Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

¯ycie Parafii - PRO - prawo do ¿ycia.

Andy - 2014-02-04, 15:23
Temat postu: PRO - prawo do ¿ycia.
Pytanie do Ksiêdza Proboszcza!
Czy zezwoli³by Ksi±dz na eksponowanie na terenie ko¶cielnym banerów Fundacji PRO-prawo do ¿ycia? Na wzór Bytomia? Je¶li bêdzie zgoda, spróbujê za³atwiæ.
wzór, czy te¿ przyk³ad: http://stopaborcji.pl/ind...zycja-w-bytomiu

proboszcz - 2014-02-04, 19:19

Mo¿emy o tym pomy¶le porozmawiaæ. Niekoniecznie na forum. Pozdr. :-)
Andy - 2014-02-04, 19:30

Zawsze, gdy tylko Ksi±dz Proboszcz zechce mnie zawezwaæ. Przedstawienie problemu na forum s³u¿y³o jedynie - co oczywiste - wysondowaniu pogl±dów Ksiêdza Proboszcza Dobrodzieja na t± sprawê.
proboszcz - 2014-04-04, 19:40

http://stopaborcji.pl/ind...egory/3-plakaty
Plakaty robi± wra¿enie na doros³ych. A co z dzieæmi? Niech siê wypowiedz± rodzice.

Stefan - 2014-04-05, 12:44

Te niewinne dzieci s± zabijane przez doros³ych. I ta wystawa te¿ powinna byæ skierowana do m³odzie¿y i doros³ych. Do m³odzie¿y powy¿ej 16 roku ¿ycia, bo to wiek, w którym czêsto m³odzi ludzie pochopnie podejmuj± swoje decyzje ¿yciowe i w swojej rozpaczy decyduj± siê na mordowanie nienarodzonych dzieci.
Lecz tych plakatów stanowczo nie pokaza³bym dzieciom. S± tam zdjêcia zbyt okrutne, aby ich widokiem raniæ dusze i kochaj±ce serca naszych maluchów. Pamiêtajmy o wra¿liwo¶ci dziecka na piêkno i drugiego cz³owieka. Pamiêtajmy o wra¿liwo¶ci dzieciêcej na jak±kolwiek ¶mieræ. Biedronki, muszki, ka¿dego zwierz±tka czy ptaszka. Tym bardziej na ¶mieræ drugiego cz³owieka. Malutkiego, wiêkszego czy doros³ego.
I mam nadziejê, ¿e nie jestem samotny w chronieniu najm³odszych przed takim drastycznym widokiem. Nawet w tak s³usznej sprawie, jak± jest obrona ¿ycia poczêtego.

mn - 2014-04-10, 11:30

Bezsensowne epatowanie okrucieñstwem.
Proponujê, by zrobiæ akcjê przeciw gwa³tom ze zdjêciami zgwa³conych kobiet w strzêpach odzie¿y.
Albo akcjê przeciw mordercom ze zdjêciami zmasakrowanych zw³ok.
Albo przeciw pijanym kierowcom ze zdjêciem le¿±cych na jezdni g³owy, r±k i nóg. I jeszcze rozbryzganego na przedniej szybie mózgu.
Przera¿a mnie, ¿e przedmówcy mog± w ogóle zastanawiaæ siê, czy te zdjêcia pokazywaæ dzieciom. Wystarczy nam katechetyczna klasyka, czyli film "Niemy krzyk".

Stefan - 2014-04-11, 16:34

Przedmówcy mog±, a wrêcz powinni zastanawiaæ siê nad wszystkim, co dotyczy cz³owieczeñstwa i walki „z³ego” z Ko¶cio³em i przykazaniami, a szczególnie z przykazaniem „nie zabijaj”. Bo niejednokrotnie terapia wstrz±sowa jest skuteczniejsza od spokojnego, ale nie przynosz±cego efektów, t³umaczenia o pope³nianej niegodziwo¶ci.
I czy¿ nie g³upie jest oplucie przedmówców, a potem zaproponowanie przyk³adów równie drastycznych w przekazie dla dzieci. Nawet, je¿eli by³a to tylko prowokacja, to dalej uwa¿am, ¿e g³upia.

Poniewa¿ mam lekkiego bzika na punkcie stosowania dziwol±gów obcojêzykowych zamiast wyrazów polskich, pozwolê sobie na poni¿sz± uwagê.
Epatowaæ: modne i nadu¿ywane s³owo, maj±ce polskie odpowiedniki, bardziej trafiaj±ce do przeciêtnego Polaka. To m. in. zadziwiaæ, osza³amiaæ, oddzia³ywaæ na innych, wywo³uj±c u nich ogromne (pozytywne a. negatywne) wra¿enie.
http://obcyjezykpolski.st...=archive&id=382

mn - 2014-04-14, 09:50

Panie Stefanie, a mo¿e by Pan do³±czy³ siê do akcji mojej i m.in. Andy'ego, by podczas og³oszeñ parafialnych w naszym ko¶ciele przestrzegano zasad jêzyka polskiego. Na przyk³ad odmieniano nazwiska (z okazji urodzin Jana Nowak, z okazji rocznicy ¶lubu Marii i Jana Nowak itd.). To jest dopiero psucie jêzyka polskiego.
Albo koszmarnie nadu¿ywane przez Ko¶ció³ s³owo "ubogacaæ".
"Epatowaæ" to przy tym "ma³e piwo".
I jeszcze proszê o wyja¶nienie, kto "opluwa przedmówców". Chêtnie upomnê niegodziwca.

Stefan - 2014-04-14, 16:32

Szanowny Panie mn.
Ze wzglêdu na Wielki Tydzieñ nie bêdê z Panem wymienia³ nieuprzejmo¶ci, ale zasygnalizujê, ¿e te¿ bra³em wcze¶niej udzia³ w dyskusji na temat b³êdów jêzykowych, spotykanych np. w „Dobrej Nowinie”:
http://www.parafiakozle.p...er=asc&start=45
Natomiast koszmarne dla Pana s³owo tak t³umacz± jêzykoznawcy:
http://www.opoka.org.pl/b...9-ubogacic.html
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7025
¯eby Pana dobiæ, to wspomnê, ¿e s³owo „ubogaciæ” spotykamy w Pi¶mie ¦wiêtym, w „2. Li¶cie ¶w. Paw³a do Koryntian”:
„Znacie przecie¿ ³askê Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który bêd±c bogaty, dla was sta³ siê ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogaciæ.” (2Kor 8,9)
Pañskie prowokowanie to te¿ opluwanie!

mn - 2014-04-15, 14:22

Ja prowokujê? Ale dlaczego ja, a nie Pan np.?
Ja tylko zabieram g³os w tym w±tku. Dla Pana ka¿dy, kto ma inne zdanie, to prowokator?

Ma Pan racjê co do akcji. Przepraszam zatem i dziêkujê za zwracanie uwagi na b³êdy jêzykowe. Szkoda tylko ¿e jak na razie nie widaæ rezultatu w og³oszeniach parafialnych i Dobrej Nowinie.

orlando - 2014-04-16, 15:14

Uwa¿am, ¿e ko¶ció³ nie jest miejscem, w którym nale¿y organizowaæ tego typu wystawy. One s± skierowane do innych odbiorców, do osób, które kwestie moralne odrzucaj±, dlatego próbuje siê je przekonaæ, u¿ywaj±c silniejszych argumentów.
A dzieci? Jasne, ¿e trzeba jak najd³u¿ej chroniæ je przed takimi obrazami! Zreszt± nie tylko dzieci. Ja te¿ nie chcê czego¶ takiego ogl±daæ.

proboszcz - 2014-05-25, 21:55

mn napisa³/a:
Ja prowokujê? Ale dlaczego ja, a nie Pan np.?
Ja tylko zabieram g³os w tym w±tku. Dla Pana ka¿dy, kto ma inne zdanie, to prowokator?

Ma Pan racjê co do akcji. Przepraszam zatem i dziêkujê za zwracanie uwagi na b³êdy jêzykowe. Szkoda tylko ¿e jak na razie nie widaæ rezultatu w og³oszeniach parafialnych i Dobrej Nowinie.

Prosi³bym o konkretne, i "¶wie¿e" przyk³ady b³êdów jêzykowych.

PS. Zdarza, ¿e rodzina nie ¿yczy sobie, ¿eby odmieniaæ ich nazwisko. I co wtedy? Na si³ê staraæ siê o poprawno¶æ jêzykow±?

mn - 2014-05-26, 20:11

Ksiê¿e proboszczu, ale czy ka¿da rodzina tak sobie ¿yczy?
A je¶li sobie za¿yczy, by jej nazwisko np. napisaæ z ma³ej litery? :mrgreen:

Przyznam ¿e nie pamiêtam ju¿ dok³adnie, o co mi chodzi³o w poprzednim po¶cie. Zwykle zwraca³em w DN uwagê na nieodmienione nazwy miesiêcy w datach i nieodmienione nazwiska.

mn - 2014-05-27, 11:43

http://info.radiopark.com...-plebanii-%2018

Oburzaj±ce!!!!!!!!!!!!!!!
Proszê natychmiast to zdj±æ i nie epatowaæ takimi widokami w miejscu publicznym!!!!!!!!!!

Stefan - 2014-05-27, 16:32

Panie mn, dalej Pan „epatuje”?
By³ Pan przy plebani i widzia³ te zdjêcia? I jaki oburzony i w³adczy! Czy¿by mia³ Pan na sumieniu nak³anianie do aborcji lub brak sprzeciwu przy jej dokonywaniu?
Nawet nie dziwi, ¿e najwiêcej krzyku w tej sprawie robi± lewacy, którym podoba siê tak¿e eutanazja. Nie tylko eutanazja schorowanych staruszków, ale tak¿e choruj±cych dzieci.
Grzech morderstwa musi byæ zawsze i stanowczo napiêtnowany!

orlando - 2014-05-27, 21:05

Panie Stefanie, ja te¿ jestem przeciw :-( . Jestem zdeklarowan± przeciwniczk± aborcji i eutanazji. Urodzi³am troje dzieci, i — chocia¿ nie jest nam lekko, mamy bardzo du¿o pracy, a wyjazd na wakacje jest dla nas luksusem — urodzi³abym kolejne, gdyby Bóg mnie nim obdarzy³; nikogo nie nak³ania³am te¿ do aborcji, ale jestem przeciw wywieszaniu tych plakatów w naszej parafii. Bardzo nie chcia³abym, ¿eby moje dzieci je ogl±da³y. To jest po prostu przykre.
Stefan - 2014-05-28, 09:22

Szanowna Pani orlando, wystarczy³o tylko sprawdziæ wy¿ej, co napisa³em 05.04.2014, o 13:44!
I dalej bêdê wyra¿a³ to samo, moje nie zmienione, zdanie.
Dodam tylko, ¿e m±dry doros³y (a nie tylko pe³noletni) rodzic nie zaprowadzi tam swoich dzieci i uchroni je przed tym drastycznym widokiem!

mn - 2014-05-28, 09:49

Panie Stefanie, czy Pan rozumie co oznacza pojêcie PRZESTRZEÑ PUBLICZNA?
Tam nikt nie musi nikogo ZAPROWADZAÆ. Dzieci w wieku 6, 7 czy 8 lat mog± zupe³nie same trafiæ na ulicê Boñczyka i same zobaczyæ te banery. Nie potrzebuj± do tego rodziców. Nie by³oby sprawy, gdyby by³y one pokazywane w przestrzeni ZAMKNIÊTEJ, gdzie wchodzi³by tylko ten, który CHCE je zobaczyæ. W chwili obecnej drastyczny widok jest NARZUCANY osobom, które mog± sobie tego NIE ¯YCZYÆ!!!

orlando - 2014-05-28, 13:32

Stefan napisa³/a:
Szanowna Pani orlando, wystarczy³o tylko sprawdziæ wy¿ej, co napisa³em 05.04.2014, o 13:44!
I dalej bêdê wyra¿a³ to samo, moje nie zmienione, zdanie.
Dodam tylko, ¿e m±dry doros³y (a nie tylko pe³noletni) rodzic nie zaprowadzi tam swoich dzieci i uchroni je przed tym drastycznym widokiem!


To jest forum chrze¶cijañskie? Naprawdê? W mojej wypowiedzi nie by³o cienia z³o¶liwo¶ci. Grzecznie wyrazi³am swoj± opiniê. Chyba nie mam ochoty wiecej tu zagl±daæ.

mn - 2014-05-28, 14:55

orlando napisa³/a:
To jest forum chrze¶cijañskie?

Zasadniczo tak. Niestety pan Stefan, a czasem nawet - co szczególnie przykre - ks. Proboszcz, odnosz± siê bardzo nieprzyjemnie do ludzi, którzy inaczej postrzegaj± wiarê ni¿ oni.

Stefan - 2014-05-28, 15:21

orlando napisa³/a:
Stefan napisa³/a:
Szanowna Pani orlando, wystarczy³o tylko sprawdziæ wy¿ej, co napisa³em 05.04.2014, o 13:44!
I dalej bêdê wyra¿a³ to samo, moje nie zmienione, zdanie.
Dodam tylko, ¿e m±dry doros³y (a nie tylko pe³noletni) rodzic nie zaprowadzi tam swoich dzieci i uchroni je przed tym drastycznym widokiem!


To jest forum chrze¶cijañskie? Naprawdê? W mojej wypowiedzi nie by³o cienia z³o¶liwo¶ci. Grzecznie wyrazi³am swoj± opiniê. Chyba nie mam ochoty wiecej tu zagl±daæ.

Szanowna Pani orlando, proszê spokojnie przeczytaæ jeszcze raz moje wpisy i nie sugerowaæ siê z³o¶liwo¶ci± Pana mn wobec mnie.
Oka¿e siê, ¿e mówimy to samo i tym samym jêzykiem, a moja uwaga o „m±drym, doros³ym rodzicu” (za którego Pani± uwa¿am) dotyczy wpisu na forum Radia Park (my¶la³em, ¿e siê Pani domy¶li), w linku wklejonym przez Pana mn.
I ¿adnej z³o¶liwo¶ci, ani nawet jej cienia, w Pani wypowiedzi nie zauwa¿y³em. We wszystkich wcze¶niejszych tak¿e.
Proszê te¿ nie nadinterpretowaæ moich wypowiedzi i nie doszukiwaæ siê ukrytych tre¶ci. Zawsze swoje zdanie wyra¿am wprost, a udzielaj±c odpowiedzi staram siê siêgaæ do wcze¶niejszych wypowiedzi dyskutuj±cych.
Serdecznie pozdrawiam.

Stefan - 2014-05-28, 15:30

mn napisa³/a:
orlando napisa³/a:
To jest forum chrze¶cijañskie?

Zasadniczo tak. Niestety pan Stefan, a czasem nawet - co szczególnie przykre - ks. Proboszcz, odnosz± siê bardzo nieprzyjemnie do ludzi, którzy inaczej postrzegaj± wiarê ni¿ oni.

Panie mn, pañskie ¶mieszne pytanie o przestrzeni publicznej ka¿e mi zasygnalizowaæ, ¿e plebania jest niezale¿nym bytem, odseparowanym nieformaln± lini± demarkacyjn±.
Z punktu widzenia socjologicznego byt jako „przestrzeñ publiczna” w dniu dzisiejszym nie jest ju¿ przestrzeni± publiczn± z pocz±tków tego wieku, a tym bardziej wg definicji obowi±zuj±cej w poprzednim.
„Wolnoæ Tomku w swoim domku?” To chyba nie pozwala na umieszczenie w warszawskim Centrum Sztuki Wspó³czesnej ohydnej wystawy „British British Polish Polish: Sztuka krañców Europy, d³ugie lata 90. i dzi¶.”, gdzie w¶ród eksponatów znalaz³a siê praca Jacka Markiewicza – „Adoracja Chrystusa” z 1993 roku. Do Centrum Sztuki Wspó³czesnej te¿ chodz± dzieci!
Proszê nam siê przyznaæ, gdzie Pan jako katolik, protestowa³ przeciwko obra¿aniu Pana Jezusa?
A ohydne przemarsze dewiantów ulicami stolicy w ró¿nych „paradach” nie s± naruszeniem pañskiego postrzegania przestrzeni publicznej?! Wszak to te¿ ogl±daj± dzieci!
S³ysza³ Pan mo¿e o tym, ¿e zniesmaczeni widzowie przerwali „sztukê” Jana Klaty pt. „Do Damaszku”, „gran±” w Teatrze Starym w Krakowie. Poziom wulgarno¶ci (s³ownej i wizualnej) tak zbulwersowa³ widzów, ¿e ci zaczêli krzyczeæ, co doprowadzi³o do przerwania „spektaklu”. (Na taki „spektakl” mog³a trafiæ wycieczka gimnazjalistów z naszego miasta, w ramach zwiedzania Krakowa.)
Czy¿by dwie miary? Nawet w sprawach Wiary?

mn - 2014-05-28, 21:37

Teatr i galeria sztuki s± specyficzn± przestrzeni± publiczn± - nikt nie ka¿e ogl±daæ sztuki Klaty.
Przecie¿ o tym piszê - gdyby te zdjêcia by³y eksponowane np. w salkach parafialnych, by³oby jak z ww. sztuk± - zobaczy tylko ten, co chce.
Na ulicy widzi tak¿e ten, co nie chce. I to jest problem.

Stefan - 2014-05-29, 13:37

Przed chwil± przeczyta³em wpisy na forum Radia Park i mam pytanie do Pana mn.
Czemu sam nie zg³osi sprawy zdjêæ na policji, tylko wys³uguje siê innymi?
Zg³osili¶cie te banery ju¿ na policjê? S± na to przepisy. mn wtorek, 27, maj 2014 13:49”.

W moim wpisie wymieni³em tak¿e „ohydne przemarsze dewiantów”. Tê „przestrzeñ” gdzie Pan w swoim niepowa¿nym t³umaczeniu umie¶ci?
Tych zdjêæ przy plebanii te¿ nikt nie ka¿e ogl±daæ, podobnie jak sztuki Klaty!

mn - 2014-05-30, 00:16

Dla mnie homoseksualizm to nie dewiacja, tylko orientacja seksualna. A jak chc±, to niech sobie maszeruj±. Maj± do tego takie samo prawo w demokratycznym kraju jak np. marsz dla ¿ycia i rodziny.
Oczywi¶cie je¶li przy tym nie naruszaj± przepisów prawa, ale akurat w Polsce do tego nie dochodzi.

Stefan - 2014-05-30, 15:15

Panie mn!
W Ksiêdze Kap³añskiej Pisma ¦wiêtego jest wyra¼nie okre¶lone czym jest homoseksualizm. ¦w. Pawe³ w swoich Listach do Rzymian i Koryntian jednoznacznie potêpia ten grzech sodomiczny.
Homoseksualizm nie jest jedynie grzechem przeciwko w³asnemu cia³u - jest te¿ obraz± Boga.
Dla nas katolików nie mo¿e byæ usprawiedliwienia dla tego zboczenia.
I dlatego Panie mn, to nie ja czy ksi±dz Proboszcz inaczej rozumiemy nasz± wiarê, tylko Pan wybiera z niej to, co Panu jest wygodne. Czy Pan wie, co to s± grzechy cudze?

mn - 2014-05-30, 22:00

Prawo Bo¿e obowi±zuje katolików.
Obywateli obowi±zuje prawo pañstwowe.

proboszcz - 2014-06-20, 08:41

mn napisa³/a:
Ksiê¿e proboszczu, ale czy ka¿da rodzina tak sobie ¿yczy?
A je¶li sobie za¿yczy, by jej nazwisko np. napisaæ z ma³ej litery? :mrgreen:

Przyznam ¿e nie pamiêtam ju¿ dok³adnie, o co mi chodzi³o w poprzednim po¶cie. Zwykle zwraca³em w DN uwagê na nieodmienione nazwy miesiêcy w datach i nieodmienione nazwiska.


Na pewno o pisownie nazwiska z ma³ej litery nie poprosz±. Proponujê wiêcej racjonalno¶ci w pisaniu.

proboszcz - 2014-06-20, 08:43

mn napisa³/a:
Prawo Bo¿e obowi±zuje katolików.
Obywateli obowi±zuje prawo pañstwowe.

Ale kiedy prawo pañstwo jest wbrew prawu Bo¿emu, to w sumieniu nie obowi±zuje.
Przyk³adów chyba nie muszê podawaæ. :-)

mn - 2014-06-23, 10:41

No w³a¶nie. Nie obowi±zuje w sumieniu katolików. Sumienie obywateli niekatolików mo¿e byæ ca³kiem inne. Wywieszanie plakatów w przestrzeni publicznej to narzucanie wszystkim jednego sumienia. Katolickiego. Nie têdy droga.
Wszystko by³oby ok, gdyby plakaty by³y w np. w salkach, a na p³ocie wisia³oby zaproszenie na wystawê do salek.

Stefan - 2014-06-27, 13:06

mn napisa³/a:
No w³a¶nie. Nie obowi±zuje w sumieniu katolików. Sumienie obywateli niekatolików mo¿e byæ ca³kiem inne. Wywieszanie plakatów w przestrzeni publicznej to narzucanie wszystkim jednego sumienia. Katolickiego. Nie têdy droga. ...

Je¿eli katolik pisze takie s³owa, to niech siê zastanowi, czy jest jeszcze cz³onkiem naszej Wspólnoty, czy nale¿y ju¿ do sekty!

mn - 2014-07-18, 15:08

Stefan napisa³/a:
sekty!

Sekt±, Panie Stefanie, to jest Rodzina Radia Maryja. Ja jestem cz³onkiem Ko¶cio³a.

Stefan - 2014-07-19, 11:53

mn napisa³/a:

Sekt±, Panie Stefanie, to jest Rodzina Radia Maryja. Ja jestem cz³onkiem Ko¶cio³a.

Panie mn, dlaczego Pan obra¿a ludzi, katolików, tylko dlatego, ¿e s± cz³onkami naszej Wspólnoty Parafialnej - Rodziny Radia Maryja?!
Dlaczego Pan obra¿a katolików w Polsce i na ¶wiecie, tylko dlatego, ¿e nale¿± do Rodziny Radia Maryja?!
Ja zada³em Panu retoryczne pytanie, a Pan udziela odpowiedzi pe³nej nienawi¶ci.
Widzê, ¿e ma Pan sumienie faryzejskie, które jest wyrazem dwulicowo¶ci moralnej i niesta³o¶ci przekonañ. Takie sumienie zdarza siê u ludzi, dla których zewnêtrzne zachowanie jest wa¿niejsze ni¿ warto¶æ, któr± przedstawia.
Faryzeusz to cz³owiek, który g³o¶no potêpia z³o wokó³ siebie, widzi je wyra¼nie u innych, ale toleruje u siebie. Przypominam, ¿e Pan Jezus wielokrotnie tak± w³a¶nie postawê krytykowa³.
A mo¿e raczej ma Pan sumienie fa³szywe, które co jest dobre uznaje za obojêtne lub z³e, a to, co jest z³e uznaje za dobre. W³a¶nie takie sumienie ma obecnie popyt, gdy¿ pogl±dy ludzi zdaj± siê byæ wypaczone nawet w zasadniczych kwestiach.
Biblia w tej kwestii ma swoje stanowisko, dla nas jedynie prawdziwe i jednoznaczne, które brzmi: „Biada tym, którzy z³o nazywaj± dobrem, a dobro z³em” [Iz 5,20].

mn - 2014-08-03, 19:43

To Pan pierwszy zasugerowa³, ¿e nale¿ê do sekty. Niech Pan najpierw zwróci uwagê na to, co sam pisze, a dopiero pó¼niej na moje wpisy.
Tak, uwa¿am Radio Maryja za co¶ na kszta³t sekty - bardzo niebezpieczn± grupê, wypaczaj±c± nauczanie Ko¶cio³a, robi±ce ludziom wodê z mózgu. Nie oznacza to, ¿e obra¿am kogokolwiek wierz±cego w przekazywane przez nie tre¶ci. Radio Maryja nie jest ¶wiêto¶ci±, by nie podlega³o krytyce. Wielokrotnie krytykowa³o je wielu biskupów, m.in. kard. Glemp, abp ¯yciñski, bp Pieronek.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group