Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Forum i ortografia
Autor Wiadomo¶æ
ABu 
Administrator

Wiek: 44
Do³±czy³: 18 Lut 2008
Posty: 82
Sk±d: Kêdzierzyn-Ko¼le
Wys³any: 2008-04-19, 11:42   Forum i ortografia

Mam do Was pytanie:

Czy chcemy jako forum do³±czyæ do ogólnopolskiej akcji "Bykom stop"? Idea akcji jest taka (cytat ze strony):

"Têpmy e-analfabetyzm, nie dopu¶æmy do tego, aby za kilka lat Internet zapomnia³ zupe³nie, co znaczy ortografia!"

Strona akcji: bykom-stop.avx.pl.

Czekam na opinie
ABu
 
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
  Wys³any: 2008-04-23, 14:49   Oczywi¶cie TAK !

Ile¿ to nieporozumieñ mo¿e spowodowaæ niechlujne pisanie. To nie tylko ortografia, ale tak¿e interpunkcja, stylistyka, gramatyka. Najgorsze, moim zdaniem, jest pisanie skrótami. Nie wszyscy je rozumiej±, tym bardziej, gdy tworz± "nowomowê", s± slangiem dostêpnym tylko w±skiej grupie u¿ytkowników, np. internautów czy m³odzie¿y.
Nie mo¿e byæ t³umaczeniem po¶piech przy pisaniu tekstu. Czysto¶æ zapisu pozwala innym uczyæ siê poprawno¶ci pisania. Wspomnê tu tak¿e o szybkim pisaniu pomijaj±cym polskie litery, które mo¿e wypaczyæ sens napisanego zdania.
Podpowiadam, ¿e dobrym sposobem, przynajmniej na ortografiê, jest napisanie tekstu na przyk³ad w Wordzie, gdzie jest automatycznie sprawdzana pisownia i skopiowanie ju¿ poprawionego tekstu do forum.
 
     
Go¶æ

Wys³any: 2008-04-25, 16:24   

Jestem zdecydowanie przeciwna. Dysortograf te¿ cz³owiek :-) B±d¼my tolerancyjni. :-)
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
  Wys³any: 2008-04-25, 18:46   Dysortografik te¿ mo¿e poprawnie pisaæ !

Dysortografik to na pewno te¿ cz³owiek, dlatego powinien korzystaæ z udogodnieñ, o których wspomnia³em. Te sposoby s± rodzajem terapii, która trwa ca³e ¿ycie i mog± du¿o pomóc w korygowaniu zaburzenia.
_________________

 
     
ABu 
Administrator

Wiek: 44
Do³±czy³: 18 Lut 2008
Posty: 82
Sk±d: Kêdzierzyn-Ko¼le
Wys³any: 2008-04-26, 12:42   

Cytat:
B±d¼my tolerancyjni.


No to zapowiada siê temat na ciekaw± dyskusjê.

Je¿eli chodzi o ortografiê, to tutaj zdecydowanie trzymam stronê Stefana, ale nie zrobiê nic w kierunku akcji 'Bykom-stop' dopóki nie wypowie siê co najmniej kilka osób.

Jak na mój gust warto po¶wiêciæ te kilkadziesi±t sekund wiêcej po to, by napisaæ informacjê czytelniej i zgodnie ze wszystkimi zasadami ortografii, interpunkcji i gramatyki. Tym bardziej, ¿e istotnie, jest wiele programów które potrafi± poprawiaæ b³êdy. Poza tym forum to nie czat, tutaj czas siê nie liczy - nie trzeba odpowiadaæ w ci±gu kilkunastu sekund - mo¿na przecie¿ spokojnie my¶leæ nad odpowiedzi± nawet kilka dni.

Bo to, ¿e kto¶ uwa¿a siê za dys- (-ortografika, -grafika itp.) wcale nie oznacza, ¿e tak musi byæ w rzeczywisto¶ci. Znam doskonale jeden stwierdzony przypadek dysortografika, który nagle przesta³ byæ dysortografikiem bo... zacz±³ czytaæ ksi±¿ki. W tym momencie nie robi ¿adnych b³êdów. Musimy dawaæ dobry przyk³ad po pierwsze z szacunku dla czytelników, po drugie dla w³asnej wygody.

Przyk³ad? Proszê bardzo - ten sam tekst napisany z pominiêciem wszelkich regu³. Proszê o odpowied¼ - który jest czytelniejszy?

Cytat:
No to zapowiada siem temat na ciekawom dyskusje jezeli hodzi o ortografe, to tutaj zdecydowanie czymam stron Stefana ale ñe zrobe nic w kiernku akcji 'Bykom-stop' dopuki nie wypowie siê conaj mniej kilka osup jak na mój gust warto po ¶wiêciæ te kilka dziesiont sekunt wiencej po toby napisaæ informacje czytelniej i zgodnieze fszystkimi zasadami ortografi interpunkci i gramatyki Tym bard¼ej ¿e istotnie jest wiele programów kture potrafi± poprawiaæ b³êdy Poza tym frum to nie chat, tutaj czas sie nieliczy - nietszeba odpowiadaæ wci±gu kilkunastu sekund - morzna przecie spokojnie my¶leæ nad odpowiedziom nawet kilka dni Bo to ¿e kto¶ uwarza siê za dys- (-ortografika, -grafika itp.) wcale nie oznacza ¿e tak musibyæ rzeczywisto¶ci. Znamdoskonale jeden stfierdzony pzypadek dysortografika ktury nagle przesta³ byæ dys ortografikiem bo... zaczo³ czytaæ ksi±rzki f tym momêcie nie robi ¿adnych b³êdów Musimy dwaæ dobry przy³ad po piersze z szacunku dla czytelników, po drugie dla w³asnej wygdy.
 
 
     
Go¶æ

Wys³any: 2008-04-27, 07:02   

A ja mam dysortografiê choæ od dzieciñstwa wprost uwielbia³am czytaæ ksi±¿ki. Czyta³am nie tylko wszy¶ciutkie lektury szkolne ale duuuu¿o wiêcej. Moja dysortografia nic, a nic siê nie zmienia choæ poch³aniam przeogromn± ilo¶æ ksi±¿ek. Czytanie ksi±¿ek to jedna z moich pasji. Niestety nie ma mocnych. Przynajmniej w moim przypadku.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group