Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zniszczyæ heretyków
Autor Wiadomo¶æ
szatan

Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2009-01-10, 20:18   Zniszczyæ heretyków

Cytat:
Zniszczyæ heretyków

Wszystko zaczê³o siê w Pirenejach, w po³udniowo-zachodniej Francji, w czasach, kiedy Ko¶ció³ katolicki og³osi³ sam siebie jedynym stra¿nikiem wiary. To tutaj narodzi³a siê herezja, któr± papie¿ zdecydowa³ siê wykorzeniæ posy³aj±c inkwizytorów... Rozpocz±³ siê wówczas mroczny i brutalny okres dzia³alno¶ci Ko¶cio³a.


http://portalwiedzy.onet....,odtwarzaj.html

Zapraszam do obejrzenia - robi wra¿enie.
_________________
Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-01-11, 12:09   

Jeszcze inne robi wra¿enie, jak wcze¶niej poczyta siê o inkwizycji, o Katarach i Waldensach, o inkwizycji hiszpañskiej, o wielu sprawach z tym zwi±zanych.

Np. Bardzo czêsto pomija siê fakt, ¿e wiêkszo¶æ inkwizycyjnych wyroków ¶mierci wydawali protestanci.
Za¶ s³awetna Inkwizycja Hiszpañska dzia³a³a w faktycznym oderwaniu od Ko¶cio³a, jako narzêdzie terroru pañstwowego.

Polecam publikacje :
"Obrona ¦wiêtej Inkwizycji" autor Roman Konik
„Prawdziwa historia inkwizycji” autor Cammilleri Rino

Mo¿na skorzystaæ m.in. ze stron :
http://www.opoka.org.pl/b...inkwizycja.html
http://www.polonica.net/Inkwizycja.htm
http://dryjanski.salon24.pl/69840.html
http://www.swiech.net/index.php?str=36
http://adonai.pl/historia/?id=5
_________________

 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2009-01-11, 15:04   

Stefanie ale podaj co¶ nad czym pracowali historycy, a nie znowu zas³aniasz siê tylko typowo katolickimi stronami...

filmy podane przez twórce tematu s± na podstawie tajnych archiwów ko¶cio³a który dopu¶ci³ do ich czê¶ci dziennikarzy. No i niestety bum.

Wszystko na jaw wysz³o ;D
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-01-12, 10:44   

„Anio³ymous”

To ty do³±czy³e¶ do dyskusji i to ty udowodnij naukowymi opracowaniami historyków, ¿e podane przeze mnie publikacje i opracowania s± nieprawdziwe. To szczyt lenistwa, czekaæ a¿ kto¶ zrobi to za ciebie i podsunie pod nos gotowe materia³y. Tym bardziej, ¿e jakiekolwiek podane ¼ród³a wiedzy bêd± zawsze dla ciebie prokatolickie.
Dla mnie Onet (z grupy ITI) jest tylko polskojêzycznym portalem, tak jak zreszt± i inne spó³ki tej grupy kapita³owej. Na pewno nie jest jakimkolwiek wyznacznikiem moich pogl±dów. Za to znani s± z krêtactwa informacyjnego.

Ty znowu manipulujesz informacj±. W filmie jest podany rok 1998, w którym papie¿ Jan Pawe³ II odtajni³ watykañskie archiwa inkwizycji. I nie ma ¿adnej informacji o powstaniu 15 odcinków tego filmu (a nawet któregokolwiek pojedynczego) na podstawie tych archiwów.
Tak siê spieszy³e¶ z napisaniem k³amstwa, ¿e twoja wypowied¼ dotycz±ca filmu jest pozbawiona sensu.
_________________

 
     
szatan

Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2009-01-12, 20:59   

Stefan napisa³/a:
Ty znowu manipulujesz informacj±.


Mocne s³owa... Czyli mamy ju¿ tak: Laik, faryzeusz, m³ody czlowiek szukaj±cy zaczepki, sieciowe trolle maniakalne oraz osoba manipuluj±ca informacj±. Ksi±dz na to - ¶wiadek jehowy. Mo¿e znajd¼cie jakie¶ wspólne okre¶lenie?
_________________
Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-01-13, 09:10   

Pisa³em do „Anio³ymousa”, odpowiada mi „szatan”. Wygl±da wiêc na to, ¿e to jedna i ta sama osoba pod dwoma nickami.
W ¶wiecie doros³ych te s³owa nie s± mocne, wyra¿aj± jedynie, opart± na faktach, opiniê pisz±cego.
W ¶wiecie dzieci mog± to byæ mocne s³owa.
W socjologii i psychologii spo³ecznej pod pojêciem manipulacja rozumiany jest specyficzny rodzaj sterowania ludzkim zachowaniem.

Je¿eli tyle mia³e¶ do napisania w sprawie inkwizycji, to gratulujê wiedzy. My¶la³em, ¿e przynajmniej rozszerzysz wklejenie filmu jakimi¶ swoimi przemy¶leniami.
_________________

 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2009-01-16, 19:14   

w poprzednim temacie wszystkie pytania kierowa³em do ksiêdza odpowiada³ mi Stefan ;/... wygl±da na to ¿e Stefan i ksi±dz to ta sama osoba...
:mrgreen:
p³ytkie rozumowanie...
ja ju¿ siê tutaj nie wypowiadam... poziom przytaczanych przez was argumentów i cytatów z "katolickich przewodników po ¿yciu" poprostu tylko objawi³ mój brak wiedzy jako 17 letniego... baaaa ju¿ 18-nasto prawie trola i laika... przepraszam ¿e siê wtr±ca³em z mojej strony to jest ju¿ koniec dyskusji... bo naprawde o wiele lepiej siê rozmawia z lud¼mi którzy maj± troche m³odsze i prê¿niejsze umys³y... i widz± co siê dzieje ;D...
pozdrawiam i ¿ycze jak najmniej takich ludzi jak ja w ko¶ciele... bo d³ugo nie postoicie...

Cytat:
Za to znani s± z krêtactwa informacyjnego.

Stefanie podaj mi portal który nie jest z tego znany?
opoka.org.pl?...

bo ja polecam http://www.teletubis.pl/
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-01-17, 08:46   

„Anio³ymous”,
jeszcze na koniec pozwalasz sobie na uszczypliwo¶ci. Z podania przez ciebie linku strony nasuwa siê powiedzenie : Jaki „Anio³ymous” taka strona.
W poprzednim temacie w³±czy³e¶ siê do dyskusji (anio³ymous Go¶æ , Wys³any: 2008-12-27, 20:54), kiedy jeszcze nie by³o postów ks. Krzysztofa, a moje by³y dwa. P³ytka twoja dygresja !!!
Ty po swojemu zadawa³e¶ pytania, sam sobie na nie udziela³e¶ odpowiedzi, dyskutuj±cych traktuj±c jako konieczne z³o na forum. Mieli¶my ci potakiwaæ, bo znalaz³ siê „nawiedzony”, który chce pouczaæ wszystkich ?
Z góry za³o¿y³e¶, ¿e dyskutuj±cy nic nie wiedz±, nale¿y wiêc ich o¶wieciæ i narzuciæ im swój punkt widzenia. Na nasze argumenty oparte na cytatach z Pisma ¦wiêtego ju¿ nie odpowiada³e¶, bo kto¶ twoj± niewiedzê pokaza³.
O twoim czytaniu, rozumieniu i interpretacji Biblii jak¿e trafne s± poni¿sze s³owa :
„Galileusz (Galileo Galilei) uwa¿a³, ¿e sprzeczno¶æ zachodzi jedynie miêdzy nauk± a jawnie b³êdn± interpretacj± Biblii.
W li¶cie do swego ucznia napisa³ : „Choæ Pismo ¦wiête nie mo¿e siê myliæ, mo¿e siê myliæ - i to na wiele sposobów - ten, kto je interpretuje i komentuje. Bardzo powa¿nym i czêsto pope³nianym b³êdem jest poprzestawanie na dos³ownym rozumieniu sensu”. Ka¿dy rozs±dny badacz Biblii niew±tpliwie siê z tym zgodzi.”

„…troche m³odsze i prê¿niejsze umys³y” poznajê codziennie na sta¿ach absolwenckich. I uwierz, za wiêkszo¶æ z nich ich rodzice i nauczyciele powinni siê wstydziæ.
_________________

 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2009-01-19, 14:59   

Stefanie... to jest twoje zdanie... wiele moich kolegów i kole¿anek przeczyta³o poprzedni temat... i chce ci powiedzieæ ¿e maj± troche inne zdanie ni¿ ty... a mi w³a¶nie o to chodzi³o, ¿eby m³odzi zauwa¿yli ¿e co¶ jest nie tak ;D... ty mo¿esz dalej ¶lepo wierzyæ...
bo jest niestety niewiele osób w twoim wieku które chc± co¶ zauwa¿yæ i przyznaæ siê do b³êdów, wiêkszo¶æ nie chce tak jak ty ;D
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2009-01-19, 15:02   

a w³a¶nie? dlaczego uwa¿acie ¿e tylko wiara katolicka i jej badacze maj± prawo interpretowaæ Biblie? Wszyscy badacze, ka¿dej innej denominacji wytykaj± wam te same b³êdy ;D... ale to tylko wy ich nie widzicie, jednak rozumiem was, bo przez te b³êdy leg³aby ca³a wasza religia...
jak¿e smutne ;D... ale nie dla mnie ;p
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Antje
[Usuniêty]

Wys³any: 2009-01-19, 17:16   

Mówisz, ¿e nie dostrzegany (mam przez to rozumie, ¿e chodzi Ci o wszystkich katolików) "wytykanych" przez was "b³êdów" (heh), a w³a¶ciwie to nie chcemy dostrzec, bo przez to pad³aby nasza wiara. I tu siê mylisz. Pad³yby, byæ mo¿e, jakie¶ za³o¿enia historyczne, tezy, mo¿e jaka¶ wizja, ale nie WIARA. Bo ona w³a¶nie na tym polega. By wierzyæ mimo przeciwno¶ci i w±tpliwo¶ci. I to jest w³a¶nie ta si³a - ufno¶æ. Ale Ty tego nie zrozumiesz. Nie dlatego, ¿e jeste¶ niewierz±cy, ale dlatego, ¿e my¶lisz niezwykle w±sko, ciasno, w ograniczony sposób. Nie szukasz wyja¶nienia, odpowiadasz tylko na te w±tki, które w mniej lub bardziej chamski sposób mo¿esz odeprzeæ.
Poza tym, po co ta wojna. Po ¶mierci wszyscy siê przekonamy. A wiara daje tylko si³ê, nigdy nie ci±gnie w dó³ - wiêc sk±d taki sprzeciw...?
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-01-19, 17:58   

„Anio³ymous”, to twoja wiara jest ¶lepa.

Ja wierzê z przekonania, z wewnêtrznej potrzeby. To nie s± b³êdy, to sposób pojmowania. Ja tak¿e mogê stwierdziæ, ¿e to ty ¼le patrzysz na zagadnienia wiary i ¼le je pojmujesz.
To raczej wy m³odzi b³±dzicie, szukacie, pope³niacie b³êdy. A kiedy¶ podziêkujecie swoim rodzicom i nauczycielom, ¿e nie potrafili nakierowaæ was na przyjêcie i pojmowanie wiary. Tylko, ¿e wtedy mo¿e ju¿ byæ za pó¼no.
A je¶li oka¿e siê, ¿e Bóg naprawdê jest, to co?
A je¶li prawd± jest, ¿e Jezus Chrystus przyszed³ na ¶wiat, aby nas zbawiæ, to co ?
A je¶li oka¿e siê, ¿e Trójca ¦wiêta istnieje naprawdê, to co ?
A je¿eli prawd± jest, ¿e wstawiennictwo Naj¶wiêtszej Marii Panny pomaga nam w przeb³aganiu za grzechy nasze, to co ?
A je¿eli oka¿e siê, ¿e to ty zb³±dzi³e¶, to co ?
Tych pytañ mo¿na postawiæ wiele, ale ty na nie umiesz udzieliæ odpowiedzi, bo nie wierzysz.
Ja takich problemów z odpowiedzi± nie mam, bo ja wierzê.

Oby tylko Pan u¿yczy³ ci roztropno¶ci i rozs±dku (1 Krn 22,12).

Czy to ty napisa³e¶ : „…ja ju¿ siê tutaj nie wypowiadam…” ?

Ps. Jak u¿ywasz s³ów dla ciebie niezrozumia³ych, to wcze¶niej zagl±dnij do s³ownika : „…Wszyscy badacze, ka¿dej innej denominacji wytykaj± wam te same b³êdy…”.
Denominacja – reforma pieniê¿na, polegaj±ca na zast±pieniu dotychczasowej waluty narodowej now±, bez ingerencji w kurs walutowy.
_________________

 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2009-01-19, 22:17   

Cytat:
„Anio³ymous”, to twoja wiara jest ¶lepa.

Cytat:
Tych pytañ mo¿na postawiæ wiele, ale ty na nie umiesz udzieliæ odpowiedzi, bo nie wierzysz.
Ja takich problemów z odpowiedzi± nie mam, bo ja wierzê.


Piszesz u góry ¿e moja wiara jest ¶lepa? a pó¼niej ze nie wierze... co ty mo¿esz o tym wiedzieæ? :)

Cytat:
Ja tak¿e mogê stwierdziæ, ¿e to ty ¼le patrzysz na zagadnienia wiary i ¼le je pojmujesz.


Nie mo¿esz bo nie jeste¶ "uczonym w pi¶mie" kap³anem ko¶cio³a katolickiego... sam to powiedzia³e¶...
na szczê¶cie jest tysi±ce badaczy którzy swoj± wiedz± bij± katolickich uczonych na ³eb ;p... bo ka¿dego ksiêdza którego zapytam to kompletnie nic albo ma³o na temat Biblii wie...

Cytat:
To raczej wy m³odzi b³±dzicie, szukacie, pope³niacie b³êdy.

Dobrze ¿e napisa³e¶ "raczej".

Cytat:
A je¶li oka¿e siê, ¿e Bóg naprawdê jest, to co?
A je¶li prawd± jest, ¿e Jezus Chrystus przyszed³ na ¶wiat, aby nas zbawiæ, to co ?
A je¶li oka¿e siê, ¿e Trójca ¦wiêta istnieje naprawdê, to co ?
A je¿eli prawd± jest, ¿e wstawiennictwo Naj¶wiêtszej Marii Panny pomaga nam w przeb³aganiu za grzechy nasze, to co ?
A je¿eli oka¿e siê, ¿e to ty zb³±dzi³e¶, to co ?
Tych pytañ mo¿na postawiæ wiele, ale ty na nie umiesz udzieliæ odpowiedzi, bo nie wierzysz.
Ja takich problemów z odpowiedzi± nie mam, bo ja wierzê.

1.Tak
2.Tak
3.Nie
4.Nie wypowiadam siê
5.Ja czytam... a kto "czyta" nie b³±dzi :D..

Jak widzisz umiem udzieliæ odpowied¼!
Cytat:

Ps. Jak u¿ywasz s³ów dla ciebie niezrozumia³ych, to wcze¶niej zagl±dnij do s³ownika : „…Wszyscy badacze, ka¿dej innej denominacji wytykaj± wam te same b³êdy…”.
Denominacja – reforma pieniê¿na, polegaj±ca na zast±pieniu dotychczasowej waluty narodowej now±, bez ingerencji w kurs walutowy.


Pojêæ nie znamy Stefanie ?... my¶la³em ¿e maj±c tyle lat nie szuka siê ju¿ po Wikipedii tylko ma siê to w g³owie
Denominacja- inne ugrupowanie religijne...

http://www.tomex.kom.pl/i...ord=denominacja

Cytat:
Czy to ty napisa³e¶ : „…ja ju¿ siê tutaj nie wypowiadam…” ?


Czytaj±c takie wypowiedzi dochodzê po raz kolejny do wniosku ¿e powinienem ju¿ przestaæ siê udzielaæ ;D...
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-01-20, 09:04   

Udzielasz odpowiedzi nie znaj±c prawdy : Ja jestem droga i prawda, i ¿ywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie. (Jan. 14:6) .

Jeste¶ zbyt pewny siebie, a nie czytasz uwa¿nie moich s³ów. Na zadane przeze mnie pytania nie mo¿na odpowiedzieæ „tak”, „nie”, „nie wiem”. To nie jest ankieta.
A je¶li siê oka¿e, ¿e ………, to co ?

Nie wiedzia³em, ¿e ty jeste¶ „uczonym w pi¶mie”, bo napisa³e¶ do mnie : „…ty mo¿esz dalej ¶lepo wierzyæ... bo jest niestety niewiele osób w twoim wieku które chc± co¶ zauwa¿yæ i przyznaæ siê do b³êdów, wiêkszo¶æ nie chce tak jak ty …”.
Kto ci da³ prawo do oceniania mojej wiary, moich przekonañ ? To ty mo¿esz pouczaæ, a ciebie ju¿ nie mo¿na ?
Napisa³e¶ : „…5.Ja czytam... a kto "czyta" nie b³±dzi…”. Ale trzeba jeszcze spe³niæ i drugi warunek. Rozumieæ to, co siê przeczyta³o, a nie my¶leæ, ¿e siê rozumie.

Jako¶ dziwnie pomin±³e¶ my¶l Galileusza. Jest jednak prawd±, ¿e jest on doskona³ym pretekstem na opluwanie Ko¶cio³a, a niewygodny i przemilczany, gdy mówi o Pi¶mie ¦wiêtym i wierze.

U wiêkszo¶ci ludzi niewiara w jedno zasadza siê na ¶lepej wierze w co innego.
(Georg Christoph Lichtenberg)

Pojêcia znamy, co udowodni³em nie jednokrotnie. Denominacja wg „S³ownika wyrazów obcych” :
2. rel.
a) w USA: ka¿de zorganizowane wyznanie chrze¶cijañskie,
b) w Europie Zachodniej, zw³aszcza w W. Brytanii: grupa religijna, która oddzieli³a siê od macierzystego Ko¶cio³a pañstwowego. (sprawd¼ sobie, co to jest ko¶ció³ pañstwowy)
Póki co jeste¶my w Polsce i u¿ywamy okre¶leñ w jêzyku polskim (inny ko¶ció³ chrze¶cijañski, bo nie interesuj± mnie, co na temat Pisma ¦wiêtego mówi± sekciarze).

Kto chce zrozumieæ naturê wiary religijnej, niech bêdzie przygotowany na spotkanie z prostot±. Trudno¶æ rozumienia nie polega bowiem na tym, ¿e wiara jest z³o¿ona, a my pro¶ci, ale na tym, ¿e my powik³ani a wiara prosta. (Józef Stanis³aw Tischner)
_________________

 
     
gregorek 

Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 70
Wys³any: 2009-01-23, 13:46   

Uspokójcie siê trochê ,bo ten styl "dyskusji" do niczego nie doprowadzi...G³ównym problemem tej ,jak i poprzedniej przepychanki s³ownej,jest interpretacja Pisma ¦wiêtego,wiêc trzeba najpierw co¶ wyja¶niæ.Dla Katolika wiara nie jest oparta jedynie na Pi¶mie, lecz tak¿e na ustnym przekazie nauki.Tu cytat z "Krótki zbiór zasad ¿ycia chrze¶cijañskiego" Kard.Mercier'a :

"Obowi±zkiem ka¿dego chrze¶cijanina jest wierzyæ we wszystkie prawdy,które Bóg ¶wiatu objawi³.S± one zawarte w Pi¶mie ¦wiêtym i Tradycji.Podaje za¶ je wiernym,z nakazu Bo¿ego ,Ko¶ció³ rzymskokatolicki.
Pismo ¦wiête zawiera s³owo Bo¿e,spisane przez autorów Ksi±g ¶wiêtych pod bezpo¶rednim natchnieniem Ducha ¦wiêtego.(...)Oprócz Pisma ¦wiêtego ,Objawienie zawiera siê jeszcze i w Tradycji.Wyraz ten oznacza tak czynno¶æ przekazywania jakiej¶ nauki,jak i sam± naukê przekazywan±.W tre¶ci za¶ swej Tradycja jest t± czê¶ci± S³owa Bo¿ego,które pocz±tkowo by³o g³oszone przez Chrystusa Pana i Aposto³ów ustnie,a nastêpnie w ³onie Ko¶cio³a katolickiego jest i bêdzie podawane pokoleniom chrze¶cijañskim a¿ do koñca ¶wiata."

Warto zwróciæ uwagê ,¿e znaczenie niektórych przypowie¶ci zawartych w Ewangeli,nie jest wyja¶nione przez Chrystusa na bie¿±co.Nawet uczniowie Go nie rozumiej± ,wiêc mówi im ,¿e wyja¶ni im to pó¼niej.I w tym 'nierozumieniu' trwaj± w³a¶ciwie a¿ do momentu zes³ania na nich Ducha ¦wiêtego.Jest jeszcze inny fakt mówi±cy o tym,¿e Pismo ¦wiête nie zawiera ca³ej Bo¿ej Nauki, a jedynie pewne podstawy aby uwierzyæ.S± cztery Ewangelie ,z których ka¿da sk³ada siê z oko³o 20 krótkich rozdzia³ów.Mo¿na za³o¿yæ (mozna tez policzyæ) ,¿e w ka¿dej z nich oko³o 10 rozdzia³ów opisuje dzia³alno¶æ (nauczanie) Pana Jezusa.To ma³o...i krótko...Ale przecie¿ Chrystus przez oko³o trzy lata przebywa³ z uczniami bez przerwy.24 h/d!I to wtedy obja¶nia³ im ca³± Naukê.Z t±d p³ynie prosty wniosek,¿e pojêcie tej Nauki nie jest dla wszystkich,a jedynie dla tych którzy otrzymaj± odpowiedni± ³askê Ducha ¦wiêtego.Wspania³ym tego przyk³adem jest ¶w.Pawe³ Aposto³,którego przecie¿ o nieznajomo¶æ Pisma pos±dzaæ nie mo¿emy ,wiedz±c ¿e by³ 'uczonym w Pi¶mie'.Zreszt± nie raz Chrystus otwarcie mówi ,¿e nie wszystkim jest dane zrozumienie Jego s³ów.I to ma sens,bo gdyby wszyscy na ¶wiecie zajmowali sie tylko 'studiowaniem pism',to pewnie dawno pomarliby¶my z g³odu.Ale na przestrzeni wieków dostali¶my od Boga ludzi,którzy mieli dar rozumienia Pisma i Tradycji,a zwykle dzia³o sie to w momentach jakich¶ prze³omów historycznych,kiedy to Wiara by³a powa¿nie zagro¿ona.No i powsta³a nauka o nazwie Teologia,której nie maja inne denominacje (u¿y³es dobrego s³owa bo 'denominacja' oznacza równie¿ ró¿ne sekty itp.),a je¶li nawet teraz co¶ takiego tworz± to ma to podstawy katolickie.
Ma³o tego!Dowolna interpretacja tekstów jest bardzo powa¿nym przestepstwem prawa Bo¿ego ,o czym mo¿emy sie dowiedzieæ (np), z opowie¶ci o Symeonie,który przecie¿ przez pomy³ke zmieni³ "tylko" jedna litere Pisma!Zajrzyjcie do prac doktorów Ko¶cio³a,przeczytajcie je uwa¿nie,a rozwiej± one wiele Waszych w±tpliwo¶ci.Szczególnie polecam Tomasza z Akwinu i jego "Sumê Teologiczn±" No a je¿eli jakie¶ w±tpliwo¶ci pozostan±,to w miare moich skromnych mo¿liwo¶ci postaram sie je wyja¶niæ.Niestety najwczesniej dopiero za oko³o 6 tyg.

Negatywne nastawienie wzglêdem ¦wiêtej Inkwizycji ci±gnie sie od czasu rewolucji antyfrankoñskiej.W ci±gu tego czasu napisano mnóstwo "prac" o zapale,z jakim Inkwizytorzy wydawali swe wyroki,ale ju¿ zapomina siê dodaæ ,¿e w znakomitej wiêkszo¶ci by³y to wyroki pokutne.Czyli modlitwy.Jak pamiêtam ,to np.Galileusz ,za swoje herezje dosta³ straszny wyrok odmawiania co sobote przez dwa lata dwoch Psalmów,który to wyrok Galileusz sam sobie przed³uzy³ do lat siedmiu,bo potem zmar³.Z tym ¿e nie odmawianie psalmów by³o przyczyna jego ¶mierci,a choroba :) .Owszem palono tez stosy...tylko ¿e na tych stosach p³onê³y przewa¿nie kuk³y skazanych grzeszników ,którzy stali obok.Ale zdarza³y siê te¿ prawdziwe wyroki ¶mierci ... dla zatwardzia³ych heretyków ,którzy pomimo ró¿nych zabiegów Ko¶cio³a nie tylko pozostawali w swoich herezjach,ale mieli zamiary je rozpowszechniaæ.Przyk³adem tutaj mo¿e byæ Jan Hus,czeski heretyk i apostata(mam wra¿enie ,¿e jeszcze o nim porozmawiamy).Czêsto zdarza³o sie te¿ ¿e,ci biedacy których "¶ciga³a" ¦wiêta Inkwizycja mieli równie¿ na pieñku z drug± inkwizycj±,¶wieck±.Zwyczajni z³odzieje ,oszu¶ci,malweranci,fa³szerze pieniêdzy itp.Niedawno oglada³em film o "biednym " Giacomo Casanova,w którym by³o pokazane jak to go strasznie przesladowa³a ¦wiêta Inkwizycja,a z Inkwizytora który go "¶ciga³" zrobiono w filmie kompletnego debila,którego jedynym celem ¿ycia by³o z³apanie tego Casanovy.Tymczasem okazuje sie ,¿e wystarczy zajrzeæ nawet do Vikipedi,aby przekonaæ siê,¿e ¦wieta Inkwizycja wcale siê nim nie zajmowa³a...za to pañstwowa tak, i to w ró¿nych pañstwach,bo gdzie tylko siê pojawi³ zaraz oszukiwa³,fa³szowa³ itp.Kilka razy siedzia³ za d³ugi.No ale obraz "poszed³ w ¶wiat"...I tak w³a¶nie jest.W ¶wiat id± fa³szywe informacje.Je¶li tak du¿o czytacie to zwróæcie uwage na autorów ksi±¿ek,bo dzi¶ czêsto pisze siê ksi±¿ki nie po to by przekazaæ wiedzê ,ale po to by "urabiaæ ¶wiatopogl±d".A od 1517 roku jest jedna g³ówna tendencja - zniszczyæ wiarê katolick±.
Stefan poda³ Wam dobre linki na temat ¦w.Inkwizycji,a od Was zale¿y co z tym zrobicie.Mo¿ecie dalej szukaæ prawdy historycznej,a to trudne zadanie, bo ksi±¿ki z prawd± s± ma³o popularne,lub pozostaæ na etapie ogl±dania filmów i czytania ksi±¿ek produkowanych przez wrogów Ko¶cio³a ,którym na prawdzie nie zale¿y tylko na efekcie.to na razie tyle...

Aha...warto dodaæ,¿e (jak pamietam ) sze¶ciu Wielikch Inkwizytorów zosta³o uznanych przez Ko¶ció³ Katolicki za ¶wiêtych.
_________________
Deus, tu conversus vivificabis nos...

gregorek
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group