Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

Nasze podróże - Widziałam - Polecam

kozlolek - 2008-12-11, 13:51
Temat postu: Widziałam - Polecam
Podobno Bieszczady to pradawna ojczyzna duchów i demonów.
Kraina, która w pewnym sensie odstaje z własnego wyboru od reszty kraju.
Stała się tajemniczą, nie do końca jeszcze odkrytą ziemią, na której aż roi się od artystycznych indywidualności, cywilizacyjnych odszczepieńców, ludzi z zasadami.

Czarownica, która kiedyś była mocno ukorzenionym pniem, kapliczki, świątki, Madonny w dziuplach, diabły na płocie, świńskie koryta z przepięknie wymalowanymi Madonnami, kawałki starych, zniszczonych desek, mnóstwo złomu, pędzle, dłuta, tajemnicze przedmioty... W takiej niezwykłej scenerii mieszka i pracuje pan Zdzisław Pękalski – przwdziwy „zakapior” i żywa legenda Bieszczadów.

W piwnicy swego domu, w której kiedyś mieściła się obora otworzył galerię własnych prac. Prowadzą do niej skrzypiące wrota ze starym, XIX-wiecznym zamkiem. Artysta chętnie zaprasza do niej gości, dla których tworzy oryginalny performance.
Zapala mnóstwo świec. Jesteśmy wśród madonn, świątków, czartów...
Ale cicho - sza. Słowa nie wyrażą tej dramaturgii. Powiem Wam, że po zamknięciu drzwi otwiera się inna, nierealna, anielsko-diabelska czasoprzestrzeń z niesamowitym klimatem panującym w tym niewielkim pomieszczeniu, nie chce się go opuszczać. Niezaprzeczalny talent oraz wyrazista, charyzmatyczna osobowość Zdzisława Pękalskiego sprawiają, że jest to artysta, wobec którego nikt nie pozostaje obojętny.

POLECAM!

kozlolek - 2008-12-11, 15:09

Coś mi "zjadło" zdjęcie :evil: