Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Twórcza interpretacja norm liturgicznych
Autor Wiadomo¶æ
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2014-03-15, 19:40   Twórcza interpretacja norm liturgicznych

Do niedawna wydawa³o mi siê, ¿e jak bêdê omijaæ dzieciêc± Mszê ¶w. o godz. 10.00 w niedzielê, to nic "nowego" mnie ju¿ nie zaskoczy. A tymczasem dzisiaj, w sobotê, na Mszy ¶w. niedzielnej postanowiono uraczyæ wiernych w ramach kazania jak±¶ ¶wieck± piosenk± (tak, wiem, ¿e o "Panu Bozi") puszczan± z p³yty. By³a infantylna, puszczana 2 razy za g³o¶no i d³uga. Mnie owe ¶piewy wybi³y zupe³nie z nastroju, chcia³em po prostu wyj¶æ.
Wydaje siê, ¿e takie "twórcze podej¶cie do norm liturgicznych" nie wszystkim wiernym odpowiada...
A ja? Có¿ - dawniej je¼dzi³em na Górê ¶w. Anny to i teraz mogê. Tam przynajmniej Msza ¶w. wygl±da jak Msza ¶w.....
_________________
Andy
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2014-03-23, 09:19   

https://www.facebook.com/...&type=1&theater
_________________
Andy
 
     
proboszcz

Do³±czy³: 01 Wrz 2013
Posty: 20
Wys³any: 2014-04-04, 19:30   

Jeszcze siê taki nie narodzi³, co by wszystkim dogodzi³. :mrgreen: Skoro frekwencja na Mszy ¶w. dla dzieci zwiêkszy³a siê, to trzeba siê cieszyæ, bo przecie¿ razem z dzieæmi przychodz± rodzice.
Ludzie siê zmieniaj±, dlatego trzeba szukaæ nowych metod dotarcia do tych, którym trudno jest zebraæ siê na niedzieln± Eucharystiê. Na pewno samym narzekaniem, ¿e ludzi jest ma³o w ko¶ciele niczego nie za³atwimy.
DYREKTORIUM O MSZACH ¦W. Z UDZIA£EM DZIECI bardzo dostojnie, ale zachêca, aby dzieci jak najwiêcej zrozumia³y z Mszy ¶w.
Sama inicjatywa powrotu do Mszy ¶w. niedzielnej dla dzieci jest od samych rodziców. Oni bardzo, ale to bardzo o tê Mszê prosili. :-> W kontek¶cie dyskusji na tym forum o otwarto¶ci na ¶wieckich, to mo¿e pos³u¿yæ jako dobry przyk³ad tej otwarto¶ci. :-o
A z t± muzyk±......., to o gustach siê ponoæ nie dyskutuje. Jeden siê wzruszy, inny oburzy ≈a Duch wieje kêdy chce≈....
 
     
Stefan 


Wiek: 73
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2014-04-05, 17:44   

Warto przeczytaæ rozmowê z „biskupem od dzieci”, ks. biskupem Antonim D³ugoszem:
http://www.mogila.cysters...akow&Itemid=164
Ksi±dz Proboszcz wspomnia³ o „Dyrektorium o Mszach ¶wiêtych z udzia³em dzieci”:
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=97

Wystarczy, ¿eby¶my (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeñstwo) nauczyli dziecko szacunku do miejsca ¶wiêtego. Musimy nauczyæ je i oswoiæ z przebywaniem w przestrzeni sakralnej tak, aby wiedzia³o, ¿e to miejsce wymaga spokoju, ciszy, modlitwy. Ten pobyt z dzieckiem musi byæ wa¿niejszy dla rodziców czy innych opiekunów ni¿ dla dziecka. Bo to my musimy umieæ poradziæ sobie z dzieckiem, a nie dziecko z samym sob±.
Dlatego te¿ dobrze jest, gdy dziecko uczy siê, uczestnicz±c we Mszy ¶w. „dla doros³ych”, co powoduje wyciszanie siê dziecka i wymusza atmosferê skupienia. A „chcenie” chodzenia do ko¶cio³a przez dziecko stwarza mo¿liwo¶æ powrotu do Ko¶cio³a jego rodziców, niechêtnie dotychczas uczestnicz±cych w Mszach ¶w. i ¿yciu wspólnoty.

Ksiê¿e Proboszczu, a dlaczego nie ma tutaj naszej parafii:
http://adoremus.pl/index.php?page=diecezja-opolska
_________________

 
     
mn 

Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 78
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2014-04-10, 11:24   

Ja uwa¿am, ¿e jedna "udziwniona" msza ¶w. w tygodniu nikomu nie zaszkodzi. Kto chce, mo¿e wybraæ kilka innych.
Tylko jedna uwaga: mo¿e byæ "dziwnie", nowocze¶nie - byle nie kiczowato. Ze zgroz± wspominam msze ¶w. w naszym ko¶ciele w latach 90., gdy zamiast organów gra³ podk³ad z keyboardu.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group