Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
W naszej parafii denerwuje mnie...
Autor Wiadomość
mn 

Wysłany: 2012-03-27, 23:16   

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Właśnie podejrzewałem, że tak się stało, dlatego zwróciłem na to uwagę.

Dyskusja nie jest niczym złym, jeśli jest kulturalna (a nasza z p. Stefanem taka chyba jest?). Od tego są fora, by dyskutować :) Oczywiście jak zwykle skończyło się na polityce...

x. Sławek 

Wysłany: 2012-03-28, 16:55   Gazety

Do dyskusji nic nie mam bo po to jest forum. Tylko słowo wyjaśnienia na temat gazet należało się.

Stefan 

Wysłany: 2012-03-28, 19:02   

Ten, kto położył te materiały, rzeczywiście powinien uzyskać zgodę naszego księdza Proboszcza. Myślałem, że to było uzgodnione.
Ale mówienie i pisanie o naszych codziennych sprawach absolutnie nie można nazywać polityką. Bo polityka sama w sobie z założenia jest czymś złym i nieuczciwym. Przecież, w encyklopedycznym skrócie, jest to walka o władzę, dokonywana nawet przemocą i podstępem.

Ten wątek związany z protestem pozwolę sobie kontynuować w Dziale „Nasze miejsce w Kościele”, w części: „Porozmawiajmy”, gdyż dotyczy on nie tylko naszej parafii, ale ogółu społeczeństwa, a nas katolików w szczególności!

mn 

Wysłany: 2012-03-29, 00:32   

Panie Stefanie, mówić i pisać o codziennych sprawach zawsze można. Robi się to zresztą i na łamach pism katolickich (nazwijmy, że są one różnych opcji): "Gościa Niedzielnego", "Tygodnika Powszechnego" czy "Niedzieli".
Wykorzystywanie Kościoła do bieżącej polityki jest jednak naganne.

Przykład: można rozdawać ulotki polityczne i agitować pod kościołem. Np. zaraz po wyjściu z kościoła NMP czy też zaraz po minięciu ogrodzenia kościoła św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl.
Nie można robić tego w kościele NMP oraz na terenie kościoła św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. (czyli już za ogrodzeniem i schodkami).

mn 

Wysłany: 2012-04-08, 09:58   

To mam jeszcze jedną uwagę.
Denerwuje mnie, ale tylko trochę :-) , słaby poziom korekty w "Dobrej Nowinie".

Na nagłówku błędna (bez odmiany) pisownia daty w rodzaju "8 kwiecień 2012 r." (zamiast "8 kwietnia"). Jakiś czas była prawidłowa, a teraz znowu ciągle błąd...
No i koszmarne liczebniki w ogłoszeniach parafialnych - typu "16-tych", "80-te" i tak dalej. Prosiłbym o poprawną pisownię: 16., 80., itd.

x. Sławek 

Wysłany: 2012-04-08, 18:10   do gazetki

To szkoda że jak błąd jest od jakiegoś czasu, że nikt nie zwrócił uwagi i błąd był powielany. Postaramy go wyeliminować. Pewne sugestie można też na e-maila słać jest ogólnie dostępny. Na czas świąt życzę wielu łask Zmartwychwstałego...

orlando

Wysłany: 2012-05-01, 16:13   

mn napisał/a:
To mam jeszcze jedną uwagę.
Denerwuje mnie, ale tylko trochę :-) , słaby poziom korekty w "Dobrej Nowinie".

Na nagłówku błędna (bez odmiany) pisownia daty w rodzaju "8 kwiecień 2012 r." (zamiast "8 kwietnia"). Jakiś czas była prawidłowa, a teraz znowu ciągle błąd...
No i koszmarne liczebniki w ogłoszeniach parafialnych - typu "16-tych", "80-te" i tak dalej. Prosiłbym o poprawną pisownię: 16., 80., itd.

Nie wpadajmy w paranoję... Używanie kropki po cyfrach arabskich jest zalecane, jeśli z kontekstu jednoznacznie nie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy.

mn 

Wysłany: 2012-05-31, 07:54   

orlando napisał/a:
Używanie kropki po cyfrach arabskich jest zalecane, jeśli z kontekstu jednoznacznie nie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy.

Ok. To w takim razie "80 urodziny". "80-te" to błąd.

orlando

Wysłany: 2012-06-05, 11:20   

mn napisał/a:
Ok. To w takim razie "80 urodziny". "80-te" to błąd.

I to fatalny :-/

Stefan 

Wysłany: 2012-06-05, 15:21   

Pozwolę i ja wtrącić swoje trzy groszę.
Zapis mieszany, cyfrowo-słowny jest uprawniony w wyrazach złożonych, odliczebnikowych, np. 200-krotny, 200-metrowy, 200-letni. Granica między częścią cyfrową a częścią słowną musi się zbiegać z granicą członów składowych (np. nie można pisać 200-rotny, 200-otny, 200-tny ani 200-ny). Między częścią cyfrową a słowną umieszczamy dywiz.
http://poradnia.pwn.pl/li...j=liczebnik%F3w

A także 8 odpowiedź (sześciopak): http://poradnia.pwn.pl/li...aj=cyfr%B1&od=0

Przy okazji kropki. Jednak ogólnie przyjętym zwyczajem jest, że jeżeli z kontekstu zdania można wyraźnie odczytać, iż mamy do czynienia z liczebnikiem porządkowym, kropka nie jest konieczna.
Dla przykładu użycie kropki w zdaniach: „Lekarz zbadał 1. dziecko” i „Lekarz zbadał 1 dziecko” zmienia jego treść.
Nie stawia się także kropek w zapisie dat, czyli: „24 grudnia”, a nie „24. grudnia”.

mn 

Wysłany: 2012-06-08, 14:21   

Panie Stefanie, wyrażenie "80-te" to wyłącznie wypowiedź liczbowa, więc przytoczona przez Pana zasada jej nie dotyczy.
"200-krotny" - jasne, tak się pisze, ale już nie "200-tu-krotny", "80-cio-krotny" i "80-te".

Stefan 

Wysłany: 2012-06-09, 12:32   

Ja tylko nadmieniłem, że są możliwe zapisy liczbowo-słowne, ale wyłącznie według podanych zasad. I nie są żadnym błędem, a uogólnianie zasady jest nieuprawnione.
Tak jak stawianie kropki.
W przedstawionym przeze mnie przykładzie zapis słowny, gdy stosujemy kropkę, brzmi: „Lekarz zbadał pierwsze dziecko.”
A bez stosowania kropki: „Lekarz zbadał jedno dziecko.”
Jest różnica?

mn 

Wysłany: 2012-06-14, 10:34   

W sprawie kropki po liczebnikach nie ma dyskusji. Pełna zgoda.
Chodziło mi o zapisy typu "80-te urodziny" - niewątpliwie błędne.
"80-te urodziny" - źle.
"80 urodziny" - dobrze.

Stefan 

Wysłany: 2012-07-09, 07:39   Nie mamy Służby Ołtarza czyli ministrantów!

Nie podoba mi się, że ministranci lekceważą swoje obowiązki.
Wczoraj, 8 lipca, na Mszy Św. o godz. 18 dyżur mieli ministranci z grupy 5 (to wynika z dostępnego na stronie grafiku).
Ani wcześniej na nabożeństwie ani na Mszy Św. nie było ani jednego ministranta i lektora!
A grupa 5 (V) to:
Hus Marcin, Kryś Sebastian, Golosz Kacper, Michalak Bartosz, Truty Tomasz, Mazurkiewicz Bartek, Zając Piotr, Obrembski Karol, Mokrzycki Aleks, Puk Daniel.
Już kiedyś się zdarzyło (w latach 80 ubiegłego wieku), że bardzo „starsi” ministranci ubrali komże i służyli do Mszy Św. w niedzielę.
Czy sytuacja ma się powtórzyć? Czy my mamy w parafii Służbę Ołtarza?

Stefan 

Wysłany: 2012-07-15, 18:31   

Jeżeli powiedziało się w poprzednią niedzielę „a”, to dzisiaj trzeba powiedzieć „b”, czyli brawo.
Brawo grupa 4 (czwarta), która miała dyżur na Mszy Św. o godz. 18.00!
Myślę, że w ubiegłą niedzielę był to tylko zbieg przedziwnych okoliczności i teraz na wszystkich mszach (nie tylko niedzielnych) służą już dyżurni ministranci. :mrgreen: :lol:

Odpowiedz do tematu