Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PRO - prawo do życia.
Autor Wiadomość
Andy 

Wysłany: 2014-02-04, 15:23   PRO - prawo do życia.

Pytanie do Księdza Proboszcza!
Czy zezwoliłby Ksiądz na eksponowanie na terenie kościelnym banerów Fundacji PRO-prawo do życia? Na wzór Bytomia? Jeśli będzie zgoda, spróbuję załatwić.
wzór, czy też przykład: http://stopaborcji.pl/ind...zycja-w-bytomiu

proboszcz

Wysłany: 2014-02-04, 19:19   

Możemy o tym pomyśle porozmawiać. Niekoniecznie na forum. Pozdr. :-)

Andy 

Wysłany: 2014-02-04, 19:30   

Zawsze, gdy tylko Ksiądz Proboszcz zechce mnie zawezwać. Przedstawienie problemu na forum służyło jedynie - co oczywiste - wysondowaniu poglądów Księdza Proboszcza Dobrodzieja na tą sprawę.

proboszcz

Wysłany: 2014-04-04, 19:40   

http://stopaborcji.pl/ind...egory/3-plakaty
Plakaty robią wrażenie na dorosłych. A co z dziećmi? Niech się wypowiedzą rodzice.

Stefan 

Wysłany: 2014-04-05, 12:44   

Te niewinne dzieci są zabijane przez dorosłych. I ta wystawa też powinna być skierowana do młodzieży i dorosłych. Do młodzieży powyżej 16 roku życia, bo to wiek, w którym często młodzi ludzie pochopnie podejmują swoje decyzje życiowe i w swojej rozpaczy decydują się na mordowanie nienarodzonych dzieci.
Lecz tych plakatów stanowczo nie pokazałbym dzieciom. Są tam zdjęcia zbyt okrutne, aby ich widokiem ranić dusze i kochające serca naszych maluchów. Pamiętajmy o wrażliwości dziecka na piękno i drugiego człowieka. Pamiętajmy o wrażliwości dziecięcej na jakąkolwiek śmierć. Biedronki, muszki, każdego zwierzątka czy ptaszka. Tym bardziej na śmierć drugiego człowieka. Malutkiego, większego czy dorosłego.
I mam nadzieję, że nie jestem samotny w chronieniu najmłodszych przed takim drastycznym widokiem. Nawet w tak słusznej sprawie, jaką jest obrona życia poczętego.

mn 

Wysłany: 2014-04-10, 11:30   

Bezsensowne epatowanie okrucieństwem.
Proponuję, by zrobić akcję przeciw gwałtom ze zdjęciami zgwałconych kobiet w strzępach odzieży.
Albo akcję przeciw mordercom ze zdjęciami zmasakrowanych zwłok.
Albo przeciw pijanym kierowcom ze zdjęciem leżących na jezdni głowy, rąk i nóg. I jeszcze rozbryzganego na przedniej szybie mózgu.
Przeraża mnie, że przedmówcy mogą w ogóle zastanawiać się, czy te zdjęcia pokazywać dzieciom. Wystarczy nam katechetyczna klasyka, czyli film "Niemy krzyk".

Stefan 

Wysłany: 2014-04-11, 16:34   

Przedmówcy mogą, a wręcz powinni zastanawiać się nad wszystkim, co dotyczy człowieczeństwa i walki „złego” z Kościołem i przykazaniami, a szczególnie z przykazaniem „nie zabijaj”. Bo niejednokrotnie terapia wstrząsowa jest skuteczniejsza od spokojnego, ale nie przynoszącego efektów, tłumaczenia o popełnianej niegodziwości.
I czyż nie głupie jest oplucie przedmówców, a potem zaproponowanie przykładów równie drastycznych w przekazie dla dzieci. Nawet, jeżeli była to tylko prowokacja, to dalej uważam, że głupia.

Ponieważ mam lekkiego bzika na punkcie stosowania dziwolągów obcojęzykowych zamiast wyrazów polskich, pozwolę sobie na poniższą uwagę.
Epatować: modne i nadużywane słowo, mające polskie odpowiedniki, bardziej trafiające do przeciętnego Polaka. To m. in. zadziwiać, oszałamiać, oddziaływać na innych, wywołując u nich ogromne (pozytywne a. negatywne) wrażenie.
http://obcyjezykpolski.st...=archive&id=382

mn 

Wysłany: 2014-04-14, 09:50   

Panie Stefanie, a może by Pan dołączył się do akcji mojej i m.in. Andy'ego, by podczas ogłoszeń parafialnych w naszym kościele przestrzegano zasad języka polskiego. Na przykład odmieniano nazwiska (z okazji urodzin Jana Nowak, z okazji rocznicy ślubu Marii i Jana Nowak itd.). To jest dopiero psucie języka polskiego.
Albo koszmarnie nadużywane przez Kościół słowo "ubogacać".
"Epatować" to przy tym "małe piwo".
I jeszcze proszę o wyjaśnienie, kto "opluwa przedmówców". Chętnie upomnę niegodziwca.

Stefan 

Wysłany: 2014-04-14, 16:32   

Szanowny Panie mn.
Ze względu na Wielki Tydzień nie będę z Panem wymieniał nieuprzejmości, ale zasygnalizuję, że też brałem wcześniej udział w dyskusji na temat błędów językowych, spotykanych np. w „Dobrej Nowinie”:
http://www.parafiakozle.p...er=asc&start=45
Natomiast koszmarne dla Pana słowo tak tłumaczą językoznawcy:
http://www.opoka.org.pl/b...9-ubogacic.html
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7025
Żeby Pana dobić, to wspomnę, że słowo „ubogacić” spotykamy w Piśmie Świętym, w „2. Liście św. Pawła do Koryntian”:
„Znacie przecież łaskę Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.” (2Kor 8,9)
Pańskie prowokowanie to też opluwanie!

mn 

Wysłany: 2014-04-15, 14:22   

Ja prowokuję? Ale dlaczego ja, a nie Pan np.?
Ja tylko zabieram głos w tym wątku. Dla Pana każdy, kto ma inne zdanie, to prowokator?

Ma Pan rację co do akcji. Przepraszam zatem i dziękuję za zwracanie uwagi na błędy językowe. Szkoda tylko że jak na razie nie widać rezultatu w ogłoszeniach parafialnych i Dobrej Nowinie.

orlando

Wysłany: 2014-04-16, 15:14   

Uważam, że kościół nie jest miejscem, w którym należy organizować tego typu wystawy. One są skierowane do innych odbiorców, do osób, które kwestie moralne odrzucają, dlatego próbuje się je przekonać, używając silniejszych argumentów.
A dzieci? Jasne, że trzeba jak najdłużej chronić je przed takimi obrazami! Zresztą nie tylko dzieci. Ja też nie chcę czegoś takiego oglądać.

proboszcz

Wysłany: 2014-05-25, 21:55   

mn napisał/a:
Ja prowokuję? Ale dlaczego ja, a nie Pan np.?
Ja tylko zabieram głos w tym wątku. Dla Pana każdy, kto ma inne zdanie, to prowokator?

Ma Pan rację co do akcji. Przepraszam zatem i dziękuję za zwracanie uwagi na błędy językowe. Szkoda tylko że jak na razie nie widać rezultatu w ogłoszeniach parafialnych i Dobrej Nowinie.

Prosiłbym o konkretne, i "świeże" przykłady błędów językowych.

PS. Zdarza, że rodzina nie życzy sobie, żeby odmieniać ich nazwisko. I co wtedy? Na siłę starać się o poprawność językową?

mn 

Wysłany: 2014-05-26, 20:11   

Księże proboszczu, ale czy każda rodzina tak sobie życzy?
A jeśli sobie zażyczy, by jej nazwisko np. napisać z małej litery? :mrgreen:

Przyznam że nie pamiętam już dokładnie, o co mi chodziło w poprzednim poście. Zwykle zwracałem w DN uwagę na nieodmienione nazwy miesięcy w datach i nieodmienione nazwiska.

mn 

Wysłany: 2014-05-27, 11:43   

http://info.radiopark.com...-plebanii-%2018

Oburzające!!!!!!!!!!!!!!!
Proszę natychmiast to zdjąć i nie epatować takimi widokami w miejscu publicznym!!!!!!!!!!

Stefan 

Wysłany: 2014-05-27, 16:32   

Panie mn, dalej Pan „epatuje”?
Był Pan przy plebani i widział te zdjęcia? I jaki oburzony i władczy! Czyżby miał Pan na sumieniu nakłanianie do aborcji lub brak sprzeciwu przy jej dokonywaniu?
Nawet nie dziwi, że najwięcej krzyku w tej sprawie robią lewacy, którym podoba się także eutanazja. Nie tylko eutanazja schorowanych staruszków, ale także chorujących dzieci.
Grzech morderstwa musi być zawsze i stanowczo napiętnowany!

Odpowiedz do tematu