Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Bierzmowanie
Autor Wiadomo¶æ
keira 

Do³±czy³a: 25 Mar 2008
Posty: 14
Wys³any: 2008-12-09, 21:46   Bierzmowanie

Uczestnicz±c w Mszach, podczas których przebywaj± kandydaci do bierzmowania zastanawiam siê jaki jest ich stosunek do tego sakramentu. Naprawdê nie wiem jaki jest sens chodzenia do Ko¶cio³a w ich przypadku. Przeszkadzanie innym, rozmawianie, wyg³upianie siê. Tym bardziej, ¿e tak sami od siebie nie chodz±, ale po naklejki, piecz±tki itp., bo przecie¿ mama ka¿e, do ¶lubu potrzebne bierzmowanie itd. - potrzebuj± 'kartki'. I jeszcze wielkie oburzenie - musz± zbieraæ piecz±tki, umieæ odpowiedzieæ na kilka pytañ, bo inaczej nie zostan± dopuszczeni do bierzmowania. My¶lê, ¿e nie na tym to polega. Nie chcê aby gromada niesfornych gimnazjalistów przeszkadza³a modl±cym. Mija siê to z celem. Mo¿e i teraz pochodz± przez rok, ale w przysz³ym roku nie. Mo¿liwe, ¿e siê mylê, ale oni raczej nie uczestnicz± w tym duchowo, a na tym to polega - nie na zaliczeniu. Bierzmowanie nie powinno byæ w 3 gimnazjum - jest to za wcze¶nie. Sakrament ten ¶wiadczy o dojrza³o¶ci chrze¶cijañskiej, a m³odzie¿ prezentuje co¶ przeciwnego.
Da³am jako przyk³ad tegorocznych kandydatów, poniewa¿ to w³a¶nie oni najbardziej rzucili mi siê w oczy. Z tego co wiem poprzednie roczniki nie "musia³y chodziæ" na nabo¿eñstwa. Jednak odnosi siê to do wszystkich.

To tak raczej na szybko, mo¿e jeszcze co¶ dopiszê.
Jakie Wy macie zdanie na ten temat? To dobrze, ¿e kandydaci przychodz± do Ko¶cio³a (niekoniecznie w celu modlitwy)? Jaki jest Wasz stosunek do tego sakramentu?
 
     
kuboleo 


Wiek: 34
Do³±czy³: 13 Maj 2008
Posty: 30
Sk±d: Kêdzierzyn-KO¬LE
Wys³any: 2008-12-11, 00:04   

Ja nie pamiêtam ju¿ jaki by³ mój stosunek do bierzmowania, ale mam kontakt z obecnymi bierzmowañcami i odnoszê wra¿enie, ¿e chodz± do ko¶cio³a bo musz± ¿eby w przysz³o¶ci nie mieæ problemów.
 
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-11, 14:59   

A ja powiem od siebie- pewne ¿e kera ma race pisz±c o tym ¿e je¶li kto¶ chodzi do ko¶cio³a by co¶ za³atwiæ to mija siê to z celem jednak odno¶nie tegorocznych kandydatów do bierzmowania zaproponowano im uczestniczenie na Mszach czwartkowych o 18, nie jak by³o dot±d na pi±tek na 19, wprowadzono tak± zmianê by zwolniæ Mszê dla m³odzie¿y i by doro¶li mieli wgl±d w zachowanie gimnazjalistów. Po tym jak przej±³em grupê po ks. Rafale chcia³em aby bierzmowañcy uczestniczyli w roratach bo uwa¿am ¿e w³a¶nie tu w ko¶ciele powinni siê uczyæ o Bogu i relacji do Niego. Najlepiej powiedzieæ ¿e przeszkadzaj± i wyprosiæ ich z ko¶cio³a tylko proszê mi powiedzieæ gdzie maj± siê nauczyæ modliæ i gdzie maj± siê zaraziæ pobo¿no¶ci± od pobo¿nych - na ulicy? Pomó¿my im, proszê!, nie skazujmy ich!!


Taka bêdzie rzeczypospolita jakie m³odzie¿y chowanie,!!!
 
     
keira 

Do³±czy³a: 25 Mar 2008
Posty: 14
Wys³any: 2008-12-12, 20:39   

Ja rozumiem, ¿e Ksi±dz ma dobre intencje. Czê¶æ z tej m³odzie¿y na pewno skorzysta. Ca³y czas pisz±c, my¶la³am o grupce tych, co sprawiaj± najwiêcej problemów (zapewne widaæ po ocenach, którzy to). Gimnazjali¶ci s± w okresie buntu - ¼le siê sta³o, ¿e utworzono takie szko³y. Ja wiem co oni my¶l±, mia³am podobnych znajomych. Je¶li w tym roku nie zostan± dopuszczeni to pójd± tam, gdzie jest szybciej otrzymaæ bierzmowanie. Problemu nie widz±. Oni nie rozumiej± czym jest ten sakrament. My¶lê, ¿e to by³a rola rodziców, przekazaæ pewne warto¶ci. Chcê tylko tego, by nie przeszkadzali. Niech bêdzie jaka¶ kultura. Nie pohukiwanie (?) w czasie ¶piewów. Staram siê ich szanowaæ niech i oni szanuj± innych ludzi.
Inn± za¶ spraw± jest wiedza kandydatów na temat bierzmowania. (niezale¿ne od zachowania w ko¶ciele) Nie wiem jak teraz jest, ale w mojej klasie zdarza³o siê, ¿e co niektórzy nie znali przykazañ, co jest raczej smutne.
 
     
tysia122

Do³±czy³: 13 Gru 2008
Posty: 6
Wys³any: 2008-12-13, 19:50   

Ach, dziêkujê Ksiêdzu!
Jak mnie dra¿ni traktowanie m³odzie¿y jako "tej z³ej, niewychowanej". Przecie¿ tak nie mo¿na! To siê czuje i, je¶li s³yszy siê to ca³y czas... Naprawdê ciê¿ko jest walczyæ z tak± etykietk±. Ja siê zgadzam, ¿e s± osoby, które nie potrafi± siê zachowaæ i nie rozumiej± sensu uczestniczenia w mszy, ale mo¿e w³a¶nie im trzeba po¶wiêciæ wiêcej uwagi, cierpliwo¶ci? A to, jak kto odbierze sakrament bierzmowania bêdzie zadaniem jego w³asnego sumienia.
Jeszcze co do "pohukiwania" w trakcie ¶piewu. Osobi¶cie jestem tym zachwycona! Zauwa¿my, ¿e m³odzie¿ maj±ca zazwyczaj za nic ko¶cielne pie¶ni zna na pamiêæ "Gdy adwentowy wieczór nadchodzi..." czy "Stary Szawe³ - Nowy Pawe³". Szczerze siê przyznam, ¿e jak us³ysza³am o "obowi±zkowych" 10 obecno¶ciach na roratach to by³am niemal oburzona, "przecie¿ to nierealne!", "po co to?", ale... W³a¶nie na tych kilku pierwszych roratach poczu³am w koñcu jak±¶ wspólnotê, rado¶æ.
Fakt faktem, ¿e ostatnio nie by³o ju¿ tak kolorowo i tak¿e mia³am spore obiekcje co do obecno¶ci pewnych osób na mszy ¶wiêtej, ale chcia³am zauwa¿yæ, ¿e my, bierzmowañcy tak¿e widzimy kiedy kto¶ przegina...
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-13, 22:29   

tysia122 dziêkujê za Twoj± wypowied¼ - i my¶lê ¿e trzeba walczyæ ze z³± wizj± naszej m³odzie¿y my¶lê tu tak¿e o sobie bo przecie¿ stary nie jestem, i dziêki taki ró¿nym nabo¿eñstwom na których mog³em tak¿e wyraziæ swojego ducha swoje prze¿ycie i spotkanie z Panem Bogiem jestem tym kim jestem mam tu na my¶li bycie ksiêdzem. Ka¿dy z nas prze¿y³ swój czas si³owania siê z Panem Bogiem, jednym posz³o g³adko inni mieli wiêcej problemów z docieraniem siê ale liczy siê to ¿e chcemy - a przecie¿ zostawia siê 99 sprawiedliwych i szuka tej jednaj zagubionej duszy - dla niej warto.



A na marginesie to proszê poka¿cie na roratach ¿e jeste¶cie i potraficie byæ!!
 
     
Bystry Roman

Do³±czy³: 27 Lis 2008
Posty: 1
Wys³any: 2008-12-16, 19:30   

A nie uwa¿a ksi±dz ¿e za du¿o siê od nas wymaga? Rozumiem, ¿e trzeba wype³niaæ obowi±zek na³o¿ony na nas przez trzecie przykazanie, no ale czy 10 obecno¶ci na roratach to nie jest lekka przesada? W takim miesi±cu jak grudzieñ (10x roraty, 4 msze niedzielne, Bo¿e Narodzenie, Drugi Dzieñ ¦wi±t oraz Nowy Rok) musimy pojawiæ siê w Ko¶ciele 17 razy . A gdzie czas na naukê, dodatkowe zajêcia takie jak np. tañce oraz co najwa¿niejsze, PRZE¯YWANIE ¦WI¡T Z RODZIN¡?

Co do modlitw, prawd wiary itp., nie bêdê polemizowaæ. Je¶li kto¶ jest katolikiem, musi je znaæ. Nie odpowiada mi natomiast przymusowa spowied¼. Ka¿dy z nas ma w³asne sumienie i to ono powinno ka¿demu mówiæ kiedy powinien to zrobiæ. Imiê i nazwisko na karteczce, która pó¼niej ma podpisaæ ksi±dz tylko utwierdzaj± m³odzie¿ w przekonaniu, ¿e wszystko to jest przymusem.


Bystry Roman - bierzmowaniec
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-16, 23:28   

Pytanie - domaga siê odpowiedzi! Ka¿dy uczeñ szko³y podstawowej i gimnazjalnej, który ukoñczy³ 7 rok ¿ycia zobowi±zany jest jak ka¿dy cz³owiek do uczestnictwa we Mszy ¶w. niedzielnej i ¶wi±tecznej, ale uczniowie tak¿e we Mszy ¶w szkolnej - któr± dla kandydatów do bierzmowania wyznaczono w tym roku na czwartek na godz. 18:00. To nic nadzwyczajnego to po prostu obowi±zek ka¿dego ucznia! W czym zatem ma siê wyra¿aæ przygotowanie do sakramentu skoro nawet katechezy parafialnej czy sakramentalnej wam oszczêdzono wykorzystuj±c do tego celu jedn± godzinê zajêæ szkolnych, by was trzeci± lekcj± nie obci±¿aæ.

Je¶li przyjacielu chcesz tañczyæ chodzisz na tañce, je¶li chcesz graæ na gitarze chodzisz do szko³y muzycznej czy co¶ w tym stylu, je¶li chcesz umieæ karate, chodzisz na takie zajêcia - wniosek - je¶li chcesz przyj±æ sakrament dojrza³o¶ci udowodnij przez obecno¶æ ¿e¶ godny tego sakramentu - nikt Ciê nie zmusza do przyjmowania sakramentu, sam dobrowolnie siê na niego zg³aszasz i wtedy musisz wype³niæ pewne zobowi±zania. Synod naszej diecezji nak³ada obowi±zek trzy letniego przygotowania, wiele parafii ju¿ to realizuje (nawet w Kêdzierzynie) w Ko¼lu jest jeszcze minimum i nadal ¼le - czas siê zabraæ do roboty a nie u¿alaæ siê!!!
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-16, 23:39   

Co do spowiedzi - tak ka¿dy ma sumienie swoje ale nie ka¿dy ma je ukszta³towane tak jak powinno siê je mieæ, co powiesz o cz³owieku który siêga po sakrament bierzmowania a ostatni raz by³ na spowiedzi przed I Komuni±? Niestety ale taka jest smutna prawda. Nie spowiadamy siê, czêsto nie rozumiemy tego sakramentu, a jak ju¿ to bardzo go sp³ycamy a najlepsz± szko³± spowiedzi jest konfesjona³ - przygotowanie do sakramentu to dyspozycyjno¶æ na dzia³anie Ducha ¶w a ta jest wtedy gdy jeste¶my wyspowiadani.

Pap. JPII pisa³ do kap³anów na wielki czwarte - pisa³ o spowiedzi; powiedzia³ ja spowiadam siê co tydzieñ wy (kap³ani) co 2 tygodnie, wiernych zachêcajcie do comiesiêcznej spowiedzi - my¶lê ¿e tu jest odpowied¼, poznamy j± wtedy gdy ni± ¿yæ bêdziemy. Uczeñ buntuje siê na sensowno¶æ uczenia siê pierwiastkowania w matematyce twierdz±c, "po co mu to", a gdy to umie po czasie jest wdziêczny za to ¿e siê móg³ tego nauczyæ - podobnie ma siê rzecz ze spowiedzi±, dopiero gdy siê j± pozna i ni± zacznie ¿yæ pozna siê jej smak.
 
     
kuboleo 


Wiek: 34
Do³±czy³: 13 Maj 2008
Posty: 30
Sk±d: Kêdzierzyn-KO¬LE
Wys³any: 2008-12-16, 23:48   

17 razy w ci±gu miesi±ca to wcale NIE JEST TAK DU¯O. Po za tym ka¿dy z nas ma na co dzieñ wiêcej zajêæ i jako¶ godzi obowi±zki wobec Boga z ca³± reszta swoich obowi±zków. Mo¿esz przychodziæ z ca³± rodzin± na roraty, to na pewno przyczyni siê do lepszego prze¿ywania ¶wi±t w waszej rodzinie.

Co do twojego cennego czasu. Do szko³y w Grudniu chodzimy 15 dni z czego nale¿y odj±æ dzieñ 19 grudnia, poniewa¿ wtedy w wiêkszo¶ci szkó³ s± wigilijki klasowe i nie ma lekcji. Bierzmowañcy musz± byæ na 10 roratach. Zak³adaj±c, ¿e na naukê w domu i zajêcia dodatkowe przeznaczasz 4 godziny to po¶wiêcenie tej jednej ma³ej godzinki na obecno¶æ w jednym dniu na roratach nie ma znaczenia. Wracaj±c do wyliczeñ w ci±gu 14 dni na naukê w domu i zajêcia dodatkowe przeznaczasz 56 godzin, a na roraty tylko 10. Wniosek zostaje ci jeszcze 46 na naukê w domu.

ZAPAMIÊTAJ!!!!

CZAS PO¦WIÊCONY BOGU NIE JEST CZASEM STRACONYM! KIEDY¦ WYDA PLON I TYLKO OD CIEBIE ZALE¯Y JAK DU¯Y ON BÊDZIE!!!


Co do przymusowej spowiedzi. Ksiê¿a po prostu chc± mieæ pewno¶æ, ¿e bierzmowañcy bêd± obchodziæ ¶wiêta z czystym sumieniem.
 
 
     
keira 

Do³±czy³a: 25 Mar 2008
Posty: 14
Wys³any: 2008-12-17, 18:21   

Bystry Roman - to przykre, ¿e chodzisz na roraty, bo "ksi±dz wymaga" a nie z w³asnej woli. Przykre jest to, ¿e masz tak ma³o czasu na naukê i zajêcia dodatkowe - mogê tylko napisaæ, ¿e w szko³ach ¶rednich jest jeszcze wiêcej nauki, wiêc je¶li nie radzisz sobie w gimnazjum to niedobrze. Przymusowa spowied¼? Nikt Ci nie ka¿e i¶æ do spowiedzi. Je¶li nie bêdziesz chodzi³ tak, jak jest to wyznaczone, nie bêdziesz musia³ i¶æ do bierzmowania. Mo¿na siê buntowaæ, ¿e wszystko musi byæ na kartce, ale nie, ¿e nale¿y spe³niaæ obowi±zki wierz±cego. Do takiego my¶lenia lepiej siê nie przyznawaæ - dobrze to nie ¶wiadczy o cz³owieku podaj±cemu siê za wierz±cego.
 
     
Go¶æ

Wys³any: 2008-12-17, 19:41   

keira napisa³/a:
Mo¿na siê buntowaæ, ¿e wszystko musi byæ na kartce, ale nie, ¿e nale¿y spe³niaæ obowi±zki wierz±cego.



Eureka! Oto mi w³a¶nie chodzi! Bierzmowanie ju¿ teraz bardziej przypomina wyrobienie dowodu osobistego ni¿ bardzo wa¿ny sakrament! Piecz±tki, podpisy, obecno¶ci... A gdzie to co najwa¿niejsze? Mówicie, ¿e to przykre ¿e chodzê na roraty z przymusu, a nie w³asnej woli. Owszem, w³a¶nie tak jest. Wiara w Boga, to w moim mniemaniu, nie tylko przymusowe chodzenie do Ko¶cio³a czy spowied¼.


Pozdrawiam!
B.R.
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-17, 19:59   

Zgadza siê nie tylko chodzenie do Ko¶cio³a, nie tylko spowied¼ jest wyznacznikiem wiary ale to jest minimum, kto tego dobrze nie spe³nia to wierzy bardziej w swojego boga ni¿ w Boga w Trójcy Jedynego.

Jak ju¿ kiedy¶ mówi³em Bóg jest wszêdzie, jak wszêdzie jest woda, ale do picia czerpiemy tê najczystsza np z kranu a nie z ka³u¿y - Ko¶ció³, sakramenty to taki kran z którego p³ynie czysta nauka i obecno¶æ Boga. Ko¶ció³ stoi na stra¿y sakramentów dlatego wyznacza pewne sposoby i warunki ich przyjmowania, je¶li tego nie chcesz spe³niaæ to ¶wiadczy ¿e nie uznajesz ³aski sakramentu na ten sposób jak g³osi to Ko¶ció³ - wiêc mo¿e nie w tym roku do bierzmowania?
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-17, 20:04   

A tak poza tym ka¿dy sakrament przyjmowany pod przymusem bez w³asnej woli jest niewa¿ny - wiêc nie chod¼ do spowiedzi je¶li nie chcesz, wiêc nie przychod¼ na Eucharystiê je¶li nie chcesz, wiêc nie przystêpuj do bierzmowania je¶li nie chcesz - ale te¿ nie wymagaj od Ko¶cio³a by da³ Ci co¶ czego nie chcesz.- by da³ Ci pokój sumienia, by Ciê umacnia³ Cia³em Chrystusa, by ci wyprasza³ dary Ducha ¦w.
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-17, 20:11   

Sakramenty to nie magiczne ryty, ale znaki obecno¶ci Chrystusa po¶ród nas, towarzysz±cego nam na wszystkich etapach naszego ¿ycia. S± one miejscem spotkania z Nim. Nie mo¿na zatem celebrowaæ sakramentu nie posiadaj±c wiary, poniewa¿ nie oznacza on wówczas tego, co powinien oznaczaæ. Bez wiary nie mamy ³±czno¶ci z Chrystusem. Nie wystarcza przyjmowanie sakramentów w sposób w³a¶ciwy, by by³y dla nas czym¶ znacz±cym. To prawda, ¿e dzia³aj± ex opere operato, jak to okre¶la teologia, to znaczy z pominiêciem naszych wewnêtrznych dyspozycji. Jest jednak tak¿e prawd±, ¿e nie s± one skuteczne, je¶li nie przyjmujemy ich z potrzebnym nastawieniem, to jest z wiar± i mi³o¶ci±.
Powiedziawszy to trzeba dodaæ, ¿e u podstaw wiary nie znajduje siê ideologia, ale Osoba Jezusa, który w sakramentach jednoczy siê z nami i oddaje siê nam. Jedynie przy takim przekonaniu, p³yn±cym z wiary, sakramenty staj± siê dla nas narzêdziami zbawienia, to jest ¶rodkami s³u¿±cymi nawróceniu i wzrostowi duchowemu. Dziêki nim postrzegamy obecno¶æ Chrystusa, ¿ywego i dzia³aj±cego w naszym ¿yciu i historii ¶wiata. Tylko w ten sposób staj± siê one skutecznymi znakami ³aski i obecno¶ci Boga w ¶wiecie.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group