Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Postulaty i prośby do nowego Proboszcza.
Autor Wiadomość
Andy 

Wysłany: 2013-09-20, 11:05   Postulaty i prośby do nowego Proboszcza.

Mam pytania:
1. Dlaczego marianki i ministranci nie mają zbiórek w soboty, jak do tej pory? A przynajmniej nic o tym nie ma w ogłoszeniach;
2). Co z indeksami dla bierzmowańców?
3). Czu Ks. Proboszcz będzie rozmawiał ze swoją trzodą na forum parafialnym?

proboszcz

Wysłany: 2013-09-28, 23:50   

Marianki i ministranci mają ogłaszane spotkania w zakrystii, aczkolwiek do ogłoszeń również można dodać. :-) Jeśli chodzi o indeksy, to już są wydrukowane. W najbliższym tygodniu zostaną młodzieży rozdane.
Ks. proboszcz na różne pytania chętnie odpowie, jak będzie potrafił. :->

Andy 

Wysłany: 2013-09-29, 10:42   

Dziękuję! Samo to, że ks. Proboszcz Dobrodziej tu jest - jest dobre. Św. Izydor - patron internetu, pobłogosławi. Do tej pory tak nie bywało. Pasterza nie interesowało zdanie trzody.
1. Indeksy - dobra rzecz. Ale jeszcze lepsza - podpisywanie ich przez księży w zakrystii po Mszach św. Ponoć biskup tego zabronił. Dziwny biskup. Dzieci na to jednak czekają i dziwią się, dlaczego Kościół je "odrzuca" i nie chce poważnie potraktować ich wysiłków. To było /jest/ zaprzeczenie duszpasterstwa. Może to się zmieni. Oby.
2. Błagam, aby w gazetce parafialnej używać poprawnego języka polskiego. Nie ma Mszy za "Gintra" - jest za "Gintera". Nie za "Waltra", a za "Waltera". Z tym walka trwa od dekady, ale jest gdzieś ponoć jakiś dobry człek, który te gazetki składa (pewnie za Bóg zapłać) i nikt nie śmie mu zwrócić uwagi. A potem się z nas ludziska śmieją....
3. Spowiedź 30 minut przed Mszą św. jest mitem jak widać. Dziś przed Mszą o 10.00 tak nie było. Czekałem 20 min. i dałem spokój. Kiedy się zatem spowiadamy? Chodzi o to, aby można było coś zaplanować. Zamiast instruować scholę pół godziny, może można było posłuchać spowiedzi. Wiem, że to nudne, ale takie życie kapłańskie.
4. Tablica elektroniczna - rewelacja. Tego brakowało.
Ostańcie z Bogiem, Ojcze!

orlando

Wysłany: 2013-09-30, 10:45   

Szczęść Boże!
Jesteśmy zachwyceni mszami dla dzieci. Różne są opinie wśród ludzi. Niektórzy uważają, że nie należy pauperyzować Mszy Św. Dla mnie najważniejsze są owoce — w końcu, „po owocach ich poznacie” ;-) . A moje dzieci już dawno tak chętnie nie chodziły do kościoła.
PS
Zapewniamy o stałej opiece modlitewnej. Oby sytuacja sprzed kilku miesięcy nigdy więcej nie powtórzyła się w naszej parafii...
Ostatnio zmieniony przez orlando 2013-12-31, 20:44, w całości zmieniany 1 raz  

Andy 

Wysłany: 2013-09-30, 13:44   

Potwierdzam te spostrzeżenia. Z radością.

Stefan 

Wysłany: 2013-09-30, 15:55   

Jeżeli Ks. Biskup zabronił podpisywania indeksów, to miał zapewne ku temu swoje powody. Na przykład takie, że młodzi ludzie są świadomi zbliżającego się momentu przyjęcia Sakramentu Bierzmowania i nie trzeba kontrolować ich na każdym kroku. Jeżeli sercem tego nie czują, to żadne podpisy księży tego nie naprawią i nie wzmocnią. Chyba, że rodzice mają problemy ze sobą i nie wierzą własnemu dziecku.
Nie bądźmy Lemańskimi czy Natankami i nie krytykujmy naszych hierarchów.
A już stwierdzenie (pytanie?) „dlaczego Kościół je "odrzuca" i nie chce poważnie potraktować ich wysiłków.” pachnie mi Lisem czy Środą! Przecież Kościołem jesteśmy my wszyscy, także ci piszący na naszym Forum. Przestańmy rozróżniać „wasz Kościół - ich Kościół - nasz Kościół”, bo samo zło z tego się bierze, że nie chcemy, a nawet nie umiemy zachować naszej jedności w Kościele! W naszym Kościele Chrystusowym!
„...podziały w Kościele są konsekwencją zamknięcia na działanie Ducha Świętego...”
„...Jest jednak wspólnota i jedność: wszyscy są ze sobą powiązani nawzajem i wszyscy współtworzą jedno żywe ciało, głęboko związane z Chrystusem. Dobrze to zapamiętajmy: bycie częścią Kościoła oznacza bycie zjednoczonym z Chrystusem i otrzymywanie od Niego boskiego życia, które pozwala nam żyć jako chrześcijanie, to znaczy trwać w zjednoczeniu z papieżem i biskupami, będącymi narzędziami jedności i komunii. Oznacza to także uczenie się przezwyciężania interesów osobistych i podziałów, uczenie się lepszego zrozumienia siebie nawzajem, uzgadniania różnorodności i bogactwa każdej osoby. Jednym słowem - większego umiłowania Boga i ludzi stojących obok nas, w rodzinie, parafii, stowarzyszeniach. Ciało i członki, aby żyć, muszą być zjednoczone!...” (Ojciec św. Franciszek)
Potwierdzam słowa @orlando, że powrót do Mszy Św. „dziecięcej” jest strzałem w „10”! A nasza wnuczka jest zachwycona.

Andy 

Wysłany: 2013-10-01, 05:52   

Tak. Ja, rodzic, mam problem ze sobą i jestem nowym Natankiem i Lemańskim w jednym. Mea culpa.

Andy 

Wysłany: 2013-10-01, 05:59   

Problem biskupa z indeksami jest prawdopodobnie taki, że gdyby podpisywać je dzieciom (bo po to są przecież wydane), to 1/10 kandydatów na bierzmowańców by te podpisy miała, a 9/10 nie i przez to nie kwalifikowałaby się do bierzmowania. Byłoby to udokumentowane czarno na białym i byłby problem. Tego hierarcha się boi. Pytanie: po co wprowadzać wymagania, jeśli nie zamierza się ich przestrzegać. Idąc dalej - na konferencjach księży organizowanych przez kurię podpisują oni listy obecności. Po co? Biskup im nie ufa? A nastolatkom ufa! Nowa pedagogia Andrzejowa....

Stefan 

Wysłany: 2013-10-01, 15:43   

Panie Andy, proszę się nie unosić. Po prostu czytam nasze Forum i zauważam pańskie wypowiedzi w sprawach Marianek czy „bierzmowańców” (bardzo brzydki wyraz). Takim brzydkim wyrazem jest także „probi”, nie występujący ani w języku polskim ani w łacinie i raczej ośmieszający niż określający, ważną w naszej wspólnocie, osobę!
Nieładnie Pana sprowokowałem, ale myślę, że niektóre kwestie warto przedyskutować
Pełnoletniość, to nie to samo, co dorosłość. Ta zasada powinna kierować przygotowaniem katolika do przejścia do dojrzałości religijnej, wszak Sakrament Bierzmowania potwierdza naszą dojrzałość chrześcijańską i powinien umacniać w wierze. I to powinna być jedyna kwalifikacja gotowości sakramentalnej. A tej gotowości zdecydowana większość gimnazjalistów nie ma. Ani pełnoletni, ani dorośli. Sam Pan zauważa w swojej wypowiedzi: „…a 9/10 nie i przez to nie kwalifikowałaby się do bierzmowania. Byłoby to udokumentowane czarno na białym i byłby problem. …”. Bo problemem nie jest podpis w indeksie, tylko gotowość naszego dziecka do bycia w pełni świadomym katolikiem.
Problemy dotyczące dzieci (!!!) mających przyjąć Sakrament Bierzmowania były sygnalizowane tutaj http://www.parafiakozle.p...topic.php?t=279 czy tutaj: http://www.parafiakozle.p...topic.php?t=355
Wrócę więc do mojego poprzedniego wpisu i dopiszę dalszą jego część.
Musisz się nauczyć i zdać, bo jak to będzie wyglądało, że ty jedna/jeden nie będziesz bierzmowana/y!
Musisz mieć ten papierek z bierzmowania, bo będzie ci potrzebny przy zawieraniu małżeństwa.
Jak to się skończy, to możesz potem ze swoim życiem religijnym robić co chcesz, ale teraz wstydu nam nie przynoś!
Jest i druga strona medalu.
Starzy mi każą, matka codziennie truje. Bierzmowanie i czarny mnie więcej w kościele nie zobaczy.
Powiedźcie dziewczyny co mam mówić, bo od I Komunii nie byłam się spowiadać.
Na spowiedzi mówiłem mu tylko takie lekkie grzechy, żeby nie zadał za dużą pokutę. Przecież nie będę mu mówił o trawce czy piwku.
Zdziwiła mnie więc pańska reakcja. Bo ja na Pana miejscu nie przyjmowałbym tej uwagi o rodzicach, jako kierowanej do siebie. Z prostej przyczyny. Mając TAKĄ córkę, która jest przykładem i wzorem dla innych, nie martwiłbym się o jej przyszłość chrześcijańską!

Andy 

Wysłany: 2013-10-01, 16:17   

Panie Stefanie, ma Pan dużo racji. Ale nie we wszystkim podzielam Pańskie spostrzeżenia.

Andy 

Wysłany: 2013-10-01, 17:59   

Ponadto liczę na odpowiedź Ks. Proboszcza na moje postulaty.

Stefan 

Wysłany: 2013-10-07, 12:53   

Było „hurrra” i jest problem. Problem z Mszą św. dla dzieci, a w zasadzie z „bardzo” dorosłymi, którym ta Msza św. chyba (?) przeszkadza. Wydaje mi się, że warto zapoznać się ze starym, bo z 1973r., ale ciągle aktualnym i obowiązującym dokumentem, jakim jest
DYREKTORIUM O MSZACH ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=97 (po lewej stronie są zakładki: Rozdział I, II, III)
oraz „Zalecenia duszpasterskie Episkopatu Polski w związku z dyrektorium o Mszach świętych z udziałem dzieci”:
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=247
Ważny też w tej sprawie głos ks. biskupa Antoniego Długosza, kawalera Orderu Uśmiechu:
http://www.mogila.cysters...akow&Itemid=164
Może trzeba w ogłoszeniach parafialnych i w Dobrej Nowinie apelować do wiernych i prosić, aby na Mszy św. o godz. 10:00 w niedziele i święta ławki od ołtarza do mniej więcej ambony (wejścia do zakrystii) pozostawiać wyłącznie dla dzieci.
Przeciwnikom takich Mszy św. już teraz mówię „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.”. Taki będziemy mieli Kościół, jaki przykład dzieciom i młodzieży my dorośli, rodzice i dziadkowie, będziemy dawali! Szczególnie w zachowaniu i szacunku dla innych.

proboszcz

Wysłany: 2013-10-08, 08:31   

[quote="Andy"]
3. Spowiedź 30 minut przed Mszą św. jest mitem jak widać. Dziś przed Mszą o 10.00 tak nie było. Czekałem 20 min. i dałem spokój. Kiedy się zatem spowiadamy? Chodzi o to, aby można było coś zaplanować. Zamiast instruować scholę pół godziny, może można było posłuchać spowiedzi. Wiem, że to nudne, ale takie życie kapłańskie.
W niedziele w naszej parafii spowiada się z reguły w czasie Mszy św. Natomiast pół godz. przed Mszą św. w tygodniu tj. o godz. 7.30 i 17.30, ale przed pierwszą Mszą 15 min. szybciej, czyli 6.15. W sobotę jest też okazja do spowiedzi popołudniu od godz. 17.00. Można było doczytać na stronie parafialnej. Taką praktykę zastaliśmy w nowej parafii. Dla nas spowiedź św. nie jest nudna, ks. Tomasz spowiadał od godz. 10.00. Myślałem, że "starzy parafianie" wiedzą jaka jest niedzielna praktyka spowiedzi w naszej parafii :-D . Zawsze można było zapytać się o te spowiadanie po Mszy św., tym bardziej, że rozmawialiśmy w zakrystii po nabożeństwie. :lol:
Wiem, że to niedzielne spowiadanie w czasie Eucharystii nie jest idealne, lepiej byłoby przed Mszą św., ale praktyczniejsze za względu na dużą ilość Mszy.
Może się też zdarzyć taka sytuacja, że będzie mniej kapłanów (np. choroba, pomoc w sąsiedniej parafii itp.) wtedy będzie trzeba usiąść do konfesjonału przed Eucharystią.
I jeszcze jedno. Scholi akurat nie trzeba instruować, bo to są bardzo dobrzy muzycy. Pojawił się drobny problem techniczny z wyświetlaczem tekstu. Pozdr.

Andy 

Wysłany: 2013-10-08, 09:46   

Ojcze mój! Oto trzymam przed sobą kartkę, wydawaną przez naszą kancelarię parafialną po "zamówieniu" Mszy św. Czytam tam: "Zachęcamy do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Sakrament Pokuty 30 min. przed Mszą św, a w niedziele w trakcie Eucharystii [ ...]". Tak stoi. Tu zgoda. Problemat jest taki, że spowiedź podczas Mszy przeszkadza w uczestniczeniu w tejże. A ponadto, czy zawsze księża w czasie owej Mszy spowiadają w niedziele? Nie badałem tego dogłębnie, nie wypowiadam się kategorycznie. Jak rzekłem - chodzi o pewną stała praktykę. Idę i wiem, że się wyspowiadam. Przyjmuję wyjaśnienia Księdza Proboszcza Dobrodzieja.
A jak z wpisywaniem dzieciom - bierzmowańcom w indeksy? Wiem, że Pasterz zabronił, ale same książeczki zawierają rubrykę "podpis księdza". Dzieci będą przychodziły po wpisy, bo im na nich zależy i chcą być poważnie traktowane. Jak zatem będzie?

proboszcz

Wysłany: 2013-10-09, 09:16   

Spowiedź w niedzielę w czasie nabożeństwa na razie jest. :-) I raczej będzie. Piszę raczej, bo są różne sytuacje losowe.
Jeśli chodzi o bierzmowańców, to oni wiedzą co robić z indeksami. Pozdr.

Odpowiedz do tematu