Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Forum i ortografia
Autor Wiadomość
ABu 
Administrator

Wysłany: 2008-04-19, 11:42   Forum i ortografia

Mam do Was pytanie:

Czy chcemy jako forum dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Bykom stop"? Idea akcji jest taka (cytat ze strony):

"Tępmy e-analfabetyzm, nie dopuśćmy do tego, aby za kilka lat Internet zapomniał zupełnie, co znaczy ortografia!"

Strona akcji: bykom-stop.avx.pl.

Czekam na opinie
ABu

Stefan 

Wysłany: 2008-04-23, 14:49   Oczywiście TAK !

Ileż to nieporozumień może spowodować niechlujne pisanie. To nie tylko ortografia, ale także interpunkcja, stylistyka, gramatyka. Najgorsze, moim zdaniem, jest pisanie skrótami. Nie wszyscy je rozumieją, tym bardziej, gdy tworzą "nowomowę", są slangiem dostępnym tylko wąskiej grupie użytkowników, np. internautów czy młodzieży.
Nie może być tłumaczeniem pośpiech przy pisaniu tekstu. Czystość zapisu pozwala innym uczyć się poprawności pisania. Wspomnę tu także o szybkim pisaniu pomijającym polskie litery, które może wypaczyć sens napisanego zdania.
Podpowiadam, że dobrym sposobem, przynajmniej na ortografię, jest napisanie tekstu na przykład w Wordzie, gdzie jest automatycznie sprawdzana pisownia i skopiowanie już poprawionego tekstu do forum.

Gość

Wysłany: 2008-04-25, 16:24   

Jestem zdecydowanie przeciwna. Dysortograf też człowiek :-) Bądźmy tolerancyjni. :-)

Stefan 

Wysłany: 2008-04-25, 18:46   Dysortografik też może poprawnie pisać !

Dysortografik to na pewno też człowiek, dlatego powinien korzystać z udogodnień, o których wspomniałem. Te sposoby są rodzajem terapii, która trwa całe życie i mogą dużo pomóc w korygowaniu zaburzenia.

ABu 
Administrator

Wysłany: 2008-04-26, 12:42   

Cytat:
Bądźmy tolerancyjni.

No to zapowiada się temat na ciekawą dyskusję.

Jeżeli chodzi o ortografię, to tutaj zdecydowanie trzymam stronę Stefana, ale nie zrobię nic w kierunku akcji 'Bykom-stop' dopóki nie wypowie się co najmniej kilka osób.

Jak na mój gust warto poświęcić te kilkadziesiąt sekund więcej po to, by napisać informację czytelniej i zgodnie ze wszystkimi zasadami ortografii, interpunkcji i gramatyki. Tym bardziej, że istotnie, jest wiele programów które potrafią poprawiać błędy. Poza tym forum to nie czat, tutaj czas się nie liczy - nie trzeba odpowiadać w ciągu kilkunastu sekund - można przecież spokojnie myśleć nad odpowiedzią nawet kilka dni.

Bo to, że ktoś uważa się za dys- (-ortografika, -grafika itp.) wcale nie oznacza, że tak musi być w rzeczywistości. Znam doskonale jeden stwierdzony przypadek dysortografika, który nagle przestał być dysortografikiem bo... zaczął czytać książki. W tym momencie nie robi żadnych błędów. Musimy dawać dobry przykład po pierwsze z szacunku dla czytelników, po drugie dla własnej wygody.

Przykład? Proszę bardzo - ten sam tekst napisany z pominięciem wszelkich reguł. Proszę o odpowiedź - który jest czytelniejszy?

Cytat:
No to zapowiada siem temat na ciekawom dyskusje jezeli hodzi o ortografe, to tutaj zdecydowanie czymam stron Stefana ale ńe zrobe nic w kiernku akcji 'Bykom-stop' dopuki nie wypowie się conaj mniej kilka osup jak na mój gust warto po święcić te kilka dziesiont sekunt wiencej po toby napisać informacje czytelniej i zgodnieze fszystkimi zasadami ortografi interpunkci i gramatyki Tym bardźej że istotnie jest wiele programów kture potrafią poprawiać błędy Poza tym frum to nie chat, tutaj czas sie nieliczy - nietszeba odpowiadać wciągu kilkunastu sekund - morzna przecie spokojnie myśleć nad odpowiedziom nawet kilka dni Bo to że ktoś uwarza się za dys- (-ortografika, -grafika itp.) wcale nie oznacza że tak musibyć rzeczywistości. Znamdoskonale jeden stfierdzony pzypadek dysortografika ktury nagle przestał być dys ortografikiem bo... zaczoł czytać ksiąrzki f tym momęcie nie robi żadnych błędów Musimy dwać dobry przyład po piersze z szacunku dla czytelników, po drugie dla własnej wygdy.

Gość

Wysłany: 2008-04-27, 07:02   

A ja mam dysortografię choć od dzieciństwa wprost uwielbiałam czytać książki. Czytałam nie tylko wszyściutkie lektury szkolne ale duuuużo więcej. Moja dysortografia nic, a nic się nie zmienia choć pochłaniam przeogromną ilość książek. Czytanie książek to jedna z moich pasji. Niestety nie ma mocnych. Przynajmniej w moim przypadku.

Odpowiedz do tematu