Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Postulaty i pro¶by do nowego Proboszcza.
Autor Wiadomo¶æ
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-10-09, 22:02   

Ksi±dz proboszcz na forum! Fantastycznie. ¯yczê samych mi³ych chwil w naszej parafii i w naszym mie¶cie, a przede wszystkim bogatych owoców pracy.
Co do mszy ¶w. dla dzieci - w ostatni± niedzielê by³em na niej po raz pierwszy od bardzo dawna i przyznam, ¿e trochê oniemia³em. W nawie bocznej dzieciaki szala³y i bawi³y siê samochodzikami. Wiem, ¿e msza dzieciêca wygl±da nieco swobodniej, ale to by³a chyba ju¿ przesada. Kiedy¶ ko¶cielny interweniowa³ w takich momentach (np. bardzo d³ugo p³acz±ce dziecko) - mo¿e by warto wróciæ do tej praktyki w najbardziej skrajnych przypadkach?

Co do jêzyka, to jak s³usznie mówi Andy, jest z tym du¿y problem. Ja bym siê jednak nie czepia³ a¿ tak tego "Gintra", to jest taka specyficzna ¶l±ska gwarowa forma odmiany. Du¿o gorsz± rzecz± jest brak odmiany nazwisk w og³oszeniach parafialnych. Msza ¶wiêta jest za zmar³ego Jana Nowaka, nie Jana Nowak! Za Annê i Jana Nowaków, nie Annê i Jana Nowak! Tracê powoli nadziejê, ¿e co¶ siê w tym zakresie zmieni.

Do Pana Stefana. Wrzucanie ks. Lemañskiego i ks. Natanka do jednego worka jest co najmniej niew³a¶ciwe. Ja osobi¶cie bardzo ceniê ks. Lemañskiego i ubolewam nad tym wszystkim, co go ostatnio spotyka. Do dzi¶ nie wiem, co konkretnie mu siê zarzuca, bo "niepos³uszeñstwo" to dla mnie ¿aden zarzut. Z kolei ks. Natanek za³o¿y³ sektê i de facto opu¶ci³ Ko¶ció³, jak mo¿na w ogóle porównywaæ te dwie postacie?!?!?!
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-10-10, 18:47   

Panie mn!
Tak siê dziwnie sk³ada, ¿e ja osobi¶cie nie wierzê przekazom medialnym w wykonaniu „Gazety Wyborczej”, TVN czy TVP i ich wszystkim mutacjom, a tak¿e innym mediom nastawionym wy³±cznie na opluwanie Ko¶cio³a, ksiê¿y i nas katolików.
Informacji szuka³em w naszych katolickich mediach. By³o kilka audycji w Radiu Maryja i TV Trwam dotycz±cych problemu z ks. Lemañskim, a tak¿e w wybranych poni¿ej:

http://www.deon.pl/religi...-konfliktu.html
http://gosc.pl/doc/163039...ia-i-ignorancja
http://www.pch24.pl/ustaw...go,16345,i.html
I na koniec: http://www.diecezja.waw.pl/3085 oraz http://www.diecezja.waw.pl/3102

To w³a¶nie przez takich ksiê¿y, jak ks. Lemañski, nastêpuje podzia³ w naszym Ko¶ciele.
Pojawili siê „katolicy otwarci”, w¶ród których najwiêcej maj± do powiedzenia niewierz±cy obroñcy ks. Lemañskiego, opowiadaj±cy siê niemal jednog³o¶nie i kompletnie wbrew logice Ko¶cio³a i wbrew zdecydowanej wiêkszo¶ci wierz±cych katolików, zwolenników pos³uszeñstwa.
Dlatego takich „ksiê¿y”, szkodz±cych naszemu Ko¶cio³owi Chrystusowemu, bêdê wrzuca³ do jednego worka.
_________________

 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-10-11, 09:43   

Panie Stefanie,
tym wpisem stawia mnie pan poza Ko¶cio³em, a to nie mo¿e pozostaæ bez reakcji.
Ja uwa¿am ¿e nikt tak nie podzieli³ naszego Ko¶cio³a jak o. Rydzyk i jego media. Co wiêcej, nikt mu tak bardzo nie zaszkodzi³.
To forum nie jest miejscem na takie dyskusje i nie rzecz w tym, by siê przekonywaæ, bo siê nie przekonamy.
Ja jestem "katolikiem otwartym", czytam "Tygodnik Powszechny", sprzeciwiam siê dzia³alno¶ci o. Rydzyka, nie wierzê Radiu Maryja i TV Trwam, nie g³osujê na PiS. Je¶li to piszê, to tylko po to, by Pan wiedzia³ ¿e te¿ chodzê co niedzielê do ko¶cio³a, w Ko¶ciele mam swoje miejsce.
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-10-12, 19:50   

Panie mn.
Wrêcz przeciwnie! To forum jest miejscem na dyskusjê i na odnajdywanie siebie w Ko¶ciele.
A ja Pana z Ko¶cio³a nie mam prawa wykluczaæ. To Pan sam siebie wyklucza, b³±dz±c!!!
W³a¶nie cz³onkowie „ko¶cio³a otwartego” wywlekaj± wszystkie sprawy, nas katolików dotycz±ce, w przestrzeñ publiczn± informuj±c ³¿emedia. I zlatuj± siê sêpy z GW, Wprost, Newsweeka, TVN, TVP, ró¿ne Michniki, Lisy, ¦rody, Hartmany, Olejniki i oskar¿aj±, robi± s±dy, feruj± wyroki, a cz³onkowie „ko¶cio³a otwartego” tak¿e uczestnicz± w tym kopaniu i opluwaniu. „Ko¶ció³ otwarty” jest na … blu¼nierstwo!
Wed³ug „ko¶cio³a otwartego” nasz Ko¶ció³ Chrystusowy ma prawo do obecno¶ci publicznej tylko na prawach i w granicach okre¶lonych przez Michnika i GW.
Niewiele brakuje, ¿eby nasz Ko¶ció³ skoñczy³ tak, jak na Zachodzie. Pustymi ko¶cio³ami, w których mo¿na sobie teraz wypiæ kawê i poczytaæ ksi±¿kê albo zrobiæ zakupy.
I dlatego musimy nasz± modlitw± utrzymywaæ bij±ce serce Ko¶cio³a w nowych ruchach, wspólnotach, rodzinach, parafiach i zakonach. Jak najdalej od „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Wiêzi”, „Znaku” i Religia TV.
http://kokos.salon24.pl/4...a-lono-kosciola
Natomiast powód usuniêcia ks. Lemañskiego z urzêdu proboszcza, to „brak szacunku i pos³uszeñstwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych”. „Publicznie g³oszone pogl±dy nie spe³niaj± wymogów prawa i przynosz± powa¿n± szkodê i zamieszanie we wspólnocie Ko¶cio³a” – czytamy w dekrecie.
http://www.diecezja.waw.pl/3101
_________________

 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-10-12, 23:28   

Panie Stefanie,
po prostu nie zgadzam siê z Panem. Dalsza dyskusja nie ma sensu.
Pan ma swoje zdanie, ja mam swoje, a i tak spotykamy siê pewnie w ko¶ciele parafialnym (albo i NMP) i wymieniamy znak pokoju.

Koñcz±c offtop, proponujê by pisaæ tutaj jednak w temacie.
Nie ma co robiæ afer na powitanie nowego Proboszcza i Wikarych. Zw³aszcza, ¿e co jak co, ale nasza parafia potrzebuje teraz przede wszystkim spokoju.
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-13, 13:54   

Moje postulaty odno¶nie wpisywania do dzienniczków bierzmowañcom s± realizowane w pe³ni. Dawno nie by³o tulu bierzmowañców w kolejce do spowiedzi i tyle dzieci na Mszy dzieciêcej. Podziêkowania dla Proboszcza za m±dro¶æ.
_________________
Andy
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-10-13, 20:03   

Poniewa¿ uwa¿am, ¿e powinni¶my dyskutowaæ, wyja¶niaæ, podpowiadaæ, aby nikt nie oddala³ siê od naszego Ko¶cio³a, swój g³os (kontynuacja) umie¶ci³em w dziale: Nasze miejsce w Ko¶ciele – Porozmawiajmy.
_________________

 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-25, 10:51   

Dyscyplinowanie dzieci w pierwszych ³awkach i ich "edukacja eklezjalna" jest wa¿na. Proboszcz to robi. Czasami da siê zauwa¿yæ np. ch³opców w czapkach - tego nie powinno byæ.
_________________
Andy
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-29, 08:47   

Na przysz³o¶æ proponujê - za Panem Stefanem - wprowadzenie nabo¿eñstw 31 pa¼dziernika za zmar³ych, jako alternatywa antyhelo³inowa.
Ponadto wracam do sprawy Mszy ¶w. w ma³ym ko¶ciele o godz. 7.15 - 7. 30 jako oferty skierowanej do m³odzie¿y doje¿d¿aj±cej do szkó³. :-) :-) :-)
_________________
Andy
 
     
Nina

Do³±czy³: 15 Cze 2013
Posty: 3
Wys³any: 2013-10-29, 21:43   

Po dwóch miesi±cach od zmian w naszej parafii parê moich spostrze¿eñ...
Mo¿na zauwa¿yæ, szczególnie po do¶æ napiêtej i nerwowej wcze¶niejszej atmosferze, ''ocieplenie" stosunków. Kap³ani ¿yczliwie nastawieni do nas wiernych (do siebie chyba te¿), sprawiaj± wra¿enie sympatycznych i otwartych. Wydaje siê, ¿e parafia wkracza na w³a¶ciwe tory, a pasterze zajmuj± siê swoimi owcami. Oby tak dalej!
Co do Mszy ¶w. niedzielnych dla dzieci, to przy³±czam siê do licznej grupy znajomych jak i forumowiczów, ¿e to strza³ w dziesi±tkê. Oczywi¶cie, idealnie by³oby, jakby wszystkie dzieci zachowywa³y siê jak anio³ki.Jednak idea³ bêdzie dopiero w niebie (tam s± anio³y) i mimo, ¿e do niego zd±¿amy, to tu na ziemi go nie osi±gniemy. Dlatego Panu mn, któremu przeszkadzaj± zbyt rozbrykane dzieci proponujê zmieniæ godzinê Mszy ¶w. - a jest ci u nas ich pod dostatkiem. Na marginesie, ci, którym to nie odpowiada, mogliby zrobiæ miejsce dzieciom, bo ta godzina szczególnie im jest dedykowana. Tak sobie my¶lê, jak Pan mn wyobra¿a sobie ko¶cielnego reaguj±cego na np. zbyt g³o¶ny p³acz dziecka... Pójdzie i wyprosi z ko¶cio³a? Krzycz±cy i wywijaj±cy maluch, szczególnie w miejscu ¶wiêtym, to przykry widok, ale w takiej sytuacji rodzic powinien wiedzieæ co zrobiæ. Dlatego trochê zrozumienia i spojrzenia na ka¿dego,nawet krzycz±cego, z mi³o¶ci± bli¼niego...
I tu wielki uk³on w stronê Ksiêdza Proboszcza, który prowadzi Mszê dla dzieci w sposób prawie doskona³y (prawie, bo doskonale bêdzie w niebie ;-) ). Podej¶cie do dzieci wspania³e, m±dre i dowcipne! Utrzymaæ to w tej tonacji, a wierzê, ¿e dzieci gadaj±cych i rozrabiaj±cych bêdzie mniej.
Naszym Kap³anom ¿yczê obfitych £ask Bo¿ych, si³y, wytrwa³o¶ci i ¿yczliwych parafian.
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-30, 07:09   

Jest rzeczywi¶cie OK. Oczywi¶cie, nowo¶ci na Mszach dzieciêcych to w wiêkszo¶ci nadu¿ycia liturgiczne, ale co¶ za co¶!
_________________
Andy
 
     
ela 

Do³±czy³a: 19 Kwi 2008
Posty: 3
Sk±d: kêdzierzyn-ko¼le
Wys³any: 2013-12-05, 21:12   

orlando napisa³/a:
Mam jeden ma³y „postulacik”, który nurtuje mnie od pewnego czasu. Zdarza siê, ¿e s³u¿ba o³tarza, a dok³adnie Marianki, serwuj± nam ma³y pokaz mody podczas Mszy ¦w. Ach te szpileczki, te wyszukane lakiery na paznokciach, te dopracowane makija¿e! Wiem, ¿e s± wiêksze problemy, wiêksze przewinienia, ale mo¿e warto czasem przypomnieæ, przede wszystkim tym starszym dziewczynom, ¿e — szczególnie stoj±c z w³asnej, nieprzymuszonej woli tak blisko o³tarza — warto podkre¶laæ swoj± skromno¶æ, a nie odwrotnie. Bo przecie¿ te mniejsze dziewczynki, czasem nawet 7-letnie patrz± na starsze i bior± je za swój wzór.


Nie wydaje mi siê, ¿e Marianki ubieraj± siê niestosownie. ¯adna dziewczyna nie maluje siê wyzywaj±co, je¿eli s± pomalowane to bardzo delikatnie. Pomalowane paznokcie chyba nie s± jakim¶ grzechem, a je¶li chodzi o buty to te¿ ¿adna ró¿nica. Uwa¿am, ¿e i tak wszystkie s± ³adnie- identycznie ubrane. Wystarczy pojechaæ do innej parafii (np. do G³ogówka, gdzie ka¿da Marianka ma inny strój, znajd± siê nawet takie ubrane w tak krótkie spódniczki, ¿e jak to ks. S³awek mawia³ "nie wiadomo czy to przed³u¿enie bluzki czy ju¿ spódniczka"). Otó¿ nasze Marianki wcale nie s± wyzywaj±ce.
Ok, na rzekomo prowokuj±cy wygl±d DM uwaga zosta³a zwrócona, ale na to, ¿e po roratach musz± czekaæ a¿ dzieciom zostan± rozdane obrazki i stoj± w cienkich polarkach w zimnym Ko¶ciele to ju¿ nikt uwagi nie zwróci...
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-12-06, 07:13   

W kwestii marianek: Niepokoiæ siê nale¿y raczej tym, ¿e w tym roku nie ma ¿adnej nowej kandydatki, a nie kolorem paznokci i wysoko¶ci± obcasów.
_________________
Andy
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-12-06, 07:22   

Ko¶ció³ bêdzie zimny, bo gazowe ogrzewanie kosztuje KROCIE! Odpalane jest z rzadka, i nic nie poradzi siê na to chyba. Natomiast zablokowanie 2/3 drzwi z ko¶cio³a jest zapewne sprzeczne ze wszystkimi przepisami dot. np. dróg ewakuacyjnych. Jakby co¶ siê sta³o, to ludzie siê podusz± przy tych jednych drzwiach. Ale ja do Stra¿y Po¿arnej z tym nie pójdê. Rozumiem, ¿e trzeba chroniæ wnêtrze przed zimnem jako¶.
_________________
Andy
 
     
proboszcz

Do³±czy³: 01 Wrz 2013
Posty: 20
Wys³any: 2013-12-13, 17:43   

Andy napisa³/a:
Ko¶ció³ bêdzie zimny, bo gazowe ogrzewanie kosztuje KROCIE! Odpalane jest z rzadka, i nic nie poradzi siê na to chyba. Natomiast zablokowanie 2/3 drzwi z ko¶cio³a jest zapewne sprzeczne ze wszystkimi przepisami dot. np. dróg ewakuacyjnych. Jakby co¶ siê sta³o, to ludzie siê podusz± przy tych jednych drzwiach. Ale ja do Stra¿y Po¿arnej z tym nie pójdê. Rozumiem, ¿e trzeba chroniæ wnêtrze przed zimnem jako¶.


Wed³ug mnie otwarte s± 2 wej¶cia do ko¶cio³a (s³u¿ba liturgiczna jak przychodzi?). Pod koniec Mszy ¶w. otwierane s± trzecie drzwi. Niestety nie staæ nas, aby zbyt mocno wietrzyæ ko¶ció³, który i tak jest ju¿ mocno wyziêbiony.
Podsuwanie ludziom niezbyt oryginalnych rozwi±zañ jest w tym przypadku chybione.
Ostatnio zmieniony przez proboszcz 2013-12-13, 20:41, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group