Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.
Autor Wiadomo¶æ
Stefan 


Wiek: 73
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-02-06, 18:56   Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.

Wyrzucali wiele z³ych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali” (Mk 6, 13).
Choruje kto¶ w¶ród was? Niech sprowadzi kap³anów Ko¶cio³a, by modlili siê nad nim i nama¶cili go olejem w imiê Pana. A modlitwa pe³na wiary bêdzie dla chorego ratunkiem i Pan go pod¼wignie, a je¶liby pope³ni³ grzechy, bêd± mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).

Do refleksji nad istot± tego Sakramentu sprowokowa³y mnie s³owa naszych kap³anów, artyku³ w ostatnim „Go¶ciu Niedzielnym” oraz s³owa Ewangelii ¦w. z ostatniej niedzieli.
Je¿eli Sakramentu Chorych mo¿na udzielaæ równie¿ dzieciom, które cechuje u¿ywanie rozumu (kan. 1004 §1 KPK), a wiêc maj± co najmniej 7 lat (czyli mo¿na dzieciom udzieliæ tego Sakramentu jeszcze przed przyst±pieniem do I Komunii ¦wiêtej), to oznacza, ¿e Sakrament ten nie jest przeznaczony tylko i wy³±cznie starszym osobom, konaj±cym, w stanie agonii, na ³o¿u ¶mierci. Jeszcze nie tak dawno modlitwê o zdrowie odmawiano nad konaj±cymi i czêsto nad zw³okami. Jest to nonsensem, magi±, zabobonem, czyli degeneracj± sakramentu namaszczenia chorych w rozumieniu pierwotnego Ko¶cio³a.
Tak wiêc Sakrament ten jest przeznaczony dla ludzi chorych. I mam tu na my¶li osoby, które choruj± od lat lub choroba wybucha nagle i niespodziewanie, powoduj±c spustoszenie organizmu. Mog± go przyj±æ tak¿e ludzie starsi, których opu¶ci³y ju¿ si³y, mimo ¿e nie przewiduje siê ich powa¿nej choroby.
Obrazowo podkre¶lê, ¿e przeziêbienie, katar, z³amana rêka i noga, tr±dzik m³odzieñczy i podobne przypadki nie wywo³uj± potrzeby przyjêcia Sakramentu Chorych.
I bardzo wa¿na informacja. Sakrament chorych mo¿e byæ przyjmowany wiêcej ni¿ tylko raz. W zwi±zku z tym nale¿y na wszelki mo¿liwe sposoby przybli¿aæ chorym istotê przyjêcia tego Sakramentu. ¯eby ze zwyk³ych przyczyn rzeczywi¶cie nie by³ on Ostatnim Namaszczeniem, np. z powodu zaniedbania samego chorego lub jego najbli¿szych czy s±siadów.
I tu przechodzê do sedna sprawy. Jak zauwa¿y³ jeden z naszych wikarych, nie zawsze ksiê¿a docieraj± do potrzebuj±cych przyjêcia tego Sakramentu, bo nie ma kto ich zg³osiæ. U³atwione to maj± chorzy mieszkaj±cy z rodzin± lub bêd±cy pod jej sta³± opiek±. Gorzej z osobami samotnymi, do których nawet s±siedzi nie zagl±daj±.
Znane s± przecie¿ przypadki w naszym mie¶cie, ¿e dopiero po kilku, kilkunastu dniach odnajdowano zmar³ych s±siadów, bo zbyt d³ugo nie byli widziani na klatce schodowej.
Nie czekajmy do ostatniej chwili na przyj¶cie ksiêdza ze ¶wiêtymi olejami. Pomó¿my chorym otrzymaæ ich Sakrament, aby mogli dost±piæ ozdrowienia czy z³agodzenia skutków choroby.
I co najistotniejsze, Sakrament Namaszczenia Chorych udziela choremu ³aski Ducha ¦wiêtego.
Modlitwa sakramentalna wyra¿a pe³ny skutek sakramentu chorych: „Przez to ¶wiête namaszczenie niech Pan w swoim nieskoñczonym mi³osierdziu wspomo¿e ciebie ³ask± Ducha ¦wiêtego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech ciê wybawi i ³askawie pod¼wignie. Amen".
„Cz³owiek niebezpiecznie chory potrzebuje szczególnej ³aski Bo¿ej, aby pod wp³ywem lêku nie upad³ na duchu i podlegaj±c pokusom nie zachwia³ siê w wierze. Dlatego Chrystus w sakramencie namaszczenia daje swoim wiernym, dotkniêtym choroba, potê¿n± moc i obronê”. „Sakrament ten udziela choremu ³aski Ducha ¦wiêtego, która pomaga ca³emu cz³owiekowi do zbawienia, a mianowicie umacnia ufno¶æ w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze ¶mierci. Dziêki tej pomocy chory mo¿e nie tylko znosiæ dolegliwo¶ci choroby, ale tak¿e je przezwyciê¿aæ i odzyskaæ zdrowie, je¿eli to jest po¿yteczne dla zbawienia jego duszy. Je¿eli jest to potrzebne, namaszczenie odpuszcza grzechy i staje siê dope³nieniem chrze¶cijañskiej pokuty”.

Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. w czasie Mszy ¦w. za chorych) wszystkim „chêtnym” by³oby w³a¶ciwe?
Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. co kwarta³, w wyznaczony dzieñ) wszystkim chorym i osobom w podesz³ym wieku przybli¿y³oby zrozumienie istoty Sakramentu Chorych?
:?:
_________________

 
     
orlando

Do³±czy³: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wys³any: 2012-05-01, 16:20   Re: Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.

Stefan napisa³/a:

Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. w czasie Mszy ¦w. za chorych) wszystkim „chêtnym” by³oby w³a¶ciwe?
Czy udzielanie tego Sakramentu w sposób zorganizowany (np. co kwarta³, w wyznaczony dzieñ) wszystkim chorym i osobom w podesz³ym wieku przybli¿y³oby zrozumienie istoty Sakramentu Chorych?
:?:


Msze ¦wiête z udzieleniem sakramentu chorych odbywaj± siê na przyk³ad w Opolu. A blisko nas, bo u ¦w. Floriana w Azotach odbywa siê co miesi±c adoracja Naj¶wiêtszego Sakramentu wraz z namaszczeniem olejem rado¶ci (po Mszy ¦w.).
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group