Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
W naszej parafii denerwuje mnie...
Autor Wiadomość
Andy 

Wysłany: 2012-11-02, 21:32   błedy w Dobrej Nowinie.

Szczególnie trudno zdzierżyć te odwieczne "Gintra" i "Ditra" zamiast "Gintera" i "Ditera". Toć to Polska, język polski piękny jest.

Stefan 

Wysłany: 2012-12-30, 20:21   

Denerwuje mnie, że dzisiaj Niedziela Świętej Rodziny, czwarty dzień po Świętach Narodzenia Pańskiego, a do pomocy na Mszy Św. wieczornej, tej o 18.00, przy rozdawaniu Komunii Świętej nie było nikogo. Ks. Damian musiał udzielić sam wszystkim wiernym Komunii Św. W kolejce ustawili się chyba wszyscy obecni na Mszy Św., a było nas sporo.
Pozostali księża są przecież na odwiedzinach duszpasterskich.
Czy nie można było pomyśleć, aby na czas odwiedzin duszpasterskich (kolędy) w soboty i niedziele, na mszach wieczornych, był dodatkowy dyżur Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej?
Tak tylko pytam. :?:

Andy 

Wysłany: 2012-12-31, 10:02   

Można byłoby zapewne. Ale szafarze to ochotnicy, zadekretować coś w tej materii trudno. Pomagają jak mogą i chcą.

Andy 

Wysłany: 2012-12-31, 10:03   

"Gintry" i "Ditry" mają się dobrze. Pod tym względem parafia jest niereformowalna.

Stefan 

Wysłany: 2012-12-31, 17:45   

Andy napisał/a:
Można byłoby zapewne. Ale szafarze to ochotnicy, zadekretować coś w tej materii trudno. Pomagają jak mogą i chcą.

Znam ochotników, którzy nie zmuszani, jednak służą ludziom, jak np. strażacy czy wolontariusze. A i planu służb przestrzegają i zastępstwa na swoją nieobecność załatwiają wśród kolegów.
Myślę, że nawet ochotnik ma poczucie nie tylko uwiązania do wyznaczonego grafiku, ale i potrzebę nadobowiązkowości. Tylko rzeczywiście pod warunkiem, że chce. :mrgreen:

Andy 

Wysłany: 2013-01-01, 17:48   

Mnie się jakoś mniej chce ostatnio. Może mam doła, może się nie nadaję. Problem polega na tym, że szafarze tak naprawdę nie są potrzebni, wykonują część roboty za księży, którzy i tak dają sobie radę. Przykro mi. Każdy chce być obsługiwany i lubi wymagać. Takie życie.

Stefan 

Wysłany: 2013-01-02, 23:50   

Absolutnie Szafarze są potrzebni, co zauważam powyżej. Gdybyście nie byli potrzebni, to nie pisałbym chyba o tym? I ta potrzeba była oczywista na Mszy Św., o której wspominam we wpisie z 30.12.
Oczywiście wtedy, gdy księża są na plebanii i mogą podejść na czas Komunii Św. do kościoła, żeby pomóc Ją rozdać, to niepotrzebny jest dyżur dwóch lub trzech Szafarzy. Można Waszą posługę z „głową” zaplanować, zajmując Wam czas wtedy, gdy rzeczywiście jesteście potrzebni w kościele. :-)

Andy 

Wysłany: 2013-01-03, 22:39   

Ano można. Będziemy pracować nad tym. :-P :-P :-P

Andy 

Wysłany: 2013-01-05, 17:52   

Kandydat na ołtarze, abp Fulton Sheen powiedział:
Na kogo można liczyć, aby uratować nasz Kościół? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To wasze zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. Wasza misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!
Trzymajmy się tego, a nie zbłądzimy!

Stefan 

Wysłany: 2013-01-06, 13:36   

Musimy pamiętać o tym, że do Nieba nie idzie się dlatego, że nosiło się habit lub pisało mądre książki o Panu Bogu, ale dlatego, że było się dobrym jak Chleb.
Dlatego życzę wszystkim i sobie: Bądźmy tak dobrzy jak Chleb :!: :!: :!:

Andy 

Wysłany: 2013-01-06, 13:45   

Prawda!

Stefan 

Wysłany: 2013-01-06, 20:02   

Pół roku temu w Hyde Parku zadałem pytanie: Czy umiemy się modlić i korzystać z "Drogi do Nieba”?
Oczywiście popełniłem błąd, bo kto normalny pisze na Forum w czasie wakacji, gdy wszyscy mają urlop od Pana Boga, Kościoła, parafii i naszego Forum!
Ale co ciekawe, nawet po wakacjach, mimo 50 dotychczasowych wyświetleń, nie pojawiła się jakakolwiek odpowiedź. I dalej większość wiernych, a także służby liturgicznej nie pochyla głowy w czasie odmawiania w Credo – Wyznania Wiary słów: I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Jest to nasz wyraz uczczenia tajemnicy Wcielenia. I to tak wyraźnie jest zaznaczone w „Drodze do Nieba”!
Sporo też osób „nie zauważa” Najświętszego Sakramentu wystawionego do adoracji w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po prostu nie wiedzą, jak się zachować. Jedne po prostu przechodzą, inne przyklękną, a inne wiedzą, że przed nimi jest Najświętszy Sakrament i oddają pokłon, klękając na oba kolana i odmawiając krótką modlitwę.
Zanudzam, ale jeszcze jedna sprawa mnie bulwersuje. Wiele osób zamiast znaku krzyża robi jakieś nieokreślone ruchy wokół klatki piersiowej i stukając się w nią, na zakończenie tego machania, po kilka razy.
Oczywiście nie rozglądam się po świątyni (to dla zgryźliwców), tylko obserwuję to u wiernych, którzy tak zachowują się będąc przede mną lub obok mnie.
Może „Postawy i gesty w liturgii” mogłyby być jednym z tematów niedzielnej homilii lub cyklu kazań?
http://liturgia.wiara.pl/...esty-w-liturgii

Andy 

Wysłany: 2013-01-06, 20:27   

Tak. Obecnie w parafii mamy jakby pewne "odnowienie liturgiczne". Nowe obyczaje, nowe akcenty. To dobre. Brak rozruszania kultu Matki Bożej z Koźla. Jakaś promocja chociażby w diecezji byłaby pożądana. Są długie kazania, fakt. Czy to dobre? Zdania podzielone. Ja jestem za krótkimi. Wyczucia liturgicznego nam brak niewątpliwie. Cwiczmy się zatem.

Andy 

Wysłany: 2013-01-07, 07:24   

Bulwersuje mnie także rozwydrzenie dzieci np. na roratach, ich zachowanie w kościele, nieświadomość, że trzeba uklęknąć wychodząc z ławki a także wchodzenie do kościoła w czapce (chłopcy). Zbyt mało uczy się kindersztuby eklezjalnej.

mn 

Wysłany: 2013-01-07, 18:14   

O ile w "Dobrej Nowinie" odmieniana jest już na szczęście nazwa miesiąca w dacie wydania, to jednak kilka innych rzeczy pozostanie raczej bez zmian, mimo apeli.
Odmiana typu "Gintra", "Ditra" - jest gwarowa, nie powinna być stosowana.
Ale najgorsze jest nieodmienianie nazwisk. To jest taki ogólnokościelny zwyczaj, by robić ten błąd. Oczywiście z wyjątkiem nazwisk zakończonych na -ski, -cki. W pozostałych przypadkach zawsze będzie "msza w intencji rodziny Nowak" zamiast "Nowaków", zawsze będzie rocznica ślubu "Anny i Jana Nowak" (jakby Anna już nie była Nowak...).
Może i stąd wziął się ten koszmarny błąd z tablicą "Arthura Nicolaier" zamiast "Nicolaiera" na kozielskim szpitalu. Z kościelnych (niestety) wzorów.

Odpowiedz do tematu