Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zgon ZDROWEGO ROZS¡DKU.
Autor Wiadomo¶æ
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-02-09, 17:16   Zgon ZDROWEGO ROZS¡DKU.

Jak¿e trafna w ostatniej Dobrej Nowinie [nr 6/2009 (231) z 08 lutego 2009 r.] jest tre¶æ zawiadomienia o zgonie ZDROWEGO ROZS¡DKU.
Wszyscy zapomnieli o swoich obowi±zkach, za to na ka¿dym kroku podkre¶laj± swoje prawa.
Szczególnie widoczne jest to w¶ród m³odego pokolenia, które stawia wymagania rodzicom, nauczycielom, ksiê¿om, nawet swoim rówie¶nikom. Zapomina ono, gdzie jest jego miejsce, nie tylko w szeregu, ale i w hierarchii wa¿no¶ci osób i stanowisk.
Niektórzy rodzice, goni±cy za mamon± lub karier± polityczno-zawodow±, nie maj± czasu dla swoich dzieci i zwalaj± wszystkie obowi±zki rodzicielskie i wychowawcze na innych, a sami stawiaj± tylko ¿±dania, poddaj±c krytyce wszystko, co przeszkadza im w ich zach³anno¶ci.
Zwrócenie uwagi m³odej osobie traktowane jest przez ni± jako napa¶æ i powoduje reakcjê nie maj±c± nic wspólnego z zasadami savoir vivre’u. Najdziwniejsze i bardzo ¶mieszne jest to, ¿e po kilku latach, gdy wydoro¶lej±, ukoñcz± studia, za³o¿± rodziny, zaczn± awansowaæ zawodowo, nagle te sytuacje siê odwróc±. Te, w których wcze¶niej brali udzia³ lub które stworzyli, zaczynaj± ich dra¿niæ i irytowaæ. Ale to co wcze¶niej w ich wykonaniu by³o z³e, jest ju¿ nie do naprawienia. ¯adne z nich nie pomy¶li teraz, ¿e brakuje im zwyczajnie i po prostu ZDROWEGO ROZS¡DKU.
_________________

 
     
gregorek 

Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 70
Wys³any: 2009-09-29, 00:34   

To nie zgon,Stefan,tylko morderstwo !!!Morderstwo z premedytacj±.
_________________
Deus, tu conversus vivificabis nos...

gregorek
 
 
     
Antje
[Usuniêty]

Wys³any: 2009-09-30, 13:48   

Zapomnia³ wó³ jak cielêciem by³.
Odwróæmy sytuacjê. "Doro¶li" wymagaj± od m³odych ustawienia siê w szeregu, bezwzglêdnego pos³uszeñstwa i wype³niania ich ¿yczeñ. Tak wiêc nie mogê robiæ czego¶ bo kogo¶ starszego to irytuje? Mnie tak¿e ró¿ne rzeczy irytuj± i przeszkadzaj± ale nikt o to specjalnie nie dba.
Nauczmy siê pokory. To, ¿e kogo¶ matka urodzi³a 30 lat wcze¶niej ni¿ mnie nie oznacza, ¿e bezwzglêdnie tylko on ma racjê a moje zdanie siê nie liczy.

Wymaga siê od m³odo¶ci rozs±dku i roztropno¶ci, ale czy wtedy nadal by³aby m³odo¶ci±?
Ka¿demu siê przyda trochê pokory i ¿aden z nas nie ma obowi±zku spe³niania ¿yczeñ innych osób a tak¿e ¿aden z nas nie ma prawa wymagaæ tego od drugiego cz³owieka.

A co do praw i obowi±zków. Za ka¿dym razem, gdy nasze praw s± ³amane mo¿emy siê domagaæ sprawiedliwo¶ci i nikt nie powinien nam wtedy wypominaæ czy spe³niamy swoje obowi±zki czy nie. Bo nie tego dotyczy sprawa.
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2009-09-30, 20:34   Pamiêta wó³ !

Oj, Antje , a czytanie ze zrozumieniem, to gdzie ?
Przecie¿ ganiê doros³ych, ganiê siebie : „…Najdziwniejsze i bardzo ¶mieszne jest to, ¿e po kilku latach, gdy wydoro¶lej±, … „.
Piszê o rodzicach i ich dzieciach, dla których zdrowy rozs±dek (sensus communis) jest czym¶ utopijnym.
Mnie wpajano, ¿e je¿eli mam podj±æ jak±¶ decyzjê, to powinienem sto razy przemy¶leæ jej pozytywy i negatywy.
Moja córka, mimo, ¿e stara³em siê wpoiæ Jej te zasady, czêsto pochopnie co¶ czyni (szczególnie w zakupach), a potem siê zastanawia, czy to by³o potrzebne. I robi to samo, co ja, gdy by³em w Jej wieku.
Zdrowy rozs±dek to rzecz, której ka¿dy potrzebuje, ma³o kto posiada, a nikt nie wie, ¿e mu brakuje. Autor: Benjamin Franklin.
Rozs±dek to zdolno¶æ wydawania trze¼wych s±dów, nie wypaczonych ani przez nadmierne teoretyzowanie, ani przez nadmierny sceptycyzm.
_________________

 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group