Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

Porozmawiajmy - Czy Triduum Paschalne jest dla nas najważniejsze ?

Stefan - 2009-04-13, 16:02
Temat postu: Czy Triduum Paschalne jest dla nas najważniejsze ?
„Pascha to nie tylko poranek niedzieli

Triduum Paschy — to największe święto chrześcijańskie. Obejmuje ono trzy dni: Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pana w Wielki Czwartek, która należy do Triduum jak i sobotni wieczór do niedzieli.
Pełne przeżycie Triduum obejmuje i domaga się okresu przygotowania: Wielki Post — od Popielca do południa Wielkiego Czwartku — oraz okresu dopełniającego: Pięćdziesiątnica Radości Paschalnej — od Wielkiej Niedzieli do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.”
„…Uroczystość Triduum Paschy przecież zaczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pana, trwa przez Wielki Piątek, Wielką Sobotę, do nieszporów Wielkiej Niedzieli. My przez większość tego czasu — czyli przez całe prawie Święta — ciężko pracujemy: w domu porządki, wypieki; fabryki, sklepy na najwyższych obrotach… Przepiękne, głębokie w treści nabożeństwa całego Triduum nie są nam dostępne, bo nie idziemy w te dni do kościoła. …”

Zachęcam do przeczytania rozważań św.p. Księdza Stanisława Hartlieba na temat Paschy, Wielkanocy i naszego udziału w przygotowaniach i w przeżywaniu tych świętych dni :

http://www.oaza.pl/dokument.php?id=1092

hose_moralez - 2009-04-14, 22:56

a czy jest jakieś streszczenie do tego? :P
Stefan - 2009-04-15, 13:31

Spokojnie czytałem to niecałe 7 minut. Myślę, że z bieżącą analizą zajmie to do 10 minut czasu poświęconego na czytanie.

Posta napisałem nie tylko dlatego, że przeczytałem rozważania św.p. Księdza Stanisława Hartlieba.
Te rozważania zgrały się z „Listem okólnym o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych”, napisanym przez Kongregację Kultu Bożego 16 stycznia 1988 r. (myślę, że obowiązującym).
Tam w punkcie 75, dotyczącym Wielkiej Soboty, czytamy : „75. Dzisiaj Kościół powstrzymuje się zupełnie od sprawowania Ofiary Mszy świętej…”. A dalej w rozdziale VII. Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego, w punkcie 78 czytamy : „78. „Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli”. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie.
Przytaczane przez niektórych powody antycypowania Wigilii Paschalnej, jak np. publiczne
niebezpieczeństwo, nie są wysuwane w przypadku nocy Narodzenie Pańskiego lub innego rodzaju zgromadzeń.”

W naszej parafii (nie wiem jak w innych parafiach na terenie naszej Diecezji, czy nawet Polski) chyba za wcześnie rozpoczynają się uroczystości Wigilii Paschalnej (o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, tzn. o 18.00), jest jeszcze bardzo jasno, na pewno brakuje ze trzech godzin do zapadnięcia nocy.
Jak ta sytuacja ma się do zapisów przedstawionych przez Kongregację Kultu Bożego ?