Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Judasz
Autor Wiadomo¶æ
Chaos 


Wiek: 50
Do³±czy³a: 11 Kwi 2008
Posty: 102
Sk±d: K-K
Wys³any: 2008-12-05, 11:41   Judasz

Czy Judasz mia³ jakikolwiek wybór? Czy jego rola w historii zbawienia by³a z góry zaplanowana?Dlaczego w³a¶nie on zosta³ wybrany do tego "zadania" skoro Bóg wiedzia³,¿e Judasz nie bêdzie skruszony i nie bêdzie szuka³ u Niego przebaczenia? Czy przez to nie da³ szansy Judaszowi na zbawienie?A gdyby wybra³ do tej misji np.¶w.Jana? Judasz móg³by ocalic swoje ¿ycie?
_________________
Paulo Coelho

- Nie chce pani znaæ stanu swego zdrowia?
- Wiem, jaki jest - odpar³a Weronika. - Mój stan to nie to, co widzicie w moim ciele, ale to, co dzieje siê w mojej duszy.
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-06, 21:51   

Sprawa zdaje siê byæ skomplikowana. Nie wiem czy mam racje czy nie, nie zag³êbia³em siê a¿ tak bardzo w tê problematykê, jednak widzê pewne podobieñstwo pomiêdzy Judaszem i ¶w. Piotrem. Pierwszy zdradzi³ Zbawiciela, ale i drugi siê go wypar³ i to a¿ trzykrotnie - czyli u¿ywaj±c pewnego schematu tak¿e zdradzi³, bo zdrada to nie tylko wydanie, ale zaparcie siê tak¿e. Ró¿nica pomiêdzy tymi dwiema osobami le¿y nie w ich czynie zdrady, czy zaparcia siê ale w tym co siê dzieje potem. Judasz idzie i siê wiesza, nie zwraca siê do Boga, sam dla siebie staje siê bogiem i wyroczni±, a Piotr - ten wyszed³ za miasto i gorzko zap³aka³ zwracaj±c siê do Bo¿ego Mi³osierdzia. My¶lê ¿e w tym tkwi ró¿nica, ¿e pierwszy liczy³ tylko na siebie i trwa³ w grzechu, drugi liczy³ na ³askê Boga i na Jego przebaczenie.

Podobnie jest z nami - ka¿dy grzeszy (na swój sposób zdradza), jednak je¶li korzysta z Bo¿ego przebaczenia - sakramentu pokuty, je¶li ze skruch± zwraca siê do Boga - zaczyn od nowa, a je¶li trwa w swoim grzechu napêdza maszynê z³a - i co....?
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-06, 22:01   

A co do zaplanowania - to my¶lê ¿e nie mo¿na tak powiedzieæ ¿e Bóg zaplanowa³ i Judasz zdradzi, a przez to bêdzie mia³ zamkniêta drogê do nieba. Bóg w swojej wszechwiedzy wie przed jakimi wyborami stanie cz³owiek, jednak pozostawiaj±c mu woln± wole daje mu wolno¶æ w wyborze - i jeden wybór poci±ga za sob± nastêpny. "Raz wybrawszy wybieraæ muszê" (¶w. Augustyn). Konsekwencje pewnych czynów trzeba nam ponosiæ i my¶lê ¿e Bóg mia³ wiele planów co do tego w jaki sposób odkupiæ cz³owieka, je¶li nie Judasz to kto inny, albo inny sposób - podobnie rzecz siê ma z Maryj± - ona zgodzi³a siê na pozostanie Matk± Zbawiciela, nie wiemy co by by³o gdyby powiedzia³a NIE, i nie wiemy czy w historii nie by³o innych kobiet którym Bóg da³ tak± ofertê, ale one siê nie zgodzi³y.

Judasz stan±³ przed wyborem - wydaæ Go rzymianom czy nie? dokona³ wyboru i tu dalej móg³ zawróciæ, ale nie chcia³ - i to go doprowadzi³o do takich a nie innych konsekwencji - ale Pan Bóg sobie z tym da radê - tak my¶lê. :)
 
     
Chaos 


Wiek: 50
Do³±czy³a: 11 Kwi 2008
Posty: 102
Sk±d: K-K
Wys³any: 2008-12-06, 22:20   

A co sta³o siê z Judaszem po smierci?Jezus po ukrzy¿owaniu zst±pi³ do piekie³ rozumiem,ze po to by uwolnic potêpionych.Judasz ju¿ tam by³?Odebra³ sobie ¿ycie zaraz po tym jak zdradzi³ Jezusa wiêc wed³ug moich "rozmy¶lañ"by³ w piekle przed Jezusem.
_________________
Paulo Coelho

- Nie chce pani znaæ stanu swego zdrowia?
- Wiem, jaki jest - odpar³a Weronika. - Mój stan to nie to, co widzicie w moim ciele, ale to, co dzieje siê w mojej duszy.
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-06, 22:45   

Chyba wtedy jeszcze nie by³o nieba i czy¶æca bo dopiero na krzy¿u dokona³o siê zbawienie i dopiero teraz Mamy trzy stany, przed Jezusem by³y tylko otch³anie piekielne w których tak¿e znajdowali siê sprawiedliwi i Jezus wstêpuj±c do piekie³ wst±pi³ po tych sprawiedliwych aby ich do szczê¶liwo¶ci zbawionych zaprosiæ.
 
     
Chaos 


Wiek: 50
Do³±czy³a: 11 Kwi 2008
Posty: 102
Sk±d: K-K
Wys³any: 2008-12-06, 22:53   

Czyli Jezus po ¶mierci"otworzy³"Niebo w którym nikogo jeszcze nie by³o?A co z tymi potêpionymi?zostali tam?
Przecie¿ Jezus odda³ ¿ycie za wszystkich.Przyszed³ "zrobic"wszystko nowe.Nie da³ im drugiej szansy?
_________________
Paulo Coelho

- Nie chce pani znaæ stanu swego zdrowia?
- Wiem, jaki jest - odpar³a Weronika. - Mój stan to nie to, co widzicie w moim ciele, ale to, co dzieje siê w mojej duszy.
 
     
gregorek 

Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 70
Wys³any: 2009-02-04, 13:58   Judasz i Limbus

Judasz nie wyda³ Pana Naszego Jezusa Chrystusa ¿o³nierzom rzymskim,tylko ¿ydom."¯o³nierze " ci to by³a Stra¿ ¦wi±tyni,ludzie "arcykap³ana".Zanim doprowadzono Go przed s±d rzymski,Pan Nasz zosta³ wtr±cony do lochu pod trybuna³em Kajfasza,gdzie by³ przez ca³± noc torturowany.Przez ¿ydów,oczywi¶cie.Znane to jest jako "ukryte mêki Pana Jezusa w ciemnicy" ( http://in-humility.blog.o...5-30,index.html )

Niebo,Piek³o i Czy¶ciec istnia³o od "zawsze"- s± to miejsca stworzone "w wieczno¶ci" i jako takie nie maj± ani pocz±tku ,ani koñca.Ale prawd± jest,¿e przed ¶mierci± Pana Jezusa Chrystusa by³y one jakby "zamkniête".Wiêc wszystkie dusze po ¶mierci trafia³y do tej Otch³ani.Ale dusze Sprawiedliwych wiedzia³y ,¿e spêdz± tam tylko jaki¶ czas - a¿ do przyj¶cia Mesjasza, a dusze potêpionych s± tam na wieki ( i oczywi¶cie jest ich tam coraz wiêcej ) cierpi±c katusze duchowe,bo nie ma tam ani odrobiny dobra.Ta sytuacja potrwa a¿ do S±du Ostatecznego,po którym do m±k duchowych dojd± mêki cielesne,bo przywrócone zostan± im cia³a fizyczne.Podobnie bêdzie z duszami ¦wiêtych (z wyj±tkiem tych niewielu ,którzy ju¿ zostali w ciele wniebowziêci ) i z duszami które teraz cierpi± w Czy¶æcu.Ale oni ,oczywi¶ie ,bêd± siê cieszyæ wiecznym szczê¶ciem i "wizj± u¶wiêcaj±c±".Wizji tej nie bêd± prze¿ywa³y dzieci które zmar³y bez Chrztu ¦wiêtego.Dla nich przygotowany jest tzw.Limbus - otch³añ,gdzie nie ma "wizji U¶wiêcaj±cej" ale nie ma te¿ m±k piekielnych.W znacznej mierze bêd± to dzieci zabite w wyniku aborcji!!!Dlatego Ko¶ció³ zawsze by³ jej przeciwny.Nie chodzi o "godno¶æ cz³owieka" i "prawo do ¿ycia".Ciekawe ile kobiet (zreszt± mê¿czyzn te¿ ) wie dzisiaj o Limbusie...Pewnie bardzo ma³o,dlatego tak ³atwo poddaj± siê zabiegom.
_________________
Deus, tu conversus vivificabis nos...

gregorek
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group