Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Twórcza interpretacja norm liturgicznych
Autor Wiadomość
Andy 

Wysłany: 2014-03-15, 19:40   Twórcza interpretacja norm liturgicznych

Do niedawna wydawało mi się, że jak będę omijać dziecięcą Mszę św. o godz. 10.00 w niedzielę, to nic "nowego" mnie już nie zaskoczy. A tymczasem dzisiaj, w sobotę, na Mszy św. niedzielnej postanowiono uraczyć wiernych w ramach kazania jakąś świecką piosenką (tak, wiem, że o "Panu Bozi") puszczaną z płyty. Była infantylna, puszczana 2 razy za głośno i długa. Mnie owe śpiewy wybiły zupełnie z nastroju, chciałem po prostu wyjść.
Wydaje się, że takie "twórcze podejście do norm liturgicznych" nie wszystkim wiernym odpowiada...
A ja? Cóż - dawniej jeździłem na Górę św. Anny to i teraz mogę. Tam przynajmniej Msza św. wygląda jak Msza św.....

Andy 

Wysłany: 2014-03-23, 09:19   

https://www.facebook.com/...&type=1&theater

proboszcz

Wysłany: 2014-04-04, 19:30   

Jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. :mrgreen: Skoro frekwencja na Mszy św. dla dzieci zwiększyła się, to trzeba się cieszyć, bo przecież razem z dziećmi przychodzą rodzice.
Ludzie się zmieniają, dlatego trzeba szukać nowych metod dotarcia do tych, którym trudno jest zebrać się na niedzielną Eucharystię. Na pewno samym narzekaniem, że ludzi jest mało w kościele niczego nie załatwimy.
DYREKTORIUM O MSZACH ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI bardzo dostojnie, ale zachęca, aby dzieci jak najwięcej zrozumiały z Mszy św.
Sama inicjatywa powrotu do Mszy św. niedzielnej dla dzieci jest od samych rodziców. Oni bardzo, ale to bardzo o tę Mszę prosili. :-> W kontekście dyskusji na tym forum o otwartości na świeckich, to może posłużyć jako dobry przykład tej otwartości. :-o
A z tą muzyką......., to o gustach się ponoć nie dyskutuje. Jeden się wzruszy, inny oburzy ≈a Duch wieje kędy chce≈....

Stefan 

Wysłany: 2014-04-05, 17:44   

Warto przeczytać rozmowę z „biskupem od dzieci”, ks. biskupem Antonim Długoszem:
http://www.mogila.cysters...akow&Itemid=164
Ksiądz Proboszcz wspomniał o „Dyrektorium o Mszach świętych z udziałem dzieci”:
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=97

Wystarczy, żebyśmy (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo) nauczyli dziecko szacunku do miejsca świętego. Musimy nauczyć je i oswoić z przebywaniem w przestrzeni sakralnej tak, aby wiedziało, że to miejsce wymaga spokoju, ciszy, modlitwy. Ten pobyt z dzieckiem musi być ważniejszy dla rodziców czy innych opiekunów niż dla dziecka. Bo to my musimy umieć poradzić sobie z dzieckiem, a nie dziecko z samym sobą.
Dlatego też dobrze jest, gdy dziecko uczy się, uczestnicząc we Mszy św. „dla dorosłych”, co powoduje wyciszanie się dziecka i wymusza atmosferę skupienia. A „chcenie” chodzenia do kościoła przez dziecko stwarza możliwość powrotu do Kościoła jego rodziców, niechętnie dotychczas uczestniczących w Mszach św. i życiu wspólnoty.

Księże Proboszczu, a dlaczego nie ma tutaj naszej parafii:
http://adoremus.pl/index.php?page=diecezja-opolska

mn 

Wysłany: 2014-04-10, 11:24   

Ja uważam, że jedna "udziwniona" msza św. w tygodniu nikomu nie zaszkodzi. Kto chce, może wybrać kilka innych.
Tylko jedna uwaga: może być "dziwnie", nowocześnie - byle nie kiczowato. Ze zgrozą wspominam msze św. w naszym kościele w latach 90., gdy zamiast organów grał podkład z keyboardu.

Odpowiedz do tematu