Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Stajenka Betlejemska.
Autor Wiadomo¶æ
Stefan 


Wiek: 73
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2011-01-06, 20:32   Stajenka Betlejemska.

Jak to napisaæ, ¿eby nikogo nie uraziæ (moje bardzo prywatne odczucia)?
Chodzi mi o wygl±d (?) Stajenki Betlejemskiej w ko¶ciele parafialnym. Wiemy, ¿e powsta³a dziêki lektorom (tak przynajmniej us³ysza³em w czasie og³oszeñ), którzy, jak widaæ na jej przyk³adzie, wyro¶li z wieku dzieciêcego.
A pytajnik bierze siê nie z samego jej wygl±du, a z braków w wystroju.
Jestem ¶wiadomy, ¿e skromno¶æ, ¿e w Komunii z Jezusem, ¿e taki zamys³.
Ale do „szopki” przychodz± dzieci, od najm³odszych po te ca³kiem ju¿ doros³e, które s³ysz± w kolêdach, ¿e anieli i anio³kowie, ¿e pasterze i owieczki, ¿e wó³ i osio³, ¿e trzej Mêdrcy lub królowie. Tych figur i elementów zabrak³o, a szkoda.
Mo¿e w nastêpnych latach warto jednak o tym pamiêtaæ.
_________________

 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 43
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2011-01-09, 11:16   

Dziêki temu ¿e mamy dwa ko¶cio³y s± te¿ dwie szopki bo¿onarodzeniowe. W ko¶ció³ku NMP jest szopka tradycyjna z owieczkami, pasterzami i królami, stoi przed o³tarzem jest dostêpna i mo¿na obok niej stan±æ bardzo blisko. W ko¶ciele parafialny zatem chcia³em aby szopka nie by³a tylko szopk± ale aby mia³a przes³anie tego roku duszpasterskiego.

Dzieci, Dzieci, dzieci... s± wa¿ne i dobrze ¿e na nich skupiamy wiele uwagi, ale moim skromnym zdaniem sprawa dzieci jest jakby troszkê przeakcentowana, czy to wystrojem ¶wi±tyni dla nich, czy to przystosowywaniem Mszy dla nich, czy to przetwarzaniem niedzielnych kazañ dla nich. Dzieci spotykaj± siê 2 razy w tygodniu na katechezie, maj± Mszê szkoln±, która jest jak najbardziej i powinna byæ dla nich, jednak je¶li nie zajmiemy siê kszta³towaniem tak¿e postaw rodziców tych dzieci, je¶li to oni nie bêd± tworzyæ tej Komunii z Bogiem, to to wszystko dla dzieci z biegiem czasu zmarnieje w nich. St±d pomys³ by troszkê wiêcej popracowaæ z doros³ymi, z rodzicami tych naszych kochanych dzieci, aby oni umieli przekazaæ tre¶æ, i aby oni umieli opowiedzieæ o Bo¿ym Narodzeniu ju¿ nie ze s³yszenia, ale z prze¿ycia Jego narodzenia w nas.

Nadto 2 lata temu by³a szopka tylko z postaciami ¶w. Rodziny, rok temu by³y wszystkie postacie, w tym roku znowu mamy tylko ¶wiêt± Rodzinê. Mam nadziejê ¿e Ci którzy bêd± za rok budowali szopkê spe³ni± oczekiwania.
 
     
Stefan 


Wiek: 73
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2011-01-09, 19:48   "Wytrwajcie we Mnie, a ja [bêdê trwa³] w was".

"Komunia z Bogiem rozpoczyna siê w chwili stworzenia, prowadzi przez serce Matki
i Krzy¿ do zjednoczenia w Eucharystii".
Zawsze my¶la³em, ¿e co siê w dziecku zasieje, w doros³ym siê zbiera.
Argument z szopk± w ko¶ciele Wniebowziêcia NMP jest trochê chybiony, bo to w ko¶ciele parafialnym jest niedzielna Msza ¶w. dla dzieci i Msza ¶w. "szkolna". Poza tym ko¶ció³ek WNMP jest otwarty tylko w niedzielê w czasie dwóch Mszy ¶w. i w pi±tek wieczorem.
A mo¿e ju¿ jestem za stary na zmiany?
_________________

 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 43
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2011-01-10, 00:44   

Zawsze my¶la³em, ¿e co siê w dziecku zasieje, w doros³ym siê zbiera.

Tak dlatego to rodzicie musz± siaæ, ks., katecheta, czy ktokolwiek inny za parê godzin tygodniowo tego nie zrobi, mo¿e jedynie pomóc i staram siê to robiæ. Natomiast aby rodzice mogli siaæ sami wpierw to ziarno musz± pozbieraæ. I im tak¿e chcia³bym (by¶my) pomóc w zbieraniu ziarna Bo¿ego S³owa i Jego mi³o¶ci w Komunii.

Nadto taki mia³em pomys³ na tegoroczn± szopkê i tak± szopkê z moimi przyjació³mi lektorami wybudowali¶my. Jest niekonwencjonalna, ale taka te¿ mia³a byæ; skoro tu o niej dyskutujemy to odnios³a ona swój sukces. Je¶li zawiod³em czyje¶ oczekiwania to przykro mi bardzo. Wierzê ¿e nastêpne bêd± lepsze.
 
     
Stefan 


Wiek: 73
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2011-01-10, 15:28   

Ksiê¿e Krzysztofie.
Moje odczucia s± ca³kowicie subiektywne, co potwierdza ta „za¿arta” :mrgreen: dyskusja na forum.
Zabrak³o mi trochê ciep³a w tej szopce, a nawet „murzynka” dziêkuj±cego za wrzucane drobniaki.
Za to ksiêdza pracy w naszej parafii chyba tylko ca³kowicie ¶lepy nie zauwa¿a. I za to zaanga¿owanie serdeczne Bóg zap³aæ. Tak trzymaæ!!! :-D
_________________

 
     
kostka 

Do³±czy³a: 28 Mar 2008
Posty: 5
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2011-01-11, 16:39   

Postanowi³am w³±czyæ siê do rozmowy o stajence Betlejemskiej, poniewa¿ mam podobne odczucia, jakie przedstawi³ Pan Stefan. Z utêsknieniem czekam na pe³n± ciep³a i tradycyjnych postaci stajenkê ¶wi±t 2011 roku( z Anio³kiem dziêkuj±cym za ofiarê)! Chcia³abym gor±co podziêkowaæ twórcom stajenki w ko¶ció³ku NMP - jest prze¶liczna! Szkoda,¿e nie by³o ¿adnego dzieciêcego konkursu kolêd ani choæby zwyk³ego kolêdowania( my¶lê,¿e ze wzglêdu na brak ogrzewania) czy nabo¿eñstwa( nie tylko dla m³odzie¿y):-)Pozdrawiam
 
     
Serena15 

Wiek: 30
Do³±czy³a: 30 Gru 2008
Posty: 2
Sk±d: K-Kozle
Wys³any: 2011-01-11, 22:25   

Osobi¶cie muszê powiedzieæ, ¿e sama spodziewa³am siê szopki z wieloma postaciami, zwierzêtami, anio³ami itd. I na pewno taka forma bardziej trafia do dzieci. I tu zgadzam siê z Panem Stefanem.

Ale zawsze jest jakie¶ "ale". Kiedy zobaczy³am tego roczn± szopkê wzbudzi³a we mnie tak± chwilê refleksji, zatrzymania siê w tym ca³ym biegu zwi±zanym ze ¶wiêtami. My¶lê, ¿e bardzo piêknie przedstawia ona istotê Bo¿ego Narodzenia. Uwa¿am, ¿e mia³ Ksi±dz naprawdê ¶wietny pomys³. Szopka jest skromna, ale nie ozdoby s± tu najwa¿niejsze, najlepszym przyk³adem na to jest szopka w Biechowie.
(http://www.wrzesnia.info.pl/gminy/miloslaw/6651-biechowo-szopka-cudow-wideo)
Jest naprawdê piêkna i na pewno wzbudza zachwyt nie tylko w¶ród najm³odszych, ale równie¿ i tych starszych. Tylko ¿e gdzie¶ w¶ród tych wszystkich dekoracji zagubi³a siê postaæ Dzieci±tka Jezus.
 
     
gregorek 

Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 70
Wys³any: 2011-01-12, 21:15   

...No i te ¶w.Hostie...Wspania³e nawi±zanie do do Ofiary Krzy¿a.
Niechaj ksiêdza Bóg b³ogos³awi ,Ksiê¿e dobrodzieju.
_________________
Deus, tu conversus vivificabis nos...

gregorek
 
 
     
kozlolek 


Do³±czy³a: 26 Mar 2008
Posty: 41
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2011-01-19, 14:03   

Moja 7-letnia córka na pytanie mê¿a gdzie s± Trzej Królowie?
Odpowiedzia³a mniej wiêcej tak: „oj! Tato – przyjechali zostawili dary i zaraz wrócili z powrotem, przecie¿ byli z bardzo daleka” :-)
 
     
figlarka 

Wiek: 32
Do³±czy³a: 25 Mar 2008
Posty: 59
Sk±d: k-ko¼le
Wys³any: 2011-01-29, 13:42   

Wiele ludzi ¶wiêta Bo¿ego Narodzenia kojarzy tylko z tradycjyjn± szopk±, a moze warto siê zatrzymaæ nad tak± niekonwencjonaln± i ten ca³y jej urok odnie¶æ do tego co na prawdê ma siê wydarzyæ w naszym sercu. To w nim musi narodziæ siê Bóg, ale by siê narodzi³ prawdziwie i by naradza³ siê ka¿dego dnia najpierw potrzebna jest Komunia Bogiem i dziecku na prawdê mo¿na to piêknie wyt³umaczyæ. Jest wiele sposobów by dotrzeæ do dziecka to wcale nie musz± byæ pasterze i baranki. Taki obraz jaki mam tego roku w Ko¶ciele parafialnym pokazuje, ¿e Jezus siê narodzi³, a potem za nas umar³. Taki obraz jest niekonwencjonalny, ale jest bardzo przemawiaj±cy.
_________________
Nie daj siê zwyciê¿yæ z³u,
ale z³o dobrem zwyciê¿aj!
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group