Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
W naszej parafii denerwuje mnie...
Autor Wiadomo¶æ
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-03-27, 23:16   

Bardzo dziêkujê za wyja¶nienie.
W³a¶nie podejrzewa³em, ¿e tak siê sta³o, dlatego zwróci³em na to uwagê.

Dyskusja nie jest niczym z³ym, je¶li jest kulturalna (a nasza z p. Stefanem taka chyba jest?). Od tego s± fora, by dyskutowaæ :) Oczywi¶cie jak zwykle skoñczy³o siê na polityce...
 
     
x. S³awek 

Wiek: 41
Do³±czy³: 11 Pa¼ 2009
Posty: 6
Sk±d: Strzelce Opolskie
Wys³any: 2012-03-28, 16:55   Gazety

Do dyskusji nic nie mam bo po to jest forum. Tylko s³owo wyja¶nienia na temat gazet nale¿a³o siê.
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-03-28, 19:02   

Ten, kto po³o¿y³ te materia³y, rzeczywi¶cie powinien uzyskaæ zgodê naszego ksiêdza Proboszcza. My¶la³em, ¿e to by³o uzgodnione.
Ale mówienie i pisanie o naszych codziennych sprawach absolutnie nie mo¿na nazywaæ polityk±. Bo polityka sama w sobie z za³o¿enia jest czym¶ z³ym i nieuczciwym. Przecie¿, w encyklopedycznym skrócie, jest to walka o w³adzê, dokonywana nawet przemoc± i podstêpem.

Ten w±tek zwi±zany z protestem pozwolê sobie kontynuowaæ w Dziale „Nasze miejsce w Ko¶ciele”, w czê¶ci: „Porozmawiajmy”, gdy¿ dotyczy on nie tylko naszej parafii, ale ogó³u spo³eczeñstwa, a nas katolików w szczególno¶ci!
_________________

 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-03-29, 00:32   

Panie Stefanie, mówiæ i pisaæ o codziennych sprawach zawsze mo¿na. Robi siê to zreszt± i na ³amach pism katolickich (nazwijmy, ¿e s± one ró¿nych opcji): "Go¶cia Niedzielnego", "Tygodnika Powszechnego" czy "Niedzieli".
Wykorzystywanie Ko¶cio³a do bie¿±cej polityki jest jednak naganne.

Przyk³ad: mo¿na rozdawaæ ulotki polityczne i agitowaæ pod ko¶cio³em. Np. zaraz po wyj¶ciu z ko¶cio³a NMP czy te¿ zaraz po miniêciu ogrodzenia ko¶cio³a ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l.
Nie mo¿na robiæ tego w ko¶ciele NMP oraz na terenie ko¶cio³a ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. (czyli ju¿ za ogrodzeniem i schodkami).
 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-04-08, 09:58   

To mam jeszcze jedn± uwagê.
Denerwuje mnie, ale tylko trochê :-) , s³aby poziom korekty w "Dobrej Nowinie".

Na nag³ówku b³êdna (bez odmiany) pisownia daty w rodzaju "8 kwiecieñ 2012 r." (zamiast "8 kwietnia"). Jaki¶ czas by³a prawid³owa, a teraz znowu ci±gle b³±d...
No i koszmarne liczebniki w og³oszeniach parafialnych - typu "16-tych", "80-te" i tak dalej. Prosi³bym o poprawn± pisowniê: 16., 80., itd.
 
     
x. S³awek 

Wiek: 41
Do³±czy³: 11 Pa¼ 2009
Posty: 6
Sk±d: Strzelce Opolskie
Wys³any: 2012-04-08, 18:10   do gazetki

To szkoda ¿e jak b³±d jest od jakiego¶ czasu, ¿e nikt nie zwróci³ uwagi i b³±d by³ powielany. Postaramy go wyeliminowaæ. Pewne sugestie mo¿na te¿ na e-maila s³aæ jest ogólnie dostêpny. Na czas ¶wi±t ¿yczê wielu ³ask Zmartwychwsta³ego...
 
     
orlando

Do³±czy³: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wys³any: 2012-05-01, 16:13   

mn napisa³/a:
To mam jeszcze jedn± uwagê.
Denerwuje mnie, ale tylko trochê :-) , s³aby poziom korekty w "Dobrej Nowinie".

Na nag³ówku b³êdna (bez odmiany) pisownia daty w rodzaju "8 kwiecieñ 2012 r." (zamiast "8 kwietnia"). Jaki¶ czas by³a prawid³owa, a teraz znowu ci±gle b³±d...
No i koszmarne liczebniki w og³oszeniach parafialnych - typu "16-tych", "80-te" i tak dalej. Prosi³bym o poprawn± pisowniê: 16., 80., itd.


Nie wpadajmy w paranojê... U¿ywanie kropki po cyfrach arabskich jest zalecane, je¶li z kontekstu jednoznacznie nie wynika, ¿e u¿yty zosta³ liczebnik porz±dkowy.
 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-05-31, 07:54   

orlando napisa³/a:
U¿ywanie kropki po cyfrach arabskich jest zalecane, je¶li z kontekstu jednoznacznie nie wynika, ¿e u¿yty zosta³ liczebnik porz±dkowy.

Ok. To w takim razie "80 urodziny". "80-te" to b³±d.
 
     
orlando

Do³±czy³: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wys³any: 2012-06-05, 11:20   

mn napisa³/a:
Ok. To w takim razie "80 urodziny". "80-te" to b³±d.


I to fatalny :-/
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-06-05, 15:21   

Pozwolê i ja wtr±ciæ swoje trzy groszê.
Zapis mieszany, cyfrowo-s³owny jest uprawniony w wyrazach z³o¿onych, odliczebnikowych, np. 200-krotny, 200-metrowy, 200-letni. Granica miêdzy czê¶ci± cyfrow± a czê¶ci± s³own± musi siê zbiegaæ z granic± cz³onów sk³adowych (np. nie mo¿na pisaæ 200-rotny, 200-otny, 200-tny ani 200-ny). Miêdzy czê¶ci± cyfrow± a s³own± umieszczamy dywiz.
http://poradnia.pwn.pl/li...j=liczebnik%F3w

A tak¿e 8 odpowied¼ (sze¶ciopak): http://poradnia.pwn.pl/li...aj=cyfr%B1&od=0

Przy okazji kropki. Jednak ogólnie przyjêtym zwyczajem jest, ¿e je¿eli z kontekstu zdania mo¿na wyra¼nie odczytaæ, i¿ mamy do czynienia z liczebnikiem porz±dkowym, kropka nie jest konieczna.
Dla przyk³adu u¿ycie kropki w zdaniach: „Lekarz zbada³ 1. dziecko” i „Lekarz zbada³ 1 dziecko” zmienia jego tre¶æ.
Nie stawia siê tak¿e kropek w zapisie dat, czyli: „24 grudnia”, a nie „24. grudnia”.
_________________

 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-06-08, 14:21   

Panie Stefanie, wyra¿enie "80-te" to wy³±cznie wypowied¼ liczbowa, wiêc przytoczona przez Pana zasada jej nie dotyczy.
"200-krotny" - jasne, tak siê pisze, ale ju¿ nie "200-tu-krotny", "80-cio-krotny" i "80-te".
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-06-09, 12:32   

Ja tylko nadmieni³em, ¿e s± mo¿liwe zapisy liczbowo-s³owne, ale wy³±cznie wed³ug podanych zasad. I nie s± ¿adnym b³êdem, a uogólnianie zasady jest nieuprawnione.
Tak jak stawianie kropki.
W przedstawionym przeze mnie przyk³adzie zapis s³owny, gdy stosujemy kropkê, brzmi: „Lekarz zbada³ pierwsze dziecko.”
A bez stosowania kropki: „Lekarz zbada³ jedno dziecko.”
Jest ró¿nica?
_________________

 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-06-14, 10:34   

W sprawie kropki po liczebnikach nie ma dyskusji. Pe³na zgoda.
Chodzi³o mi o zapisy typu "80-te urodziny" - niew±tpliwie b³êdne.
"80-te urodziny" - ¼le.
"80 urodziny" - dobrze.
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-07-09, 07:39   Nie mamy S³u¿by O³tarza czyli ministrantów!

Nie podoba mi siê, ¿e ministranci lekcewa¿± swoje obowi±zki.
Wczoraj, 8 lipca, na Mszy ¦w. o godz. 18 dy¿ur mieli ministranci z grupy 5 (to wynika z dostêpnego na stronie grafiku).
Ani wcze¶niej na nabo¿eñstwie ani na Mszy ¦w. nie by³o ani jednego ministranta i lektora!
A grupa 5 (V) to:
Hus Marcin, Kry¶ Sebastian, Golosz Kacper, Michalak Bartosz, Truty Tomasz, Mazurkiewicz Bartek, Zaj±c Piotr, Obrembski Karol, Mokrzycki Aleks, Puk Daniel.
Ju¿ kiedy¶ siê zdarzy³o (w latach 80 ubieg³ego wieku), ¿e bardzo „starsi” ministranci ubrali kom¿e i s³u¿yli do Mszy ¦w. w niedzielê.
Czy sytuacja ma siê powtórzyæ? Czy my mamy w parafii S³u¿bê O³tarza?
_________________

 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2012-07-15, 18:31   

Je¿eli powiedzia³o siê w poprzedni± niedzielê „a”, to dzisiaj trzeba powiedzieæ „b”, czyli brawo.
Brawo grupa 4 (czwarta), która mia³a dy¿ur na Mszy ¦w. o godz. 18.00!
My¶lê, ¿e w ubieg³± niedzielê by³ to tylko zbieg przedziwnych okoliczno¶ci i teraz na wszystkich mszach (nie tylko niedzielnych) s³u¿± ju¿ dy¿urni ministranci. :mrgreen: :lol:
_________________

 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group