e wersja katechetyczna, publikowana w katechizmie kardyna³a Gasparriego i w katechizmie dla dzieci

zobacz ¼ród³o
No wiêc co masz do zarzucenia przykazaniom?

Cytat:
Zgadzam siê z wyimaginowanym. Ko¶ció³ jest instytucj±... w koñcu ¿yj± z naszych podatków, a sami ich nie p³ac±.

Dowody, dowody. Bo bez tego to tylko g³upie gadanie.

Cytat:
S± prawnie nie do ruszenia, ale kiedy¶ musi siê to skoñczyæ. Rzym przecie¿ upad³ pomimo swojej wielkiej chwa³y... ;-)

Poczekamy, zobaczymy. Czas jest.

Antje - 2008-12-27, 16:49

Wspominasz szatanie o inkwizycji i p³atnych odpustach. To niechlubna historia naszego Ko¶cio³a. Ko¶ció³ w tamtych czasach by³ tak samo otêpia³y jak reszta spo³eczeñstwa. Dlaczego? To proste. Bo Ko¶ció³ tworz± LUDZIE. A ci pope³niaj± b³êdy, nieraz i kieruj± siê wy³±cznie swoimi w³asnymi korzy¶ciami. Ale ¶wiat idzie naprzód. Nikt ju¿ nie pali czarownic.
Nie raz bêdziemy jeszcze b³êdy pope³niaæ. Oczekujesz, ¿e Ko¶ció³ bêdzie nieomylny. Lecz co¶ takiego nigdy nie nast±pi. Poza tym, kap³ani zachêcaj± do czytania Biblii, wyci±gania wniosków. Gdyby nie Ewangelia czytana w ko¶ciele podczas mszy ¶w., lud w ogóle by jej nie zna³. Wa¿ne jest tak¿e podej¶cie do Ko¶cio³a. Czy obserwuje siê go aby wyszukiwaæ nie¶cis³o¶ci i b³êdy czy aby poznaæ wiarê i Boga.
Ko¶ció³ jest dobry je¿eli siê do niego zdrowo i dobrze podchodzi. Gdyby tak nie by³o nie mia³by tylu wiernych...

szatan - 2008-12-27, 18:13

Zgadzam siê z tob± Antje. Jednak zapraszam do przeczytania tego: http://pl.wikipedia.org/w...ci_papie%C5%BCa . I moim zdaniem te¿ chodzi o wiarê w boga... ABu... bardzo mi przykro, ale nie dojdziemy do porozumienia, na ka¿de pytane odpowiadasz wymijaj±co. O biblie tylko spyta³em... Je¶li nie wiem co czytam, mo¿e mnie o¶wiecisz? Nadal nie rozumiem dlaczego modlisz siê i chodzisz do ko¶cio³a gdzie jest pe³no figurek skoro czytasz biblie i uznajesz 2 przykazanie które tego zabrania? Wiesz dlaczego twierdze, ze jej nie czytasz? Bo nie masz w³asnej interpretacji...

Poproszê jeszcze wersety które wspominaj± o komunii i sakramentach... Jak o bierzmowaniu znajdziesz to ju¿ wgl bêdê w skowronkach! :)

Dodam do listy pró¶b... Chce werset gdzie napisane jest o tym, ¿e Jezus jest Bogiem. I wgl o trójcy poproszê... W jaki sposób Jezus jest synem Boga skoro Bóg to Jezus i Duch ¶wiêty? Takie pytanko na wieczór.

ABu - 2008-12-27, 18:49

A doczyta³e¶ do koñca artyku³ dotycz±cy nieomylno¶ci?
Cytat:
Jedynym przypadkiem u¿ycia tego przywileju po jego og³oszeniu jest dogmat o wniebowziêciu Naj¶wiêtszej Maryi Panny og³oszony ex cathedra w roku 1950 przez Piusa XII.

To jednak ¶wiadczy o tym, ¿e nawet papie¿e mog± byæ omylni.

Cytat:
ABu... bardzo mi przykro, ale nie dojdziemy do porozumienia, na ka¿de pytane odpowiadasz wymijaj±co. O biblie tylko spyta³em... Je¶li nie wiem co czytam, mo¿e mnie o¶wiecisz?

Hmmm...
Cytat:
Od razu widaæ, ¿e otworzy³e¶ j± mo¿e 1-3 w ¿yciu

Je¶li to jest pytanie, to przyznam, ¿e zadane w do¶æ niecodzienny sposób.

Czy wymijaj±c± odpowiedzi± jest pro¶ba o konkrety? Je¶li czemu¶ siê przeciwstawiasz to najpierw to udowodnij. Ale konkretnie, a nie na zasadzie 'jedna baba drugiej babie'. Przyk³ad? Nie doczeka³em siê potwierdzonego ¼ród³a, z którego wynika, ¿e Ko¶ció³ nie p³aci podatków, nie ustosunkowa³e¶ siê do podanych przeze mnie ¼róde³ dotycz±cych przykazañ, wiêc w jaki sposób chcesz dyskutowaæ?

No i przy okazji: cofam to co napisa³em o linku - jest prawid³owy, trafi³em na jak±¶ przerwê w dzia³aniu serwera. A w zwi±zku z tym pytanie:
Jeste¶ przekonany, ¿e ci o których mowa w artykule wystêpowali w imieniu i zgodnie z nauk± Ko¶cio³a?

Cytat:
Nadal nie rozumiem dlaczego modlisz siê i chodzisz do ko¶cio³a gdzie jest pe³no figurek skoro czytasz biblie i uznajesz 2 przykazanie które tego zabrania? Wiesz dlaczego twierdze, ze jej nie czytasz? Bo nie masz w³asnej interpretacji...

Zgodnie z twoim zaleceniem mia³bym sobie stworzyæ w³asn± interpretacjê? Wiesz, nie zabieram siê do rzeczy na których siê nie znam. Znasz jêzyki hebrajski, grecki, aramejski? Ja nie, a na podstawie samego t³umaczenia nie odwa¿y³bym siê tworzyæ w³asnych interpretacji.

Cytat:
Poproszê jeszcze wersety które wspominaj± o komunii i sakramentach... Jak o bierzmowaniu znajdziesz to ju¿ wgl bêdê w skowronkach! :)

Poczytaj o zes³aniu Ducha ¦wiêtego w dzieñ Piêædziesi±tnicy oraz wylaniu Ducha na ca³± rodzinê Korneliusza. Resztê powiniene¶ sobie sam dointerpretowaæ (je¶li nie chcesz skorzystaæ z 'gotowej' interpretacji).


Cytat:
Dodam do listy pró¶b... Chce werset gdzie napisane jest o tym, ¿e Jezus jest Bogiem. I wgl o trójcy poproszê... W jaki sposób Jezus jest synem Boga skoro Bóg to Jezus i Duch ¶wiêty? Takie pytanko na wieczór.



Cytat:
Marek 1,7-11

I tak g³osi³: «Idzie za mn± mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby siê schyliæ i rozwi±zaæ rzemyk u Jego sanda³ów. Ja chrzci³em was wod±, On za¶ chrzciæ was bêdzie Duchem ¦wiêtym».

W owym czasie przyszed³ Jezus z Nazaretu w Galilei i przyj±³ od Jana chrzest w Jordanie. W chwili gdy wychodzi³ z wody, ujrza³ rozwieraj±ce siê niebo i Ducha jak go³êbicê zstêpuj±cego na siebie. A z nieba odezwa³ siê g³os: «Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie».

To taki pierwszy z brzegu, który wyrzuci³y Google.

Echh, ile to siê trzeba namêczyæ, ¿eby siê forum choæ trochê rozrusza³o...
Mo¿naby powiedzieæ: Dziêki Bogu mamy @szatana :mrgreen:

szatan - 2008-12-27, 18:51

by³e¶ tam? Mo¿esz to potwierdziæ? (na takiej zasadzie jest ka¿da twoja odp wiêc teraz ja j± wykorzystam)

Ale sam fakt, ¿e byli mnie ¶mieszy... :) Ludzie byli nieomylni. Og³aszam siê nieomylnym! Dlaczego w takim razie podwa¿asz to co mówie?

ABu - 2008-12-27, 19:04

Cytat:
by³e¶ tam? Mo¿esz to potwierdziæ?

Wstaw cytat, bo nie wiem, do czego siê to odnosi :)

Btw. Ja mówiê na dzisiaj PAS, dajmy szansê wczytaæ siê innym.

szatan - 2008-12-27, 19:29

"Poczytaj o zes³aniu Ducha ¦wiêtego w dzieñ Piêædziesi±tnicy oraz wylaniu Ducha na ca³± rodzinê Korneliusza. Resztê powiniene¶ sobie sam dointerpretowaæ (je¶li nie chcesz skorzystaæ z 'gotowej' interpretacji). " Chodzi³o mi o to...

Chcia³bym jeszcze spytaæ o ten fragment - jak go rozumiesz?

Marek 1,7-11
I tak g³osi³: «Idzie za mn± mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby siê schyliæ i rozwi±zaæ rzemyk u Jego sanda³ów. Ja chrzci³em was wod±, On za¶ chrzciæ was bêdzie Duchem ¦wiêtym».
W owym czasie przyszed³ Jezus z Nazaretu w Galilei i przyj±³ od Jana chrzest w Jordanie. W chwili gdy wychodzi³ z wody, ujrza³ rozwieraj±ce siê niebo i Ducha jak go³êbicê zstêpuj±cego na siebie. A z nieba odezwa³ siê g³os: «Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie».

Ja rozumiem to nastêpuj±co: Przyjdzie Jezus, który bêdzie zsy³a³ ducha ¶wiêtego na ludzi poprzez chrzest (werset pierwszy), przychodzi Jezus, który przyjmuje chrzest i zstêpuje na niego duch ¶wiêty. A z nieba odzywa siê jego ojciec który mów Ty¶ jest mój SYN (werset drugi).

Dlaczego w takim razie Bóg uto¿samiany jest z Jezusem i Duchem ¶wiêtym? Przecie¿ to trzy ró¿ne rzeczy... Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "«Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie»" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...

Stefan - 2008-12-27, 19:35

Widzisz „szatanie”, myli ci siê interpretacja, a wszystko t³umaczysz pod siebie, swoje my¶lenie i utrwalane u ciebie rozumienie Pisma ¦wiêtego.
Dekalog to dziesiêæ s³ów: Ja jestem Jahwe, twój Bóg, który ciê wywiód³ z ziemi egipskiej, z domu niewoli.(Wj 20,2). Jest to wstêp do wymienienia przykazañ. Przykazañ, których numeracji w Starym Testamencie nie ma !!!
Pe³ny tekst przykazañ zawarty jest w Biblii w dwóch miejscach: Ksiêga Wyj¶cia, rozdzia³ 20 (Wj 20,2-17) oraz Powtórzonego Prawa, rozdzia³ 5 (Pwt 5,6-21).
W ¿adnym z tych tekstów nie ma numeracji przykazañ, ani nawet okre¶lenia "dziesiêæ przykazañ" - wszelkie próby numeracji i podzia³u na konkretne przykazania s± znacznie pó¼niejsze ni¿ sam tekst biblijny. Podzia³ stosowany przez katolików (a tak¿e luteranów) pochodzi od ¶w. Augustyna.
„Pierwsze” przykazanie mówi, ¿e : „Nie bêdziesz mia³ cudzych bogów obok Mnie!” A ty robisz z niego drugie, bo nawet nie umiesz czytaæ informacji dotycz±cych wyja¶nienia tej kwestii (http://mateusz.pl/mt/js/js-dp.htm) .
To jest podstawowa wiedza ka¿dego normalnego katolika, który nale¿y sercem, cia³em i dusz± do Ko¶cio³a.
Najwiêksze spustoszenie czyni± laicy, którzy nie wiedz±, co czytaj± i nie rozumiej± Prawd Wiary i zachowuj± siê jak faryzeusze, my¶l±cy, ¿e s± uczonymi w pi¶mie, a s± uczniami niezbyt pilnie s³uchaj±cymi nauk i przyswajaj±cymi wiedzê.
Niezbyt dobr± (dla siebie) obra³e¶ metodê kaskady pytañ, bo nie do¶æ, ¿e sam gmatwasz siê w sensie swoich wypowiedzi, to jeszcze interlokutorzy nie rozumiej± twoich zawi³o¶ci.

szatan - 2008-12-27, 19:47

Rozumiem co pisze drogi Stefcio... Numeracja zosta³a dodana dla uproszczenia poruszania siê po biblii, dlatego w³a¶nie z niej korzystam, ¿eby¶ wiedzia³ gdzie zajrzeæ i co przeczytaæ.

Cytat:
Najwiêksze spustoszenie czyni± laicy, którzy nie wiedz±, co czytaj± i nie rozumiej± Prawd Wiary i zachowuj± siê jak faryzeusze, my¶l±cy, ¿e s± uczonymi w pi¶mie, a s± uczniami niezbyt pilnie s³uchaj±cymi nauk i przyswajaj±cymi wiedzê.

Rozumiem co czytam... Ty jednak czytasz prawdy przetworzone przez kogo¶ zamiast odnie¶æ siê od razu do ¼ród³em, ¿eby sprawdziæ ich autentyczno¶æ. Przeczytaj jeszcze raz ZE ZROZUMIENIEM co napisa³em o przykazaniach, albo zacytuj co¶ co mówiê - myl±c siê.

Cytat:
a wszystko t³umaczysz pod siebie, swoje my¶lenie i utrwalane u ciebie rozumienie Pisma ¦wiêtego.

Nic nie t³umacze pod siebie... Ale pod pismo ¶wiête.

Stefan - 2008-12-27, 20:26

Poda³em ci „szatanie” specjalnie link, z którego korzysta³e¶, radzê przeczytaæ jeszcze raz, bo zagubi³e¶ siê w odpowiedzi. A ty nie czytasz prawd przetworzonych przez kogo¶ ? Przecie¿ nawet ¼ród³a s± przez kogo¶ stworzone przetworzone !!!
Tak samo twoje s³owa „szatanie” dotycz±ce Trójcy ¦wiêtej. Istnienie Trójcy ¦wiêtej jest dogmatem naszej wiary. Nad tym siê nie dyskutuje, w to siê wierzy. Tego nie mo¿e ogarn±æ ludzki umys³.
Kiedy odrzuca siê Misterium wiecznej i Boskiej osoby Chrystusa, Syna Bo¿ego, kwestionuje siê tak¿e prawdê o Trójcy ¦wiêtej, a wraz z ni± prawdê o Duchu ¦wiêtym, który odwiecznie pochodzi od Ojca i Syna, lub, innymi s³owy, od Ojca przez Syna.

Jak pisze ks. Grzegorz Strzelczyk :
„Ka¿da z Osób uczestniczy w tej samej Bosko¶ci (naturze-istocie), nieustannie daruj±c ca³± siebie pozosta³ym. Przyjête zosta³o rozwi±zanie, które mo¿e nie tyle wyja¶nia tajemnicê Trójcy (bo czy¿ mo¿emy do koñca wyja¶niæ, kim jest Bóg?), ile chroni przed b³êdem. Wyznaj±c wiarê w Trójcê ¦wiêt±, wyznajemy, i¿ w Bogu jedno¶æ nie wyklucza wspólnoty, a wspólnota nie rozrywa jedno¶ci. Wyznajemy, ¿e jest jeden, jedyny Bóg: Ojciec i Syn, i Duch ¦wiêty. Paradoks wiary pozostaje, by chroniæ przed pych± wiedzy...” .
Stawiane jest chrze¶cijanom pytanie o to, jak praktycznie pogodziæ wiarê w jednego Boga z wiar± w Jezusa, Syna Bo¿ego, oraz z wiar± w Ducha ¦wiêtego, który wraz z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwa³ê.
Szukaj±c odpowiedzi na to pytanie, musimy postawiæ zasadnicze za³o¿enie: wiara w Trójcê ¦wiêt± nie mo¿e byæ oparta na racjach rozumowych i uzasadniona za ich pomoc±, poniewa¿ s± one niewystarczaj±ce. Tajemnica Boga, bêd±cego w sposób absolutny ponad wszystkim, przekracza zdolno¶ci poznania i rozumienia, jakimi zosta³ obdarzony rozum ludzki. Je¶li jednak przyjmiemy przez wiarê tê nieskoñczon± Tajemnicê, to staje siê ona ¶wiat³em wyja¶niaj±cym wszystko inne.
Na mocy jedno¶ci istoty — natury — Ojciec jest ca³kowicie w Synu i ca³kowicie w Duchu ¦wiêtym; i na odwrót. W ten sposób ci Trzej s± jednym Bogiem. Z tego te¿ powodu wszystko to, czego dokonuje Bóg, jest dzie³em Trójcy. Nigdy Ojciec nie dzia³a bez Syna i bez Ducha, chocia¿ ka¿da z Osób dzia³a na swój sposób. St±d te¿ przypisujemy Ojcu dzie³o stworzenia, Synowi dzie³o odkupienia, a Duchowi dzie³o u¶wiêcenia. Z mi³o¶ci Ojca wszystko siê sta³o, przez Syna zostali¶my obdarowani ³ask± i mi³o¶ci± Ojca, a Duch ¦wiêty sprawia, ¿e to obdarowanie ³ask± i mi³o¶ci± osi±ga cel, którym jest u¶wiêcenie cz³owieka i doprowadzenie go do wiecznej wspólnoty z Ojcem. Pierwszym i ostatecznym celem wszystkich dzie³ Bo¿ych jest to, aby¶my poznali i mi³owali Trójjedynego Boga i w ten sposób doszli do szczê¶liwej wspólnoty ¿ycia z Nim w wieczno¶ci.
I to, co napisa³em nie jest mo¿liwe do ogarniêcia przez nasze umys³y. Powtarzam wiêc, w To trzeba wierzyæ.

Je¿eli ju¿ do mnie siê zwracasz, to miej na uwadze mój wiek, jako¶ to zdrobnienie nie bardzo do mnie pasuje.

anio³ymous - 2008-12-27, 20:54
Temat postu: celibat
Oprócz sprawy przykazañ jakie poruszy³ wyzej "szatan" chcia³em przytoczyæ pewne fragmenty z biblii, mianowicie

1.) 1 Tymoteusza, z rozdzia³u trzeciego:
wersety:
2 Biskup wiêc powinien byæ nienaganny, m±¿ jednej ¿ony, trze¼wy, rozs±dny, przyzwoity, go¶cinny, sposobny do nauczania,
3 nie przebieraj±cy miary w piciu wina, niesk³onny do bicia, ale opanowany, niek³ótliwy, niechciwy na grosz,
4 dobrze rz±dz±cy w³asnym domem, trzymaj±cy dzieci w uleg³o¶ci, z ca³± godno¶ci±.
5 Je¶li kto¶ bowiem nie umie stan±æ na czele w³asnego domu, jak¿e¿ bêdzie siê troszczy³ o Ko¶ció³ Bo¿y?

2.) 1 Tytusa rozdzia³ pierwszy:
wersety:
7 Biskup bowiem winien byæ, jako w³odarz Bo¿y, cz³owiekiem nienagannym, niezarozumia³ym, niesk³onnym do gniewu, nieskorym do pijañstwa i awantur, nie chciwym brudnego zysku,
8 lecz go¶cinnym, mi³uj±cym dobro, rozs±dnym, sprawiedliwym, pobo¿nym, pow¶ci±gliwym,
9 przestrzegaj±cym niezawodnej wyk³adni nauki, aby przekazuj±c zdrow± naukê, móg³ udzielaæ upomnieñ i przekonywaæ opornych.

Nie... moja biblia nie jest podrobiona znajdziecie te s³owa w ka¿dej ksiêdze na ok³adce której wyryte jest "Pismo ¦wiête"... jakim prawem cz³owiek zakaza³ cz³owiekowi wstêpowaæ w zwi±zki ma³¿eñskie? Gdyby nie celibat nie musieliby¶my czytaæ tyle o pedofilii której jest wiêcej w ko¶ciele ni¿ w normalnym spo³eczeñstwie... my¶licie ¿e jest na ¶wiecie ksi±dz który powiedzmy maj±c lat 60 nigdy nie odby³ stosunku seksualnego? Nie ma... s± za to biskupi którzy jad± na misje do Afryki i "opiekuj± siê" tam czarnymi dzieæmi (ostatnia g³o¶na afera).
Moja mama zna kobiete która jest siostr± 3 ksiê¿y, jeden ma na boku kobiete z któr± jest nieoficjalnie w zwi±zku (dwoje dzieci), a dwóch pozosta³ych je¼dzi na tak zwane "trasy" do katowic i opola, zatrzymuj±c siê przy tych "lepszych" zakrêtach. To jest chore i nie wiem jak mo¿na nie dostrzegaæ tej ob³udy, tego kipi±cego wrêcz grzechu który widaæ go³ym okiem na ka¿dym kroku w ko¶ciele. Mam 17 lat i jestem w stanie to zauwa¿yæ a wy maj±c wiêcej jeste¶cie ¶lepi?
Móg³bym przytoczyæ wiele innych wersetów które obalaj± ka¿d± nauke g³oszon± przez "naj¶wiêtszych" ³±cznie z pój¶ciem do piek³a i do nieba, a tak¿e wiare w trójce i rozgrzeszenia. Ale po co mam to robiæ? skoro i tak zas³onicie siê dogmatem? skoro i tak ksi±dz z ambony powie "to jest niewyt³umaczalne, w to poprostu trzeba wierzyæ", albo ¿e "wasz umys³ nie jest pod wp³ywem ducha ¶wiêtego, nie bierzcie siê za czytanie Biblii bo i tak jej dobrze nie zinterpretujecie".
Wszêdzie tylko grzech i popêd do pieni±dza.
That's All

anio³ymous - 2008-12-27, 21:02

Stefan napisa³/a:

Tak samo twoje s³owa „szatanie” dotycz±ce Trójcy ¦wiêtej. Istnienie Trójcy ¦wiêtej jest dogmatem naszej wiary. Nad tym siê nie dyskutuje, w to siê wierzy. Tego nie mo¿e ogarn±æ ludzki umys³.
Kiedy odrzuca siê Misterium wiecznej i Boskiej osoby Chrystusa, Syna Bo¿ego, kwestionuje siê tak¿e prawdê o Trójcy ¦wiêtej, a wraz z ni± prawdê o Duchu ¦wiêtym, który odwiecznie pochodzi od Ojca i Syna, lub, innymi s³owy, od Ojca przez Syna.


Dogmat. to¿ to przed chwil± o tym pisa³em ...
prosze o jeden chocia¿ werset potwierdzaj±cy to ¿e "Stwórca Bóg, Jezus, Duch ¦wiêty" to jedno¶æ.

szatan - 2008-12-27, 21:14

W podpisie poda³em obalaj±cy... Dlaczego ³atwiej wam uwierzyæ w rzeczy których nie potraficie zrozumieæ? A je¶li ju¿ co¶ mo¿na zrozumieæ zawsze jest dogmat który przekre¶la to z góry na dó³...

A gdyby komu¶ przysz³o do g³owy podwa¿aæ Biblie i trzymaæ siê swoich dogmatów: "Jeszcze kilka lat temu ¶wiat nie wiedzia³ o istnieniu zaszyfrowanych w Biblii informacjach dotycz±cych wa¿nych wydarzeñ z przesz³o¶ci i tego, co nas czeka. Obecnie naukowcy badaj± zapisy zawarte w Torze i próbuj± odczytaæ ich znaczenie. Kod odnalaz³ przypadkiem doktor Elijahu Rips, matematyk i jeden z najwiêkszych na ¶wiecie specjalistów w dziedzinie teorii grup, dzia³u o kluczowym znaczeniu dla fizyki kwantowej. Odkrycie to potwierdzili wybitni matematycy z Harvardu, Yale oraz Uniwersytetu Hebrajskiego. Rips stworzy³ skomplikowany model matematyczny, bêd±cy uzupe³nieniem programu komputerowego,a Izraelczyk Doron Witztum uzupe³ni³ go i oceni³, ¿e prawdopodobieñstwo przypadkowego wyst±pienia tak zaszyfrowanych informacji wynosi l do 10 milionów. W jaki sposób badacze zdo³ali odczytaæ informacje zaszyfrowane przez kilka tysiêcy tal? Otó¿ odczytywanie szyfru polega na przeskakiwaniu co cztery, dwana¶cie lub piêædziesi±t znaków. Wyznaczone w ten sposób litery tworz± s³owo, bêd±ce nazwiskiem, czy has³em kluczowym z okre¶lon± osob±. Wybieranie znaków równoodleg³ych pionowo lub uko¶nie równie¿ przynosi nowe odkrycia w postaci nowych s³ów a nieraz wrêcz ca³ych zdañ, ¶ci¶le zwi±zanych z t± osob±. Wszystkie imiona, nazwiska, nazwy oraz wydarzenia zapisane w Biblii odczytywane s± w jêzyku hebrajskim, takim samym, w jakim napisany zosta³ w³a¶ciwy tekst Piêcioksiêgu, oraz którym pos³uguj± siê wspó³cze¶ni mieszkañcy Izraela. Daty zakodowane w Biblii liczone s± wed³ug staro¿ytnego kalendarza hebrajskiego, którego pocz±tkiem jest rok 3760 p.n.e. Biblia zawiera wiele zdarzeñ z naszych czasów. Poza zamachami na Sadata i braci Kennedych pojawiaj± siê na jej stronicach przepowiednie setek wydarzeñ, które wstrz±snê³y ¶wiatem, od II wojny ¶wiatowej po aferê Watergate, od Holocaustu po Hiroszimê, l±dowanie cz³owieka na Ksiê¿ycu czy zderzenie siê komety z Jowiszem. Biblia zawiera równie¿ ostrze¿enie co do czekaj±cej nas przysz³o¶ci, ju¿ teraz potwierdzane przez astronomów. Zastanawiaj±ce jest, jakim cudem Biblia zawiera informacje dotycz±ce naszej przysz³o¶ci, tak dok³adne i prawdziwe. Czy mo¿liwe jest, ¿e Stwórca mo¿e widzieæ ca³y Wszech¶wiat, od pocz±tku do ostatniego dnia? "

ABu - 2008-12-27, 22:13

Mia³em ju¿ dzisiaj nie pisaæ, ale nie mog³em siê powstrzymaæ. Przepraszam :)

szatan napisa³/a:
A gdyby komu¶ przysz³o do g³owy podwa¿aæ Biblie i trzymaæ siê swoich dogmatów: [i]"Jeszcze kilka lat temu ¶wiat nie wiedzia³ o istnieniu zaszyfrowanych w Biblii informacjach dotycz±cych wa¿nych wydarzeñ z przesz³o¶ci i tego, co nas czeka. Obecnie naukowcy badaj± zapisy zawarte w Torze i próbuj± odczytaæ ich znaczenie. Kod odnalaz³ przypadkiem doktor Elijahu Rips, matematyk i jeden z najwiêkszych na ¶wiecie specjalistów w dziedzinie teorii grup, dzia³u o kluczowym znaczeniu dla fizyki kwantowej.

A to dziwne, ¿e tak znamienity umys³ Elijahu Rips w Googlach wystêpuje tylko jako autor w±tpliwej teorii. Co ciekawe, niemal wszystkie wzmianki o nim sprowadzaj± siê do t³umaczenia tego samego tekstu, który równie¿ Ty szatanie nam zaprezentowa³e¶.

szatan napisa³/a:
Odkrycie to potwierdzili wybitni matematycy z Harvardu, Yale oraz Uniwersytetu Hebrajskiego. Rips stworzy³ skomplikowany model matematyczny, bêd±cy uzupe³nieniem programu komputerowego,a Izraelczyk Doron Witztum uzupe³ni³ go i oceni³, ¿e prawdopodobieñstwo przypadkowego wyst±pienia tak zaszyfrowanych informacji wynosi l do 10 milionów.

Którzy naukowcy to potwierdzili? Przepraszam za sceptycyzm, ale mnie okre¶lenie 'wybitni' nie wystarcza. O eksperymencie Dorona Witztuma mo¿na przeczytaæ tu: http://cs.anu.edu.au/~bdm...tzum/index.html (tekst anglojêzyczny, autor udowadnia brak jakichkolwiek podstaw naukowych eksperymentu, równie¿ ³amanie podstawowych regu³ eksperymentu naukowego, jako ciekawostkê autor pokazuje, ¿e w hebrajskim t³umaczeniu "Wojny i Pokoju" za pomoc± identycznych zabiegów potrafi znale¼æ swoje imiê, nazwisko oraz datê urodzenia...)

szatan - 2008-12-27, 22:57

Faktycznie, facet bierze po przek±tnej co 5 literê i mu wychodzi to co on chce... Moja pomy³ka, nie sprawdzi³em ¼ród³a.
Ks. Krzysztof - 2008-12-28, 09:34

Mam jedno pytanie do tego który zwie siê szatan - proszê podaj mi wydawnictwo Twojej Biblii?, bo zdaje mi siê ¿e mijamy siê w tekstach.
szatan - 2008-12-28, 13:19

Tysi±clecia
Jakuba Wujka
Przek³ad Gdañski

Nie wydaje mi siê, ¿eby¶my mijali siê w tekstach. Je¶li jednak siê mylê - proszê wskazaæ ró¿nice. Swoj± drog± dalej te¿ s± ciekawe wersety, polecam w takim razie ca³y rozdzia³ trzeci.

Cytat:
1.) 1 Tymoteusza, z rozdzia³u trzeciego:
wersety:
2 Biskup wiêc powinien byæ nienaganny, m±¿ jednej ¿ony, trze¼wy, rozs±dny, przyzwoity, go¶cinny, sposobny do nauczania,
3 nie przebieraj±cy miary w piciu wina, niesk³onny do bicia, ale opanowany, niek³ótliwy, niechciwy na grosz,
4 dobrze rz±dz±cy w³asnym domem, trzymaj±cy dzieci w uleg³o¶ci, z ca³± godno¶ci±.
5 Je¶li kto¶ bowiem nie umie stan±æ na czele w³asnego domu, jak¿e¿ bêdzie siê troszczy³ o Ko¶ció³ Bo¿y?

Ks. Krzysztof - 2008-12-28, 13:41

Jest albo przek³ad J Wujka albo tysi±clecia albo gdañska. Jedynym przek³adem którym dzi¶ siê Ko¶ció³ Katolicki pos³uguje jest Tysi±clecia - pytam gdy¿ w tym przek³adzie nie ma ksiêgi moj¿eszowej.

Do ksi±g np moj¿eszowej odwo³uj± siê ¶wiadkowie jehowy i pogl±dy które tu reprezentujesz te¿ na takie wygl±daj±. Ale jak to sam okre¶li³e¶ ja jestem tylko ciemn± mas±, dlatego pytam.

I jeszcze jedno skoro Szatan jest ojcem k³amstwa i wichrzycielem to nie nale¿y mu wierzyæ ty przyjmuj±c taki sposób okre¶lania siê widzê ¿e chcesz zrobiæ to samo co w raj am te¿ szatan odwo³ywa³ si do s³ów Boga i interpretowa³ je na w³asny sposób a przecie¿ "To przede wszystkim miejcie na uwadze, ¿e ¿adne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyja¶nienia. Nie z woli bowiem ludzkiej zosta³o kiedy¶ przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem ¦wiêtym mówili [od] Boga ¶wiêci ludzie (2 P 1, 20-21)".

Ko¶ció³ nie interpretuje sobie tekstów Pisma ¦w wg w³asnego widzimisiê, ale swoim wiernym ukazuje to co od wieków tradycja, ojcowie Ko¶cio³a w tekstach natchnionych widzieli. Po to kto¶ studiuje, poznaje staro¿ytne jêzyki, poznaje kontekst kulturowy i historyczny napisanego tekstu w koñcu poznaje wyk³adniê nauki Ko¶cio³a aby pozostaæ wierny temu co przez setki lat odno¶nie do tych tekstów by³o g³oszone. Wtedy gdy samemu patrzy siê na jakie¶ zjawisku mo¿na w nim dostrzec wiele ale nie zawsze to co uzasadnione Ko¶ció³ nie zabrania nikomu czytaæ Pisma ¦w wrêcz do tego namawia, jednak jednocze¶nie pokazuje jak dzi¶ po wielu latach nale¿y zinterpretowaæ ten tekst tylko od tego kto s³ucha zale¿y czy przyjmie tak± interpretacjê czy nie, a wiara rodzi siê z tego co siê s³yszy a nie z tego o czym siê my¶li.

szatan - 2008-12-28, 14:18

Cytat:
Ko¶ció³ nie interpretuje sobie tekstów Pisma ¦w wg w³asnego widzimisiê, ale swoim wiernym ukazuje to co od wieków tradycja, ojcowie Ko¶cio³a w tekstach natchnionych widzieli.

O tak, z tym mogê siê zgodziæ. A czym jest tradycja? Dlaczego w takim razie tradycj± CHRZE¦CIJAıĂƒâ€šĂ‚Æ’SK¡ jest wigilia wywodz±ca siê z POGAıĂƒâ€šĂ‚Æ’STWA? Ko¶ció³ wyznaje tradycje czy pismo ¶wiête?!

Cytat:
Szatan jest ojcem k³amstwa

Proszê o wskazanie miejsc w których sk³ama³em... Dlaczego jedynym argumentem jest mój nick? Rozumiem, ¿e gdyby brzmia³ Jezus wszyscy s³uchali by mnie jak mesjasza, a przedrostkiem ks. zapewni³bym sobie miejsce w niebie?

Cytat:
pytam gdy¿ w tym przek³adzie nie ma ksiêgi moj¿eszowej.

w takim razie proszê odnie¶æ siê do ksiêgi wyj¶cia...


Dlaczego 'ks.' nie odpowiedzia³ na ¿adne z moich pytañ tylko odpowiada wymijaj±co? Czy ksiêgi Tymoteusza równie¿ nie ma w waszym przek³adzie? Proszê skomentowaæ wersety:
Cytat:
1.) 1 Tymoteusza, z rozdzia³u trzeciego:
wersety:
2 Biskup wiêc powinien byæ nienaganny, m±¿ jednej ¿ony, trze¼wy, rozs±dny, przyzwoity, go¶cinny, sposobny do nauczania,
3 nie przebieraj±cy miary w piciu wina, niesk³onny do bicia, ale opanowany, niek³ótliwy, niechciwy na grosz,
4 dobrze rz±dz±cy w³asnym domem, trzymaj±cy dzieci w uleg³o¶ci, z ca³± godno¶ci±.
5 Je¶li kto¶ bowiem nie umie stan±æ na czele w³asnego domu, jak¿e¿ bêdzie siê troszczy³ o Ko¶ció³ Bo¿y?


PS. Dodaje jeszcze werset z pierwszego listu do Tymoteusza 4:1-3
Cytat:
1 Duch za¶ otwarcie mówi1, ¿e w czasach ostatnich niektórzy odpadn± od wiary, sk³aniaj±c siê ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. 2 [Stanie siê to] przez takich, którzy ob³udnie k³ami±, maj± w³asne sumienie napiêtnowane2. 3 Zabraniaj± oni wchodziæ w zwi±zki ma³¿eñskie, [nakazuj±] powstrzymywaæ siê od pokarmów, które Bóg stworzy³, aby je przyjmowali z dziêkczynieniem wierz±cy i ci, którzy poznali prawdê.

Anio³ymous - 2008-12-28, 16:02

Krzysztofie, wydaje mi siê ¿e nazewnictwo ksi±g w Biblii Gdañskiej nie jest niczym z³ym. Poniewa¿ jak dobrze wiemy piêcioksi±g jest dzie³em Moj¿esza.

Nie jestem ¶wiadkiem Jechowy i nie chce tu nikogo sprowadzaæ w kierunku jakiego¶ ugrupowania religijnego, poprostu czytam Biblie i ¿e tak powiem zauwa¿y³em ¿e nie zgadza siê ona z tym co g³osicie.

powy¿ej ksi±dz mówi:
"I jeszcze jedno skoro Szatan jest ojcem k³amstwa i wichrzycielem to nie nale¿y mu wierzyæ ty przyjmuj±c taki sposób okre¶lania siê widzê ¿e chcesz zrobiæ to samo co w raj am te¿ szatan odwo³ywa³ si do s³ów Boga i interpretowa³ je na w³asny sposób"

A co szatan w raju powiedzia³? co by³o tym ob³udnym k³amstwem...? powiedzia³ ¿adnym sposobem ¶mierci± nie pomrzecie!... a co g³osi wiara katolicka? ¶mierci± nie umierasz tylko idziesz do nieba, piek³a albo czy¶æca ... czy to nie absurd? :)...

Pozdrawiam

Ks. Krzysztof - 2008-12-28, 19:02

¦w Jan w ewangelii podaje ¿e ojcem k³amstwa jest Szatan pisane prze du¿e S wiêc nie chodzi o ciebie pisz±cego na tym forum ale o tego prawdziwego Szatana - pisa³em to odno¶nie do niego porównuj±c to co piszesz z twoim nickem. Nic wiêcej. Co do zapewniana sobie miejsc - powiem tylko tyle te go nie mam zapewnionego ale o nie siê staram te¿ chodzê do spowiedzi staram siê o swoje zbawienie w pierwszym rzêdzie potem o to by innym ukazaæ drogê do zbawienia któr± wskazuje Ko¶ció³.
Anio³ymous - 2008-12-28, 19:56

Bardzo dobre podej¶cie Krzysztofie...
ale co do spowiedzi... spowiadaæ powiniene¶ siê przed Bogiem (w modlitwie), bo tylko on jako istota bezgrzeszna i doskona³a mo¿e nas rozgrzeszyæ, a nie ksi±dz który jest równie¿ cz³owiekiem i tak¿e kala siê grzechem...

Czy nie tak g³osi s³owo Bo¿e?

I je¿eli naprawdê wasza wiedza po studiach teologicznych jest wiêksza to jak powinienem interpretowaæ powy¿sze wersety które poda³em?
To nie jest ironia. Chce siê dowiedzieæ. Bo moge siê przecie¿ myliæ.
A je¶li ksi±dz nie potrafi mi tego wyt³umaczyæ to mo¿e kto¶ z instancji wy¿szych bêdzie potrafi³. Prosze zapytaæ.
Dziêkuje.

szatan - 2008-12-28, 20:03

1 Tymoteusza 3:2-5 - Biskup powinien byæ mê¿em jednej ¿ony, niechciwy na grosz. Je¶li kto¶ bowiem nie umie stan±æ na czele w³asnego domu, jak¿e¿ bêdzie siê troszczy³ o Ko¶ció³ Bo¿y?

1 Tymoteusza 4:1-3 - W czasach ostatnich ludzie odpadn± od wiary i sk³oni± siê ku duchom zwodniczym. Zabroni± oni wchodziæ w zwi±zki ma³¿eñskie, [nakazuj±c] powstrzymywaæ siê od pokarmów, które Bóg stworzy³.

¦wiêty Pawe³ z Tarsu, Szawe³, Saul, Szaul (ur. ok. 5-10 w Tarsie w Cylicji, zm. 64-67 w Rzymie) ¿y³ oko³o 1941 lat przed nami. Jego proroctwo odzwierciedli³o ju¿ wtedy obecne papiestwo. Co wiêcej! Przestrzega³o przed nim, mówi±c o "duchach zwodniczych" które naka¿± ludziom po¶ciæ ("Wstrzemiê¼liwo¶æ obowi±zuje we wszystkie pi±tki i ¦rodê Popielcow±."). W jaki sposób ksi±dz mo¿e troszczyæ siê o Ko¶ció³ Bo¿y nie posiadaj±c ¿ony i dzieci (celibat)?

Sk±d w takim razie wziê³y siê te wszystkie nauki? Czy jest jakiekolwiek ich ¼ród³o w biblii? Ponad to wracam do podanych wcze¶niej (nie wyt³umaczonych) dowodów sprzeczno¶ci g³oszonej ewangelii przez Ko¶ció³ Rzymsko Katolicki z Bibli±.

Ksiêga wyj¶cia 20:3 - "Nie czyñ sobie obrazu rytego ani ¿adnego podobieñstwa rzeczy tych, które s± na niebie wzgórê, i które na ziemi nisko. i które s± w wodach pod ziemi±." - Obrazy matki Boskiej, figury ukrzy¿owanego Jezusa...

Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego... - trójca ¶wiêta.

Nie jestem ¶wiadkiem Jehowy... Czytam Biblie i jedyne co zauwa¿am to sprzeczno¶ci.

Anio³ymous - 2008-12-28, 20:38

ABu napisa³/a:

No to, drodzy adwersarze, poproszê w takim razie o argumenty. Konkretne, bo mówienie o inkwizycji, sprzedawanych odpustach, "czarnych sukienkach bior±cych w ³apê" staje siê nudne i nic nie wnosi do dyskusji. Kto z Was spotka³ siê bezpo¶rednio z tym rzekomym zak³amaniem? W czym siê ono objawia?


Abu dosta³e¶ argumenty... wiêc prosze aby¶ siê wypowiedzia³... masz biblie otwórz j± i czytaj... masz oczy otwórz je i zacznij widzieæ... masz rozum to sam zobacz ¿e tu nic wielkiego do interpretowania nie ma... nie potrzebujesz papierka z teologii ¿eby to zrozumieæ.

Pozdrawiam i ¿yczê owocnej analizy Pisma ¦wiêtego...
I prosze nie zas³aniajcie siê dogmatem, nie zas³aniajcie siê studiami, tylko prosze o wersety. Konkretne wersety. Bo to chyba na Biblii ca³a wiara sie opiera a nie na mitach i tradycjach.

Ks. Krzysztof - 2008-12-28, 21:06

Co do tradycji - jest to zbiór objawionych prawd Bo¿ych nie spisanych przez Aposto³ów, które Ko¶ció³ katolicki przechowuje i do wierzenia podaje. Tu nie chodzi o zwyczaje jak np wigilia czy co¶ tam tu chodzi o naukê które g³osili ojcowie Ko¶cio³a które nie s± zawarte w Objawieniu ale z niego wynikaj±.

Co do celibatu to mas racjê jest to zwyczaj poapostolski który Ko¶ció³ ³aciñski wprowadzi³ w pó¼niejszym czasie. ¬ród³em tego zobowi±zania jest prawo ko¶cielne, które opiera siê na ewangelicznej zachêcie do wyboru bez¿enno¶ci dla królestwa niebieskiego (Mt 19,12) oraz wskazaniach ¶w. Paw³a”1 Kor 7,25-35.

Rzekli Mu uczniowie: «Je¶li tak ma siê sprawa cz³owieka z ¿on±, to nie warto siê ¿eniæ». Lecz On im odpowiedzia³: «Nie wszyscy to pojmuj±, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo s± niezdatni do ma³¿eñstwa, którzy z ³ona matki i takimi siê urodzili; i s± niezdatni do ma³¿eñstwa, których ludzie takimi uczynili; s± i tacy bez¿enni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bez¿enni. Kto mo¿e poj±æ, niech pojmuje»”Mt roz 19

I ¶w Pawe³ na przyk³ad w 1 Kor 7,1 mówi: „dobrze jest cz³owiekowi nie ³±czyæ siê z kobiet±”. Nastêpnie: „Pragn±³bym, aby wszyscy byli jak i ja” (1 Kor 7,7). Dalej, zwracaj±c siê do tych, którzy jeszcze nie zawarli zwi±zku ma³¿eñskiego oraz do tych, którzy ju¿ owdowieli: „dobrze bêdzie, je¶li pozostan± jak i ja”. I w 1 Kor 7,26 we fragmencie o wy¿szo¶ci dziewictwa mówi znowu z przekonaniem: „dobrze jest tak zostaæ, dobrze to dla cz³owieka tak ¿yæ”(16). A w nastêpnym wierszu: „Jeste¶ wolny? Nie szukaj ¿ony!” (1 Kor 7,27).
Ksiêga Rodzaju 2,18 mówi: „Nie jest dobrze, ¿eby mê¿czyzna by³ sam” - to prawda. Jednak w królestwie Bo¿ym za³o¿onym przez Jezusa Chrystusa pojawia siê nowy idea³: „mê¿czy¼ni «sami czyni± siê eunuchami» dla królestwa (Mt 19,11n)”. W okresie pomiêdzy Starym Testamentem (kiedy to zostawianie po sobie potomstwa by³o podstawowym obowi±zkiem, zapewniaj±cym trwanie ludu Bo¿ego) a paruzj± w Nowym Testamencie (kiedy to ju¿ nie bêdzie instytucji ma³¿eñstwa) istniej± w Ko¶ciele obok siebie dwie formy ¿ycia: ma³¿eñstwo oraz po¶wiêcone Bogu bez¿eñstwo. S± to ró¿ne i uzupe³niaj±ce siê wzajemnie powo³ania w Ko¶ciele, bowiem ka¿dy otrzymuje od Pana Boga w³asny dar: jeden taki, a drugi taki.


Chrystus prawa nie znos ale je wype³nia czyli ubogaca i daje pewne mo¿liwo¶ci; pozostawi³ Ko¶cio³owi który za³o¿y mo¿liwo¶æ wyboru, w pierwszych wiekach Ko¶ció³ wybra³ tak± drogê i jest jej wierny jednak zachowanie celibatu jest spraw± tradycji tak mogê chyba powiedzieæ i Ko¶ció³ ma mo¿liwo¶æ z niego zwolniæ.

Antje - 2008-12-28, 21:08

Anio³ymous napisa³/a:
Bardzo dobre podej¶cie Krzysztofie...
ale co do spowiedzi... [b]spowiadaæ powiniene¶ siê przed Bogiem (w modlitwie), bo tylko on jako istota bezgrzeszna i doskona³a mo¿e nas rozgrzeszyæ, a nie ksi±dz który jest równie¿ cz³owiekiem i tak¿e kala siê grzechem...


Ale¿ wszyscy, którzy przystêpuj± do sakramentu pokuty spowiadaj± siê w³a¶nie przed Bogiem. Ksi±dz jest tylko po¶rednikiem. Sakrament pokuty to nie tylko ten moment w konfesjonale. To rachunek sumienia, ¿al za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowied¼ i zado¶æuczynienie. Je¿eli kto¶ sprowadza swoj± spowied¼ tylko do punktu 4, to jego spowied¼ nie by³a dokonana w pe³ni. Poza tym fakt, ¿e ksi±dz sam jest istot± grzeszn± przemawia za tym sakramentem, poniewa¿ jest w stanie zrozumieæ nasze b³êdy a tym samym pomóc siê od nich uwolniæ.

Ks. Krzysztof - 2008-12-28, 21:20

Anio³ymous ksi±dz spe³nia nakaz Chrystusa Komu odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane” (J 20,22-23) - ale widzê ze lata spêdzone na katechezie nie wystarczy³y do merytorycznie poprawnie postawionych pytañ. Nikt Ciê do sakramentu nie zmusza jednak Chrystus da³ ci taka mo¿liwo¶æ mo¿esz z niej skorzystaæ jak chcesz - On Chrystus daje Ci sakramentalne przebaczenie mo¿esz nim pogardzaæ Twój wybór.

Podpisujê siê pod tym co napisa³a Antje, je¶li kto¶ sprowadza ca³± rzeczywisto¶æ która jest procesem do jednego drobnego czynu to tê rzeczywisto¶æ wypacza i trudno w kilku s³owach na forum wszystko t³umaczyæ od nowa. Masz wybór - skorzystaj z niego.

Anio³ymous - 2008-12-28, 22:16

Je¶li ksi±dz korzysta z jakiej¶ ksi±¿eczki to prosze j± zamkn±æ i otworzyæ Biblie.
Podane wersety s± wyrwane z kontekstu :)

Mt 19:12
12. Bo s± niezdatni do ma³¿eñstwa, którzy z ³ona matki takimi siê urodzili; i s± niezdatni do ma³¿eñstwa, których ludzie takimi uczynili; a s± i tacy bez¿enni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bez¿enni. Kto mo¿e poj±æ, niech pojmuje!
(BT)


Racja. Rozumiem to tak ze s± ludzie na tym ¶wiecie którzy nie czuj± poci±gu do kobiet, którzy siê oddali Panu i obecno¶æ Boga w ich ¿yciu im wystarcza. S± tacy ludzie "Kto mo¿e poj±æ, niech pojmuje". Potwierdzam to. Ale w dalszym ci±gu nie widze tutaj zakazu.
"„dobrze jest cz³owiekowi nie ³±czyæ siê z kobiet±”"
to Tylko pouczenie i¿ kobieta tak jak i mamona oraz pieni±dze przeszkadzaj± w s³u¿bie Bogu.

Jednak zauwa¿my ¿e nawet apostow³owie mieli ¿ony "
1 Kor 9:5
5. Czy¿ nie wolno nam braæ z sob± niewiasty - siostry, podobnie jak to czyni± pozostali aposto³owie oraz bracia Pañscy i Kefas?
(BT)

*w oryginale Wystêpuje wyra¼nie s³owo greckie ‘gynaikos’ tj i t³umaczy siê na kobieta w sensie ¿ona. Proszê to sprawdziæ z greckim s³ownikiem :)

Mr 1:29-30
29. Zaraz po wyj¶ciu z synagogi przyszed³ z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja.
30. Te¶ciowa za¶ Szymona le¿a³a w gor±czce. Zaraz powiedzieli Mu o niej.
(BT)


Czy uwa¿acie siê za bardziej zagorza³ych chrze¶cijan ni¿ aposto³owie? Czy oni nie byli dwunastk± najlepszych których Bóg i Jezus umi³owali? Czy Jezus zakaza³ im wchodziæ w zwi±zki ma³¿eñskie? Otó¿ nie. A celibat to robi.

Ka¿dy ma w³asn± wole i ka¿dy wie co chce w ¿yciu robic... popatrzmy prawdzie w oczy, gdyby nie celibat nie by³oby tylu pos±dzeñ o pedofilie w¶ród ksiê¿y. A oni i tak robi± swoje, ¿yj±c w skryto¶ci (http://www.prezbiter.pl/content/view/320/2/) z kobietami "jakim prawem mam mówiæ do ciebie ojcze skoro w³asnym dzieciom ka¿esz mówiæ Wujku". Bóg w biblii nic nie mówi o zakazie, a wrêcz o tym ¿e biskup powinien wstêpowaæ w taki zwi±zek (1 Tym 3:2-5).

1 Tym. 4 "Duch za¶ otwarcie mówi, ¿e w czasach ostatecznych niektórzy odpadn± od wiary, sk³aniaj±c siê ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. [Stanie siê to] przez takich, którzy ob³udnie k³ami±, maj± w³asne sumienie napiêtnowane. Zabraniaj± oni wchodziæ w zwi±zki ma³¿eñskie, [nakazuj±] powstrzymaæ siê od pokarmów, które Bóg stworzy³, aby je przyjmowali z dziêkczynieniem wierz±cy i ci, którzy poznali prawdê. Poniewa¿ wszystko co Bóg stworzy³ jest dobre, i niczego co jest spo¿ywane z dziêkczynieniem, nie nale¿y odrzucaæ."

Te i¶cie prorocze s³owa spe³niaj± siê dzisiaj na naszych oczach. W ów cytowanym fragmencie nie pada wprawdzie nigdzie stwierdzenie, i¿ chodzi tu o ma³¿eñstwo ksiê¿y, ale bior±c pod uwagê fakt, i¿ wersy te nastêpuj± od razu po naukach odno¶nie kap³añstwa nale¿y s±dziæ, i¿ jest tu mowa nie o kim innym, ale w³a¶nie o kap³anach. Poza tym celibat jest w³a¶nie zakazem zawierania ma³¿eñstw, wiec nie widzê powodów by tego wersetu nie potraktowaæ, jako wersetu mówi±cego o duchowieñstwie w³a¶nie. ¦w. Pawe³ piêtnuje tutaj do¶æ wyra¼nie narzucanie bez¿eñstwa, dobitnie mówi±c o ob³udnych k³amstwach i niczym nie popartych zakazach maj±cych na celu przede wszystkim odci±gniêcie cz³owieka od Boga i od jego "pokarmów". S±dzê, i¿ cz³owiek wierz±cy, znaj±cy Bibliê, nie powinien przechodziæ obok sprawy celibatu obojêtnie i wiedzieæ, i¿ zosta³ on wprowadzony wbrew naukom Nowego Testamentu, a celem jego by³o zapobiegniêcie podzia³om maj±tku Ko¶cio³a, a nie jak mówi± dzi¶ duchowni troska o dobro wiernych. Zupe³nie innym problemem jest ju¿ analiza tego czy celibat pomaga, czy mo¿e przeszkadza w kap³añstwie. Moim skromnym zdaniem gdyby nawet celibat zosta³ zniesiony to i tak nasze wspania³e tolerancyjne spo³eczeñstwo wymusi³oby na kap³anach kontynuacjê ów niczym nie popartej "procedury", bo i jak to mo¿e byæ, by ksi±dz mia³ dzieci...

Anio³ymous - 2008-12-28, 22:40

Ks. Krzysztof napisa³/a:
Anio³ymous ksi±dz spe³nia nakaz Chrystusa Komu odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane” (J 20,22-23) - ale widzê ze lata spêdzone na katechezie nie wystarczy³y do merytorycznie poprawnie postawionych pytañ. Nikt Ciê do sakramentu nie zmusza jednak Chrystus da³ ci taka mo¿liwo¶æ mo¿esz z niej skorzystaæ jak chcesz - On Chrystus daje Ci sakramentalne przebaczenie mo¿esz nim pogardzaæ Twój wybór.



Jn 20:19-23
19. Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi by³y zamkniête z obawy przed ¯ydami, przyszed³ Jezus, stan±³ po¶rodku i rzek³ do nich: Pokój wam!
20. A to powiedziawszy, pokaza³ im rêce i bok. Uradowali siê zatem uczniowie ujrzawszy Pana.
21. A Jezus znowu rzek³ do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie pos³a³, tak i Ja was posy³am.
22. Po tych s³owach tchn±³ na nich i powiedzia³ im: We¼mijcie Ducha ¦wiêtego!
23. Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane.
(BT)


Nie rozumiem? to siê tyczy ksiê¿y czy aposto³ów za czasów jezusa?
Czy ukaza³ siê Panu kiedy¶ Jezus i da³ Panu takie prawo? Nie. Poniewa¿ mia³o je tylko tych dwunastu wybranych.


Nigdzie w Biblii nie znajdzie Pan polecenia,aby wyznawaæ grzechy przed ksiêdzem.

W Biblii nie ma ani jednej wzmianki ¿eby który¶ z aposto³ów wys³ucha³ czyjej¶ spowiedzi i udzieli³ rozgrzeszenia.

Zazwyczaj spowiednik ka¿e osobie przystêpuj±cej do spowiedzi odmówiæ za pokutê
szereg razy modlitwê "Ojcze nasz" lub "Zdrowas Maryjo".

Jednak Jezus uczy³ by¶my bezmy¶lnie nie powtarzali modlitw.
Mateusza 6:7
"Na modlitwie nie b±d¿cie gadatliwi bezmy¶lnie co¶ powtarzaj±c jak poganie.Oni my¶l± ,¿e przez wzgl±d na swe wielomówstwo bêd± wys³uchani".



Jezus kaza³ te¿ modliæ sie do Boga Ojca nie do Marii.
Mateusza 6:8
"Wy zatem módlcie siê :Ojcze nasz ,który jeste¶ w niebie /.../przebacz nam nasze winy".


To Bóg w niebie przebacza nam winy,a nie jaki¶ grzeszny cz³owiek.
Dlatego Biblia zachêca nas by¶my wyznali swe grzechy Bogu w modlitwie.
Psalm 32:5
"Grzech mój wyzna³em Tobie (z wcze¶niejszego kontekstu wnioskujemu ¿e Bogu) i nie ukry³em mej winy.Rzek³em:wyznajê nieprawo¶c moj± wobec Jahwe,a Ty¶ darowa³ winê mego grzechu".
I Jana 2:1
"A je¶liby kto zgrzeszy³ ,mamy orêdownika u Ojca Jezusa Chrystusa ,który jest sprawiedliwy".


Prosze mi w takim razie teraz ukazaæ wersety które mówi± ¿e macie prawo rozgrzeszenia... nie wyciête z kontekstu ale konkretne... takie jak te które poda³em...
Pozdrawiam

kuboleo - 2008-12-28, 22:59

Sory, ¿e wtr±cam siê w t± bardzo ciekaw± dyskusjê, lecz wydaje mi siê, ¿e zeszli¶cie z tematu. Wiêc zwracam siê z pro¶b± do ABu. Je¶li uwa¿asz tak jak ja to za³ó¿ gdzie¶ nowy temat i przenie¶ tam czê¶æ postów (te, które nie s± o krucjacie).
szatan - 2008-12-28, 23:18

A je¶li stawiacie siê na równi z aposto³ami... Pytanie brzmi czy aposto³owie dopu¶cili by siê czego¶ tak okropnego?!

http://fakty.interia.pl/p...eksualne,878311
http://apokatastaza.blox....-przekrety.html

D.A. 20:35 We wszystkim pokaza³em wam, ¿e tak pracuj±c trzeba wspieraæ s³abych i pamiêtaæ o s³owach Pana Jezusa, który powiedzia³: "Wiêcej szczê¶cia jest w dawaniu ani¿eli w braniu"

Mat. 19:24-25 Jeszcze raz wam powiadam: £atwiej jest wielb³±dowi przej¶æ przez ucho igielne ni¿ bogatemu wej¶æ do królestwa niebieskiego». 25 Gdy uczniowie to us³yszeli, przerazili siê bardzo i pytali: "Któ¿ wiêc mo¿e siê zbawiæ?"

Mat. 19:21 21 [rozmowa z bogatym m³odzieñcem] Jezus mu odpowiedzia³: «Je¶li chcesz byæ doskona³y, id¼, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a bêdziesz mia³ skarb w niebie. Potem przyjd¼ i chod¼ za Mn±!»

Odno¶nie spowiedzi - czy to nie ko¶ció³ sprzedawa³ odpusty zastraszaj±c ludzi piek³em? Jaki to mia³o cel... Czy nie by³o to czasem czystym zyskiem z ludzkiej g³upoty? Czym by³y krucjaty? Rozpo¶cieraniem chrze¶cijañstwa, czy grabieniem pogan pod przykrywk± krzewienia ewangelii...

Anio³ymous - 2008-12-28, 23:32

spokojnie... jestem pewien ¿e nie ka¿dy ksi±dz kieruje siê tylko popêdem do pieni±dza :)...

Nie jestem tu po to ¿eby kogo¶ poni¿aæ, ¿eby obra¿aæ was jako ludzi. Tylko po to ¿eby ksi±dz mi pare rzeczy wyt³umaczy³, poniewa¿ jest autorytetem i napewno ma du¿± wiedze teologiczn±.

P.S temat mo¿na nazwaæ "pytania do ksiêdza" albo co¶ podobnego

pozdrawiam

Stefan - 2008-12-29, 15:39

„Anio³ymous” i „szatan”

Mówi±c szczerze, to zaczynam siê w tych waszych wypowiedziach, pytaniach, wklejeniach fragmentów Pisma ¦wiêtego, gubiæ. Nawet nie próbujê doszukiwaæ siê jakichkolwiek waszych intencji, bo robicie totalny ba³agan, a ka¿dy z was pisze na w³asn± nutê.


Jak uczy do¶wiadczenie historyczne interpretacji Biblii jest tyle ile jej czytelników. Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ.
Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ? Czy kanon ksi±g wchodz±cych w sk³ad Biblii jest ostateczny i nie mo¿e ulec zmianie, np. w wyniku odkrycia nowych ksi±g.

My Katolicy, a tak¿e niektórzy inni chrze¶cijanie , mamy zawsze jedn± przewagê, wierzymy. I wypowiadamy Prawdy Wiary w naszym Credo - Wyznaniu wiary - Sk³adzie Apostolskim. Nasza wiara jest oparta na przyjmowaniu do serca zapisanych prawd w Pi¶mie ¦wiêtym, a nie na roztrz±saniu i interpretacji zapisów. My nie musimy badaæ, od tego s± teolodzy, którzy zajmuj± siê poszczególnymi dyscyplinami teologii katolickiej.

I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ? Stawiam to pytanie, bo nie mam przygotowania teologicznego, a mogê opacznie zrozumieæ s³owa napisane lub dokonaæ nadinterpretacji tego fragmentu. Tym bardziej, ¿e mo¿e doj¶æ do nieprzewidzianych sytuacji. Mój znajomy, który ukoñczy³ teologiê (chocia¿ nie jest ksiêdzem ani katechet±) czêsto ze mn± dyskutuje na tematy wiary, ¿ycia Ko¶cio³a itp. S³ysz±c moje t³umaczenie zapisów Pisma ¦wiêtego mo¿e uznaæ mnie za blu¼niercê lub sekciarza (co dla mnie jest równoznaczne).

Go¶æ - 2008-12-29, 16:34

Gubisz siê w wersetach? za du¿o ich? Nie wiem. Mo¿e stre¶ciæ? albo przes³aæ w wersji audio. Bêdziesz mia³ idealnie jak na mszy. Wiem ¿e nie jeste¶cie przyzwyczajeni do czytania tylko do s³uchania. Ale Bóg da³ nam ludziom Biblie ¿eby¶my j± czytali. Ona wcale nie jest trudna, no mo¿e w wiêkszo¶ci. Ale proszê przeczytaæ moje posty uwa¿niej, i zupe³nie bez uprzedzeñ a zobaczysz ¿e wcale nie s± trudne... owszem s± ró¿ne b³êdy w t³umaczeniu, ale w tym przypadku zgadzaj± siê z wszystkimi przek³adami :)...

A to przeczyta³em kiedy¶ na forum. Wypowiada³ siê by³y ksi±dz:
"Teologiczne Seminaria nie nauczaj± Biblijnych t³umaczeñ, ale nauczaj± studentów, jak broniæ ró¿nych wierzeñ, i jak zapobiec dociekaniu, i aby dociekaj±cy wygl±da³ na g³upca. Nic nie sprawia im wiêcej k³opotu, ni¿ Biblijne pytania."

Abraham Lincoln powiedzia³ niegdy¶: "Uwa¿am Bibliê za najlepszy dar, który Bóg da³ ludziom"

Prosi³e¶ o wersety:

Dz 17:10-11
10. Natychmiast w nocy bracia wys³ali Paw³a i Sylasa do Berei. Kiedy tam przybyli, poszli do synagogi ¯ydów.
11. Ci byli szlachetniejsi od Tesaloniczan, przyjêli naukê z ca³± gorliwo¶ci± i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest.
(BT)


To byli Bereiczycy. Nazwani szlachetniejszymi bo badali s³owo Bo¿e codziennie sami...

# S³ownik jêzyka polskiego:
S³owo badaæ
1. «poznawaæ co¶, analizowaæ»
2. «staraæ siê to sprawdziæ, poznaæ»
3. «poddawaæ co¶ oglêdzinom »


Mam jeszcze parê pytañ... zostawiê je na pó¼niej... narazie proszê o wyt³umaczenie mi wersetów dotycz±cych celibatu i spowiedzi.

Ja te¿ wierze w Boga i uznaje go za najwy¿sz± i najpotê¿niejsz± istote. Z ka¿dym przeczytanym wersetem widze jego potêge.
Mam nadzieje ¿e jest tu wiêcej takich ludzi ;D
pozdrawiam

Anio³ymous - 2008-12-29, 16:38

Ten post wy¿ej jest mój :) nie zalogowa³em siê :)

P.S przepraszam ze nie zwracam siê do Ksiêdza ojcze ale biblia niestety mi na to nie pozwala.

Mt 23:9
9. Nikogo te¿ na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
(BT)

Anio³ymous - 2008-12-29, 16:49

Antje napisa³/a:

Ale¿ wszyscy, którzy przystêpuj± do sakramentu pokuty spowiadaj± siê w³a¶nie przed Bogiem. Ksi±dz jest tylko po¶rednikiem.


Ksi±dz Krzysztof napisa³/a:

Podpisujê siê pod tym co napisa³a Antje


W takim razie odsy³am do Biblii:

1 Tm 2:5
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden te¿ po¶rednik miêdzy Bogiem a lud¼mi, cz³owiek, Chrystus Jezus.
(BT)

Stefan - 2008-12-29, 19:25

„Anio³ymous”
Zrêcznie uciek³e¶ od udzielenia odpowiedzi. Powtarzasz kpi±co moje s³owa, a zapominasz o najwa¿niejszym.
W takim razie powtórzê raz jeszcze :
1. Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ.
Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ? Czy kanon ksi±g wchodz±cych w sk³ad Biblii jest ostateczny i nie mo¿e ulec zmianie, np. w wyniku odkrycia nowych ksi±g.

2. I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ? Stawiam to pytanie, bo nie mam przygotowania teologicznego, a mogê opacznie zrozumieæ s³owa napisane lub dokonaæ nadinterpretacji tego fragmentu.


W tym wersecie, który podajesz (Dz 17:10-11) jest informacja o czytaniu i badaniu przez Berejczyków Pism. Ale nie ma sformu³owania o prawie i obowi±zku czytania oraz o interpretacji. Berejczycy sprawdzali i porównywali to, co mówi³ ¶w. Pawe³ z tym, co by³o napisane w Pismach. I to wszystko.

Chyba moje pytania i w±tpliwo¶ci nie s± dla ciebie zbyt trudne, aby udzieliæ na nie odpowiedzi i wyja¶nieñ.

szatan - 2008-12-29, 20:10

Cytat:
1. Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ.
Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ? Czy kanon ksi±g wchodz±cych w sk³ad Biblii jest ostateczny i nie mo¿e ulec zmianie, np. w wyniku odkrycia nowych ksi±g.


Drogi Stefanie... T³umaczeñ jest setki, jednak w ka¿dym z nich wersety zachowuj± swój sens lub nieznacznie go trac±. Skoro ko¶ció³ pos³uguje siê Bibli± tysi±clecia i cytuje z niej wersety na rzekome potwierdzenie swoich nauk, cytowane przez nas wersety s± równie¿ z tego przek³adu. Je¶li chodzi o kanon ksi±g, nie wiem czy s³ysza³e¶ o odkryciu ewangelii Judasza. Osobi¶cie nie wierze ¿eby jakiekolwiek cenne nauki siê w niej znajdowa³y, jednak z tego co wiem mo¿na j± kupiæ. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Judasza) Dlatego co ludziom wpadnie do g³owy raczej nikt nie mo¿e przewidzieæ. Osobi¶cie s±dzê ¿e Biblia w swoich zapisach jest kompletna.

Cytat:
2. I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ? Stawiam to pytanie, bo nie mam przygotowania teologicznego, a mogê opacznie zrozumieæ s³owa napisane lub dokonaæ nadinterpretacji tego fragmentu.


Co z³ego jest we w³asnej interpretacji pism ¶wiêtego skoro kto szuka nie b³±dzi? My¶lê, ¿e anio³ymous uzupe³ni moj± odp.

Anio³ymous - 2008-12-29, 21:11

Stefan napisa³/a:
W tym wersecie, który podajesz (Dz 17:10-11) jest informacja o czytaniu i badaniu przez Berejczyków Pism. Ale nie ma sformu³owania o prawie i obowi±zku czytania oraz o interpretacji. Berejczycy sprawdzali i porównywali to, co mówi³ ¶w. Pawe³ z tym, co by³o napisane w Pismach. I to wszystko.


Stefanie. Oczywi¶cie ¿e nie s± twoje pytania trudne. Sprostuje wypowied¼. ¦w. Pawe³ przybywa do Bereiczyków i ich naucza... a oni sprawdzaj± to co mówi z pismem ¶wiêtym. Czy nie to wynika ze s³ów "codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest"? Jest powiedziane ¿e s± oni lepsi od poprzednich którzy tego nie robili. A czy ty maj±c tyle lat (przepraszam za wcze¶niejsz± kpine, nie zauwa¿y³em twojego wieku) sprawdzi³e¶ kiedykolwiek czy to co naucza ksi±dz w ko¶ciele jest prawd±? Czy nie? Bo ja w koñcu zacz±³em sprawdzaæ... z czego bardzo siê ciesze.

Stefan napisa³/a:
I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ?


pytanie Do nas? tzn. do mnie i mojej Biblii?

W biblii Bóg ci nic nie karze do niczego nie zmusza... daje ci woln± wole :)... mo¿esz analizowaæ pismo ¶wiête... mo¿esz je zg³êbiaæ i poznawaæ... mozesz te¿ "uczyæ siê" go w szko³ach katolickich... mo¿esz siê oddaæ Bogu, ale mo¿esz te¿ nie robiæ nic "ci nie dost±pi± zbawienia".
Nie chodzê na religie :) co ksiêdza w mojej szkole bardzo denerwuje. A czy ja muszê? jakim prawem wy mnie do tego zmuszacie (od jakiego¶ czasu na szczê¶cie prawnie nie muszê)? skoro jestem wierz±cy. Wierze w Boga. Czy trzeba czego¶ wiêcej? Sakramentów? Komuni? tak naprawde ca³e po¶wiêcenie powinno siê odbywaæ w sercu a nie na pokaz przed lud¼mi. Dla ludzi moge byæ nic nie wartym cz³owiekiem, popychad³em, mot³ochem, dlatego nikogo z was nie obra¿am i nie piêtnuje... Róbcie co chcecie macie oczy, macie rozumy, wystarczy je troche otworzyæ... S³ysza³em od moich znajomych którzy nie s± katolikami od pokoleñ ¿e kiedy¶ rzucano za nimi kamieniami a ksi±dz pobudza³ ludno¶æ do takich dzia³añ... do teraz jest tak w niektórych wsiach... co mnie bardzo gorszy... ale skoro sami Ksiê¿a po studiach teologicznych zachowuj± siê w taki sposób jak ten http://pl.youtube.com/watch?v=akNs5JOhPVU to nie ma co siê dziwiæ

Stefan napisa³/a:
Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ. Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ?


Proponuje zainwestowaæ w Konkordancje i s³ownik wyrazów greckich Nowego i Starego testamentu. Tam ma Pan ca³± Biblie z ponumerowanymi s³owami i odniesieniem do s³ownika. Dla chc±cego nic trudnego a koszt zamyka siê w 150 z³.

ABu - 2008-12-29, 22:10

Anio³ymous napisa³/a:
ale skoro sami Ksiê¿a po studiach teologicznych zachowuj± siê w taki sposób jak ten http://pl.youtube.com/watch?v=akNs5JOhPVU to nie ma co siê dziwiæ


Tylko sprostujê:
pan na filmie nie jest ksiêdzem katolickim, swego czasu by³a afera, ale ma³o kto mówi³ o tym, ¿e to jest Rafa³ Janusz Trytek, który jest sedewakantyst± i z Ko¶cio³em katolickim niewiele ma wspólnego poza kolorem sutanny.

Jeszcze mniej mówi siê o tym:
W maju 2008 ks. Trytek m.in. na ³amach "Tygodnika Rybnickiego" i "Gazety Wyborczej" wyja¶ni³ swój rzeczywisty stosunek do homoseksualizmu, argumentuj±c, ¿e jego ¿art przekazany przez media by³ wyrazem sprzeciwu wobec propagandy homoseksualnej.

¼ród³o

Anio³ymous - 2008-12-29, 23:13

przepraszam za pomy³ke w takim razie...

PS.
Czy Pan uczy³ informatyki w gimnazjum? ;> je¶li tak to chodzi³em z Pana bratem Sebastianem do klasy :)... o ile nick to inicja³y...

pozdrawiam

Go¶æ - 2008-12-30, 09:53

PS pisze siê bez kropek! ;D
Antje - 2008-12-30, 11:49

Anio³ymous napisa³/a:
Antje napisa³/a:

Ale¿ wszyscy, którzy przystêpuj± do sakramentu pokuty spowiadaj± siê w³a¶nie przed Bogiem. Ksi±dz jest tylko po¶rednikiem.


Ksi±dz Krzysztof napisa³/a:

Podpisujê siê pod tym co napisa³a Antje


W takim razie odsy³am do Biblii:

1 Tm 2:5
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden te¿ po¶rednik miêdzy Bogiem a lud¼mi, cz³owiek, Chrystus Jezus.
(BT)


Jezus Chrystus zleca Aposto³om to zadanie (rozgrzeszenia) w s³owach: "Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane" (Ewangelia Jana, rozdzia³ 20, werset 23). W ten sposób przekazuje On mo¿liwo¶æ rozgrzeszania Aposto³om.
Jezus zosta³ nazwany arcy- kap³anem. Arcy – znaczy – pierwszy, pocz±tek. My, tu na ziemi mamy Go na¶ladowaæ.

szatan - 2008-12-30, 15:04

Cytat:
W ten sposób przekazuje On mo¿liwo¶æ rozgrzeszania Aposto³om.
Jezus zosta³ nazwany arcy- kap³anem. Arcy – znaczy – pierwszy, pocz±tek. My, tu na ziemi mamy Go na¶ladowaæ.


Czy jest werset przedstawiaj±cy jakiegokolwiek cz³owieka, który na¶laduj±c Jezusa i Aposto³ów rozgrzesza kogokolwiek? Co wiêcej... nawet nie ma wzmianki o tym jak robili to aposto³owie. Jakim prawem ksiê¿a stawiaj± siê w takim razie na równi z t± umi³owan± i wybran± przez Jezusa 12? Czy zwyk³y papierek ukoñczenia teologi im na to pozwala?!

Tymoteusza 2:5 wyra¼nie mówi jeden jest Bóg, jeden (jest) te¿ po¶rednik miêdzy Bogiem a lud¼mi.

Oraz Jan 20:23 Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane.

Na¶ladownictwo Jezusa tyczy siê owszem, ale jego postêpowania... Jednak czy kiedykolwiek ukaza³ siê komu¶ Jezus i powiedzia³ "Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane"?

Stefan - 2008-12-30, 15:28

„szatan” i „Anio³ymous”
Widzê, ¿e obaj panowie nie czytaj± uwa¿nie moich s³ów. ¯eby nie rozszerzaæ listy w±tpliwo¶ci, skrócê je do tego fragmentu :

Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ?

Chodzi mi o ten czas, gdy powstawa³y podstawy obecnego Pisma ¦wiêtego, jeszcze sprzed czasów
„Septuaginty”. A tak¿e czas chrze¶cijañstwa sprzed powstania „Wulgaty”.

Czy to, co tam zosta³o zapisane (napisane, przepisane) jest prawd± ? Czy wierzycie w prawdziwo¶æ Biblii i jeste¶cie o tym przekonani ? Czy, je¿eli wierzycie w jej prawdziwo¶æ, oddaliby¶cie ¿ycie w obronie jej tre¶ci i warto¶ci w niej zawartych ?
I to na razie wystarczy.

Stefan - 2008-12-30, 15:32

„Anio³ymous”

W podanym wersecie czytamy sprzeczno¶ci : „…przyjêli naukê z ca³± gorliwo¶ci± i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest.
Tak wiêc z jednej strony przyjmuj± naukê z ca³± gorliwo¶ci±, z drugiej za¶ nie wierz± ¶w. Paw³owi i sprawdzaj±, czy mówi prawdê.
To tak, jak np. na lekcji historii. Nauczyciel podaje informacje o bitwie pod Somosierr±, a uczniowie jad± do Francji i Hiszpanii sprawdzaæ w dokumentach i archiwach, czy rzeczywi¶cie ta bitwa siê odby³a i czy to, co mówi³ nauczyciel, jest tam zapisane.

Je¿eli chodzi o ewentualne inwestycje w rozumienie Biblii, to wystarczaj± mi ksi±¿ki, które ju¿ posiadam od kilku, kilkunastu i kilkudziesiêciu lat (niektóre unikatowe) oraz program Theophilos.

Anio³ymous - 2008-12-30, 15:34

Twierdzisz ¿e biblia która w orginale jest natchniona przez Boga jest b³êdnie napisana? Kpina :)... a je¶li chodzi o s³owa w oryginale i ich przek³±dy to przeczytaj powyzej mojego posta z uwag±
szatan - 2008-12-30, 15:41

Rêce mi opad³y... Po co wgl wdajesz siê w dyskusje skro nie wierzysz w prawdziwo¶æ Biblii?

Skro posiadasz swoje ksi±¿ki... Po co chodzisz do ko¶cio³a? Na podstawie czego zosta³y napisane?

Antje - 2008-12-30, 15:44

Jezus wyra¼nie powiedzia³ : Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane." Jest to wyra¼ny nakaz do odpuszczania grzechów. Dzi¶ kontynuuj± to kap³ani. To jedno zdanie jest wystarczaj±ce; nie mo¿na go pomijaæ tak jak to uczyni³e¶. Poza tym nie rozumiem tak wielkiego sprzeciwu wzglêdem tego sakramentowi. Wnosi tylko pozytywne zmiany.
W przeciwieñstwie do spowiedzi w samotno¶ci. Cz³owiek w swej u³omno¶ci, czêsto sam siebie stara siê na si³ê t³umaczyæ i usprawiedliwiaæ. Nieraz potrzebne jest ¶wie¿e spojrzenie osoby z zewn±trz.

Go¶æ - 2008-12-30, 15:50

Jakim prawem to kontynuuj±? Powo³uj±c siê wersetem który mówi tylko i wy³±cznie o 12 Aposto³ach i Jezusie? Czy ksi±dz jest aposto³em?!

Dlaczego wgl Krzysztof przesta³ siê wypowiadaæ... Czy¿by zabrak³o mu argumentów? A mo¿e nie chce siê ju¿ o¶mieszaæ podaj±c wersety wyrwane z kontekstu.

Antje - 2008-12-30, 16:41

A jakim prawem, my w dzisiejszych czasach, mamy byæ pozbawieni tej ³aski?!
I jeszcze raz zadam to pytanie: Sk±d tak wielki sprzeciw wzglêdem spowiedzi?

Ponadto, Biblia jest ponadczasowa. I wszelkie nakazy skierowane w tamtej epoce do Aposto³ów, s± te¿ kierowane do dzisiejszych ludzi. Biblia to nie jest ksi±¿ka przygodowo-historyczna, któr± powinni¶my odnosiæ do tamtych czasów. Musimy pamiêtaæ o uniwersalizmie i ponadczasowo¶ci Biblii.

Stefan - 2008-12-30, 17:05

No có¿, m³odzi ludzie, chyba sami zapêdzili¶cie siê w „kozi róg”.
Wiem, ¿e czytania ze zrozumieniem trzeba siê nauczyæ. Ale ¿eby nie rozumieæ prostych s³ów ? Mo¿ecie mi wskazaæ, gdzie napisa³em, ¿e nie wierzê w prawdziwo¶æ Pisma ¦wiêtego. Gdzie twierdzê, ¿e zosta³o b³êdnie napisane. Ja stawiam wam pytania, a wy zamiast odpowiedzieæ na nie, napastliwie atakujecie.
U¿ywacie argumentu si³y, zamiast si³y argumentów.
Chcia³em wam udowodniæ, ¿e nie zawsze stawiamy na pierwszym miejscu s³owo pisane, tylko najwa¿niejsza jest wiara. Wiara w to co siê my¶li, mówi, czuje dusz±, s³ucha …
W jednym z wcze¶niejszych moich postów piszê wyra¼nie : „…Nad tym siê nie dyskutuje, w to siê wierzy. Tego nie mo¿e ogarn±æ ludzki umys³. …” i w innym miejscu : „…My Katolicy, a tak¿e niektórzy inni chrze¶cijanie , mamy zawsze jedn± przewagê, wierzymy. I wypowiadamy Prawdy Wiary w naszym Credo - Wyznaniu wiary - Sk³adzie Apostolskim. Nasza wiara jest oparta na przyjmowaniu do serca zapisanych prawd w Pi¶mie ¦wiêtym, a nie na roztrz±saniu i interpretacji zapisów. My nie musimy badaæ, od tego s± teolodzy, którzy zajmuj± siê poszczególnymi dyscyplinami teologii katolickiej. …”.


Brakuje wam panowie pokory. Sami stawiacie, waszym zdaniem niewygodne, pytania i nawet nie oczekujecie odpowiedzi, bo ju¿ jeste¶cie przygotowani. Zarzuciæ adwersarza cytatami, wersetami, waszymi wypocinami i niech siê on martwi nad udzielaniem odpowiedzi. Nawet jak jej udzieli, ale nie jest ona po waszej my¶li, to dalej na niego z impetem. Nie wa¿ne, czy to ksi±dz, wasz rówie¶nik, czy kto¶, kto móg³by byæ waszym dziadkiem.

Mam nadziejê, ¿e szybko wam siê oczy otworz± i spotka was co¶, czego w racjonalny sposób nie bêdziecie mogli wyt³umaczyæ, ani nie znajdziecie wyt³umaczenia tego w ksi±¿kach.
Jeden ju¿ taki w historii by³. ¦wiêty Tomasz. Powiedzia³ mu Jezus: Uwierzy³e¶, bo Mnie ujrza³e¶; b³ogos³awieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. (Ewangelia J 20, 19-31).

Go¶æ - 2008-12-30, 21:01

Teraz bêdziesz odnosi³ siê do m³odego wieku? Co z tego, ¿e móg³by¶ byæ moim dziadkiem... Nie chce dziadka, który zas³ania siê swoimi ksi±¿kami, wiar± i dogmatem "w to trzeba uwierzyæ" dlatego proszê mnie nie obra¿aæ. A co do dziadka ksiêdza :) Zgadzam siê... Pomimo jego celibatu.

Owszem... pytanie o autentyczno¶æ Biblii jest swoistym 'kozim rogiem' - nie znam na nie odpowiedzi. Ale je¶li Ty j± znasz, chêtnie Cie wys³ucham, a wiêc co mówi± na ten temat "Je¿eli chodzi o ewentualne inwestycje w rozumienie Biblii, to wystarczaj± mi ksi±¿ki, które ju¿ posiadam od kilku, kilkunastu i kilkudziesiêciu lat (niektóre unikatowe) oraz program Theophilos."

Dosta³e¶ tak wiele argumentów, jednak je¶li nie rozumiesz proszê bardzo to tylko i wy³±cznie Twoja wiara. Niektórzy potrzebuj± "Ojca" który prowadzi ich przez krête ¶cie¿ki wiary pomimo ¿e tak wiele wersetów obala wszystkie ich dogmaty. Ale jak siê ju¿ dowiedzia³em s± to rzeczy w które trzeba uwierzyæ. Je¶li siê pl±cze i gmatwam proszê o przyk³ady s³ów, które s± sprzeczne ze sob±.

Dlaczego uczepi³em siê spowiedzi? Bo jest to sprzeczne z Bibli±... Tak jak przykazania, celibat, post, trójca ¶wiêta...

Peace, not war (czyli ¿egnaj - w znaczenie tego s³owa trzeba uwierzyæ! - dopisz do unikatowej ksiêgi i pamiêtaj, ¿e to pismo ¶wiête powiniene¶ badaæ).

Cytat:
Nasza wiara jest oparta na przyjmowaniu do serca zapisanych prawd w Pi¶mie ¦wiêtym, a nie na roztrz±saniu i interpretacji zapisów.

Nawet nie wiesz sk±d zaczerpniête s± prawdy, które przyjmujesz do serca. S± one wyrwane z kontekstu jednak to dla Ciebie wielki dowód... Ach, a¿ szkoda s³ów. :-(

szatan - 2008-12-30, 21:02

Sorry - nie zalogowa³em siê. Czekam na przyk³ady Drogi Stefanie.

A je¶li chodzi o moje przygotowanie odpowiedzi... :mrgreen: Owszem, odrobi³em zadanie domowe i przeczyta³em Biblie - i to by by³o na tyle z "przygotowywania".

Stefan - 2008-12-30, 22:15

„szatanie”
Czy¿ ju¿ wcze¶niej nie zwraca³em uwagi na uwa¿ne czytanie tego, co piszê. Chyba, ¿e ty i
„Anio³ymous” to jedna i ta sama osoba. Bo do niego kierowa³em s³owa o inwestycji, gdy¿ mnie zaproponowa³ kupno : „Proponuje zainwestowaæ w Konkordancje i s³ownik wyrazów greckich Nowego i Starego testamentu. Tam ma Pan ca³± Biblie z ponumerowanymi s³owami i odniesieniem do s³ownika. Dla chc±cego nic trudnego a koszt zamyka siê w 150 z³.”
Wska¿ mi s³owa, którymi ciê obrazi³em.
Zreszt± zauwa¿am, ¿e coraz ¶mieszniejszych zaczynasz u¿ywaæ argumentów. Je¿eli przykazania tak¿e s± dla ciebie sprzeczne z Bibli±, to jak± ty Bibliê czytasz ?

J jeszcze odpowied¼ o spowiedzi ¶wiêtej i odpuszczaniu grzechów.

Ten werset "Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane." (Jana 20:23) zosta³ wyrwany z kontekstu.
Otó¿, po pierwsze, zacytowane powy¿ej s³owa Pan Jezus wypowiedzia³ po swoim zmartwychwstaniu nie tylko do swoich Aposto³ów, ale równie¿ do licznych uczniów, którzy przebywali wówczas wraz z Aposto³ami w pomieszczeniu - na podstawie £ukasza 24:35 wiemy, ¿e by³o tam przynajmniej dwóch uczniów nie zaliczanych do grona Aposto³ów: Kleofas (Kleopas) i jego towarzysz na drodze do Emaus. Wskazuje na to tak¿e pe³en fragment z Ewangelii wg Jana, z której to pochodzi interesuj±cy nas werset:
"Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi by³y zamkniête z obawy przed ¯ydami, przyszed³ Jezus, stan±³ po¶rodku i rzek³ do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokaza³ im rêce i bok. Uradowali siê zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzek³ do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie pos³a³, tak i Ja was posy³am. Po tych s³owach tchn±³ na nich i powiedzia³ im: We¼mijcie Ducha ¦wiêtego! Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane." (Jana 20:19-23).
Widaæ wiêc dok³adnie, i¿ s³owa te wypowiedziano nie tylko do samych Aposto³ów.
Na czym wiêc polega w³adza 'odpuszczania i zatrzymywania grzechów' dana chrze¶cijanom? Aby to zrozumieæ, wystarczy skierowaæ siê do bardzo podobnego fragmentu z Ewangelii wg Mateusza:
"Gdy brat twój zgrzeszy , id¼ i upomnij go w cztery oczy. Je¶li ciê us³ucha, pozyskasz swego brata. Je¶li za¶ nie us³ucha, we¼ z sob± jeszcze jednego albo dwóch, ¿eby na s³owie dwóch albo trzech ¶wiadków opar³a siê ca³a sprawa. Je¶li i tych nie us³ucha, donie¶ Ko¶cio³owi! A je¶li nawet Ko¶cio³a nie us³ucha, niech ci bêdzie jak poganin i celnik! Zaprawdê, powiadam wam: Wszystko, co zwi±¿ecie na ziemi, bêdzie zwi±zane w niebie, a co rozwi±¿ecie na ziemi, bêdzie rozwi±zane w niebie. Dalej, zaprawdê, powiadam wam: Je¶li dwaj z was na ziemi zgodnie o co¶ prosiæ bêd±, to wszystkiego u¿yczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie s± dwaj albo trzej zebrani w imiê moje, tam jestem po¶ród nich." (Mateusza 18:15-20).

Uczniowie, to nie tylko aposto³owie. Je¿eli przyjmujemy, ¿e nastêpcami aposto³ów s± biskupi, to nastêpcami pozosta³ych uczniów, wymienianych wy¿ej, s± kap³ani. Jest to proste i nie ma potrzeby doszukiwaæ siê czegokolwiek, ale uwa¿nie czytaæ ca³e Pismo ¦wiête, a nie tylko wybrane fragmenty.

szatan - 2008-12-31, 09:10

Cytat:
Uczniowie, to nie tylko aposto³owie. Je¿eli przyjmujemy, ¿e nastêpcami aposto³ów s± biskupi...

Zreszt± zauwa¿am, ¿e coraz ¶mieszniejszych zaczynasz u¿ywaæ argumentów. Je¿eli przykazania tak¿e s± dla ciebie sprzeczne z Bibli±, to jak± ty Bibliê czytasz ? (przykazania bêd± troszkê ni¿ej... zapraszam do uwa¿nego ponownego przeczytania)


Je¶li przyjmujesz, to przyjmuj dalej. Ja pozwolê sobie jeszcze przypomnieæ kilka wersetów, które by³y ju¿ wcze¶niej podane i chyba przez nie zostali¶my okrzykniêci osobami pl±cz±cymi siê razem z Anio³ymous. S± one jasne i wyra¼ne, chyba nie wiesz czym jest werset wyrwany z kontekstu. A je¶li chcesz zobaczyæ - zapraszam do obejrzenia odp Ks. Krzysztofa na temat Celibatu.

Mt 23:9
9. Nikogo te¿ na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a...)

1 Tymoteusza 3
2 Biskup wiêc powinien byæ nienaganny, m±¿ jednej ¿ony, trze¼wy, rozs±dny, przyzwoity, go¶cinny, sposobny do nauczania,
3 nie przebieraj±cy miary w piciu wina, niesk³onny do bicia, ale opanowany, niek³ótliwy, niechciwy na grosz,
4 dobrze rz±dz±cy w³asnym domem, trzymaj±cy dzieci w uleg³o¶ci, z ca³± godno¶ci±.
5 Je¶li kto¶ bowiem nie umie stan±æ na czele w³asnego domu, jak¿e¿ bêdzie siê troszczy³ o Ko¶ció³ Bo¿y? (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a...)

Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego... (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a...)

1 Tymoteusza 4:1-3
1 Duch za¶ otwarcie mówi1, ¿e w czasach ostatnich niektórzy odpadn± od wiary, sk³aniaj±c siê ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. 2 [Stanie siê to] przez takich, którzy ob³udnie k³ami±, maj± w³asne sumienie napiêtnowane2. 3 Zabraniaj± oni wchodziæ w zwi±zki ma³¿eñskie, [nakazuj±] powstrzymywaæ siê od pokarmów, które Bóg stworzy³, aby je przyjmowali z dziêkczynieniem wierz±cy i ci, którzy poznali prawdê. (proroctwo)

£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. (proroctwo)

Ksiêga wyj¶cia 20:3 - "Nie czyñ sobie obrazu rytego ani ¿adnego podobieñstwa rzeczy tych, które s± na niebie wzgórê, i które na ziemi nisko. i które s± w wodach pod ziemi±." (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a... np Figura ukrzy¿owanego Jezus przed któr± klêkasz i ca³ujesz ziemie - z\czy to nie jest czynienie sobie podobieñstwa rzeczy tych które s± na górze?)

Jn 20:19-23
19. Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi by³y zamkniête z obawy przed ¯ydami, przyszed³ Jezus, stan±³ po¶rodku i rzek³ do nich: Pokój wam!
20. A to powiedziawszy, pokaza³ im rêce i bok. Uradowali siê zatem uczniowie ujrzawszy Pana.
21. A Jezus znowu rzek³ do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie pos³a³, tak i Ja was posy³am.
22. Po tych s³owach tchn±³ na nich i powiedzia³ im: We¼mijcie Ducha ¦wiêtego!
23. Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane.
(BT) (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a...)

A co szatan w raju powiedzia³? co by³o tym ob³udnym k³amstwem...? powiedzia³ ¿adnym sposobem ¶mierci± nie pomrzecie!... a co g³osi wiara katolicka? ¶mierci± nie umierasz tylko idziesz do nieba, piek³a albo czy¶æca ... czy to nie absurd? :)...

Mateusza 6:7
"Na modlitwie nie b±d¿cie gadatliwi bezmy¶lnie co¶ powtarzaj±c jak poganie.Oni my¶l± ,¿e przez wzgl±d na swe wielomówstwo bêd± wys³uchani". (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a... np ró¿aniec)

Mateusza 6:8
"Wy zatem módlcie siê :Ojcze nasz ,który jeste¶ w niebie /.../przebacz nam nasze winy". (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a... np "Zdrowa¶ Mario")


Te¿ korzystam z Tysi±clatki oraz czekam na wskazanie momentów w których siê pl±cze.

Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 12:15

Czujê siê wywo³any do odpowiedzi, choæ zastanawia mnie to dlaczego? Wpierw wierz±cych wyzywa siê od ciemnej masy kierowanej czarn± sutann±, pyta siê jakim prawem pe³niê pos³ugê kap³añsk±, dlaczego kto¶ s³ucha wyk³adni nauki Ko¶cio³a przedstawianej z ambon, a potem wzywa siê te czarne sutanny do dyskusji, zarzuca siê im wichrzycielstwo i podstêp, dorabianie siê kasy, i oczernia siê kler ¿e nie p³aci podatku - Bzdur!

Podejmujê dyskusjê i co czytam?, czytam ¿e moje wypowiedzi s± wyrwane z kontekstu, choæ to co napisa³em opiera siê na wyk³adni siêgaj±cej kilkaset lat, a zarzuca mi to tan który sam siebie nazywa wichrzycielem(szatanem) i sam dla siebie jest alf± i omeg± bo tylko siebie uznaje za autorytet, i sam podaje cytaty wyrwane z kontekstu (def kontekstu!).
Dyskusja ma to do siebie ¿e prowadzi do porozumienia - do przekonania, je¶li dyskutowaæ chce kto¶ kto odmawia innym prawa wypowiadania siê, odmawia im kompetencji wykszta³cenia to takowa dyskusja po prostu nie ma racji bytu. St±d nie zajmujê siê ju¿ tym tematem i nie dlatego ¿e brak mi argumentów, ale dlatego ¿e to co siê dzieje w tym temacie forum donik±d nie prowadzi.
A oto kilka moich cytatów:
Pierwszy najwa¿niejszy w tym temacie, którego zdaje siê moi adwersarze nie zauwa¿yli 2 P 1, 20-21,
kolejny Mt 16,18-19
i dalej : £k 10,1-12,
2 Kor 5,18-21 ¶w. Pawe³ nie by³ aposto³em a pisze takie rzeczy, sk±d ma tê w³adzê, czy¿by mu przekazali j± aposto³owie?

A mo¿e tekst który jest tu przytaczany przez adwersarzy kierowany jest do nich samych: bo przecie¿ jest tam mowa o tych którzy odpadn± od wiary (odpadn± od tego co jest a Ko¶ció³ jest od czasów Chrystusa, i od pocz±tku tak naucza a¿ tu nagle odpada czê¶æ osób inaczej interpretuj±c to co od pocz±tku jest podawane do wiary. ci odpadaj±cy od wiary sk³aniaæ siê bêd± ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów (patrz nick). Stanie siê to przez tych którzy ob³udnie k³ami± i maja w³asne sumienie napiêtnowane (a ja mam czyste sumienie i ja nie odmawiam prawa pokuty i pojednania - spowied¼, ci których sumienie gryzie pragn± je zag³uszyæ np o¶mieszaj±c sakrament pokuty -BEZPODSTAWNIE).

Czytamy dalej?
Zabraniaj± oni wchodziæ w zwi±zki ma³¿eñskie, [nakazuj±] powstrzymywaæ siê od pokarmów, które Bóg stworzy³, aby je przyjmowali z dziêkczynieniem wierz±cy i ci, którzy poznali prawdê. (nikomu nie zabraniam wchodziæ w zwi±zek ma³¿eñski, sam wybra³em drogê niewstêpowania w taki zwi±zek z racji dla królestwa niebieskiego - Mt 19,12; powstrzymywanie siê od pokarmów kierowane jest do ca³kowitego zakazu spo¿ywania jakich¶ pokarmów np wieprzowiny traktowanych jako nieczystych (t³umaczy to kolejny 4 i 5 werset), a nie do postu bo sam Jezus po¶ci i powiada ¿e z³ego ducha wypêdziæ mo¿na tylko modlitw± i postem.

A kolejne wersety?
Tego nakazuj i tego nauczaj, - kto ma nauczaæ? Kto ma przyk³adaæ siê do czytania, zachêcania i nauki? (13) czy zachêcaæ nie znaczy wskazywaæ w³a¶ciwej drogi, czy nauczaæ nie nale¿y tych którzy nie rozumiej± - przecie¿ nie ma tu mowy aby¶ sam czyta³ i sam siê naucza³. Ale jest napisane: Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który zosta³ ci dany za spraw± proroctwa i przez w³o¿enie r±k kolegium prezbiterów i dodaje Uwa¿aj na siebie i na naukê, trwaj w nich! To bowiem czyni±c i siebie samego zbawisz, i tych, którzy ciê s³uchaj±. Nie którzy czytaj± ale którzy s³uchaj± tych z charyzmatami otrzymanymi przez w³o¿enie r±k - przekazanie w³adzy interpretacji.

Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze przypominam 2 P 1, 20-21!

Stefan - 2008-12-31, 13:07

„szatan”
¬le odrabiasz lekcje. Czytaj uwa¿nie i wiedz, i¿ moje IQ jest na tyle wysokie, ¿e chyba wiem, czym jest werset wyrwany z kontekstu.
Ciekaw jestem, kto w takim razie wczoraj, o godz. 15.04 du¿ym czerwonym drukiem napisa³ : „Oraz Jan 20:23 Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane.”

Na dodatek manipulujesz wypowiedziami. Je¿eli w ramce oznaczonej „cytat” s± poza moimi s³owami tak¿e inne, dopisane przez ciebie ((przykazania bêd± troszkê ni¿ej... zapraszam do uwa¿nego ponownego przeczytania), to jest to niegrzeczne, delikatnie sprawê ujmuj±c.

A ju¿ ¿adnej logiki nie znajdujê w twoich uwagach dotycz±cych sprzeczno¶ci z nauk± Ko¶cio³a. Twojego czy naszego ?
Np. Obrazy i figury przedstawiaj±ce Pana Jezusa, Naj¶wiêtsz± Mariê Pannê i ¦wiêtych s± tworzone po to, aby pomóc przy modlitwie. My nie modlimy siê do obrazu czy figury, tylko do Osób ¦wiêtych. Ikona (obraz, figura) bowiem odsy³a do osoby, któr± przedstawia i uobecnia. Ikony i obrazy wspomagaj± nasz± wiarê, wspomagaj± nasz± wyobra¼niê, pomagaj± nam trwaæ w modlitewnym skupieniu. Spe³niaj± wiêc tylko funkcjê pomocnicz±.
Pan Jezus nie po to przyszed³ do nas, ¿eby przywróciæ Staremu Testamentowi jego pierwotn± czysto¶æ, ale ¿eby go wype³niæ.

Co¶ mi siê wydaje, ¿e ju¿ bardziej trafnie, ni¿ ks. Krzysztof, nikt nie ujmie twojego zachowania (m.in. o wichrzycielstwie).

Anio³ymous - 2008-12-31, 13:30

Nie mam obecnie czasu i mo¿liwo¶ci wypowiedzenia siê w temacie ale chêtnie to zrobiê wieczorem albo jutro :)... faktycznie, "szatan" trochê zamiesza³ parê spraw... pozwolê sobie je sprostowaæ... i proszê ksiêdza dyskusja z mojej strony nie jest ¿adnym atakiem :)... wiêc proszê o aktywno¶æ w temacie.

i chce powiedzieæ ¿e nie ma co tu na siebie "naje¿d¿aæ", je¶li bêdzie to dyskusja poparta Bibli± to mo¿e byæ ca³kiem mi³o.

a co do przykazañ:
""
Przykazania wed³ug katolików brzmi±:
1. Nie bêdziesz mia³ bogów cudzych przede mn±.
2. Nie bêdziesz bra³ imienia Pana Boga twego nadaremno.
3. Pamiêtaj, aby¶ dzieñ ¶wiêty ¶wiêci³.
4. Czcij ojca swego i matkê swoj±.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzo³ó¿.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fa³szywego ¶wiadectwa przeciw bli¼niemu swemu.
9. Nie po¿±daj ¿ony bli¼niego swego.
10. Ani ¿adnej rzeczy, która jego jest.

Wiêc kieruje pytanie do was wszystkich... ostatnie przykazanie... czy ono pasuje wam do pozosta³ych? Otó¿ nie mo¿e pasowaæ bo nie posiada zakazu ani nakazu... otó¿ zajrzyjmy do Biblii :) nie bêdê tu pisa³ wszystkich wersetów bo jest ich za du¿o, kto chce niech otworzy ksiêgê Wyj¶cia 20:2-1.

ostatnie przykazanie wed³ug Biblii brzmi:
Wj 20:17
Nie bêdziesz po¿±da³ domu bli¼niego twego. Nie bêdziesz po¿±da³ ¿ony bli¼niego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wo³u, ani jego os³a, ani ¿adnej rzeczy, która nale¿y do bli¼niego twego.
(BT)


Wiêc nasuwa siê pytanie dlaczego w oficjalnym dekalogu ko¶cielnym zosta³o podzielona na dwa... Otó¿ mamy odpowiedz tutaj:

Wj 20:4-5
4. Nie bêdziesz czyni³ ¿adnej rze¼by ani ¿adnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemi±!
5. Nie bêdziesz oddawa³ im pok³onu i nie bêdziesz im s³u¿y³, poniewa¿ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze wystêpek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia wzglêdem tych, którzy Mnie nienawidz±.
(BT)

To przykazanie zosta³o pominiête przez wielkich teologów ko¶cielnych :)... a wiecie dlaczego? poniewa¿ pokazuje to co od wieków robi± wierni i ich ojcowie ksiê¿a, czyli modl± siê do nic nie znacz±cych rze¼b i pos±gów... które s± nic nie znacz±cym skrawkiem materia³u :)... No i je¶li Dekalog "Ko¶cielny" jest prawdziwy to jak stosowaæ siê do ostatniego przykazania?""

Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 13:54

A i jeszcze jedno do wszystkich odwiedzaj±cych ten temat forum: zapraszam chocia¿by do dowiedzenia wikipiedii http://pl.wikipedia.org/w...iadkowie_Jehowy

Czytaj±c opis wierzenia ¶wiadków jehowy zauwa¿ymy tam:
* Biblia podstaw± wierzeñ odrzucaj± tradycjê - patrz wypowied¼ szatan Wys³any: 2008-12-26, 21:06 (A sk±d wiesz, ¿e bêd±c katolikiem wierzysz w³a¶ciwie? Dlaczego pozwalasz, ¿eby ko¶ció³ interpretowa³ Biblie za Ciebie)
* ¶wiadkowie Jehowy przyjmuj± kanon protestancki - patrz: szatan Wys³any: 2008-12-27, 15:08 (A¿ do reformacji, któr± przeprowadzi³ Marcin Luter. Sporo musia³o byæ z tego kasy)
* biblia ¶wiadków jehowy nazewnictwo np ksiêga moj¿eszowa - patrz: szatan Wys³any: 2008-12-27, 11:14 (Zajrzyj do Biblii je¶li nie wierzysz... 2 moj¿eszowa 2-17)
* ¶wiadkowie nie uznaj± Trójcy ¶w. - patrz szatan Wys³any: 2008-12-27, 19:29 (Bóg uto¿samiany jest z Jezusem i Duchem ¶wiêtym? Przecie¿ to trzy ró¿ne rzeczy... ) podobnie anio³ymous Wys³any: 2008-12-27, 21:02
* ¦wiadkowie Jehowy g³osz± tzw armagedon - czyli zniszczenie tych ludzi którzy nie spe³niaj± wymagañ jehowy - patrz szatan Wys³any: 2008-12-27, 15:08 (Ko¶ció³ jest instytucj±... w koñcu ¿yj± z naszych podatków, a sami ich nie p³ac±. S± prawnie nie do ruszenia, ale kiedy¶ musi siê to skoñczyæ. Rzym przecie¿ upad³ pomimo swojej wielkiej chwa³y...)
* ¶wiadkowie jehowy wierz± ze zmarli przestaj± istnieæ - patrz szatan wys³any 2008-12-31, 9:10 ( co g³osi wiara katolicka? ¶mierci± nie umierasz tylko idziesz do nieba, piek³a albo czy¶æca ... czy to nie absurd?), podobnie Anio³ymous Wys³any: 2008-12-28, 16:02
* Wiara czy g³oszony pogl±d o tzw Wielkim Babilonie - wielkie religie (oprócz ¶wiadków jehowy) bêd± zniszczone przez szkar³atna bestiê - czy¿by nasz adwersarz bawi³ siê w ekranowego szatana (czyt. szkar³atna bestia) przywo³uj± tu tekst z 1 Tym 4


I mo¿na by tak w nieskoñczono¶æ uwa¿am ¿e te dwie osoby to albo jedna i ta sama osoba, albo dwie osoby o podobnych zapatrywaniach i skoro nie przyznaj± siê do tego ¿e s± ¶wiadkami Jehowy to stwierdzam ¿e s± pod powa¿nym ich wp³ywem, a przecie¿ s± ludzie i kraje które uznaj± ¶wiadków jehowy za sektê - podobnie jest w moim przekonaniu.

Anio³ymous - 2008-12-31, 14:02

Proszê ksiêdza mo¿emy przyj¶æ, do ko¶cio³a na prywatn± rozmowê bo znamy sie i razem wymieniamy spostrze¿eniami :P ja mam 17 lat a on 16 :) wiec jeste¶my do dypozycji.. tylko czas i godzina :)... proszê nie mówiæ ¼le o ¶wiadkach, bo oni na szczê¶cie czê¶æ b³êdów odrzucili ale niestety tak¿e tak jak katolicy wierz± ¿e zbawienie nale¿y siê tylko cz³onkom ich denominacji, jednak ja wierze ¿e ka¿dy dobry cz³owiek który kocha Boga i stosuje siê do jego zaleceñ które zawarte s± w biblii, mo¿e dost±piæ zbawienia.
Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 14:14

Powy¿szym postem potwierdzi³e¶ ¿e jeste¶ pod wielkim wp³ywem tego ugrupowania - ubolewam nad tym - zmówiê dzi¶ za Ciebie jedn± dziesi±tkê ró¿añca :)
Anio³ymous - 2008-12-31, 14:41

A ksi±dz przez t± wypowiedz udowadnia mi ¿e zupe³nie nie potrafi albo nie chce zrozumieæ sensu podawanych przeze mnie wersetów w duchu jaki z nich p³ynie (czyli w duchu Bo¿ym) poniewa¿ s± one dla nas listem od samego Ojca niebios a prawdziwie wierz±cy chrze¶cijanin traktuje je bardzo powa¿nie i rozwa¿a z modlitw±, wtedy dopiero bêd±c wys³uchanym przez Boga przyjmuje je do serca i ¿yje zgodnie z ich duchem.

Je¶li bêdzie ksi±dz odmawia³ te zdrowa¶ki z my¶l± o Bogu a nie mechanicznie, to bardzo proszê siê za mnie pomodliæ :)... ja te¿ siê za ksiêdza pomodlê...



A ksi±dz nie jest ¶wiadkiem Jehowy?

Bo przecie¿ ¶wiadek Jehowy to kto¶ kto ¶wiadczy o Bogu czyli o nim mówi.. :P

PS nie dokoñczyli¶my tematu przykazañ "ko¶cielnych" :)... jak mam stosowaæ siê do ostatniego? "ani ¿adnej rzeczy która jego jest"

Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 15:08

Nie wyznajê boga jehowy ale wierzê w Boga w Trójcy Jedynego: Ojca Wszechmog±cego I Syna Jego Jezusa Chrystusa i w Ducha ¦wiêtego Pocieszyciele. A wykaza³em Ci ¿e w swoich pogl±dach jeste¶ zgodny z doktryn± tech którzy uznaj± siê za ¶wiadków jehowy czyli tych którzy dla wielu ludzi i niektórych systemów politycznych np Francja) s± sekt±, nazywaj± siê badaczami Pisma ¶w, ale tradycje w jego interpretacji odrzucaj± tym samym b³±dz±c w swoich pogl±dach, próbuj± oni omamiæ ludzi a potem przez swoje przepisy prawne ich zabijaj± (np transfuzja krwi). powiedz mi jeszcze ¿e dos³ownie wierzysz w liczbê zbawionych (144000) a bêdê ju¿ ca³kowicie przekonany o Twoim zagubieniu siê.

Jestem Ksiêdzem, cz³owiekiem który uwierzy³ w S³owo Bo¿e, który w tym S³owie znalaz³ sens ¿ycia i sam dobrowolnie wybra³em taki sposób realizacji swego powo³ania, swego ¿ycia - nikt do niczego mnie nie zmusza³ -sam wybra³em ¿ycie w celibacie, sam wybra³em bycie ksiêdzem. Dlaczego próbujecie wmówiæ mi ¿e zosta³em zmuszony do bez¿eñstwa gdyby to by³o co¶ zasadniczego w moim ¿yciu albo zosta³bym np grekokatolikiem, albo bym ksiêdzem nie by³. C z tymi którzy nie s± ksiê¿mi ale wybieraj± kawalerstwo, te¿ w twoim mniemaniu s± ciemn± mas±?

Chcia³bym ciê zaprosiæ do tego by¶ zechcia³ po¶wiêciæ trochê swojego cennego czasu by zrozumieæ czym jest ko¶ció³, do czego d±¿y i by¶ chcia³ w nim dostrzec choæ odrobinê dobra - my¶lê ¿e nie trzeba siê zbyt wiele wysilaæ - skoro poczyta³e¶ ju¿ Pismo ¦w. - to zapraszam ciê zajrzyj do np katechizmu, a nie tylko atakuj to czego zdaje siê nie rozumiesz.

Anio³ymous - 2008-12-31, 15:25

Ks. Krzysztof napisa³/a:
Nie wyznajê boga jehowy


JHWH, IHWH (hebr. יהוה) – imiê Boga w Biblii hebrajskiej, wymowa rekonstruowana jako Jahwe i Jehowa.
Tetragram zapisany alfabetem fenickim (na górze i w ¶rodku) i wspó³czesnym hebrajskim, opartym na alfabecie aramejskim (na dole)

W najstarszej wersji hebrajskiej imiê Boga zapisywano czterema literami jako: יהוה. S± to czytane od prawej do lewej spó³g³oski jod, he, waw, he, które tworz± tak zwany tetragram (z gr. Tetragrammaton – dos³. cztery litery). W jêzyku polskim odpowiadaj± im spó³g³oski: JHWH wystêpuj±ce w obu wspó³czesnych formach: Jahwe i Jehowa (w których ¶rodkowe he jest s³abe, a koñcowe – bezd¼wiêczne). Nie s± znane samog³oski, których u¿ywano do pierwotnej wymowy.

W masoreckim hebrajskim tek¶cie Pisma ¦wiêtego (Starym Testamencie) imiê JHWH w formie tetragramu wystêpuje 6828 razy, pocz±wszy od Ksiêgi Rodzaju 2,4. To imiê wystêpuje czê¶ciej ni¿ jakiekolwiek inne okre¶lenie Boga: Elohim lub El (Bóg) 2600 razy; Adonaj (Pan) 300 razy; Szaddaj (Wszechmog±cy) 48 razy.


Ks. Krzysztof napisa³/a:
Jestem Ksiêdzem, cz³owiekiem który uwierzy³ w S³owo Bo¿e, który w tym S³owie znalaz³ sens ¿ycia


Wiêc dlatego ze smutkiem pytam, jakim prawem ksi±dz mo¿e mnie rozgrzeszaæ i nauczaæ skoro nawet po studiach nie wie¿y w Boga... jak¿e smutne ale prawdziwe.

Ks. Krzysztof napisa³/a:

Dlaczego próbujecie wmówiæ mi ¿e zosta³em zmuszony do bez¿eñstwa gdyby to by³o co¶ zasadniczego w moim ¿yciu albo zosta³bym np grekokatolikiem, albo bym ksiêdzem nie by³.


Dlaczego jest wiele przypadków molestowania seksualnego i ¿ycia z inn± kobiet±? Skoro nie czujecie siê zmuszeni? Dlaczego np. kosztem tego nie zrezygnowali¶cie z popêdu do mamony, do "pierwszych miejsc w ko¶cio³ach", obnoszenia siê wiar± przecie¿ z tego Bóg ka¿e zrezygnowaæ przede wszystkim! a pó¼niej je¶li kto¶ dalej czuje ¿e chce oddaæ siê Bogu mo¿e równie¿ zrezygnowaæ z ma³¿eñstwa.

Ks. Krzysztof napisa³/a:

Chcia³bym ciê zaprosiæ do tego by¶ zechcia³ po¶wiêciæ trochê swojego cennego czasu by zrozumieæ czym jest ko¶ció³, do czego d±¿y i by¶ chcia³ w nim dostrzec choæ odrobinê dobra


Ingerencja w polityke, pieni±dze. Po¶wiêci³em ten czas ju¿ dawno.

Ks. Krzysztof napisa³/a:

Ks. Krzysztof napisa³/a:
Nie wyznajê boga jehowy ale wierzê w Boga w Trójcy Jedynego: Ojca Wszechmog±cego I Syna Jego Jezusa Chrystusa i w Ducha ¦wiêtego Pocieszyciele.



Ko¶ció³ wierzy w trójcê.
O trójcy nie wspomina Biblia.

Wniosek dla czytaj±cego :): Ko¶ció³ ma swojego Boga trójosobowego, który sam do siebie mówi synu, rozmawia sam ze sob± i sam sobie siebie zsy³a jako ducha ¶wiêtego. Ko¶ció³ pos³uguje siê takimi postaciamia jak Jezus i aposto³owie tylko komercyjnie jako przykrywka i przedstawia ich charakter wg swoich zasad. Zasady biblijne s± inne od Ko¶cielnych. Czy w takim razie Ko¶ció³ to zupe³nie inne religia nie oparta na pi¶mie ¶wiêtym i na Bogu?

Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 16:07

W nauczaniu ¶wiadków Jehowy, czêsto tre¶ci zgodne ze wspó³czesn± egzegez± biblijn± przeplataj± siê z tre¶ciami niezgodnymi. Nieraz trudno je oddzieliæ o siebie. Tych niezgodnych jest wiêcej. Do nich nale¿y na pierwszym miejscu wymowa tetragramu JHWH jako Jehowa, nastêpnie znajomo¶æ imienia JHWH przed Moj¿eszem, wymawianie i objawienie imienia Jahwe przez Jezusa oraz wypowiadanie imienia Jahwe przez pierwszych chrze¶cijan, a tak¿e twierdzenie, ¿e Jahwe jest jedynym imieniem Boga.
Prawdê mówi±c, nikt nie wie na pewno, jak pierwotnie wymawiano imiê Bo¿e JHWH, poniewa¿ pierwsz± czê¶æ Biblii spisano w jêzyku hebrajskim, w którym by³y jedynie spó³g³oski. Gdy staro¿ytny jêzyk hebrajski by³ jeszcze u¿ywany na co dzieñ, nie sprawia³o to ¿adnych trudno¶ci. Izraelici dobrze wiedzieli, jak siê wymawia imiê Bo¿e i automatycznie uzupe³niali samog³oski (tak jak dla polskiego czytelnika skrót „z³" oznacza „z³oty", a „mgr" - magister).
Dwie rzeczy zmieni³y tê sytuacjê. Po pierwsze, w¶ród ¯ydów pojawi³o siê przekonanie, ¿e nie powinno siê g³o¶no wymawiaæ imienia Bo¿ego. Kiedy wiêc napotykali je podczas czytania Biblii, wymawiali w zamian hebrajskie s³owo Adonaj („Pan"). Po drugie, z czasem staro¿ytny jêzyk hebrajski przesta³ byæ jêzykiem ¿ywym i w ten sposób oryginalna wymowa imienia Bo¿ego w koñcu posz³a w zapomnienie.
Chc±c nie dopu¶ciæ do zupe³nego zapomnienia wymowy jêzyka hebrajskiego, uczeni ¿ydowscy (Masoreci) wymy¶lili w drugiej po³owie pierwszego tysi±clecia naszej ery system znaków przedstawiaj±cych brakuj±ce samog³oski i dodali je w Biblii Hebrajskiej do spó³g³osek. W ten sposób utrwalono ówczesn± wymowê. Je¶li chodzi o imiê Bo¿e, to zamiast umieszczaæ przy nim odpowiednie znaki samog³oskowe, na ogó³ u¿ywali innych znaków samog³oskowych, aby przypomnieæ czytelnikowi, ¿e ma przeczytaæ Adonaj.
Wymowa tetragramu jako Jehowa nie by³a znana ¯ydom w staro¿ytno¶ci. Zaczê³o siê to dopiero gdzie¶ w XII-XIII wieku a w ogólne w u¿ycie wesz³a w wieku XVI. Zosta³a ona spowodowana wokalizacj± masoreck± tetragramu, zaczerpniêt± z wyrazu Adona. Godne uwagi jest równie¿ to, ¿e ilekroæ tetragram poprzedza wyraz Adonaj, otrzymuje wówczas punktacjê wyrazu Elohim, a¿eby nie powtarzaæ dwa razy tego samego wyrazu (np. Rdz 15, 2).
¦wiadkowie Jehowy nie uwa¿aj±, ¿e u¿ywanie formy Jahwe jest b³êdne, jednak wybieraj± formê Jehowa. Twierdz±, ¿e jest ona bardziej rozpowszechniona i znana ni¿ Jahwe". Mo¿e kiedy¶ tak by³o, ale dzi¶ jest raczej odwrotnie. ¦wiadcz± o tym wspó³czesne t³umaczenia Biblii oraz liczne artyku³y i dzie³a omawiaj±ce to zagadnienie. Wydaje siê te¿, ¿e by³oby lepiej pos³ugiwaæ siê imieniem Bo¿ym w brzmieniu prawdopodobnie bli¿szym oryginalnemu, jakim jest niew±tpliwie Jahwe. Na ten argument ¶wiadkowie Jehowy odpowiadaj±, ¿e niekoniecznie, bo nie ma takiego zwyczaju w odniesieniu do imion biblijnych.
Wymawiamy je w ojczystym jêzyku i nie próbujemy na¶ladowaæ oryginalnego brzmienia. Mówimy np. Izajasz, chocia¿ tego proroka za jego czasów nazywano prawdopodobnie fsza'jahu. Nawet uczeni, którzy znaj± pierwotne brzmienie tych imion, pos³uguj± siê ich formami wspó³czesnymi, a nie staro¿ytnymi.
T± argumentacj± ¶wiadkowie Jehowy staraj± siê przekonaæ do u¿ywania formy Jehowa. Widaæ forma ta ma dla niech du¿e znaczenie, a rezygnacja z niej by³aby podobna do zmiany nazwy firmy po jej bankructwie. Dla nas natomiast s³owo Jehowa kojarzy siê dzi¶ wy³±cznie ze wspólnot± ¶wiadków Jehowy i z ca³ym ich nauczaniem. Powszechne odrzuceniem tej formy wi±¿e siê z odrzuceniem ich b³êdów.

Fragment "Jego Imiê jest ¶wiêta" ks. D Rybol
Ca³o¶æ tej ksi±¿eczki postaram siê umie¶ciæ w naszej czytelni.

Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 16:12

Odsy³am tak¿e do http://www.katolikos.republika.pl/jehowa.htm
Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 16:19

Drodzy adwersarz Ko¶ció³ na przestrzeni wieków z herezjami które g³osicie na tym forum ju¿ siê rozprawi³ - jak dot±d nie wymy¶lili¶cie niczego nowego.

Poszukujecie odpowiedzi - poczytajcie Breviarum fidei

szatan - 2008-12-31, 16:24

Ks. Krzysztof napisa³/a:
te¿ w twoim mniemaniu s± ciemn± mas±?


To moje s³owa, a nie Anio³ymous. Ponad to! Proszê uwa¿niej czytaæ bo brzmia³y one ca³kiem inaczej...

szatan napisa³/a:
Od razu widaæ, ze nale¿ysz do katolickiej masy kierowanej czarn± sutann±


Dlatego proszê ¿eby¶ nie przekrêca³ moich s³ów.

Ks. Krzysztof napisa³/a:
Ko¶ció³ na przestrzeni wieków z herezjami które g³osicie na tym forum ju¿ siê rozprawi³


W jaki sposób siê rozprawi³? Tworz±c kolejne dogmaty? Faktycznie... Przez d³u¿szy czas nie pozwalano badaæ Biblii, by³a ona tylko w pierwotnym jêzyku przez co zwykli ludzie nie potafili jej zrozumieæ nawet w ko¶ciele, a za jej posiadanie palono na stosie... Jednak mamy XXI w.

Je¶li herezj± dla ksiêdza s± wersety z PISMA ¦WIÊTEGO to nie mamy o czym rozmawiaæ.
Na wstêpie proponuje zastanowiæ siê co by³o pierwsze, pismo ¶wiête czy dogmat? I oczywi¶cie co stawiamy wy¿ej... Bo dla mnie - zawsze bêdzie to Biblia.

Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 16:33

Piszê to jeszcze raz:
do wszystkich odwiedzaj±cych ten temat forum: zapraszam chocia¿by do dowiedzenia wikipiedii http://pl.wikipedia.org/w...iadkowie_Jehowy

Czytaj±c opis wierzenia ¶wiadków jehowy zauwa¿ymy tam:
* Biblia podstaw± wierzeñ odrzucaj± tradycjê - patrz wypowied¼ szatan Wys³any: 2008-12-26, 21:06 (A sk±d wiesz, ¿e bêd±c katolikiem wierzysz w³a¶ciwie? Dlaczego pozwalasz, ¿eby ko¶ció³ interpretowa³ Biblie za Ciebie)
* ¶wiadkowie Jehowy przyjmuj± kanon protestancki - patrz: szatan Wys³any: 2008-12-27, 15:08 (A¿ do reformacji, któr± przeprowadzi³ Marcin Luter. Sporo musia³o byæ z tego kasy)
* biblia ¶wiadków jehowy nazewnictwo np ksiêga moj¿eszowa - patrz: szatan Wys³any: 2008-12-27, 11:14 (Zajrzyj do Biblii je¶li nie wierzysz... 2 moj¿eszowa 2-17)
* ¶wiadkowie nie uznaj± Trójcy ¶w. - patrz szatan Wys³any: 2008-12-27, 19:29 (Bóg uto¿samiany jest z Jezusem i Duchem ¶wiêtym? Przecie¿ to trzy ró¿ne rzeczy... ) podobnie anio³ymous Wys³any: 2008-12-27, 21:02
* ¦wiadkowie Jehowy g³osz± tzw armagedon - czyli zniszczenie tych ludzi którzy nie spe³niaj± wymagañ jehowy - patrz szatan Wys³any: 2008-12-27, 15:08 (Ko¶ció³ jest instytucj±... w koñcu ¿yj± z naszych podatków, a sami ich nie p³ac±. S± prawnie nie do ruszenia, ale kiedy¶ musi siê to skoñczyæ. Rzym przecie¿ upad³ pomimo swojej wielkiej chwa³y...)
* ¶wiadkowie jehowy wierz± ze zmarli przestaj± istnieæ - patrz szatan wys³any 2008-12-31, 9:10 ( co g³osi wiara katolicka? ¶mierci± nie umierasz tylko idziesz do nieba, piek³a albo czy¶æca ... czy to nie absurd?), podobnie Anio³ymous Wys³any: 2008-12-28, 16:02
* Wiara czy g³oszony pogl±d o tzw Wielkim Babilonie - wielkie religie (oprócz ¶wiadków jehowy) bêd± zniszczone przez szkar³atna bestiê - czy¿by nasz adwersarz bawi³ siê w ekranowego szatana (czyt. szkar³atna bestia) przywo³uj± tu tekst z 1 Tym 4


I mo¿na by tak w nieskoñczono¶æ uwa¿am ¿e te dwie osoby skoro nie przyznaj± siê do tego ¿e s± ¶wiadkami Jehowy to stwierdzam ¿e s± pod powa¿nym ich wp³ywem, i na tym naszym parafialnym forum siej± zamêt i ferment jak ci odwiedzaj±cy domy i zaczepiaj±cy ludzi na ulicy.

Ks. Krzysztof - 2008-12-31, 16:38

Zgadzam siê szatanie nie mamy o czym rozmawiaæ

Jezus powiedzia³ „Ty jeste¶ Piotr - opoka i na tej opoce zbudujê mój Ko¶ció³... a bramy piekielne go nie przemog±”. Nie przemog± - rozumiesz?!!!!

szatan - 2008-12-31, 16:43

Bramy piekielne to wersety z pisma ¶wiêtego które podaje? ¯adnych nauk ¶wiadków tutaj nie g³oszê... Proszê nie porównywaæ mnie do ¶wiadka jehowy oraz nie przekrêcaæ moich s³ów. Widzê, ¿e znowu dochodzimy do momentu w, którym jedynym argumentem jest mój nick.

To przykre, jednak proszê go traktowaæ jak ka¿dy inny - zreszt± wypowiada³em siê ju¿ na ten temat.

Do tego jeszcze dorzucê pewien fajny cytat z waszego forum...
master_czesiu napisa³/a:
Urojenia jednej osoby nazywaj± szaleñstwem... Urojenia wielu osób......religia

Anio³ymous - 2008-12-31, 16:50

Cytat:
Wymowa tetragramu jako Jehowa nie by³a znana ¯ydom w staro¿ytno¶ci. Zaczê³o siê to dopiero gdzie¶ w XII-XIII wieku a w ogólne w u¿ycie wesz³a w wieku XVI.

Jak mog³a byæ znana skoro dostêp do Biblii nie by³ tak wielki? Teraz ka¿dy ma w domu Biblie na szczê¶cie.

Cytat:
¦wiadkowie Jehowy nie uwa¿aj±, ¿e u¿ywanie formy Jahwe jest b³êdne, jednak wybieraj± formê Jehowa.


Obie formy w takim razie s± z³e poniewa¿, mamy podane same spó³g³oski.
Mi osobi¶cie lepiej brzmi Jahwe.
jakim prawem nazywacie siê pos³annikami Boga skoro nie s³u¿y ksi±dz Bogu JHWH?... skoro on w wersetach (które ksi±dz napewno zna) mówi: "jam jest Bóg" w t³umaczeniu jest (hebr. יהוה) JHWH... Jahwe czy jehowa? przecie¿ to kwestia dobrania spó³g³osek. Sens jest ten sam i chodzi o tego samego Boga.
...
Nie by³em nigdy "¶wiadkiem Jehowy" (towarzystwo) i nie mam zamiaru... ... a was ostrzegam ¿e to co g³osz± nie jest równie¿ zgodne z Bibli±
rozumiem ¿e ksi±dz chce odwróciæ uwage i wzbudziæ agresje? Bo zapewne nie raz mo¿na by³o us³yszeæ z ambony ¿e chodz± po domach kociarze i k³ami±...
Mo¿emy porozmawiaæ o tym prywatnie :) ju¿ mówi³em... skoro temat niewygodny na forum a Argumenty topniej±.

Cytat:
Drodzy adwersarz Ko¶ció³ na przestrzeni wieków z herezjami które g³osicie na tym forum ju¿ siê rozprawi³ - jak dot±d nie wymy¶lili¶cie niczego nowego.


Ale nie rozprawi³ siê niestety dowodami tylko mieczami, stosami, ogniem, smo³±, olejem.
Dlatego hmmm... nie spali mnie ksi±dz na stosie ;D... w dzisiejszych czasach

Nie wymy¶limy czego¶ nowego? czyli jeste¶cie zapoznani z tymi b³êdami od lat i nadal nie potraficie ich odeprzeæ mimo tego ze w³a¶nie tego uczyli was na studiach... a wci±¿ wymy¶lacie nowe dogmaty ¿eby je zatuszowaæ.

Zapêtla siê kr±g.

Stefan - 2008-12-31, 22:31

Dwóch m³odych ludzi, którzy nie rozumiej± istoty zapisów Pisma ¦wiêtego, zaczyna szukaæ zaczepki, aby mieæ kogo¶, na kim bêd± mogli wy³adowaæ wszystkie swoje dotychczasowe niepowodzenia ¿yciowe.
Czy wam trudno zrozumieæ, ¿e ówczesne zapisy by³y na miarê i mo¿liwo¶ci ludzi je poznaj±cych. Ilu wed³ug was zna³o w tamtych czasach pismo i mog³o swobodnie nim siê pos³ugiwaæ. Czy, zanim zaczêli¶cie poznawaæ Bibliê, zaczerpnêli¶cie jakiej¶ wiedzy, jak ta Ksiêga powstawa³a, na czym j± pisano, jakim zasobem s³ów dysponowali ówcze¶ni ludzie.
Formu³owanie zdañ, dobór wyrazów by³o dokonywane dla wiedzy i poziomu intelektualnego ludzi, do których wtedy by³y kierowane.

¯eby wam uzmys³owiæ, ¿e trudno¶ci ze zrozumieniem tekstu istniej±, podam przyk³ad „Bogurodzicy”. Jest to najstarsza polska pie¶ñ religijna, napisana w XI lub XII w. Jej tekst jest dzi¶ w wielu miejscach niezrozumia³y tak pod wzglêdem jêzykowym, jak i tre¶ciowym. Nie rozumie siê pewnych wyrazów i form gramatycznych, które zaginê³y lub uleg³y zmianom. A napisana w jêzyku polskim i nie t³umaczona.

Mo¿e ju¿ czas, ¿eby¶cie wyszli z tego krêgu waszych urojeñ.

szatan - 2008-12-31, 22:39

Ty mi lepiej znajd¼ argumenty na moje rzekome 'pl±tanie'. Nikt nie szuka zaczepki! Nikt nie ma zamiaru Cie szkalowaæ tak jak ty mnie/nas...

Stefan napisa³/a:
Najwiêksze spustoszenie czyni± laicy, którzy nie wiedz±, co czytaj± i nie rozumiej± Prawd Wiary i zachowuj± siê jak faryzeusze, my¶l±cy, ¿e s± uczonymi w pi¶mie, a s± uczniami niezbyt pilnie s³uchaj±cymi nauk i przyswajaj±cymi wiedzê.


Stefan napisa³/a:
Dwóch m³odych ludzi, którzy nie rozumiej± istoty zapisów Pisma ¦wiêtego, zaczyna szukaæ zaczepki, aby mieæ kogo¶, na kim bêd± mogli wy³adowaæ wszystkie swoje dotychczasowe niepowodzenia ¿yciowe.


Dlatego je¶li masz pisaæ bez ³adu i sk³adu odnosz±c siê jedynie do naszego m³odego wieku to lepiej nic nie pisz bo za¶miecasz ten w±tek.

Anio³ymous - 2008-12-31, 22:56

Drogi Stefanie
Po pierwsze nie szukam zaczepki tylko argumentów Biblijnych (których niestety tu nie znalaz³em), chyba bêde musia³ zwróciæ siê do kogo¶ bardziej obeznanego z Bibli± bo naprawdê nie interesuje mnie co napisa³ ksi±dz w swojej ksi±¿ce tylko co mówi Biblia. Czy ty aby Stefanie nie przesadzasz z tymi zapisami? Masz ludzi za bezrozumnych? Po co s± t³umaczenia Biblii? po to ¿eby j± zrozumieæ ;D...

Cytat:
¯eby wam uzmys³owiæ, ¿e trudno¶ci ze zrozumieniem tekstu istniej±, podam przyk³ad „Bogurodzicy”. Jest to najstarsza polska pie¶ñ religijna, napisana w XI lub XII w. Jej tekst jest dzi¶ w wielu miejscach niezrozumia³y tak pod wzglêdem jêzykowym, jak i tre¶ciowym.


Ale t³umaczenie Biblii Tysi±clecia pochodzi z po³owy wieku XX... a nie XII... wiêc je¶li tak wiele jest B³êdów, to dlaczego dali¶cie j± wiernym? Dlaczego kto¶ od was nie przet³umaczy jej dobrze... I dlaczego potraficie broniæ siê dwoma czy trzema wersetami?...

Cytat:
Czy, zanim zaczêli¶cie poznawaæ Bibliê, zaczerpnêli¶cie jakiej¶ wiedzy, jak ta Ksiêga powstawa³a, na czym j± pisano, jakim zasobem s³ów dysponowali ówcze¶ni ludzie.


Gdybym takiej wiedzy nie posiada³ to jak móg³bym tu w ogóle wysuwaæ jakie¶ wnioski... I mówiæ o tym otwarcie?
Proszê odpowiedzieæ mi na poprzednie wersety cytatami z Biblii to podam nastêpne... nie chce bombardowaæ, bo narazie ksi±dz nie wniós³ wiele, oprócz cytatów z wikipedii, z ksi±zek i klerykalnych broszur.

Wiêc czy nadal bêdê "niewierny"?
Udowodnicie wasze racje?
Czy po prostu bêdziecie mi wmawiaæ ¿e jestem g³upi, nie potrafie czytaæ i tylko ksiê¿a maj± tak± moc?

Stefan - 2009-01-01, 14:07

Widzisz „szatanie”,
znowu agresja z twojej strony, a moje argumenty, poparte cytatami z Pisma ¦wiêtego, dotycz±ce Sakramentu Pojednania, pozosta³y bez odpowiedzi (Wys³any: 2008-12-30, 22:15).
To samo dotyczy moich spostrze¿eñ na temat obrazów i figur (Wys³any: 2008-12-31, 13:07).

Skopiowa³e¶ (zreszt± czyni to tak¿e „Anio³ymous”, zwracaj±c siê do ksiêdza Krzysztofa) :
Mt 23:9. Nikogo te¿ na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. (sprzeczne z nauk± ko¶cio³a...),

a w Ksiêdze Wyj¶cia mamy :
Ksiêga Wyj¶cia 20:12 Czcij ojca twego i matkê twoj±, aby¶ d³ugo ¿y³ na ziemi, któr± Pan, Bóg twój, da tobie.
Ksiêga Wyj¶cia 21:17 Kto by z³orzeczy³ ojcu albo matce, winien byæ ukarany ¶mierci±.

Które s³owa s± wa¿niejsze, te z Pisma ¦wiêtego, czy te ¶w. Mateusza ?


„Anio³ymous”,
Znowu nie rozumiesz. Czy ja piszê o b³êdach, czy o rozumieniu tre¶ci Pisma ¦wiêtego, rozumieniu tre¶ci „Bogurodzicy” ?

M.in. cytujesz : ostatnie przykazanie wed³ug Biblii brzmi:
Wj 20:17
Nie bêdziesz po¿±da³ domu bli¼niego twego. Nie bêdziesz po¿±da³ ¿ony bli¼niego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wo³u, ani jego os³a, ani ¿adnej rzeczy, która nale¿y do bli¼niego twego.

Czy zauwa¿y³e¶, ¿e w przykazaniu tym ¿ona bli¼niego twego jest wymieniana na równi z niewolnikiem, wo³em, os³em i rzecz± ?

W jednym z ostatnich swoich postów (Wys³any: Wczoraj 16:50) piszesz m.in. :
…Ale nie rozprawi³ siê niestety dowodami tylko mieczami, stosami, ogniem, smo³±, olejem.
Dlatego hmmm... nie spali mnie ksi±dz na stosie ;D... w dzisiejszych czasach
A czytamy :
Ksiêga Wyj¶cia 22:17 Nie pozwolisz ¿yæ czarownicy.
Zreszt± Ksiêga Wyj¶cia jest pe³na nakazów zabijania, okaleczania, odp³acania siê.
Czy mamy przestrzegaæ nakazów tam zawartych ?

Póki co udowadniacie, ¿e z wami dyskusja nie ma ¿adnego sensu, o czym napisa³em wcze¶niej.
Za to zachowujecie siê jak typowe sieciowe trolle maniakalne.
Czy¿ mam odpowiedzieæ, ¿e wy za¶miecacie ca³e forum ?

Anio³ymous - 2009-01-01, 15:32

Cytat:
Które s³owa s± wa¿niejsze, te z Pisma ¦wiêtego, czy te ¶w. Mateusza ?

:shock: Stefanie powiedz ze to pytanie to jaki¶ ¿art... Powiem ci ciekawostke i¿ Ewangelia Mateusza nale¿y do Pisma ¦wiêtego.

NA ¦WIÊTEGO OJCA
„¦wiêtym ciê zwaæ nie mogê, ojcem siê nie wstydzê
Kiedy, wielki kap³anie, syny twoje widzê”.
Jan Kochanowski — poeta

Kochanowski w XVIw wiedzia³ ze jest ró¿nica miêdzy ojcem ¶wiêtym a ojcem cielesnym... ;D
czy naprawde to jest takie trudne?
W przykazaniach Bóg mówi o ojcu cielesnym. Zas w Mateusza jest mowa o ojcu ¦wiêtym... który jest jeden... a jest nim nasz Bóg

Cytat:
Czy zauwa¿y³e¶, ¿e w przykazaniu tym ¿ona bli¼niego twego jest wymieniana na równi z niewolnikiem, wo³em, os³em i rzecz± ?

Ju¿ wiem dlaczego mówisz ¿e Biblii nie mo¿na interpretowaæ i ze tylko ksiê¿a maj± tak± moc, otó¿ Stefanie pomoge ci:
W ka¿dym przykazaniu mamy zawarty jaki¶ grzech którego mamy siê strzec... w ostatnim (jako ca³o¶ci) jest to grzech porz±dania. Dlatego wszystko jest oddzielone s³owem "ani"... nie ma tu mowy o stawianiu na równi :)... wiêc ca³e to przykazanie brzmi sensownie tylko w ca³o¶ci.

Tym bardziej ¿e jawnie mamy podany werset z brakuj±cym przykazaniem ;D... i jest on dla was co najmniej bardzo nie wygodny.

Wj 20:4-5
4. Nie bêdziesz czyni³ ¿adnej rze¼by ani ¿adnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemi±!
5. Nie bêdziesz oddawa³ im pok³onu i nie bêdziesz im s³u¿y³, poniewa¿ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze wystêpek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia wzglêdem tych, którzy Mnie nienawidz±.
(BT)

Cytat:
W jednym z ostatnich swoich postów (Wys³any: Wczoraj 16:50) piszesz m.in. :
…Ale nie rozprawi³ siê niestety dowodami tylko mieczami, stosami, ogniem, smo³±, olejem.
Dlatego hmmm... nie spali mnie ksi±dz na stosie ;D... w dzisiejszych czasach
A czytamy :
Ksiêga Wyj¶cia 22:17 Nie pozwolisz ¿yæ czarownicy.


Po pierwsze mamy przestrzegaæ przykazañ gdzie masz zawarte nie zabijaj. To nam Bóg ka¿e. Czarownica jest to kobieta która obcuje z Demonami. A nie dziewczyny które takowymi nazywali¶cie i palili¶cie na stosie.

No i pytanie. Jan Hus by³ czarownic±? Bo chcia³ wam wytkn±æ b³êdy? Giordano Bruno? Oni te¿ byli czarownicami?

Cytat:
Zreszt± Ksiêga Wyj¶cia jest pe³na nakazów zabijania, okaleczania, odp³acania siê.

Wersety prosze, wersety.


Cytat:
Za to zachowujecie siê jak typowe sieciowe trolle maniakalne.


Ale¿ drogi Stefanie? Dlaczego obrzucasz mnie wyzwiskami? :) a nie uciszysz dowodami... naprawdê mam ochotê przyj¶æ na ³ono ko¶cio³a katolickiego... je¶li tylko mi w tym pomo¿esz... narazie siê niestety o¶mieszasz takimi stwierdzeniami :( w stosunku do tyle lat m³odszego, nie maj±c do tego powodu.

STOP AGRESJI NA FORUM PARAFIALNYM :idea:

Anio³ymous - 2009-01-01, 15:46

a co do celibatu... skoro po¶wiêcili¶cie siê tak Bogu, a jednak wci±¿ s± ofiary wykorzystywania seksualnego to proponuje kastrowaæ ka¿dego ksiêdza... wtedy wszystko bêdZie wporz±dku... daje taki pomys³... ksi±dz mo¿e siê zwróciæ z t± pro¶b± do instatncji wy¿szych :)

I drugi wniosek... dostosujecie wkoñcu ko¶ció³ do Biblii a nie Bibliê do ko¶cio³a.

szatan - 2009-01-01, 16:34

Laik, faryzeusz, m³ody czlowiek szukaj±cy zaczepki... Oraz najnowsze okre¶lenie 'sieciowe trolle maniakalne'. Kto mieczem wojuje od miecza ginie.

Pozdrawiam.

Stefan - 2009-01-01, 16:42

„Anio³ymous”

Oczywi¶ci, mia³em napisaæ Pisma ¦wiêtego Starego Testamentu.

Nie mam ochoty ¿artowaæ i moje pytania na pewno nie s± ¿artobliwe. Uwa¿asz siê za my¶l±cego, zacznij analizowaæ, co ja przez to chcia³em powiedzieæ. Choæ uwa¿am, ¿e wyrazi³em siê jasno i bez kontekstów.

Ucz siê tak¿e pilnie jêzyka polskiego. Twoje uwagi o s³owie „ani” ¶wiadcz± o tobie.
ani to spójnik wspó³rzêdny - nie stawiamy przed nim przecinka np. Nie by³ w Pary¿u ani w Londynie. Przed spójnikiem powtórzonym przecinek stawiamy, np. Nie by³ ani w Pary¿u, ani w Londynie. PRZECINEK - S³ownik poprawnej polszczyzny

Piszesz : wersety proszê, wersety. Czy¿ nie znasz Starego Testamentu i Ksiêgi Wyj¶cia, ¿e muszê ci kopiowaæ tekst ?
Zajrzyj sobie i poczytaj Ksiêga Wyj¶cia 21:1 do 23:33 .


Ju¿ wcze¶niej napisa³em – wiêcej pokory. I nie nastawiaj siê na „nie, bo nie”. Ws³uchuj siê w innych. Mo¿e te¿ maj± co¶ do powiedzenia i mo¿e maj± jednak racjê. Bibli¶ci spêdzaj± nad analiz± Pisma ¦wiêtego nieraz ca³e swoje ¿ycie i umieraj± ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e nie wiedz± wszystkiego. A ty od kilku, kilkunastu miesiêcy czytasz Bibliê i chcesz byæ lepszy od nich. Zacznij pozytywnie nastawiaæ siê do ¶wiata i ludzi, a nie szukaæ sposobów na stwierdzenie : „Ale mu dowali³em, ale go zatka³o, ma ukoñczone studia, a nie potrafi mnie przekonaæ, nie ma argumentów”.


A ju¿ na pewno nie u¿ywam wyzwisk w stosunku do ciebie. Wystarczy napisaæ w wyszukiwarce „sieciowe trolle maniakalne” i zrozumiesz o czym napisa³em.

Anio³ymous - 2009-01-01, 17:32

Stefan napisa³/a:
„Anio³ymous”
Zacznij pozytywnie nastawiaæ siê do ¶wiata i ludzi, a nie szukaæ sposobów na stwierdzenie : „Ale mu dowali³em, ale go zatka³o, ma ukoñczone studia, a nie potrafi mnie przekonaæ, nie ma argumentów”.


Troll – zwykle wielkie, têpe, powolne, brutalne stworzenie fantastyczne unikaj±ce s³oñca (encyklopedia)
Rozumiem Stefanie ¿e potrafisz odnosiæ siê gorzej i to s³owo przesta³o byæ wyzwiskiem.

Twoje argumenty Stefanie ze s³owem ani do mnie nie przemawiaj±. Poniewa¿ nie wyt³umaczaj± braku w dekalogu ko¶cielnym przykazania które znajduje siê w Biblii... a je¶li twoja wiedza z Jêzyka Polskiego jest tak dobra, to pragnê zauwa¿yæ ¿e ostatnie przykazanie nie ma wogóle poprawnej formy gramatycznej.

Ale ¿yczê wszystkim skrzêtnego stosowania siê do zasady: Ani ¿adnej rzeczy która jego jest.

A co do tego ¿e Bóg rzeczywi¶cie chcia³ aby¶my nie rze¼bili sobie nic na podobieñstwo jego mamy dowód w wersetach:

Dz 17:29
29. Bêd±c wiêc z rodu Bo¿ego, nie powinni¶my s±dziæ, ¿e Bóstwo jest podobne do z³ota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu r±k i my¶li cz³owieka.
(BT)


5 Moj¿eszowa 4:19-29
19. Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz s³oñce, ksiê¿yc i gwiazdy, i wszystkie zastêpy niebios, oby¶ nie pozwoli³ siê zwie¶æ, nie oddawa³ im pok³onu i nie s³u¿y³, bo Pan, Bóg twój, przydzieli³ je wszystkim narodom pod niebem.
23. Strze¿cie siê, by¶cie nie zapomnieli przymierza Pana, Boga waszego, które zawar³ z wami, i nie uczynili sobie wyobra¿enia w rze¼bie tego wszystkiego, co wam zabroni³ Pan, Bóg wasz.
26. biorê dzi¶ niebo i ziemiê przeciwko wam na ¶wiadków, ¿e prêdko zostaniecie wytraceni z powierzchni ziemi, do której idziecie przez Jordan, aby j± posi±¶æ. Nied³ugo bawiæ bêdziecie na niej, gdy¿ na pewno zostanie wytêpieni.
28. Bêdziecie tam s³u¿yli bogom obcym: dzie³om r±k ludzkich z drzewa i z kamienia, które nie widz±, nie s³ysz±, nie jedz± i nie czuj±.
29. Wtedy bêdziecie szukali Pana, Boga waszego, i znajdziecie Go, je¿eli bêdziecie do Niego d±¿yli z ca³ego serca i z ca³ej duszy.

Mt 4:10
10. Na to odrzek³ mu Jezus: Id¼ precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, bêdziesz oddawa³ pok³on i Jemu samemu s³u¿yæ bêdziesz.
(BT)

Mt 19:17
17. Odpowiedzia³ mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A je¶li chcesz osi±gn±æ ¿ycie, zachowaj przykazania.
(BT)

[color=green]
Apokalipsa ¶w.Jana 22 r od 18do 19w.
" Co do mnie to ¶wiadczê ka¿demu,który s³ucha ¶lów proroctwa tej ksiêgi.
Je¶li kto do³o¿y co do nich,do³ozy Mu Bóg plag opisanych w tej ksiêdze.
A je¶li kto¶ UJMIE co¶ ze s³ów proroctwa tej ksiêgi ,ujmie Bóg z dzia³a jeg drzewa ¿ywota i ze ¶wiêtego miasta,opisanych w tej ksiêdzie"


Tak¿e ten kto zbeszcze¶ci³ s³owo Bo¿e poniesie zas³u¿ona kare przez boga.
Katechizm koscio³a katolickeigo zmieni³ dekalog zlekcewa¿y³ s³owo Bo¿e. 2 przykazanie usuneli a 9 podzielili na dwa czyli zrobili z niego 9 i 10.
Dzi¶ du¿o ludzi nie liczy siê ze s³owem Bo¿ym. Bardziej s³uchaj± nauk ludzkich niezgodnych z bibli± a Bo¿± nauk± pogardzaj±.

[/color]

Cytat:
Bibli¶ci spêdzaj± nad analiz± Pisma ¦wiêtego nieraz ca³e swoje ¿ycie i umieraj± ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e nie wiedz± wszystkiego. A ty od kilku, kilkunastu miesiêcy czytasz Bibliê i chcesz byæ lepszy od nich.

Czytam równie¿ dzie³a tych którzy niestety sp³oneli na stosie, oddaj±c ca³e ¿ycie Bogu i rzeczywi¶cie spêdzili je na Analizowaniu Pisma ¦wiêtego, i wiedzieli¶cie ¿e zniszcz± ca³y wasz ustrój tymi argumentami, dlatego boicie siê ich jak ognia :)

Stefan - 2009-01-01, 19:55

Muszê zapytaæ, choæ mog³em pozostawiæ twoje z³o¶liwo¶ci samemu sobie. Czy ty naprawdê jeste¶ taki „têpy”, czy dalej piszesz tylko po to, ¿eby udowadniaæ jaki¶ ty „m±dry”.

Trollowanie (trolling) – antyspo³eczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi siê dyskusje.
TROLL MANIAKALNY (antilocalisatora propirata).
Gatunek ten jest wyj±tkowo niebezpieczny, po pierwsze ze wzglêdu na swoj± agresjê, któr± przewy¿sza inne trolle, po drugie ze wzglêdu na zdolno¶æ do niemal natychmiastowej regeneracji (raz ubity troll maniakalny rych³o wraca na grupê), a po trzecie ze wzglêdu na przywi±zanie do hase³, których zdecydowa³ siê "broniæ". … i dalej …Jakakolwiek polemika z wybranym zdaniem jest podeptaniem imienia trolla. …”
Je¿eli w taki sam sposób traktujesz czytanie Pisma ¦wiêtego, to rzeczywi¶cie nic z tego nie wyniesiesz.

S³owo „ani” jest spójnikiem (spójnik — wyraz ³±cz±cy dwa zdania, równowa¿niki zdañ lub wyra¿enia w jedno zdanie z³o¿one lub wyra¿enie z³o¿one).
A przecie¿ to ty napisa³e¶ tê bzdurê : „…W ka¿dym przykazaniu mamy zawarty jaki¶ grzech którego mamy siê strzec... w ostatnim (jako ca³o¶ci) jest to grzech porz±dania. Dlatego wszystko jest oddzielone s³owem "ani"... nie ma tu mowy o stawianiu na równi :)... wiêc ca³e to przykazanie brzmi sensownie tylko w ca³o¶ci. …”.

I znowu oczywi¶cie sprytnie uciek³e¶ od odpowiedzi na moje stwierdzenie :

„Piszesz : wersety proszê, wersety. Czy¿ nie znasz Starego Testamentu i Ksiêgi Wyj¶cia, ¿e muszê ci kopiowaæ tekst ?
Zajrzyj sobie i poczytaj Ksiêga Wyj¶cia 21:1 do 23:33 .”

My¶lê, ¿e musisz poszukaæ sobie innych forów, bo przy swojej uparto¶ci i maniakalnym okazywaniu pozornej wiedzy, nie jeste¶ przyswajalny.

ABu - 2009-01-01, 20:22

Panie i Panowie, widzê, ¿e dyskusja nabiera coraz wiêkszych rumieñców, ale zanim zaczniemy siê nawzajem ok³adaæ piê¶ciami proponujê kilka dni przerwy na och³oniêcie. Teraz temat zamykam, a za kilka dni, jak tylko emocje nieco opadn± otworzê go znowu. Poza tym spróbujê go nieco wyczy¶ciæ i wydzieliæ w±tki nie zwi±zane z tematem - my¶lê, ¿e wtedy ³atwiej bêdzie dyskutowaæ.

Pozdrawiam
ABu

ABu - 2009-01-30, 01:43

Temat odblokowujê, mam nadziejê, ¿e emocje opad³y. Niestety, z porz±dków nici - trochê mnie ostatnio robota przycisnê³a, st±d do¶æ ma³o czasu mam dla forum - ale obiecujê poprawê.

Pozdrawiam
ABu

Stefan - 2009-01-30, 12:14

Serdecznie przepraszam wszystkich forumowiczów, ¿e nie zapanowa³em nad emocjami i podnios³em temperaturê dyskusji. :oops:
Choæ, jak wiecie, nie jestem kap³anem, to jednak stwierdzenie „Anio³ymousa” o kastracji ksiê¿y bardzo mnie zabola³o. Jak to stwierdzenie o okaleczeniu ma siê do przestrzegania zapisów Pisma ¦wiêtego.
Poza tym ciê¿ko jest dyskutowaæ z kim¶, kto lekcewa¿y nauki Ko¶cio³a i wszystkimi swoimi si³ami obra¿a moj± wiarê.
Przecie¿ nie zmusza³em nikogo do uznawania naszej wiary, ale nie pozwolê sobie na narzucanie zdania, które jest dla mnie nie do przyjêcia.

Go¶æ - 2009-02-06, 16:52

http://video.google.pl/vi...366271894192472

Pozdrawiam.

Stefan - 2009-02-08, 16:22

„Go¶æ” wklei³ nam linka z filmem, którego, my¶lê, w ca³o¶ci nie ogl±dn±³. I przypuszczam, ¿e nie zna powodu, dla którego ten link umie¶ci³. S± tam wymieszane wypowiedzi katolików, niby-katolików i my¶l±cych, ¿e s± chrze¶cijanami. By³e osoby duchowne, zagubione w rzeczywisto¶ci ukazuj±, ¿e do dzisiaj nie mog± siê odnale¼æ, a poprzednie i pó¼niejsze wybory po prostu ich przeros³y.
Podzielenie Ko¶cio³a katolickiego i ko¶cio³ów chrze¶cijañskich, jakie wystêpuje w USA (a o tym opowiada m.in. film) nie wystêpuje tak drastycznie nigdzie na ¶wiecie. Za¶ ilo¶æ ró¿nego rodzaju sekt jest wiêksza, ni¿ w Polsce miast.
Te sekty zaczynaj± ju¿ atakowaæ Europê, mówi siê o ich inwazji, a 90% sekt wywodzi siê z USA lub ma tam swoje siedziby !!!
Nadejdzie wielu fa³szywych proroków, fa³szywych ¶wiadków :
W Ewangelii wed³ug Mt 24,10-13;24 czytamy : Wówczas wielu zachwieje siê w wierze; bêd± siê wzajemnie wydawaæ i jedni drugich nienawidziæ. Powstanie wielu fa³szywych proroków i wielu w b³±d wprowadz±; a poniewa¿ wzmo¿e siê nieprawo¶æ, oziêbnie mi³o¶æ wielu. Lecz kto wytrwa do koñca, ten bêdzie zbawiony. [...] Powstan± bowiem fa³szywi mesjasze i fa³szywi prorocy i dzia³aæ bêd± wielkie znaki i cuda, by w b³±d wprowadziæ, je¶li to mo¿liwe, tak¿e wybranych.
Za¶ ¶w. Piotr w 2 Li¶cie ostrzega (2 P 2, 1-3), ¿e pojawi± siê fa³szywi nauczyciele, tak jak niegdy¶ pojawili siê fa³szywi prorocy : Znale¼li siê jednak fa³szywi prorocy w¶ród ludu tak samo, jak w¶ród was bêd± fa³szywi nauczyciele, którzy wprowadz± w¶ród was zgubne herezje. Wypr± siê oni W³adcy, który ich naby³, a sprowadz± na siebie rych³± zgubê. A wielu pójdzie za ich rozpust±, przez nich za¶ droga prawdy bêdzie obrzucona blu¼nierstwami; dla zaspokojenia swej chciwo¶ci ob³udnymi s³owami was sprzedadz± ci, na których wyrok potêpienia od dawna jest w mocy, a zguba ich nie ¶pi.
W Apokalipsie ¶wiêtego Jana "Fa³szywy Prorok" jest okre¶leniem na przedstawiciela Antychrysta - Bestii ( Ap 13,11-18).

Go¶æ ¿yczliwy - 2009-02-13, 11:03
Temat postu: Z najlepszymi ¿yczeniami
Popatrzcie na ciekawy link.

http://www.nowonarodzeni-z-ducha.pl/


Pozdrawiam--ko¿lanin

Stefan - 2009-02-13, 14:40

Na czym polega ciekawo¶æ tego linka ? Ja nie znajdujê odpowiedzi.
Opisany jest tu ko¶ció³ zielono¶wi±tkowy i ukazane, stracone dla Ko¶cio³a Katolickiego, osoby duchowne.
Wypowiedzi tych osób raczej ¶wiadcz± ¼le o nich samych. Najpierw podjê³y niedojrza³e, nieprzemy¶lane decyzje o wst±pieniu do seminarium czy zakonu.
Mo¿na zadaæ pytanie: Czym kierowa³y siê, podejmuj±c wcze¶niej decyzje o swoim duchowym wyborze ? Bo poznania tajemnic wiary, wewnêtrznej wiedzy ¶wiêtej (prawd wiary - Credo) i przekonania o ¶wiêto¶ci Biblii u nich raczej nie by³o. A na pewno nie powo³a³ ich Bóg do tej s³u¿by. Nie otrzyma³y te osoby daru powo³ania.
W wyborze drogi ¿yciowej trzeba byæ szlachetnie bezinteresownym. Zawsze, ale zw³aszcza wtedy, gdy kto¶ decyduje siê na kap³añstwo czy ¿ycie zakonne.
Narazi³y te osoby tak¿e swoich najbli¿szych oraz parafian i Ko¶ció³ na wydatki zwi±zane z wykszta³ceniem (studia teologiczne), utrzymaniem w seminarium czy zakonie, aby pó¼niej jedn± decyzj± przekre¶liæ to wszystko, co robi³y dotychczas.
O ko¶cio³ach chrze¶cijañskich mo¿na przeczytaæ w ró¿nych wydawnictwach drukowanych i w necie. Uwa¿am, ¿e nie jest zatem potrzebne bezmy¶lne, skierowane na sensacjê, wklejanie dziwnych linków na stronie naszej rzymsko-katolickiej parafii.

Go¶æ ¿yczliwy - 2009-02-14, 16:20

Nie jeste¶cie niestety tacy piêkni,jak my¶licie i tacy prawdziwi,skoro i od Was odchodz± ju¿ nie tylko szeregowi wierni,ale kap³ani.
Je¿eli nie chcecie,to nie zostawiajcie furtki dla go¶ci i bêdzie po k³opocie,tylko sami jak widzê nie potraficie o¿ywic wymiany my¶li.
Link to dowód na szczeliny w rzekomym monolicie KK,tego tematu jednak niechêtnie siê imacie,a on istnieje. Je¿eli jest tak dobrze,to dlaczego jest tak ¿le w ¶rodowisku KK ?
Ja nie bêdê niczego zwalcza³,nawet linków ju¿ nie zamieszczê,¶pijcie dalej i b³ogo ¶nijcie o niegdysiejszej potêdze,ale "to se ne wrati' jak mówi± bracia Czesi.

Pozdrawiam ciep³o
taki go¶æ

Antje - 2009-02-15, 09:47

Ludzie poszukuj± ca³e ¿ycie i nie tylko KK traci wiernych. Szeregi ateistów oraz ko¶cio³ów innych wyznañ trac± zwolenników. ¯adna nowo¶æ, ¿aden argument. ¯ycie :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group