Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kremacja

Jestem zwolennikiem kremacji zwłok
tak
50%
 50%  [ 4 ]
nie
37%
 37%  [ 3 ]
nie mam zdania
12%
 12%  [ 1 ]
Głosowań: 8
Wszystkich Głosów: 8

Autor Wiadomość
x.Marcin 

Wysłany: 2008-12-04, 22:39   Kremacja

na pytania dotyczące kremacji należy uwzględnic wymogi Prawa Kanonicznego w tym kanony 1176 i 1184
,,Kościół..... nie zabrania kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej". Kanon 1176
,,Pogrzebu kościelnego powinni byc pozbawieni .......osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej." Kanon 1184.
Czekam na Wasze głosy w dyskusji na ten temat.
Zwłaszcza, że na nowym jeszcze nie otwartym cmentarzu jest przewidzianych wiele miejsc na urny.

Chaos 

Wysłany: 2008-12-05, 00:01   

Mam zamiar umrzec z uśmiechem na ustach i pokazac tym którzy zostali,moją szczęśliwą spokojną twarz :-D
A tak na serio nie chcę żeby mnie spalono i wsypano do urny :-/ Wolę starą tradycyjną metodę grzebania ciała.

- Nie chce pani znać stanu swego zdrowia?
- Wiem, jaki jest - odparła Weronika. - Mój stan to nie to, co widzicie w moim ciele, ale to, co dzieje się w mojej duszy.

Stefan 

Wysłany: 2008-12-05, 01:32   

Analizując katechizmowe nauczanie o śmierci człowieka bierzemy pod uwagę fakt, że człowiek składa się ze śmiertelnego ciała i nieśmiertelnej duszy. Śmierć następuje wtedy, gdy dusza odłączy się od ciała.
Dusza żyje nadal, a ciało oczekuje zmartwychwstania.
Jak kremacja ma się do tego, co ma się dokonać przy końcu czasów, kiedy wszystkie groby zostaną otwarte i Chrystus „przywróci do życia nasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w nas Ducha” ?
Dlatego wolę jednak, podobnie jak Chaos, tradycyjny pochówek.

ABu 
Administrator

Wysłany: 2008-12-05, 18:16   

No ale gdyby Pan Bóg miał mieć problemy z poskładaniem popiołów w całość spory kłopot mogliby mieć ci, którzy spłonęli całkowicie wskutek nieszczęśliwych wypadków...

A swoją drogą - patrzcie jaka oszczędność miejsca :]

Chaos 

Wysłany: 2008-12-05, 20:35   

Niby ładny ten nowy cmentarz i taki nowoczesny,ale przypomina mi skrytki pocztowe.Chyba stanowczo nie chcę byc w takim miejscu ;-) schowana w jakiś dzbanek :-? Tylko czy będę miała jakiś wybór :roll:

- Nie chce pani znać stanu swego zdrowia?
- Wiem, jaki jest - odparła Weronika. - Mój stan to nie to, co widzicie w moim ciele, ale to, co dzieje się w mojej duszy.

kuboleo 

Wysłany: 2008-12-08, 00:25   

Jak ktoś chce być spalony to jego sprawa.

Ja bym chciał mieć ładną i wygodną trumnę, ale chciałbym też mieć niej telefon i aparat tlenowy (tak na wszelki wypadek, jak bym się obudził)

x.Marcin 

Wysłany: 2008-12-08, 17:10   

kuboleo napisał/a:
Jak ktoś chce być spalony to jego sprawa.

Ja bym chciał mieć ładną i wygodną trumnę, ale chciałbym też mieć niej telefon i aparat tlenowy (tak na wszelki wypadek, jak bym się obudził)

Myślę, że pod ziemią nie ma zasięgu, a jak byś się obudził, to byłbyś w takim szoku, że nawet byś pewnie zerwał aparat tlenowy. Zresztą aparat tlenowy ma ograniczoną ilosc tlenu. Jest też prawdopodobne, że firma montująca aparaty tlenowe i komórki do takich celów montowałyby pewnie puste aparaty.
Wyobraź sobie, że budzisz się masz aparat pełny na 24 godz. włączasz komórkę, jest zasięg a tu tekst: ,,wpisz PIN"....wpisujesz trzy razy a tu Wpisz PUK......
Trzeba pokładac nadzieję w Bogu..... wtedy można spac spokojnie na wieki. :mrgreen:

keira 

Wysłany: 2008-12-09, 17:09   

Pierwszą myślą jest zwykły pogrzeb w trumnie. Ale jak pomyślę, że mogłabym się obudzić... Chociaż i podczas palenia można się zbudzić. Nie za bardzo o tym wcześniej myślałam, ale chyba jest mi to obojętne. A odpowiedź na pytanie z sondy "czy jestem zwolennikiem" - po prostu jest mi to obojętne. Nie jestem zagorzałym przeciwnikiem ale i też nie zwolennikiem.
Ostatnio zmieniony przez keira 2008-12-12, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  

kozlolek 

Wysłany: 2008-12-11, 09:17   

Mam helmintofobię. Trudno sie z tym żyje. Nie wiem jak bedzie po śmierci ale na samą myśl, że moje ciało będzie pożywką dla wszelkiej maści robactwa, dostaję drgawek.
O ile nie przeraża mnie sama śmierć to myśl o robakach bardzo.
Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego "Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej".
Czy moja fobia jest taką pobudką?

gregorek 

Wysłany: 2009-11-11, 00:59   POGRZEB CZY KREMACJA

Artykuł ten po raz pierwszy ukazał się w "The Catholic Voice" z wrzesnia 1999r

POGRZEB CZY KREMACJA : CO JEST WŁAŚCIWĄ KATOLICKĄ PRAKTYKĄ

Jezus porównał wiarę swoich uczniów do światła ,które powinno być umieszczone na świeczniku ,aby wszyskich oświecało.Właśnie to Światło Wiary ,na przestrzeni dziejów umożliwiło wielu społecznościom porzucenie pogańskich (dzisiaj 'laickich' - przyp.mój ) zwyczajów i prowadziło je do tego ,co nazywamy cywilizacją.Niezależnie od tego ,w jakie praktyki angażował się świecki świat ,Katolicki Kościół równoważył ich wpływ kierując się zasadami Woli Bożej.Jedną z tych nagannych praktyk była kremacja.Kremacja to zwyczaj palenia zwłok zmarłych ludzi.Ślady tej praktyki można odnaleźć w niektórych regionach pogańskiego świata już wewczesnych etapach historii ludzkości.Izraelici po przybyciu do ziemi Kanaan byli świadkami praktykowania kremacji przez narody zamieszkujące tamte terenyi wprowadzili zwyczaj grzebania ,czyli pochówek ciał zmarłych ,a nie pozostałych z nich popiołów.Nie znajdujemy w historii żadnego śladu kremacji wśród ludu żydowskiego z wyjątkiem takich nadzwyczajnych okoliczności jak wojny i zarazy.Spopielanie ciał zmarłych było praktyką nieznaną także u wielu bardziej "cywilizowanych" pogańskich narodów.Egipcjanie ,Fenicjanie i Babilończycy karali śmiercią wszystkich ,którzy tylko próbowaliby dokonać kremacji.Niektóre plemiona Greków i Rzymian stosowały palenie zwłok ,ale już w V wieku ,pod wpływem chrześcijaństwa ta praktyka została wyeliminowana.W żadnym z przekazów mówiących o starożytnych męczennikach ,nie znajdujemy najmniejszej wzmianki o tym by chrześcijanie spalali swoich zmarłych.Wręcz przeciwnie,z wielkim oddaniem ratowano ciala świętych przed profanacją ,po to by zapewnic im uroczysty pochówek.Aby zniszczyć wiarę w zmartwychwstanie ciał pogańscy prześladowcy często wrzucali zwłoki zamęczonych chrześcijan w płomienie łudząc się ,że w ten sposób uniemożliwią ich zmartwychwstanie.Na obszarach orientalnych ,zwłaszcza zamieszkałych przez hindusów i buddystów praktyka kremacji jest dość powszechna.Ponieważ w religiach tych przechowała się wiara w reinkarnację ,to bezpośrednim tego rezultatem jest to ,że nie traktuje się tam ciała jako świątyni Boga ,poniewaz (według ich wierzen ) dusza po opuszczeniu ciała w momencie śmierci po prostu wcieli się w inne ciało w jakimś innym czasie i miejscu swojej egzystencji.To krótkie spojrzenie na historię ludzkości pokazuje ,że w większości przypadków ludzie bez względu na to czy byli wierzący czy też nie ,to jednak nie praktykowali kremacji.Odnosi się to szczególnie do tych ,którzy przyjęli objawienie jednego ,Prawdziwego Boga.Takie palenie ciał zmarłych uznawane było za niegodne ,a w przypadku tych ,którzy wierzyli w Prawdziwego Boga za przeciwne jego woli.

MOTYWY PRZEMAWIAJĄCE ZA CHRZEŚCIJAŃSKIM POCHÓWKIEM.

Jak wspomniano wcześniej ,zwyczaj chrześcijańskiego pogrzebu zmarłych - a nie kremacji - sięga czasów Chrystusa.Czytając w Nowym Testamencie ,że ciało Jezusa nie zostało wrzucone do ognia ,chociarz umarł On z ręki Rzymian otrzymujemy najbardziej fundamentalny przykład czci ,jaką można okazac ciału przez zapewnienie mu pochówku.Jako że Chrystus ,Nasz Pan i Władca nie został skremowany ,tym bardziej my nie powinniśmy pozwolić sobie na stosowanie tej praktyki.Co więcej znane są głębokie rozważania obietnicy zmartwychwstania zmarłych ,kiedy to dusza i ciało zostana ponownie zjednoczone w Dzień Sądu oraz nauka ,że ciało jest Świątynią Ducha Świętego i za życia obdarowywane jest licznymi błogosławieństwami i namaszczeniami.Sens tych głęboko duchowych rozważań wydaje się buntować przeciw praktyce palenia ciał zmarłych.Na przestrzeni dziejów chrześcijańskie społeczeństwo traktowało kremację jako pogański i niehumanitarny zwyczaj nie wyrażający tej miłości i przyjaźni jaką okazywano ciału ,gdy jeszcze ożywiała go nieśmiertelna dusza.Jeśli takie myśli i uczucia napełniały serca i dusze członków rodziny i przyjaciół za życia osoby zmarłej ,to czy można by dopuścić myśl ,że miałyby nagle zniknąć po tym ,jak dusza bliskiej osoby opuściła ciało?

RENESANS KREMACJI

Potrzeba podejmowania rozważań nad tego typu praktykami nie byłaby zbyt wielka ,gdyby nie fakt ,że obserwujemy złowieszcze rozpowszechnienie się tej praktyki wśród zachodnich narodów.Wraz z końcem XIX wieku zaczynają powstawać w Europie "Towarzystwa Kremacji".Rozwój tych stowarzyszeń jest wyrazem pojawienia się osobliwej i jedynej w swoim rodzaju innowacji ,jako że stanowi pierwszą w historii próbę wprowadzenia praktyki kremacji do ustabilizowanej kultury chrześcijańskiej."Towarzystwa Kremacji" znajdując dodatkowe wsparcie w rozszeżających się wpływach wschodnich religii ,jak równierz ideologii masonerii ,były zakładane w celu promowania praktyki kremacji przedstawianej jako jedyny sposób ,w jaki należy obchodzić się z ciałami zmarłych Statuty tych towarzystw promują kremację pod płaszczykiem troski o higienę publiczną i ochrone ziemi.We współczesnych czasach do sofistycznych wywodów zwolennicy kremacji dołączają argumenty powołujące sie na warunki ekonomiczne ,czy też nostalgiczną wizję rozsypywania na wietrze prochów zmarłych ,albo posiadania ich w urnie pod opieką rodziny.Nie ma tu miejsca na gruntowne odparcie każdego z tych przykładów.Jednakże dla wierzącego Katolika wystarczający argumentem będzie przypatrzenie się ,jaki jest pogląd Kościoła na to zagadnienie.

KOŚCIÓŁ A KREMACJA

Pierwszy chrześcijanski głos sprzeciwiający się tej praktyce wypowiedziało 19 maja 1889 roku Święte Oficjum ( CIC Fontes IV,n 1100 ).Czytamy w tym orzeczeniu ,że próba wprowadzenia tych pogańskich obrzędów do chrześcijańskiej kultury ma w rzeczywistości niechrześcijańskie i masońskie motywacje.Sprzeciw Kościoła opierał się na fakcie ,że nie istnieje żaden liturgiczny ryt dla kremowania zwłok ,ani tez takowy nigdy nie istniał ,a ponadto kremacja jest niezgodna z niezmienną tradycją Kościoła Katolickiego.Fakt ,że Kościół zezwalał na taką praktyke w ściśle ojreslonych sytuacjach (wojny lub epidemie ) nie daje żadnego powodu by uważać ,że należałoby dopuścić do jej stosowania 'en masse' w katolickiej kulturze.Przede wszystkim ,Kościół stanowczo obstaje przy twierdzeniu ,że kremacja stanowi anty-chrześcijańskie i materialistyczne zanegowanie śmierci oraz przesadne skoncentrowanie się bardziej na 'naturalnych' niż 'nadoprzyrodzonych' pobudkach dotyczących obchodzenia się ze zmarłymi.Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku wymienia listę obowiązujących katolików zakazów dotyczących kremacji.Kanon 1203 potępia kremację ciał wiernych i nakazuje ich grzebanie.Jedynie przyczyny o współmiernej wadze mogą usprawiedliwiać odtąpienie od tego kanonu ,,jak np.wojna i/lub zapobieżenie rozprzestrzenianiu się śmiertelnych empidemii.Także kanon 1240 odmawia prawa do chrześcijańskiego pochówku tym ,którzy wyrazili wolę kremacji swoich zwłok.Przepisy te stosują sie do kremacji całego ciała ,ale mogą być podobnie rozszeżone na przypadki uroczystego rozporządzenia się do amputowanych członków ciała ,chociarz ta druga okoliczność możę być potraktowana w łagodniejszy sposób.

PRZYCZYNY ZANIEPOKOJENIA TYM ZAGADNIENIEM

Wielu Katolików po przeczytaniu powyższych wywodów stwierdzi :"No tak ,po co mi te wiadomości ?Nie zamierzam oddawać swojego ciała do krematorium ".Należy tylko przyklasnąć postawie takich osób ,gdyż przemawia przez nich dobry ,katolicki ,zdrowy rozsądek.Jednakże daje się zauważyć rosnącą tendencję do propagowania kremacji wśród Katolików ,dokonywaną zwłaszcza przez członków [ modernistycznego ] duchowieństwa."Ależ jak to możliwe ,?" - mógłby ktos zapytać Niewątpliwie Kościół tak głęboko przniknięty tradycją jak Kościół Rzymsko-Katolicki nie mógłby dzialać wbrew ustalonej tradycyjnej praktyce ani też naruszac kościelnego ustawodawstwa.Niestety tak się stało i dzieje się nadal [ w modernistycznym kościele ].Pierwszym tego sygnałem było ,gdy 5 lipca 1963 roku Święte Oficjum okazując słabość i tchórzliwość poszło na ustępstwo wobec materialitycznej praktyki kremacji ,uchylając wiążącą się z kremacją karę wyrażoną w kanonie 1240 i ograniczyło ją do "tych ,którzy praktykują kremację kierując się niekatolickimi intencjami".Wszystkie argumenty za kremacją ,jakie dziś lansuje modernistyczne duchowieństwo kiedyś uznawano za posiadające "niekatolickie intencje" ,co oznaczało ,że żaden Katolik nie mógł być kremowany po śmierci.Począwszy od 1963 roku statystyki pokazują ,że sprawy mają się już zupełnie inaczej.Nastepnym przykładem jest Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku ,który podtrzymuje postanowienia z 1963 roku :"Kościół usilnie zaleca ,by pobozny zwyczaj grzebania ciał zmarłych był przestrzegany ; jednakowoż nie zakazuje kremacji o ile nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej" (Kanon 1176,3).Zwróćmy uwage na to sformułowanie :"Kościoł ZALECA...grzebanie ciał zmarłych..."!Tradycyjną praktyką było NAKAZANIE grzebania zmarłych ,a my mamy byc Kościołem przenikniętym tradycjami naszych Ojców w Wierze sięgających az do Chrystusa!Co więcej ,kremacja nie jest juz zakazana "o ile nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej"!No cóż ,tradycyjnie uważano argumenty lansowane przez "Towarzystwa Kremacji" za niechrześcijańskie.Tak orzekło Święte Oficjum.A jednak argumenty "za" wysuwane przez modernistyczny kler ,który nawet doradza kremację ,są takie same jak materialistycznych i natruralistycznych organizacji.A więc ,czy zalecenia modernistycznego kleru są niechrześcijańskie - a zatem niedozwolone?Jest to pytanie ,na które katolickie sumienie łatwo znajdzie odpowiedź.Mimo to kremacja jest praktykowana w kierowanych przez tę modernistyczną hierarchię parafiach całego świata na szeroką i - mówiąc po katolicku - bezprecedensową skalę (*).

NASZA JEDYNA KONKLUZJA

Ignorując całe to modernistyczne ustawodastwo i zalecenia ,katolicy muszą nadal ściśle trzymać się tradycyjnych praktyk Kościoła dotyczących kremacji .Inne postępowanie byłoby niechrześcijańskie i oznaczałoby zaparcie się naszego katolickiego dziedzictwa ."Catholic Encyclopedia" z 1913 roku kończy dyskusję nad tym tematem dość interesującą i znamienną obserwacją :"Konkludując należy pamiętać ,że w praktyce kremacji nie ma nic bezpośrednio sprzecznego z żadnym dogmatem Kościoła ,a także ,że wszędzie tam gdzie liderzy tego złowieszczego ruchu ( Towarzystwa Kremacji ) przejmuja kontrolę nad rządami państw z zamiarem upowszechniania tej praktyki ,to będzie to prowadzić do odstepstwa od Wiary powierzonej ( Kościołowi Katolickiemu ) gdyby miał sie On temu podporządkować"

ks.Kevin Vaillancourt

(*)Por.wypowiedź ks.Józefa Glempa z 10 listopada 2000r.przy otwarciu I Targów Funeralnych "Memento 2000" w Czosnowie k.Warszawy ,kiedy to zapytany przez dziennikarzy powiedział ,że "Kościół (czytaj : Neokościół ) dopuszacza taką możliwość ,o ile zachowana została godność obrzędu.Wiadomo ,prochem jesteś ,w proch się obrócisz.Kremacja jest tylko przyspieszeniem tego procesu".
Na targach można było zobaczyc m.in.piece krematoryjne i ozdobne urny na prochy.

gregorek

gregorek 

Wysłany: 2009-11-11, 01:56   ...i jeszcze coś

fragment artykulu z czasopisma "Sodalitium" (wersja francuska) ,nr 59,marzec 2007 ss.40-42

PRZESTROGI CO DO PRAKTYKI SPALANIA ZWŁOK

W ostatnich latach coraz bardziej rozpowszechnia się masońska praktyka spalania zwłok polegająca na gwałtownym rozkładzie ciała ludzkiego za pomocą ognia lub wysokiej temperatury.W związku z powyższym wydaje się nie tylko właściwe ,ale wręcz naglące ,by przypomnieć naszym czytelnikom naukę Kościoła Katolickiego zawartą w Kodeksie Prawa Kanonicznego ogłoszonego przez Benedykta XV w 1917 roku.(...)

Prawo Kościoła wyraźnie zabrania nastepujących czynności :

a) spalania ciała ;

b) formalnego wspóldzialania przy kremacji ;

c) nakazywania spalenia własnego ciała po śmierci lub ciała innej osoby ;

d) bycia członkiem stowarzyszenia ,którego członkowie zobowiązują się do spalenia własnych ciał ,lub ciał osób im powierzonych ;

e) udzielenia sakramentalnego odpuszczenia grzechów osobie ,która wydała nakaz spalenia własnego ciała ,a która nie chce tego nakazu wycofać ; przyznania tej samej osobie ,po jej śmierci ,pogrzebu kościelnego (kanony 1203;1240 $ 1 nr 5 ;2339 )

DZIESIĘC ARGUMENTÓW PRZECIWKO KREMACJI

Kościół uważa praktykę palenia zwłok za "praktyke barbarzyńską - sprzeciwiająca się nie tylko pobożności chrzścijańskiej ,ale również naturalnemu poszanowaniu ciał zmarłych - której Kościół od początku niezmiennie zakazywał "( Instrukcja Świętej Kongregacji Świętego Oficjum z 19 czerwca 1926r ).

Wyliczę tu kilka powodów dla których nie należy palić zwłok.

1) Ponieważ Sam Pan Nasz Jezus Chrystus zechciał być pogrzebany według tradycji Starego Testamentu (J.XIX,40)

2) Ponieważ spalenie zwłok wydaje sie oznaczac ,że ciała są na zawsze rozłożone i rozproszone ,podczas gdy rytowi przeciwnemu ,inhumacji (pogrzebaniu) towarzyszy idea śmierci porównywalnej do snu (J,XI,11-30) i z większą wiernością wyraża chrześcijańską wiarę w zmartwychwstanie.

3) Ponieważ inhumacja wyraża symbolikęchrześcijańską i biblijną ciała pojmowanego jako ziarno ,które daje miejsce nowemu życiu :"jeśli ziarno pszeniczne wpadłszy w ziemię nie obumrze ,samo zostaje ,lecz jeśli obumrze wielki owoc przynosi " (J.XII,24;por.I Kor.XV,36-44)

4) Ponieważ cała liturgia Kościoła oddaje cześć ciału zmarłego ,które było świątynią Ducha Świętego ,i jest przeznaczone do zmartwychwstania ,podczas gdy kremacja niszczy je gwałtownie w ogniu,który jest symbolem ognia wiecznego.

5) Ponieważ Kościół zawsze praktykował kult relikwii świętych ,zaś karę ognia przeznaczał dla ciał zatwardziałych heretyków.

6) Ponieważ już pierwsi chrześcijanie mieli to w pogardzie ,czego dowodzi poganin cytowany przez Minucjusza Feliksa w dialogu pt."Oktawiusz - chrześcijanie"

7) Ponieważ wszędzie gdzie rozpowszechniła się Ewangelia ,kremacja zanikła.

8) Ponieważ kremacja została ponownie wprowadzona przez nieprzyjaciół Kościoła ,najpierw wraz z rewolucją francuską ,a następnie w XIX wieku ,ażeby zanegować zmartwychwstanie ciał i zwalczac Kościół.

9) Poniewaz to właśnie masońska sekta organizowała i organizuje stowarzyszenia promujące kremację.

10) Ponieważ to ta sama sekta zażądała i uzyskała zgodę (od Pawła VI ) na zmiane prawa kościelnego sprzeciwiającego się spalaniu ciał ,co było już którymś z kolei ustępstwem neomodernistów na rzecz wrogów Kościoła.

Ks.Francesco Riocossa

gregorek

ania91ania 

Wysłany: 2009-11-11, 23:24   

W sumie nigdy się nie zastanawiałam nad tym. Wybor pozostawię mojej rodzinie. Sądzę, że mimo wszystko mam jeszcze dużo czasu na rozmyślanie nad tym. Prędzej czy później i tak staniemy się prochem. Jednak dużo przyjemniej siedzi mi się na cmentarzu przy grobach osób pogrzebanych, bo gdzieś w podświadomości tkwi takie przekonanie, że tam jest jego ciało, więc i on tam jest. Póki co jestem za zwykłym pochówkiem. Tak byli chowani moi najbliżsi i ja tak bym chciała.

Odpowiedz do tematu