Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.
Autor Wiadomość
Stefan 


Wiek: 69
Dołączył: 23 Mar 2008
Posty: 259
Skąd: Koźle
Wysłany: 2012-02-06, 18:56   Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.

Wyrzucali wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali” (Mk 6, 13).
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by modlili się nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).

Do refleksji nad istotą tego Sakramentu sprowokowały mnie słowa naszych kapłanów, artykuł w ostatnim „Gościu Niedzielnym” oraz słowa Ewangelii Św. z ostatniej niedzieli.
Jeżeli Sakramentu Chorych można udzielać również dzieciom, które cechuje używanie rozumu (kan. 1004 §1 KPK), a więc mają co najmniej 7 lat (czyli można dzieciom udzielić tego Sakramentu jeszcze przed przystąpieniem do I Komunii Świętej), to oznacza, że Sakrament ten nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie starszym osobom, konającym, w stanie agonii, na łożu śmierci. Jeszcze nie tak dawno modlitwę o zdrowie odmawiano nad konającymi i często nad zwłokami. Jest to nonsensem, magią, zabobonem, czyli degeneracją sakramentu namaszczenia chorych w rozumieniu pierwotnego Kościoła.
Tak więc Sakrament ten jest przeznaczony dla ludzi chorych. I mam tu na myśli osoby, które chorują od lat lub choroba wybucha nagle i niespodziewanie, powodując spustoszenie organizmu. Mogą go przyjąć także ludzie starsi, których opuściły już siły, mimo że nie przewiduje się ich poważnej choroby.
Obrazowo podkreślę, że przeziębienie, katar, złamana ręka i noga, trądzik młodzieńczy i podobne przypadki nie wywołują potrzeby przyjęcia Sakramentu Chorych.
I bardzo ważna informacja. Sakrament chorych może być przyjmowany więcej niż tylko raz. W związku z tym należy na wszelki możliwe sposoby przybliżać chorym istotę przyjęcia tego Sakramentu. Żeby ze zwykłych przyczyn rzeczywiście nie był on Ostatnim Namaszczeniem, np. z powodu zaniedbania samego chorego lub jego najbliższych czy sąsiadów.
I tu przechodzę do sedna sprawy. Jak zauważył jeden z naszych wikarych, nie zawsze księża docierają do potrzebujących przyjęcia tego Sakramentu, bo nie ma kto ich zgłosić. Ułatwione to mają chorzy mieszkający z rodziną lub będący pod jej stałą opieką. Gorzej z osobami samotnymi, do których nawet sąsiedzi nie zaglądają.
Znane są przecież przypadki w naszym mieście, że dopiero po kilku, kilkunastu dniach odnajdowano zmarłych sąsiadów, bo zbyt długo nie byli widziani na klatce schodowej.
Nie czekajmy do ostatniej chwili na przyjście księdza ze świętymi olejami. Pomóżmy chorym otrzymać ich Sakrament, aby mogli dostąpić ozdrowienia czy złagodzenia skutków choroby.
I co najistotniejsze, Sakrament Namaszczenia Chorych udziela choremu łaski Ducha Świętego.
Modlitwa sakramentalna wyraża pełny skutek sakramentu chorych: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen".
„Człowiek niebezpiecznie chory potrzebuje szczególnej łaski Bożej, aby pod wpływem lęku nie upadł na duchu i podlegając pokusom nie zachwiał się w wierze. Dlatego Chrystus w sakramencie namaszczenia daje swoim wiernym, dotkniętym choroba, potężną moc i obronę”. „Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego, która pomaga całemu człowiekowi do zbawienia, a mianowicie umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężać i odzyskać zdrowie, jeżeli to jest pożyteczne dla zbawienia jego duszy. Jeżeli jest to potrzebne, namaszczenie odpuszcza grzechy i staje się dopełnieniem chrześcijańskiej pokuty”.

Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. w czasie Mszy Św. za chorych) wszystkim „chętnym” byłoby właściwe?
Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. co kwartał, w wyznaczony dzień) wszystkim chorym i osobom w podeszłym wieku przybliżyłoby zrozumienie istoty Sakramentu Chorych?
:?:
_________________

 
     
orlando

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wysłany: 2012-05-01, 16:20   Re: Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.

Stefan napisał/a:

Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. w czasie Mszy Św. za chorych) wszystkim „chętnym” byłoby właściwe?
Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. co kwartał, w wyznaczony dzień) wszystkim chorym i osobom w podeszłym wieku przybliżyłoby zrozumienie istoty Sakramentu Chorych?
:?:


Msze Święte z udzieleniem sakramentu chorych odbywają się na przykład w Opolu. A blisko nas, bo u Św. Floriana w Azotach odbywa się co miesiąc adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z namaszczeniem olejem radości (po Mszy Św.).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group