Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Otwarty przez: ABu
2009-01-30, 01:42
Krucjata dobra czy z³a?
Autor Wiadomo¶æ
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-28, 23:32   

spokojnie... jestem pewien ¿e nie ka¿dy ksi±dz kieruje siê tylko popêdem do pieni±dza :)...

Nie jestem tu po to ¿eby kogo¶ poni¿aæ, ¿eby obra¿aæ was jako ludzi. Tylko po to ¿eby ksi±dz mi pare rzeczy wyt³umaczy³, poniewa¿ jest autorytetem i napewno ma du¿± wiedze teologiczn±.

P.S temat mo¿na nazwaæ "pytania do ksiêdza" albo co¶ podobnego

pozdrawiam
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
Ostatnio zmieniony przez Anio³ymous 2008-12-29, 17:04, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2008-12-29, 15:39   

„Anio³ymous” i „szatan”

Mówi±c szczerze, to zaczynam siê w tych waszych wypowiedziach, pytaniach, wklejeniach fragmentów Pisma ¦wiêtego, gubiæ. Nawet nie próbujê doszukiwaæ siê jakichkolwiek waszych intencji, bo robicie totalny ba³agan, a ka¿dy z was pisze na w³asn± nutê.


Jak uczy do¶wiadczenie historyczne interpretacji Biblii jest tyle ile jej czytelników. Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ.
Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ? Czy kanon ksi±g wchodz±cych w sk³ad Biblii jest ostateczny i nie mo¿e ulec zmianie, np. w wyniku odkrycia nowych ksi±g.

My Katolicy, a tak¿e niektórzy inni chrze¶cijanie , mamy zawsze jedn± przewagê, wierzymy. I wypowiadamy Prawdy Wiary w naszym Credo - Wyznaniu wiary - Sk³adzie Apostolskim. Nasza wiara jest oparta na przyjmowaniu do serca zapisanych prawd w Pi¶mie ¦wiêtym, a nie na roztrz±saniu i interpretacji zapisów. My nie musimy badaæ, od tego s± teolodzy, którzy zajmuj± siê poszczególnymi dyscyplinami teologii katolickiej.

I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ? Stawiam to pytanie, bo nie mam przygotowania teologicznego, a mogê opacznie zrozumieæ s³owa napisane lub dokonaæ nadinterpretacji tego fragmentu. Tym bardziej, ¿e mo¿e doj¶æ do nieprzewidzianych sytuacji. Mój znajomy, który ukoñczy³ teologiê (chocia¿ nie jest ksiêdzem ani katechet±) czêsto ze mn± dyskutuje na tematy wiary, ¿ycia Ko¶cio³a itp. S³ysz±c moje t³umaczenie zapisów Pisma ¦wiêtego mo¿e uznaæ mnie za blu¼niercê lub sekciarza (co dla mnie jest równoznaczne).
_________________

 
     
Go¶æ

Wys³any: 2008-12-29, 16:34   

Gubisz siê w wersetach? za du¿o ich? Nie wiem. Mo¿e stre¶ciæ? albo przes³aæ w wersji audio. Bêdziesz mia³ idealnie jak na mszy. Wiem ¿e nie jeste¶cie przyzwyczajeni do czytania tylko do s³uchania. Ale Bóg da³ nam ludziom Biblie ¿eby¶my j± czytali. Ona wcale nie jest trudna, no mo¿e w wiêkszo¶ci. Ale proszê przeczytaæ moje posty uwa¿niej, i zupe³nie bez uprzedzeñ a zobaczysz ¿e wcale nie s± trudne... owszem s± ró¿ne b³êdy w t³umaczeniu, ale w tym przypadku zgadzaj± siê z wszystkimi przek³adami :)...

A to przeczyta³em kiedy¶ na forum. Wypowiada³ siê by³y ksi±dz:
"Teologiczne Seminaria nie nauczaj± Biblijnych t³umaczeñ, ale nauczaj± studentów, jak broniæ ró¿nych wierzeñ, i jak zapobiec dociekaniu, i aby dociekaj±cy wygl±da³ na g³upca. Nic nie sprawia im wiêcej k³opotu, ni¿ Biblijne pytania."

Abraham Lincoln powiedzia³ niegdy¶: "Uwa¿am Bibliê za najlepszy dar, który Bóg da³ ludziom"

Prosi³e¶ o wersety:

Dz 17:10-11
10. Natychmiast w nocy bracia wys³ali Paw³a i Sylasa do Berei. Kiedy tam przybyli, poszli do synagogi ¯ydów.
11. Ci byli szlachetniejsi od Tesaloniczan, przyjêli naukê z ca³± gorliwo¶ci± i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest.
(BT)


To byli Bereiczycy. Nazwani szlachetniejszymi bo badali s³owo Bo¿e codziennie sami...

# S³ownik jêzyka polskiego:
S³owo badaæ
1. «poznawaæ co¶, analizowaæ»
2. «staraæ siê to sprawdziæ, poznaæ»
3. «poddawaæ co¶ oglêdzinom »


Mam jeszcze parê pytañ... zostawiê je na pó¼niej... narazie proszê o wyt³umaczenie mi wersetów dotycz±cych celibatu i spowiedzi.

Ja te¿ wierze w Boga i uznaje go za najwy¿sz± i najpotê¿niejsz± istote. Z ka¿dym przeczytanym wersetem widze jego potêge.
Mam nadzieje ¿e jest tu wiêcej takich ludzi ;D
pozdrawiam
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-29, 16:38   

Ten post wy¿ej jest mój :) nie zalogowa³em siê :)

P.S przepraszam ze nie zwracam siê do Ksiêdza ojcze ale biblia niestety mi na to nie pozwala.

Mt 23:9
9. Nikogo te¿ na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
(BT)
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
Ostatnio zmieniony przez Anio³ymous 2008-12-29, 17:04, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-29, 16:49   

Antje napisa³/a:

Ale¿ wszyscy, którzy przystêpuj± do sakramentu pokuty spowiadaj± siê w³a¶nie przed Bogiem. Ksi±dz jest tylko po¶rednikiem.


Ksi±dz Krzysztof napisa³/a:

Podpisujê siê pod tym co napisa³a Antje


W takim razie odsy³am do Biblii:

1 Tm 2:5
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden te¿ po¶rednik miêdzy Bogiem a lud¼mi, cz³owiek, Chrystus Jezus.
(BT)
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2008-12-29, 19:25   

„Anio³ymous”
Zrêcznie uciek³e¶ od udzielenia odpowiedzi. Powtarzasz kpi±co moje s³owa, a zapominasz o najwa¿niejszym.
W takim razie powtórzê raz jeszcze :
1. Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ.
Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ? Czy kanon ksi±g wchodz±cych w sk³ad Biblii jest ostateczny i nie mo¿e ulec zmianie, np. w wyniku odkrycia nowych ksi±g.

2. I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ? Stawiam to pytanie, bo nie mam przygotowania teologicznego, a mogê opacznie zrozumieæ s³owa napisane lub dokonaæ nadinterpretacji tego fragmentu.


W tym wersecie, który podajesz (Dz 17:10-11) jest informacja o czytaniu i badaniu przez Berejczyków Pism. Ale nie ma sformu³owania o prawie i obowi±zku czytania oraz o interpretacji. Berejczycy sprawdzali i porównywali to, co mówi³ ¶w. Pawe³ z tym, co by³o napisane w Pismach. I to wszystko.

Chyba moje pytania i w±tpliwo¶ci nie s± dla ciebie zbyt trudne, aby udzieliæ na nie odpowiedzi i wyja¶nieñ.
_________________

 
     
szatan

Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-29, 20:10   

Cytat:
1. Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ.
Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ? Czy kanon ksi±g wchodz±cych w sk³ad Biblii jest ostateczny i nie mo¿e ulec zmianie, np. w wyniku odkrycia nowych ksi±g.


Drogi Stefanie... T³umaczeñ jest setki, jednak w ka¿dym z nich wersety zachowuj± swój sens lub nieznacznie go trac±. Skoro ko¶ció³ pos³uguje siê Bibli± tysi±clecia i cytuje z niej wersety na rzekome potwierdzenie swoich nauk, cytowane przez nas wersety s± równie¿ z tego przek³adu. Je¶li chodzi o kanon ksi±g, nie wiem czy s³ysza³e¶ o odkryciu ewangelii Judasza. Osobi¶cie nie wierze ¿eby jakiekolwiek cenne nauki siê w niej znajdowa³y, jednak z tego co wiem mo¿na j± kupiæ. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Judasza) Dlatego co ludziom wpadnie do g³owy raczej nikt nie mo¿e przewidzieæ. Osobi¶cie s±dzê ¿e Biblia w swoich zapisach jest kompletna.

Cytat:
2. I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ? Stawiam to pytanie, bo nie mam przygotowania teologicznego, a mogê opacznie zrozumieæ s³owa napisane lub dokonaæ nadinterpretacji tego fragmentu.


Co z³ego jest we w³asnej interpretacji pism ¶wiêtego skoro kto szuka nie b³±dzi? My¶lê, ¿e anio³ymous uzupe³ni moj± odp.
_________________
Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-29, 21:11   

Stefan napisa³/a:
W tym wersecie, który podajesz (Dz 17:10-11) jest informacja o czytaniu i badaniu przez Berejczyków Pism. Ale nie ma sformu³owania o prawie i obowi±zku czytania oraz o interpretacji. Berejczycy sprawdzali i porównywali to, co mówi³ ¶w. Pawe³ z tym, co by³o napisane w Pismach. I to wszystko.


Stefanie. Oczywi¶cie ¿e nie s± twoje pytania trudne. Sprostuje wypowied¼. ¦w. Pawe³ przybywa do Bereiczyków i ich naucza... a oni sprawdzaj± to co mówi z pismem ¶wiêtym. Czy nie to wynika ze s³ów "codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest"? Jest powiedziane ¿e s± oni lepsi od poprzednich którzy tego nie robili. A czy ty maj±c tyle lat (przepraszam za wcze¶niejsz± kpine, nie zauwa¿y³em twojego wieku) sprawdzi³e¶ kiedykolwiek czy to co naucza ksi±dz w ko¶ciele jest prawd±? Czy nie? Bo ja w koñcu zacz±³em sprawdzaæ... z czego bardzo siê ciesze.

Stefan napisa³/a:
I ja mam pytanie kierowane do was. Czy mo¿ecie zacytowaæ , gdzie w Pi¶mie ¦wiêtym jest napisane, ¿e mam prawo lub obowi±zek, po przeczytaniu jakiego¶ fragmentu, interpretowaæ go wed³ug w³asnego uznania ?


pytanie Do nas? tzn. do mnie i mojej Biblii?

W biblii Bóg ci nic nie karze do niczego nie zmusza... daje ci woln± wole :)... mo¿esz analizowaæ pismo ¶wiête... mo¿esz je zg³êbiaæ i poznawaæ... mozesz te¿ "uczyæ siê" go w szko³ach katolickich... mo¿esz siê oddaæ Bogu, ale mo¿esz te¿ nie robiæ nic "ci nie dost±pi± zbawienia".
Nie chodzê na religie :) co ksiêdza w mojej szkole bardzo denerwuje. A czy ja muszê? jakim prawem wy mnie do tego zmuszacie (od jakiego¶ czasu na szczê¶cie prawnie nie muszê)? skoro jestem wierz±cy. Wierze w Boga. Czy trzeba czego¶ wiêcej? Sakramentów? Komuni? tak naprawde ca³e po¶wiêcenie powinno siê odbywaæ w sercu a nie na pokaz przed lud¼mi. Dla ludzi moge byæ nic nie wartym cz³owiekiem, popychad³em, mot³ochem, dlatego nikogo z was nie obra¿am i nie piêtnuje... Róbcie co chcecie macie oczy, macie rozumy, wystarczy je troche otworzyæ... S³ysza³em od moich znajomych którzy nie s± katolikami od pokoleñ ¿e kiedy¶ rzucano za nimi kamieniami a ksi±dz pobudza³ ludno¶æ do takich dzia³añ... do teraz jest tak w niektórych wsiach... co mnie bardzo gorszy... ale skoro sami Ksiê¿a po studiach teologicznych zachowuj± siê w taki sposób jak ten http://pl.youtube.com/watch?v=akNs5JOhPVU to nie ma co siê dziwiæ

Stefan napisa³/a:
Je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e Pismo ¦wiête Starego i Nowego Testamentu napisali ludzie, a nie zawsze pisz±cymi byli ci, którym przypisuje siê napisanie poszczególnych czê¶ci Biblii, to zaczynaj± pojawiaæ siê pytanie i w±tpliwo¶ci, na które nie mo¿na nieraz odpowiedzieæ. Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ?


Proponuje zainwestowaæ w Konkordancje i s³ownik wyrazów greckich Nowego i Starego testamentu. Tam ma Pan ca³± Biblie z ponumerowanymi s³owami i odniesieniem do s³ownika. Dla chc±cego nic trudnego a koszt zamyka siê w 150 z³.
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
ABu 
Administrator

Wiek: 44
Do³±czy³: 18 Lut 2008
Posty: 82
Sk±d: Kêdzierzyn-Ko¼le
Wys³any: 2008-12-29, 22:10   

Anio³ymous napisa³/a:
ale skoro sami Ksiê¿a po studiach teologicznych zachowuj± siê w taki sposób jak ten http://pl.youtube.com/watch?v=akNs5JOhPVU to nie ma co siê dziwiæ


Tylko sprostujê:
pan na filmie nie jest ksiêdzem katolickim, swego czasu by³a afera, ale ma³o kto mówi³ o tym, ¿e to jest Rafa³ Janusz Trytek, który jest sedewakantyst± i z Ko¶cio³em katolickim niewiele ma wspólnego poza kolorem sutanny.

Jeszcze mniej mówi siê o tym:
W maju 2008 ks. Trytek m.in. na ³amach "Tygodnika Rybnickiego" i "Gazety Wyborczej" wyja¶ni³ swój rzeczywisty stosunek do homoseksualizmu, argumentuj±c, ¿e jego ¿art przekazany przez media by³ wyrazem sprzeciwu wobec propagandy homoseksualnej.

¼ród³o
 
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-29, 23:13   

przepraszam za pomy³ke w takim razie...

PS.
Czy Pan uczy³ informatyki w gimnazjum? ;> je¶li tak to chodzi³em z Pana bratem Sebastianem do klasy :)... o ile nick to inicja³y...

pozdrawiam
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Go¶æ

Wys³any: 2008-12-30, 09:53   

PS pisze siê bez kropek! ;D
 
     
Antje
[Usuniêty]

Wys³any: 2008-12-30, 11:49   

Anio³ymous napisa³/a:
Antje napisa³/a:

Ale¿ wszyscy, którzy przystêpuj± do sakramentu pokuty spowiadaj± siê w³a¶nie przed Bogiem. Ksi±dz jest tylko po¶rednikiem.


Ksi±dz Krzysztof napisa³/a:

Podpisujê siê pod tym co napisa³a Antje


W takim razie odsy³am do Biblii:

1 Tm 2:5
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden te¿ po¶rednik miêdzy Bogiem a lud¼mi, cz³owiek, Chrystus Jezus.
(BT)


Jezus Chrystus zleca Aposto³om to zadanie (rozgrzeszenia) w s³owach: "Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane" (Ewangelia Jana, rozdzia³ 20, werset 23). W ten sposób przekazuje On mo¿liwo¶æ rozgrzeszania Aposto³om.
Jezus zosta³ nazwany arcy- kap³anem. Arcy – znaczy – pierwszy, pocz±tek. My, tu na ziemi mamy Go na¶ladowaæ.
 
     
szatan

Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-30, 15:04   

Cytat:
W ten sposób przekazuje On mo¿liwo¶æ rozgrzeszania Aposto³om.
Jezus zosta³ nazwany arcy- kap³anem. Arcy – znaczy – pierwszy, pocz±tek. My, tu na ziemi mamy Go na¶ladowaæ.


Czy jest werset przedstawiaj±cy jakiegokolwiek cz³owieka, który na¶laduj±c Jezusa i Aposto³ów rozgrzesza kogokolwiek? Co wiêcej... nawet nie ma wzmianki o tym jak robili to aposto³owie. Jakim prawem ksiê¿a stawiaj± siê w takim razie na równi z t± umi³owan± i wybran± przez Jezusa 12? Czy zwyk³y papierek ukoñczenia teologi im na to pozwala?!

Tymoteusza 2:5 wyra¼nie mówi jeden jest Bóg, jeden (jest) te¿ po¶rednik miêdzy Bogiem a lud¼mi.

Oraz Jan 20:23 Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane.

Na¶ladownictwo Jezusa tyczy siê owszem, ale jego postêpowania... Jednak czy kiedykolwiek ukaza³ siê komu¶ Jezus i powiedzia³ "Którym odpu¶cicie grzechy, s± im odpuszczone, a którym zatrzymacie, s± im zatrzymane"?
_________________
Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2008-12-30, 15:28   

„szatan” i „Anio³ymous”
Widzê, ¿e obaj panowie nie czytaj± uwa¿nie moich s³ów. ¯eby nie rozszerzaæ listy w±tpliwo¶ci, skrócê je do tego fragmentu :

Takimi w±tpliwo¶ciami mog± byæ dokonane pierwotne t³umaczenia Biblii z hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Czy na pewno t³umaczeñ dokonano solidnie ? Czy przy przepisywaniu nie pomijano wyrazów, czê¶ci lub ca³ych zdañ, bo by³y trudne do przet³umaczenia ?

Chodzi mi o ten czas, gdy powstawa³y podstawy obecnego Pisma ¦wiêtego, jeszcze sprzed czasów
„Septuaginty”. A tak¿e czas chrze¶cijañstwa sprzed powstania „Wulgaty”.

Czy to, co tam zosta³o zapisane (napisane, przepisane) jest prawd± ? Czy wierzycie w prawdziwo¶æ Biblii i jeste¶cie o tym przekonani ? Czy, je¿eli wierzycie w jej prawdziwo¶æ, oddaliby¶cie ¿ycie w obronie jej tre¶ci i warto¶ci w niej zawartych ?
I to na razie wystarczy.
_________________

 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2008-12-30, 15:32   

„Anio³ymous”

W podanym wersecie czytamy sprzeczno¶ci : „…przyjêli naukê z ca³± gorliwo¶ci± i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest.
Tak wiêc z jednej strony przyjmuj± naukê z ca³± gorliwo¶ci±, z drugiej za¶ nie wierz± ¶w. Paw³owi i sprawdzaj±, czy mówi prawdê.
To tak, jak np. na lekcji historii. Nauczyciel podaje informacje o bitwie pod Somosierr±, a uczniowie jad± do Francji i Hiszpanii sprawdzaæ w dokumentach i archiwach, czy rzeczywi¶cie ta bitwa siê odby³a i czy to, co mówi³ nauczyciel, jest tam zapisane.

Je¿eli chodzi o ewentualne inwestycje w rozumienie Biblii, to wystarczaj± mi ksi±¿ki, które ju¿ posiadam od kilku, kilkunastu i kilkudziesiêciu lat (niektóre unikatowe) oraz program Theophilos.
_________________

 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group