Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Papie¿ Franciszek
Autor Wiadomo¶æ
orlando

Do³±czy³: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wys³any: 2014-11-21, 19:08   Papie¿ Franciszek

Hmmm... Nikt nie pisze? Nikt nie czyta? A tu taka wa¿na informacja. Nasz Papie¿ powiedzia³: „Ile¿ razy, tak¿e dzisiaj, widzimy wchodz±c do ko¶cio³a cenniki op³at” - mówi³ odnosz±c siê do cen za sakramenty. “A ludzie siê gorsz±” - doda³.

Czytaj wiêcej: http://www.gazetawroclaws...t.html?cookie=1

Tymczasem w naszym ko¶ciele tak w³a¶nie jest, chocia¿ cenniki oficjalnie nie wisz±. Sugerowane (wysokie) op³aty za sakramenty, sugerowane op³aty za msze (co najmniej 50 z³). Kiedy¶ starali¶my siê nawet co miesi±c zamawiaæ msze w intencji naszej rodziny, szczególnie dzieci. Zrezygnowali¶my, gdy po raz kolejny pani krêci³a nosem, ¿e za ma³o p³acimy (za mszê sobotni±, gdy takich intencji jest nawet 10). Trudno, nie staæ nas na wykupienie specjalnych ³ask :-( .
 
     
Nina

Do³±czy³: 15 Cze 2013
Posty: 3
Wys³any: 2014-12-03, 14:13   

Widzê orlando, ¿e chcesz wprowadziæ pewien zamêt... Nie wiem tylko czy celowo, a mo¿e rzeczywi¶cie jeste¶ nie¶wiadoma pewnych oczywisto¶ci.
Przede wszystkim co znaczy "sugerowane op³aty"? Zupe³ne niezrozumienie sprawy. Op³aty to mamy z góry narzucone przez pañstwo, miasto, np. op³aty skarbowe, podatki czy choæby popularna op³ata parkingowa. W ko¶ciele, gdy kto¶ ma jak±¶ szczególn± intencjê mo¿e poprosiæ o odprawienie Mszy ¶w. i wtedy sam chce w podziêkowaniu ofiarowaæ co¶ od siebie. I to siê nazywa OFIARA. Im wa¿niejsza dla kogo¶ jest dana intencja, tym cz³owiek chce wiêcej ofiarowaæ. I tu dzia³a pojêcie WDOWIEGO GROSZA, dla jednego 100 z³ bêdzie zupe³nie nieodczuwalne, a drugi ofiaruj±c 50 z³ zrezygnuje z kilograma ¿ó³tego sera i dwóch kilogramów kie³basy.
Poza tym jako¶ w±tpiê, ¿eby w kancelarii co¶ sugerowano. I jakby to mia³o wygl±daæ? Zamawiam Mszê i pani mówi - sugerujê np. 50 z³ ? Nie wydaje mi siê... Kiedy¶ zamawia³am Mszê ¶w. i sama zapyta³am o to, jakie ofiary sk³adane s± najczê¶ciej. Pani odpowiedzia³a, ¿e ró¿nie, jak kto chce, ale najczê¶ciej 50 z³. Trudno nie odpowiedzieæ, jak kto¶ pyta, prawda? Od tej pory (a by³o to ³adnych parê lat temu) ju¿ nie pytam i nie spotka³am siê z krêc±cym nosem...
My¶lê, ¿e 50 z³ to nie jest jaka¶ osza³amiaj±ca kwota (z trzy paczki papierosów??) i je¿eli od wielu lat wierni sk³adaj± takiej wielko¶ci ofiary, to pomy¶l, orlando, ile od tego czasu podnie¶li Ci czynsz, energiê, gaz? My¶lisz, ¿e parafia dostaje cokolwiek za darmo? W±tpiê. Mogê sobie jedynie wyobraziæ jakie rachunki trzeba zap³aciæ za dwa ko¶cio³y i pozosta³e budynki. Ka¿dy chcia³by mieæ w ko¶ciele ciep³o i jasno, ale ju¿ ma³o kto pomy¶li, ile to kosztuje. A szczególnie, gdy parafianie nie czuj± siê odpowiedzialni za swoj± ¶wi±tyniê i oburzaj± siê, jakie to wysokie stawki "musz±" p³aciæ. Nikt nikogo nie zmusza. I wydaje mi siê, orlando, ¿e je¿eli chcesz modliæ siê za swoj± rodzinê i z serca ofiarujesz tyle, na ile Ciê staæ, to Panu Bogu bêdzie ta ofiara mi³a, a ksi±dz na pewno nie odmówi i nie bêdzie siê krzywi³.
Pozdrawiam :-)
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2014-12-05, 21:07   

To i ja swoje trzy grosze wtr±cê.
Papie¿ Franciszek (jak ka¿dy kardyna³ i biskup) jest trochê oderwany od rzeczywisto¶ci, a poza tym na sprawy finansów parafii patrzy ze swojego punktu widzenia i robi swój pozytywny PR wobec dziennikarzy i ¶rodków zmanipulowanego przekazu.
Sprawy finansów, dopóki s± zwyk³ymi proboszczami, s± im bliskie. A potem, gdy awansuj± na wy¿sze godno¶ci i stanowiska, to ju¿ tym zagadnieniem do koñca ¿ycia przestaj± siê zajmowaæ.
Inny jest koszt utrzymania parafii we W³oszech, inny w Argentynie, a jeszcze inny w Polsce. U nas s± to koszty ogrzewania (co najmniej 4-5 miesiêcy w roku) nie tylko ko¶cio³ów, ale tak¿e plebanii i domów parafialnych, ich o¶wietlenia, remontów. S± ró¿ne op³aty, które ponosimy tak¿e my wszyscy, utrzymuj±c nasze mieszkania i domy.
Poza tym ró¿ne inne wydatki - na zakup ¶wiec, kwiatów, wina i hostii, druk „Dobrej Nowiny” i innych wydawnictw, ornatów, kom¿y i innych czê¶ci strojów liturgicznych, ubiory ministrantów i nadzwyczajnych szafarzy. Do tego wynagrodzenia i koszty z nimi zwi±zane (ZUS + podatki) ko¶cielnych, organistów i kancelarystki. A tak¿e ró¿ne podatki i op³aty lokalne.
W sumie jest to „ma³a firma”, która jest zale¿na wy³±cznie od hojno¶ci jej parafian (a w zasadzie od zawarto¶ci ich portfeli).
Przypomnê, ¿e nawet „tac±” dzielimy siê z Wydzia³em Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego czy z Wy¿szym Seminarium Duchownym. Kilkadziesi±t razy w roku wspomagamy tak¿e ró¿ne wspólnoty zakonne i inne parafie (tak¿e spoza granic naszego kraju), ¿e nie wspomnê o bêd±cych w potrzebie.
S³ysza³em (mo¿e to tylko plotka), ¿e obecny Proboszcz zosta³ postawiony przed faktem dokonanym z d³ugami i niedokoñczonym remontem ko¶cio³a Wniebowziêcia NMP. Wiêc i ten wydatek musimy wspólnie pokryæ z naszych ofiar. A ju¿ kilka tygodni temu w og³oszeniach us³yszeli¶my o czekaj±cym nas malowaniu wnêtrza ko¶cio³a parafialnego (które jest rzeczywi¶cie konieczne).
Wiêc nie napuszczajmy jednych na drugich i dajmy tyle, na ile ka¿dego z nas staæ. A pani kancelarystka na pewno przyjmie ka¿d± kwotê ofiary, bo wa¿niejsza jest modlitwa w intencji najbli¿szych ¿ywych i zmar³ych, ni¿ te kilkadziesi±t z³otych niesnasek i pomówieñ.
_________________

  
 
     
gregorek 

Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 70
Wys³any: 2014-12-06, 16:59   

A u mnie w rodzinie byly ostatnio dwa Chrzty (a szykuje siê trzeci ) ,w parafii ¶w.Miko³aja.Rodzice byli zdziwieni ¿e nie za¿±dano od nich ¿adnych op³at ,powiedziano im ,¿e mog± daæ anonimowo ,w kopercie ,w trakcie ceremoni tyle ile chc±/mog±.Nie wiem ile dali ,bo oczywi¶cie nie moja to sprawa :) ,ale warto na kwestiê datków spojrzeæ z innej strony.Dajemy pieni±¿ki ,a pieni±¿ki musimy zarobiæ ,a ¿eby zarobiæ po¶wiêcamy na to jaki¶ czas ,wiêc tak faktycznie dajemy pieni±¿ki do parafii ,a Panu Bogu ten czas ,który na ich zarobienie po¶wiêcili¶my...Piêkne ,prawda ?
_________________
Deus, tu conversus vivificabis nos...

gregorek
 
 
     
orlando

Do³±czy³: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wys³any: 2014-12-07, 23:40   

Nie, nie próbujê siaæ zamêtu. Jest mi po prostu przykro. 50 z³ to dla mnie du¿a kwota. Nie palê papierosów. Jestem prawie co tydzieñ na mszy ¶wiêtej w naszym ko¶ciele (czasem w innej parafii) i zawsze sk³adam ofiarê, bo jestem ¶wiadoma kosztów zwi±zanych z utrzymaniem parafii. Nie mogê, niestety, liczyæ na dziadków czy ciocie, je¶li chodzi o zamówienie mszy ¶w. w intencji moich dzieci, choæby w urodziny. Modlimy siê po prostu z mê¿em w domu, czasem przed Naj¶wiêtszym Sakramentem, bo „gdzie dwoje...” Dziêkujê za okazanie chrze¶cijañskiego mi³osierdzia i zrozumienia.
 
     
proboszcz

Do³±czy³: 01 Wrz 2013
Posty: 20
Wys³any: 2014-12-29, 22:58   

Ja nie widzê ¿adnego problemu. Proszê zamawiaæ Msze ¶w. i siê nie przejmowaæ materialnymi sprawami. Pozdrawiam.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group