Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Papież Franciszek
Autor Wiadomość
orlando

Wysłany: 2014-11-21, 19:08   Papież Franciszek

Hmmm... Nikt nie pisze? Nikt nie czyta? A tu taka ważna informacja. Nasz Papież powiedział: „Ileż razy, także dzisiaj, widzimy wchodząc do kościoła cenniki opłat” - mówił odnosząc się do cen za sakramenty. “A ludzie się gorszą” - dodał.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclaws...t.html?cookie=1

Tymczasem w naszym kościele tak właśnie jest, chociaż cenniki oficjalnie nie wiszą. Sugerowane (wysokie) opłaty za sakramenty, sugerowane opłaty za msze (co najmniej 50 zł). Kiedyś staraliśmy się nawet co miesiąc zamawiać msze w intencji naszej rodziny, szczególnie dzieci. Zrezygnowaliśmy, gdy po raz kolejny pani kręciła nosem, że za mało płacimy (za mszę sobotnią, gdy takich intencji jest nawet 10). Trudno, nie stać nas na wykupienie specjalnych łask :-( .

Nina

Wysłany: 2014-12-03, 14:13   

Widzę orlando, że chcesz wprowadzić pewien zamęt... Nie wiem tylko czy celowo, a może rzeczywiście jesteś nieświadoma pewnych oczywistości.
Przede wszystkim co znaczy "sugerowane opłaty"? Zupełne niezrozumienie sprawy. Opłaty to mamy z góry narzucone przez państwo, miasto, np. opłaty skarbowe, podatki czy choćby popularna opłata parkingowa. W kościele, gdy ktoś ma jakąś szczególną intencję może poprosić o odprawienie Mszy św. i wtedy sam chce w podziękowaniu ofiarować coś od siebie. I to się nazywa OFIARA. Im ważniejsza dla kogoś jest dana intencja, tym człowiek chce więcej ofiarować. I tu działa pojęcie WDOWIEGO GROSZA, dla jednego 100 zł będzie zupełnie nieodczuwalne, a drugi ofiarując 50 zł zrezygnuje z kilograma żółtego sera i dwóch kilogramów kiełbasy.
Poza tym jakoś wątpię, żeby w kancelarii coś sugerowano. I jakby to miało wyglądać? Zamawiam Mszę i pani mówi - sugeruję np. 50 zł ? Nie wydaje mi się... Kiedyś zamawiałam Mszę św. i sama zapytałam o to, jakie ofiary składane są najczęściej. Pani odpowiedziała, że różnie, jak kto chce, ale najczęściej 50 zł. Trudno nie odpowiedzieć, jak ktoś pyta, prawda? Od tej pory (a było to ładnych parę lat temu) już nie pytam i nie spotkałam się z kręcącym nosem...
Myślę, że 50 zł to nie jest jakaś oszałamiająca kwota (z trzy paczki papierosów??) i jeżeli od wielu lat wierni składają takiej wielkości ofiary, to pomyśl, orlando, ile od tego czasu podnieśli Ci czynsz, energię, gaz? Myślisz, że parafia dostaje cokolwiek za darmo? Wątpię. Mogę sobie jedynie wyobrazić jakie rachunki trzeba zapłacić za dwa kościoły i pozostałe budynki. Każdy chciałby mieć w kościele ciepło i jasno, ale już mało kto pomyśli, ile to kosztuje. A szczególnie, gdy parafianie nie czują się odpowiedzialni za swoją świątynię i oburzają się, jakie to wysokie stawki "muszą" płacić. Nikt nikogo nie zmusza. I wydaje mi się, orlando, że jeżeli chcesz modlić się za swoją rodzinę i z serca ofiarujesz tyle, na ile Cię stać, to Panu Bogu będzie ta ofiara miła, a ksiądz na pewno nie odmówi i nie będzie się krzywił.
Pozdrawiam :-)

Stefan 

Wysłany: 2014-12-05, 21:07   

To i ja swoje trzy grosze wtrącę.
Papież Franciszek (jak każdy kardynał i biskup) jest trochę oderwany od rzeczywistości, a poza tym na sprawy finansów parafii patrzy ze swojego punktu widzenia i robi swój pozytywny PR wobec dziennikarzy i środków zmanipulowanego przekazu.
Sprawy finansów, dopóki są zwykłymi proboszczami, są im bliskie. A potem, gdy awansują na wyższe godności i stanowiska, to już tym zagadnieniem do końca życia przestają się zajmować.
Inny jest koszt utrzymania parafii we Włoszech, inny w Argentynie, a jeszcze inny w Polsce. U nas są to koszty ogrzewania (co najmniej 4-5 miesięcy w roku) nie tylko kościołów, ale także plebanii i domów parafialnych, ich oświetlenia, remontów. Są różne opłaty, które ponosimy także my wszyscy, utrzymując nasze mieszkania i domy.
Poza tym różne inne wydatki - na zakup świec, kwiatów, wina i hostii, druk „Dobrej Nowiny” i innych wydawnictw, ornatów, komży i innych części strojów liturgicznych, ubiory ministrantów i nadzwyczajnych szafarzy. Do tego wynagrodzenia i koszty z nimi związane (ZUS + podatki) kościelnych, organistów i kancelarystki. A także różne podatki i opłaty lokalne.
W sumie jest to „mała firma”, która jest zależna wyłącznie od hojności jej parafian (a w zasadzie od zawartości ich portfeli).
Przypomnę, że nawet „tacą” dzielimy się z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego czy z Wyższym Seminarium Duchownym. Kilkadziesiąt razy w roku wspomagamy także różne wspólnoty zakonne i inne parafie (także spoza granic naszego kraju), że nie wspomnę o będących w potrzebie.
Słyszałem (może to tylko plotka), że obecny Proboszcz został postawiony przed faktem dokonanym z długami i niedokończonym remontem kościoła Wniebowzięcia NMP. Więc i ten wydatek musimy wspólnie pokryć z naszych ofiar. A już kilka tygodni temu w ogłoszeniach usłyszeliśmy o czekającym nas malowaniu wnętrza kościoła parafialnego (które jest rzeczywiście konieczne).
Więc nie napuszczajmy jednych na drugich i dajmy tyle, na ile każdego z nas stać. A pani kancelarystka na pewno przyjmie każdą kwotę ofiary, bo ważniejsza jest modlitwa w intencji najbliższych żywych i zmarłych, niż te kilkadziesiąt złotych niesnasek i pomówień.

gregorek 

Wysłany: 2014-12-06, 16:59   

A u mnie w rodzinie byly ostatnio dwa Chrzty (a szykuje się trzeci ) ,w parafii św.Mikołaja.Rodzice byli zdziwieni że nie zażądano od nich żadnych opłat ,powiedziano im ,że mogą dać anonimowo ,w kopercie ,w trakcie ceremoni tyle ile chcą/mogą.Nie wiem ile dali ,bo oczywiście nie moja to sprawa :) ,ale warto na kwestię datków spojrzeć z innej strony.Dajemy pieniążki ,a pieniążki musimy zarobić ,a żeby zarobić poświęcamy na to jakiś czas ,więc tak faktycznie dajemy pieniążki do parafii ,a Panu Bogu ten czas ,który na ich zarobienie poświęciliśmy...Piękne ,prawda ?

gregorek

orlando

Wysłany: 2014-12-07, 23:40   

Nie, nie próbuję siać zamętu. Jest mi po prostu przykro. 50 zł to dla mnie duża kwota. Nie palę papierosów. Jestem prawie co tydzień na mszy świętej w naszym kościele (czasem w innej parafii) i zawsze składam ofiarę, bo jestem świadoma kosztów związanych z utrzymaniem parafii. Nie mogę, niestety, liczyć na dziadków czy ciocie, jeśli chodzi o zamówienie mszy św. w intencji moich dzieci, choćby w urodziny. Modlimy się po prostu z mężem w domu, czasem przed Najświętszym Sakramentem, bo „gdzie dwoje...” Dziękuję za okazanie chrześcijańskiego miłosierdzia i zrozumienia.

proboszcz

Wysłany: 2014-12-29, 22:58   

Ja nie widzę żadnego problemu. Proszę zamawiać Msze św. i się nie przejmować materialnymi sprawami. Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu