Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
?? Ministrantki ??

Czy w naszej parafii należy dopuścić do służby przy ołtarzu dziewczęta?
TAK
38%
 38%  [ 5 ]
NIE
61%
 61%  [ 8 ]
Głosowań: 13
Wszystkich Głosów: 13

Autor Wiadomość
Ks. Krzysztof 

Wysłany: 2009-10-17, 07:40   ?? Ministrantki ??

Istotną cechą odnowy liturgicznej dokonującej się w Kościele po Soborze Watykańskim II jest czynne zaangażowanie w celebrację całego zgromadzenia oraz udział w niej różnych osób i grup pełniących własne funkcje liturgiczne.

Zatem powstaje pytanie czy należałoby w naszej parafii dopuścić do służby przy ołtarzu dziewczęta??

Proszę o rzeczowe odpowiedzi, dlaczego TAK?, lub dlaczego NIE?[/b]

Ks. Krzysztof 

Wysłany: 2009-10-26, 22:46   

Dziękuję głosującym - prosiłbym jednak także o umotywowanie swojej odpowiedzi.

obalik 

Wysłany: 2009-10-28, 10:04   

Czy w naszej parafii należy dopuścić do służby przy ołtarzu dziewczęta?
Jeśli tak jest zadane pytanie to myślę, że nikomu nie należy zabraniać. Jednakże, gdyby pytanie brmiało:
- Czy chcesz aby dziewczęta zostały dopuszczone do służby przy ołtarzu?
ZDECYDOWANIE odpowiem NIE.
W Polsce od 1994 funkcje ministrantów mogą pełnić również kobiety, jeśli w danej diecezji zezwolił na to ordynariusz. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała 15 marca 1994 List ogólny do przewodniczących Konferencji Biskupów na temat posługi świeckich w liturgii, zgodnie z którym poszczególni biskupi mogą w swoich diecezjach zezwolić na posługę przy ołtarzu także kobietom. Warunkiem takiego zezwolenia są "prawdziwe potrzeby parafii i dobro wiernych"
Więc jeśli w naszej parafii jest wystarczająca liczba chętnych chłopców to wolę, żeby dziewczęta zostały przy sztandarze. Ich funkcja (choć poza prezbiterium) jest przecież tak samo wielka i również jest służbą Bogu.
Pozdrawiam.

Gość

Wysłany: 2009-10-28, 16:26   

nie,ponieważ jest dużo ministrantów , a poza tym są marianki :mrgreen:

Stefan 

Wysłany: 2009-10-28, 22:31   

Uważam, że „ministrantki” (nawet w słownikach nie ma takiego wyrazu) powinny się pojawić wyłącznie w przypadku zdecydowanych braków w naborze, do grona ministrantów, wśród chłopców.
Póki co w naszej parafii chłopcy zgłaszają się do służby !

Antje
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-29, 14:36   

Sądzę, że jeżeli któraś by chciała nie należy jej tego zabronić. Warto aby taka furtka była zawsze otwarta.

bedri0201 

Wysłany: 2009-10-30, 21:21   

jestem zdecydowanie przeciwny aby dopuścić do służby przy ołtarzu dziewczyny, grupa ministrantów jest grupą zrzeszającą chłopaków i dobrze by było gdyby tak pozostało a na braki w ludziach nie cierpimy

kuboleo 

Wysłany: 2009-10-30, 21:34   

Ja jestem na TAK. Widziałem takie przypadki, że chłopców ministrantów nie brakowało, a ministrantki też były. Więc ludziowie nie będziemy pierwsi i na pewno nie ostatni.

La sebastian
Gość
  Wysłany: 2009-10-31, 20:15   

No niezabardzo!!!!!nieporadziły by sobie

Antje
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-02, 17:54   

O wy, wielcy mężczyźni!! W swej mądrości niezmierzeni!! Tylko wy możecie dzwonić dzwonkami czy kadzić. Toż to równie odpowiedzialne co i wymagające precyzji i przede wszystkim mądrości zadania, którym słaby podgatunek ludzi - kobiety - sobie nie poradzą. O wielcy i zagubieni w swej mądrości głupcy.

kamil

Wysłany: 2009-11-04, 17:27   

MOIM ZDANIEM DZIEWCZYNY BY SOBIE PORADZIŁY

Stefan 

Wysłany: 2009-11-04, 23:09   

No dobrze. Pod jednym względem z obecnością dziewcząt przy ołtarzu mogę się zgodzić.
Nie tylko sam to zauważyłem, że niektórzy lektorzy przy ołtarzu mają kluski w buzi. Takie odczucia podziela wielu moich znajomych. Często niewyraźne i szybkie czytanie tekstów liturgicznych powoduje, szczególnie u osób starszych, ich nie słyszenie i rozumienie.
Uzupełnienie składu zespołu lektorów o czytające głośno i wyraźnie lektorki przysporzy tej formacji ministranckiej blasku i estetycznych odczuć przez wiernych przy słuchaniu Słowa Bożego.
:mrgreen: :lol: :mrgreen:

Patryk 

Wysłany: 2010-03-16, 20:04   

Ale dlaczego miałyby być skoro jest dużo ministrantów [/b]

Odpowiedz do tematu