przełącz na wersję dla niedowidzących
Kliknij aby zobaczyć czytania na dzisiejszy dzień
Tu jesteś » Wspólnoty parafialne » Wspólnota Żywego Różańca

Wspólnota Żywego Różańca

Opiekun: ks. Marek Biernat

Spotkania modlitewne: II Niedziela miesiąca, o godzinie 17.00 w kaplicy Matki Bożej z Koźla

Szczególną formą propagowania modlitwy różańcowej w naszej parafii są Róże Różańcowe, zwane również Żywym Różańcem lub Bractwem Różańcowym.

Żywy Różaniec swoje powstanie zawdzięcza Paulinie Jaricot (1799 - 1862). Przekonana o tym, że dobre uczynki znaczą niewiele, jeśli nie wspiera ich modlitwa, "wymyśliła" w 1825 r. żywy różaniec, coś co było bardzo praktyczne i odpowiadające duchowi czasu. Jaricot zakładała grupy, składające się z 15 osób, z których każda odmawiała codziennie jedną z piętnastu tajemnic różańcowych. Papież Leon XII w 1827 r. pobłogosławił to dzieło, a Grzegorz XVI wydał dokument zatwierdzające Stowarzyszenie Żywego Różańca.

Do Polski dzieło dotarło w XIX w. W krótkim czasie objęło niemal wszystkie parafie w kraju. Tak jest do dziś.

Nasza parafialna Wspólnota Żywego Różańca Świętego liczy obecnie 9 Róż, (8 żeńskich i jedną męska) do których w sumie należy 200 osób. Jak działa taka Róża Różańcowa? Składa się ona z 20 osób z których każda odmawia przez miesiąc jeden dziesiątek różańca, połączony z rozważaniem wyznaczonej tajemnicy. W ten sposób grupa odmawia każdego dnia wszystkie 4 części różańca świętego. Każdą Różą kieruje osoba odpowiedzialna za nią tzw. zelator.

Członkowie Wspólnoty Żywego Różańca zobowiązani są do:

Nasze spotkania odbywają się w drugą niedzielę każdego miesiąca w kaplicy Matki Bożej z Koźla o godz. 17:00. Gromadzimy się także na wspólnym różańcu w każdą sobotę o godz. 17:20.