Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Postulaty i prośby do nowego Proboszcza.
Autor Wiadomość
mn 

Wysłany: 2013-10-09, 22:02   

Ksiądz proboszcz na forum! Fantastycznie. Życzę samych miłych chwil w naszej parafii i w naszym mieście, a przede wszystkim bogatych owoców pracy.
Co do mszy św. dla dzieci - w ostatnią niedzielę byłem na niej po raz pierwszy od bardzo dawna i przyznam, że trochę oniemiałem. W nawie bocznej dzieciaki szalały i bawiły się samochodzikami. Wiem, że msza dziecięca wygląda nieco swobodniej, ale to była chyba już przesada. Kiedyś kościelny interweniował w takich momentach (np. bardzo długo płaczące dziecko) - może by warto wrócić do tej praktyki w najbardziej skrajnych przypadkach?

Co do języka, to jak słusznie mówi Andy, jest z tym duży problem. Ja bym się jednak nie czepiał aż tak tego "Gintra", to jest taka specyficzna śląska gwarowa forma odmiany. Dużo gorszą rzeczą jest brak odmiany nazwisk w ogłoszeniach parafialnych. Msza święta jest za zmarłego Jana Nowaka, nie Jana Nowak! Za Annę i Jana Nowaków, nie Annę i Jana Nowak! Tracę powoli nadzieję, że coś się w tym zakresie zmieni.

Do Pana Stefana. Wrzucanie ks. Lemańskiego i ks. Natanka do jednego worka jest co najmniej niewłaściwe. Ja osobiście bardzo cenię ks. Lemańskiego i ubolewam nad tym wszystkim, co go ostatnio spotyka. Do dziś nie wiem, co konkretnie mu się zarzuca, bo "nieposłuszeństwo" to dla mnie żaden zarzut. Z kolei ks. Natanek założył sektę i de facto opuścił Kościół, jak można w ogóle porównywać te dwie postacie?!?!?!

Stefan 

Wysłany: 2013-10-10, 18:47   

Panie mn!
Tak się dziwnie składa, że ja osobiście nie wierzę przekazom medialnym w wykonaniu „Gazety Wyborczej”, TVN czy TVP i ich wszystkim mutacjom, a także innym mediom nastawionym wyłącznie na opluwanie Kościoła, księży i nas katolików.
Informacji szukałem w naszych katolickich mediach. Było kilka audycji w Radiu Maryja i TV Trwam dotyczących problemu z ks. Lemańskim, a także w wybranych poniżej:

http://www.deon.pl/religi...-konfliktu.html
http://gosc.pl/doc/163039...ia-i-ignorancja
http://www.pch24.pl/ustaw...go,16345,i.html
I na koniec: http://www.diecezja.waw.pl/3085 oraz http://www.diecezja.waw.pl/3102

To właśnie przez takich księży, jak ks. Lemański, następuje podział w naszym Kościele.
Pojawili się „katolicy otwarci”, wśród których najwięcej mają do powiedzenia niewierzący obrońcy ks. Lemańskiego, opowiadający się niemal jednogłośnie i kompletnie wbrew logice Kościoła i wbrew zdecydowanej większości wierzących katolików, zwolenników posłuszeństwa.
Dlatego takich „księży”, szkodzących naszemu Kościołowi Chrystusowemu, będę wrzucał do jednego worka.

mn 

Wysłany: 2013-10-11, 09:43   

Panie Stefanie,
tym wpisem stawia mnie pan poza Kościołem, a to nie może pozostać bez reakcji.
Ja uważam że nikt tak nie podzielił naszego Kościoła jak o. Rydzyk i jego media. Co więcej, nikt mu tak bardzo nie zaszkodził.
To forum nie jest miejscem na takie dyskusje i nie rzecz w tym, by się przekonywać, bo się nie przekonamy.
Ja jestem "katolikiem otwartym", czytam "Tygodnik Powszechny", sprzeciwiam się działalności o. Rydzyka, nie wierzę Radiu Maryja i TV Trwam, nie głosuję na PiS. Jeśli to piszę, to tylko po to, by Pan wiedział że też chodzę co niedzielę do kościoła, w Kościele mam swoje miejsce.

Stefan 

Wysłany: 2013-10-12, 19:50   

Panie mn.
Wręcz przeciwnie! To forum jest miejscem na dyskusję i na odnajdywanie siebie w Kościele.
A ja Pana z Kościoła nie mam prawa wykluczać. To Pan sam siebie wyklucza, błądząc!!!
Właśnie członkowie „kościoła otwartego” wywlekają wszystkie sprawy, nas katolików dotyczące, w przestrzeń publiczną informując łżemedia. I zlatują się sępy z GW, Wprost, Newsweeka, TVN, TVP, różne Michniki, Lisy, Środy, Hartmany, Olejniki i oskarżają, robią sądy, ferują wyroki, a członkowie „kościoła otwartego” także uczestniczą w tym kopaniu i opluwaniu. „Kościół otwarty” jest na … bluźnierstwo!
Według „kościoła otwartego” nasz Kościół Chrystusowy ma prawo do obecności publicznej tylko na prawach i w granicach określonych przez Michnika i GW.
Niewiele brakuje, żeby nasz Kościół skończył tak, jak na Zachodzie. Pustymi kościołami, w których można sobie teraz wypić kawę i poczytać książkę albo zrobić zakupy.
I dlatego musimy naszą modlitwą utrzymywać bijące serce Kościoła w nowych ruchach, wspólnotach, rodzinach, parafiach i zakonach. Jak najdalej od „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Więzi”, „Znaku” i Religia TV.
http://kokos.salon24.pl/4...a-lono-kosciola
Natomiast powód usunięcia ks. Lemańskiego z urzędu proboszcza, to „brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych”. „Publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła” – czytamy w dekrecie.
http://www.diecezja.waw.pl/3101

mn 

Wysłany: 2013-10-12, 23:28   

Panie Stefanie,
po prostu nie zgadzam się z Panem. Dalsza dyskusja nie ma sensu.
Pan ma swoje zdanie, ja mam swoje, a i tak spotykamy się pewnie w kościele parafialnym (albo i NMP) i wymieniamy znak pokoju.

Kończąc offtop, proponuję by pisać tutaj jednak w temacie.
Nie ma co robić afer na powitanie nowego Proboszcza i Wikarych. Zwłaszcza, że co jak co, ale nasza parafia potrzebuje teraz przede wszystkim spokoju.

Andy 

Wysłany: 2013-10-13, 13:54   

Moje postulaty odnośnie wpisywania do dzienniczków bierzmowańcom są realizowane w pełni. Dawno nie było tulu bierzmowańców w kolejce do spowiedzi i tyle dzieci na Mszy dziecięcej. Podziękowania dla Proboszcza za mądrość.

Stefan 

Wysłany: 2013-10-13, 20:03   

Ponieważ uważam, że powinniśmy dyskutować, wyjaśniać, podpowiadać, aby nikt nie oddalał się od naszego Kościoła, swój głos (kontynuacja) umieściłem w dziale: Nasze miejsce w Kościele – Porozmawiajmy.

Andy 

Wysłany: 2013-10-25, 10:51   

Dyscyplinowanie dzieci w pierwszych ławkach i ich "edukacja eklezjalna" jest ważna. Proboszcz to robi. Czasami da się zauważyć np. chłopców w czapkach - tego nie powinno być.

Andy 

Wysłany: 2013-10-29, 08:47   

Na przyszłość proponuję - za Panem Stefanem - wprowadzenie nabożeństw 31 października za zmarłych, jako alternatywa antyhelołinowa.
Ponadto wracam do sprawy Mszy św. w małym kościele o godz. 7.15 - 7. 30 jako oferty skierowanej do młodzieży dojeżdżającej do szkół. :-) :-) :-)

Nina

Wysłany: 2013-10-29, 21:43   

Po dwóch miesiącach od zmian w naszej parafii parę moich spostrzeżeń...
Można zauważyć, szczególnie po dość napiętej i nerwowej wcześniejszej atmosferze, ''ocieplenie" stosunków. Kapłani życzliwie nastawieni do nas wiernych (do siebie chyba też), sprawiają wrażenie sympatycznych i otwartych. Wydaje się, że parafia wkracza na właściwe tory, a pasterze zajmują się swoimi owcami. Oby tak dalej!
Co do Mszy św. niedzielnych dla dzieci, to przyłączam się do licznej grupy znajomych jak i forumowiczów, że to strzał w dziesiątkę. Oczywiście, idealnie byłoby, jakby wszystkie dzieci zachowywały się jak aniołki.Jednak ideał będzie dopiero w niebie (tam są anioły) i mimo, że do niego zdążamy, to tu na ziemi go nie osiągniemy. Dlatego Panu mn, któremu przeszkadzają zbyt rozbrykane dzieci proponuję zmienić godzinę Mszy św. - a jest ci u nas ich pod dostatkiem. Na marginesie, ci, którym to nie odpowiada, mogliby zrobić miejsce dzieciom, bo ta godzina szczególnie im jest dedykowana. Tak sobie myślę, jak Pan mn wyobraża sobie kościelnego reagującego na np. zbyt głośny płacz dziecka... Pójdzie i wyprosi z kościoła? Krzyczący i wywijający maluch, szczególnie w miejscu świętym, to przykry widok, ale w takiej sytuacji rodzic powinien wiedzieć co zrobić. Dlatego trochę zrozumienia i spojrzenia na każdego,nawet krzyczącego, z miłością bliźniego...
I tu wielki ukłon w stronę Księdza Proboszcza, który prowadzi Mszę dla dzieci w sposób prawie doskonały (prawie, bo doskonale będzie w niebie ;-) ). Podejście do dzieci wspaniałe, mądre i dowcipne! Utrzymać to w tej tonacji, a wierzę, że dzieci gadających i rozrabiających będzie mniej.
Naszym Kapłanom życzę obfitych Łask Bożych, siły, wytrwałości i życzliwych parafian.

Andy 

Wysłany: 2013-10-30, 07:09   

Jest rzeczywiście OK. Oczywiście, nowości na Mszach dziecięcych to w większości nadużycia liturgiczne, ale coś za coś!

ela 

Wysłany: 2013-12-05, 21:12   

orlando napisał/a:
Mam jeden mały „postulacik”, który nurtuje mnie od pewnego czasu. Zdarza się, że służba ołtarza, a dokładnie Marianki, serwują nam mały pokaz mody podczas Mszy Św. Ach te szpileczki, te wyszukane lakiery na paznokciach, te dopracowane makijaże! Wiem, że są większe problemy, większe przewinienia, ale może warto czasem przypomnieć, przede wszystkim tym starszym dziewczynom, że — szczególnie stojąc z własnej, nieprzymuszonej woli tak blisko ołtarza — warto podkreślać swoją skromność, a nie odwrotnie. Bo przecież te mniejsze dziewczynki, czasem nawet 7-letnie patrzą na starsze i biorą je za swój wzór.

Nie wydaje mi się, że Marianki ubierają się niestosownie. Żadna dziewczyna nie maluje się wyzywająco, jeżeli są pomalowane to bardzo delikatnie. Pomalowane paznokcie chyba nie są jakimś grzechem, a jeśli chodzi o buty to też żadna różnica. Uważam, że i tak wszystkie są ładnie- identycznie ubrane. Wystarczy pojechać do innej parafii (np. do Głogówka, gdzie każda Marianka ma inny strój, znajdą się nawet takie ubrane w tak krótkie spódniczki, że jak to ks. Sławek mawiał "nie wiadomo czy to przedłużenie bluzki czy już spódniczka"). Otóż nasze Marianki wcale nie są wyzywające.
Ok, na rzekomo prowokujący wygląd DM uwaga została zwrócona, ale na to, że po roratach muszą czekać aż dzieciom zostaną rozdane obrazki i stoją w cienkich polarkach w zimnym Kościele to już nikt uwagi nie zwróci...

Andy 

Wysłany: 2013-12-06, 07:13   

W kwestii marianek: Niepokoić się należy raczej tym, że w tym roku nie ma żadnej nowej kandydatki, a nie kolorem paznokci i wysokością obcasów.

Andy 

Wysłany: 2013-12-06, 07:22   

Kościół będzie zimny, bo gazowe ogrzewanie kosztuje KROCIE! Odpalane jest z rzadka, i nic nie poradzi się na to chyba. Natomiast zablokowanie 2/3 drzwi z kościoła jest zapewne sprzeczne ze wszystkimi przepisami dot. np. dróg ewakuacyjnych. Jakby coś się stało, to ludzie się poduszą przy tych jednych drzwiach. Ale ja do Straży Pożarnej z tym nie pójdę. Rozumiem, że trzeba chronić wnętrze przed zimnem jakoś.

proboszcz

Wysłany: 2013-12-13, 17:43   

Andy napisał/a:
Kościół będzie zimny, bo gazowe ogrzewanie kosztuje KROCIE! Odpalane jest z rzadka, i nic nie poradzi się na to chyba. Natomiast zablokowanie 2/3 drzwi z kościoła jest zapewne sprzeczne ze wszystkimi przepisami dot. np. dróg ewakuacyjnych. Jakby coś się stało, to ludzie się poduszą przy tych jednych drzwiach. Ale ja do Straży Pożarnej z tym nie pójdę. Rozumiem, że trzeba chronić wnętrze przed zimnem jakoś.

Według mnie otwarte są 2 wejścia do kościoła (służba liturgiczna jak przychodzi?). Pod koniec Mszy św. otwierane są trzecie drzwi. Niestety nie stać nas, aby zbyt mocno wietrzyć kościół, który i tak jest już mocno wyziębiony.
Podsuwanie ludziom niezbyt oryginalnych rozwiązań jest w tym przypadku chybione.
Ostatnio zmieniony przez proboszcz 2013-12-13, 20:41, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu