Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Otwarty przez: ABu
2009-01-30, 01:42
Krucjata dobra czy z³a?
Autor Wiadomo¶æ
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-31, 14:14   

Powy¿szym postem potwierdzi³e¶ ¿e jeste¶ pod wielkim wp³ywem tego ugrupowania - ubolewam nad tym - zmówiê dzi¶ za Ciebie jedn± dziesi±tkê ró¿añca :)
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-31, 14:41   

A ksi±dz przez t± wypowiedz udowadnia mi ¿e zupe³nie nie potrafi albo nie chce zrozumieæ sensu podawanych przeze mnie wersetów w duchu jaki z nich p³ynie (czyli w duchu Bo¿ym) poniewa¿ s± one dla nas listem od samego Ojca niebios a prawdziwie wierz±cy chrze¶cijanin traktuje je bardzo powa¿nie i rozwa¿a z modlitw±, wtedy dopiero bêd±c wys³uchanym przez Boga przyjmuje je do serca i ¿yje zgodnie z ich duchem.

Je¶li bêdzie ksi±dz odmawia³ te zdrowa¶ki z my¶l± o Bogu a nie mechanicznie, to bardzo proszê siê za mnie pomodliæ :)... ja te¿ siê za ksiêdza pomodlê...



A ksi±dz nie jest ¶wiadkiem Jehowy?

Bo przecie¿ ¶wiadek Jehowy to kto¶ kto ¶wiadczy o Bogu czyli o nim mówi.. :P

PS nie dokoñczyli¶my tematu przykazañ "ko¶cielnych" :)... jak mam stosowaæ siê do ostatniego? "ani ¿adnej rzeczy która jego jest"
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-31, 15:08   

Nie wyznajê boga jehowy ale wierzê w Boga w Trójcy Jedynego: Ojca Wszechmog±cego I Syna Jego Jezusa Chrystusa i w Ducha ¦wiêtego Pocieszyciele. A wykaza³em Ci ¿e w swoich pogl±dach jeste¶ zgodny z doktryn± tech którzy uznaj± siê za ¶wiadków jehowy czyli tych którzy dla wielu ludzi i niektórych systemów politycznych np Francja) s± sekt±, nazywaj± siê badaczami Pisma ¶w, ale tradycje w jego interpretacji odrzucaj± tym samym b³±dz±c w swoich pogl±dach, próbuj± oni omamiæ ludzi a potem przez swoje przepisy prawne ich zabijaj± (np transfuzja krwi). powiedz mi jeszcze ¿e dos³ownie wierzysz w liczbê zbawionych (144000) a bêdê ju¿ ca³kowicie przekonany o Twoim zagubieniu siê.

Jestem Ksiêdzem, cz³owiekiem który uwierzy³ w S³owo Bo¿e, który w tym S³owie znalaz³ sens ¿ycia i sam dobrowolnie wybra³em taki sposób realizacji swego powo³ania, swego ¿ycia - nikt do niczego mnie nie zmusza³ -sam wybra³em ¿ycie w celibacie, sam wybra³em bycie ksiêdzem. Dlaczego próbujecie wmówiæ mi ¿e zosta³em zmuszony do bez¿eñstwa gdyby to by³o co¶ zasadniczego w moim ¿yciu albo zosta³bym np grekokatolikiem, albo bym ksiêdzem nie by³. C z tymi którzy nie s± ksiê¿mi ale wybieraj± kawalerstwo, te¿ w twoim mniemaniu s± ciemn± mas±?

Chcia³bym ciê zaprosiæ do tego by¶ zechcia³ po¶wiêciæ trochê swojego cennego czasu by zrozumieæ czym jest ko¶ció³, do czego d±¿y i by¶ chcia³ w nim dostrzec choæ odrobinê dobra - my¶lê ¿e nie trzeba siê zbyt wiele wysilaæ - skoro poczyta³e¶ ju¿ Pismo ¦w. - to zapraszam ciê zajrzyj do np katechizmu, a nie tylko atakuj to czego zdaje siê nie rozumiesz.
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-31, 15:25   

Ks. Krzysztof napisa³/a:
Nie wyznajê boga jehowy


JHWH, IHWH (hebr. יהוה) – imiê Boga w Biblii hebrajskiej, wymowa rekonstruowana jako Jahwe i Jehowa.
Tetragram zapisany alfabetem fenickim (na górze i w ¶rodku) i wspó³czesnym hebrajskim, opartym na alfabecie aramejskim (na dole)

W najstarszej wersji hebrajskiej imiê Boga zapisywano czterema literami jako: יהוה. S± to czytane od prawej do lewej spó³g³oski jod, he, waw, he, które tworz± tak zwany tetragram (z gr. Tetragrammaton – dos³. cztery litery). W jêzyku polskim odpowiadaj± im spó³g³oski: JHWH wystêpuj±ce w obu wspó³czesnych formach: Jahwe i Jehowa (w których ¶rodkowe he jest s³abe, a koñcowe – bezd¼wiêczne). Nie s± znane samog³oski, których u¿ywano do pierwotnej wymowy.

W masoreckim hebrajskim tek¶cie Pisma ¦wiêtego (Starym Testamencie) imiê JHWH w formie tetragramu wystêpuje 6828 razy, pocz±wszy od Ksiêgi Rodzaju 2,4. To imiê wystêpuje czê¶ciej ni¿ jakiekolwiek inne okre¶lenie Boga: Elohim lub El (Bóg) 2600 razy; Adonaj (Pan) 300 razy; Szaddaj (Wszechmog±cy) 48 razy.


Ks. Krzysztof napisa³/a:
Jestem Ksiêdzem, cz³owiekiem który uwierzy³ w S³owo Bo¿e, który w tym S³owie znalaz³ sens ¿ycia


Wiêc dlatego ze smutkiem pytam, jakim prawem ksi±dz mo¿e mnie rozgrzeszaæ i nauczaæ skoro nawet po studiach nie wie¿y w Boga... jak¿e smutne ale prawdziwe.

Ks. Krzysztof napisa³/a:

Dlaczego próbujecie wmówiæ mi ¿e zosta³em zmuszony do bez¿eñstwa gdyby to by³o co¶ zasadniczego w moim ¿yciu albo zosta³bym np grekokatolikiem, albo bym ksiêdzem nie by³.


Dlaczego jest wiele przypadków molestowania seksualnego i ¿ycia z inn± kobiet±? Skoro nie czujecie siê zmuszeni? Dlaczego np. kosztem tego nie zrezygnowali¶cie z popêdu do mamony, do "pierwszych miejsc w ko¶cio³ach", obnoszenia siê wiar± przecie¿ z tego Bóg ka¿e zrezygnowaæ przede wszystkim! a pó¼niej je¶li kto¶ dalej czuje ¿e chce oddaæ siê Bogu mo¿e równie¿ zrezygnowaæ z ma³¿eñstwa.

Ks. Krzysztof napisa³/a:

Chcia³bym ciê zaprosiæ do tego by¶ zechcia³ po¶wiêciæ trochê swojego cennego czasu by zrozumieæ czym jest ko¶ció³, do czego d±¿y i by¶ chcia³ w nim dostrzec choæ odrobinê dobra


Ingerencja w polityke, pieni±dze. Po¶wiêci³em ten czas ju¿ dawno.

Ks. Krzysztof napisa³/a:

Ks. Krzysztof napisa³/a:
Nie wyznajê boga jehowy ale wierzê w Boga w Trójcy Jedynego: Ojca Wszechmog±cego I Syna Jego Jezusa Chrystusa i w Ducha ¦wiêtego Pocieszyciele.



Ko¶ció³ wierzy w trójcê.
O trójcy nie wspomina Biblia.

Wniosek dla czytaj±cego :): Ko¶ció³ ma swojego Boga trójosobowego, który sam do siebie mówi synu, rozmawia sam ze sob± i sam sobie siebie zsy³a jako ducha ¶wiêtego. Ko¶ció³ pos³uguje siê takimi postaciamia jak Jezus i aposto³owie tylko komercyjnie jako przykrywka i przedstawia ich charakter wg swoich zasad. Zasady biblijne s± inne od Ko¶cielnych. Czy w takim razie Ko¶ció³ to zupe³nie inne religia nie oparta na pi¶mie ¶wiêtym i na Bogu?
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-31, 16:07   

W nauczaniu ¶wiadków Jehowy, czêsto tre¶ci zgodne ze wspó³czesn± egzegez± biblijn± przeplataj± siê z tre¶ciami niezgodnymi. Nieraz trudno je oddzieliæ o siebie. Tych niezgodnych jest wiêcej. Do nich nale¿y na pierwszym miejscu wymowa tetragramu JHWH jako Jehowa, nastêpnie znajomo¶æ imienia JHWH przed Moj¿eszem, wymawianie i objawienie imienia Jahwe przez Jezusa oraz wypowiadanie imienia Jahwe przez pierwszych chrze¶cijan, a tak¿e twierdzenie, ¿e Jahwe jest jedynym imieniem Boga.
Prawdê mówi±c, nikt nie wie na pewno, jak pierwotnie wymawiano imiê Bo¿e JHWH, poniewa¿ pierwsz± czê¶æ Biblii spisano w jêzyku hebrajskim, w którym by³y jedynie spó³g³oski. Gdy staro¿ytny jêzyk hebrajski by³ jeszcze u¿ywany na co dzieñ, nie sprawia³o to ¿adnych trudno¶ci. Izraelici dobrze wiedzieli, jak siê wymawia imiê Bo¿e i automatycznie uzupe³niali samog³oski (tak jak dla polskiego czytelnika skrót „z³" oznacza „z³oty", a „mgr" - magister).
Dwie rzeczy zmieni³y tê sytuacjê. Po pierwsze, w¶ród ¯ydów pojawi³o siê przekonanie, ¿e nie powinno siê g³o¶no wymawiaæ imienia Bo¿ego. Kiedy wiêc napotykali je podczas czytania Biblii, wymawiali w zamian hebrajskie s³owo Adonaj („Pan"). Po drugie, z czasem staro¿ytny jêzyk hebrajski przesta³ byæ jêzykiem ¿ywym i w ten sposób oryginalna wymowa imienia Bo¿ego w koñcu posz³a w zapomnienie.
Chc±c nie dopu¶ciæ do zupe³nego zapomnienia wymowy jêzyka hebrajskiego, uczeni ¿ydowscy (Masoreci) wymy¶lili w drugiej po³owie pierwszego tysi±clecia naszej ery system znaków przedstawiaj±cych brakuj±ce samog³oski i dodali je w Biblii Hebrajskiej do spó³g³osek. W ten sposób utrwalono ówczesn± wymowê. Je¶li chodzi o imiê Bo¿e, to zamiast umieszczaæ przy nim odpowiednie znaki samog³oskowe, na ogó³ u¿ywali innych znaków samog³oskowych, aby przypomnieæ czytelnikowi, ¿e ma przeczytaæ Adonaj.
Wymowa tetragramu jako Jehowa nie by³a znana ¯ydom w staro¿ytno¶ci. Zaczê³o siê to dopiero gdzie¶ w XII-XIII wieku a w ogólne w u¿ycie wesz³a w wieku XVI. Zosta³a ona spowodowana wokalizacj± masoreck± tetragramu, zaczerpniêt± z wyrazu Adona. Godne uwagi jest równie¿ to, ¿e ilekroæ tetragram poprzedza wyraz Adonaj, otrzymuje wówczas punktacjê wyrazu Elohim, a¿eby nie powtarzaæ dwa razy tego samego wyrazu (np. Rdz 15, 2).
¦wiadkowie Jehowy nie uwa¿aj±, ¿e u¿ywanie formy Jahwe jest b³êdne, jednak wybieraj± formê Jehowa. Twierdz±, ¿e jest ona bardziej rozpowszechniona i znana ni¿ Jahwe". Mo¿e kiedy¶ tak by³o, ale dzi¶ jest raczej odwrotnie. ¦wiadcz± o tym wspó³czesne t³umaczenia Biblii oraz liczne artyku³y i dzie³a omawiaj±ce to zagadnienie. Wydaje siê te¿, ¿e by³oby lepiej pos³ugiwaæ siê imieniem Bo¿ym w brzmieniu prawdopodobnie bli¿szym oryginalnemu, jakim jest niew±tpliwie Jahwe. Na ten argument ¶wiadkowie Jehowy odpowiadaj±, ¿e niekoniecznie, bo nie ma takiego zwyczaju w odniesieniu do imion biblijnych.
Wymawiamy je w ojczystym jêzyku i nie próbujemy na¶ladowaæ oryginalnego brzmienia. Mówimy np. Izajasz, chocia¿ tego proroka za jego czasów nazywano prawdopodobnie fsza'jahu. Nawet uczeni, którzy znaj± pierwotne brzmienie tych imion, pos³uguj± siê ich formami wspó³czesnymi, a nie staro¿ytnymi.
T± argumentacj± ¶wiadkowie Jehowy staraj± siê przekonaæ do u¿ywania formy Jehowa. Widaæ forma ta ma dla niech du¿e znaczenie, a rezygnacja z niej by³aby podobna do zmiany nazwy firmy po jej bankructwie. Dla nas natomiast s³owo Jehowa kojarzy siê dzi¶ wy³±cznie ze wspólnot± ¶wiadków Jehowy i z ca³ym ich nauczaniem. Powszechne odrzuceniem tej formy wi±¿e siê z odrzuceniem ich b³êdów.

Fragment "Jego Imiê jest ¶wiêta" ks. D Rybol
Ca³o¶æ tej ksi±¿eczki postaram siê umie¶ciæ w naszej czytelni.
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-31, 16:12   

Odsy³am tak¿e do http://www.katolikos.republika.pl/jehowa.htm
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-31, 16:19   

Drodzy adwersarz Ko¶ció³ na przestrzeni wieków z herezjami które g³osicie na tym forum ju¿ siê rozprawi³ - jak dot±d nie wymy¶lili¶cie niczego nowego.

Poszukujecie odpowiedzi - poczytajcie Breviarum fidei
 
     
szatan

Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-31, 16:24   

Ks. Krzysztof napisa³/a:
te¿ w twoim mniemaniu s± ciemn± mas±?


To moje s³owa, a nie Anio³ymous. Ponad to! Proszê uwa¿niej czytaæ bo brzmia³y one ca³kiem inaczej...

szatan napisa³/a:
Od razu widaæ, ze nale¿ysz do katolickiej masy kierowanej czarn± sutann±


Dlatego proszê ¿eby¶ nie przekrêca³ moich s³ów.

Ks. Krzysztof napisa³/a:
Ko¶ció³ na przestrzeni wieków z herezjami które g³osicie na tym forum ju¿ siê rozprawi³


W jaki sposób siê rozprawi³? Tworz±c kolejne dogmaty? Faktycznie... Przez d³u¿szy czas nie pozwalano badaæ Biblii, by³a ona tylko w pierwotnym jêzyku przez co zwykli ludzie nie potafili jej zrozumieæ nawet w ko¶ciele, a za jej posiadanie palono na stosie... Jednak mamy XXI w.

Je¶li herezj± dla ksiêdza s± wersety z PISMA ¦WIÊTEGO to nie mamy o czym rozmawiaæ.
Na wstêpie proponuje zastanowiæ siê co by³o pierwsze, pismo ¶wiête czy dogmat? I oczywi¶cie co stawiamy wy¿ej... Bo dla mnie - zawsze bêdzie to Biblia.
_________________
Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-31, 16:33   

Piszê to jeszcze raz:
do wszystkich odwiedzaj±cych ten temat forum: zapraszam chocia¿by do dowiedzenia wikipiedii http://pl.wikipedia.org/w...iadkowie_Jehowy

Czytaj±c opis wierzenia ¶wiadków jehowy zauwa¿ymy tam:
* Biblia podstaw± wierzeñ odrzucaj± tradycjê - patrz wypowied¼ szatan Wys³any: 2008-12-26, 21:06 (A sk±d wiesz, ¿e bêd±c katolikiem wierzysz w³a¶ciwie? Dlaczego pozwalasz, ¿eby ko¶ció³ interpretowa³ Biblie za Ciebie)
* ¶wiadkowie Jehowy przyjmuj± kanon protestancki - patrz: szatan Wys³any: 2008-12-27, 15:08 (A¿ do reformacji, któr± przeprowadzi³ Marcin Luter. Sporo musia³o byæ z tego kasy)
* biblia ¶wiadków jehowy nazewnictwo np ksiêga moj¿eszowa - patrz: szatan Wys³any: 2008-12-27, 11:14 (Zajrzyj do Biblii je¶li nie wierzysz... 2 moj¿eszowa 2-17)
* ¶wiadkowie nie uznaj± Trójcy ¶w. - patrz szatan Wys³any: 2008-12-27, 19:29 (Bóg uto¿samiany jest z Jezusem i Duchem ¶wiêtym? Przecie¿ to trzy ró¿ne rzeczy... ) podobnie anio³ymous Wys³any: 2008-12-27, 21:02
* ¦wiadkowie Jehowy g³osz± tzw armagedon - czyli zniszczenie tych ludzi którzy nie spe³niaj± wymagañ jehowy - patrz szatan Wys³any: 2008-12-27, 15:08 (Ko¶ció³ jest instytucj±... w koñcu ¿yj± z naszych podatków, a sami ich nie p³ac±. S± prawnie nie do ruszenia, ale kiedy¶ musi siê to skoñczyæ. Rzym przecie¿ upad³ pomimo swojej wielkiej chwa³y...)
* ¶wiadkowie jehowy wierz± ze zmarli przestaj± istnieæ - patrz szatan wys³any 2008-12-31, 9:10 ( co g³osi wiara katolicka? ¶mierci± nie umierasz tylko idziesz do nieba, piek³a albo czy¶æca ... czy to nie absurd?), podobnie Anio³ymous Wys³any: 2008-12-28, 16:02
* Wiara czy g³oszony pogl±d o tzw Wielkim Babilonie - wielkie religie (oprócz ¶wiadków jehowy) bêd± zniszczone przez szkar³atna bestiê - czy¿by nasz adwersarz bawi³ siê w ekranowego szatana (czyt. szkar³atna bestia) przywo³uj± tu tekst z 1 Tym 4


I mo¿na by tak w nieskoñczono¶æ uwa¿am ¿e te dwie osoby skoro nie przyznaj± siê do tego ¿e s± ¶wiadkami Jehowy to stwierdzam ¿e s± pod powa¿nym ich wp³ywem, i na tym naszym parafialnym forum siej± zamêt i ferment jak ci odwiedzaj±cy domy i zaczepiaj±cy ludzi na ulicy.
 
     
Ks. Krzysztof 

Wiek: 42
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 108
Wys³any: 2008-12-31, 16:38   

Zgadzam siê szatanie nie mamy o czym rozmawiaæ

Jezus powiedzia³ „Ty jeste¶ Piotr - opoka i na tej opoce zbudujê mój Ko¶ció³... a bramy piekielne go nie przemog±”. Nie przemog± - rozumiesz?!!!!
 
     
szatan

Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-31, 16:43   

Bramy piekielne to wersety z pisma ¶wiêtego które podaje? ¯adnych nauk ¶wiadków tutaj nie g³oszê... Proszê nie porównywaæ mnie do ¶wiadka jehowy oraz nie przekrêcaæ moich s³ów. Widzê, ¿e znowu dochodzimy do momentu w, którym jedynym argumentem jest mój nick.

To przykre, jednak proszê go traktowaæ jak ka¿dy inny - zreszt± wypowiada³em siê ju¿ na ten temat.

Do tego jeszcze dorzucê pewien fajny cytat z waszego forum...
master_czesiu napisa³/a:
Urojenia jednej osoby nazywaj± szaleñstwem... Urojenia wielu osób......religia
_________________
Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-31, 16:50   

Cytat:
Wymowa tetragramu jako Jehowa nie by³a znana ¯ydom w staro¿ytno¶ci. Zaczê³o siê to dopiero gdzie¶ w XII-XIII wieku a w ogólne w u¿ycie wesz³a w wieku XVI.

Jak mog³a byæ znana skoro dostêp do Biblii nie by³ tak wielki? Teraz ka¿dy ma w domu Biblie na szczê¶cie.

Cytat:
¦wiadkowie Jehowy nie uwa¿aj±, ¿e u¿ywanie formy Jahwe jest b³êdne, jednak wybieraj± formê Jehowa.


Obie formy w takim razie s± z³e poniewa¿, mamy podane same spó³g³oski.
Mi osobi¶cie lepiej brzmi Jahwe.
jakim prawem nazywacie siê pos³annikami Boga skoro nie s³u¿y ksi±dz Bogu JHWH?... skoro on w wersetach (które ksi±dz napewno zna) mówi: "jam jest Bóg" w t³umaczeniu jest (hebr. יהוה) JHWH... Jahwe czy jehowa? przecie¿ to kwestia dobrania spó³g³osek. Sens jest ten sam i chodzi o tego samego Boga.
...
Nie by³em nigdy "¶wiadkiem Jehowy" (towarzystwo) i nie mam zamiaru... ... a was ostrzegam ¿e to co g³osz± nie jest równie¿ zgodne z Bibli±
rozumiem ¿e ksi±dz chce odwróciæ uwage i wzbudziæ agresje? Bo zapewne nie raz mo¿na by³o us³yszeæ z ambony ¿e chodz± po domach kociarze i k³ami±...
Mo¿emy porozmawiaæ o tym prywatnie :) ju¿ mówi³em... skoro temat niewygodny na forum a Argumenty topniej±.

Cytat:
Drodzy adwersarz Ko¶ció³ na przestrzeni wieków z herezjami które g³osicie na tym forum ju¿ siê rozprawi³ - jak dot±d nie wymy¶lili¶cie niczego nowego.


Ale nie rozprawi³ siê niestety dowodami tylko mieczami, stosami, ogniem, smo³±, olejem.
Dlatego hmmm... nie spali mnie ksi±dz na stosie ;D... w dzisiejszych czasach

Nie wymy¶limy czego¶ nowego? czyli jeste¶cie zapoznani z tymi b³êdami od lat i nadal nie potraficie ich odeprzeæ mimo tego ze w³a¶nie tego uczyli was na studiach... a wci±¿ wymy¶lacie nowe dogmaty ¿eby je zatuszowaæ.

Zapêtla siê kr±g.
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2008-12-31, 22:31   

Dwóch m³odych ludzi, którzy nie rozumiej± istoty zapisów Pisma ¦wiêtego, zaczyna szukaæ zaczepki, aby mieæ kogo¶, na kim bêd± mogli wy³adowaæ wszystkie swoje dotychczasowe niepowodzenia ¿yciowe.
Czy wam trudno zrozumieæ, ¿e ówczesne zapisy by³y na miarê i mo¿liwo¶ci ludzi je poznaj±cych. Ilu wed³ug was zna³o w tamtych czasach pismo i mog³o swobodnie nim siê pos³ugiwaæ. Czy, zanim zaczêli¶cie poznawaæ Bibliê, zaczerpnêli¶cie jakiej¶ wiedzy, jak ta Ksiêga powstawa³a, na czym j± pisano, jakim zasobem s³ów dysponowali ówcze¶ni ludzie.
Formu³owanie zdañ, dobór wyrazów by³o dokonywane dla wiedzy i poziomu intelektualnego ludzi, do których wtedy by³y kierowane.

¯eby wam uzmys³owiæ, ¿e trudno¶ci ze zrozumieniem tekstu istniej±, podam przyk³ad „Bogurodzicy”. Jest to najstarsza polska pie¶ñ religijna, napisana w XI lub XII w. Jej tekst jest dzi¶ w wielu miejscach niezrozumia³y tak pod wzglêdem jêzykowym, jak i tre¶ciowym. Nie rozumie siê pewnych wyrazów i form gramatycznych, które zaginê³y lub uleg³y zmianom. A napisana w jêzyku polskim i nie t³umaczona.

Mo¿e ju¿ czas, ¿eby¶cie wyszli z tego krêgu waszych urojeñ.
_________________

 
     
szatan

Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-31, 22:39   

Ty mi lepiej znajd¼ argumenty na moje rzekome 'pl±tanie'. Nikt nie szuka zaczepki! Nikt nie ma zamiaru Cie szkalowaæ tak jak ty mnie/nas...

Stefan napisa³/a:
Najwiêksze spustoszenie czyni± laicy, którzy nie wiedz±, co czytaj± i nie rozumiej± Prawd Wiary i zachowuj± siê jak faryzeusze, my¶l±cy, ¿e s± uczonymi w pi¶mie, a s± uczniami niezbyt pilnie s³uchaj±cymi nauk i przyswajaj±cymi wiedzê.


Stefan napisa³/a:
Dwóch m³odych ludzi, którzy nie rozumiej± istoty zapisów Pisma ¦wiêtego, zaczyna szukaæ zaczepki, aby mieæ kogo¶, na kim bêd± mogli wy³adowaæ wszystkie swoje dotychczasowe niepowodzenia ¿yciowe.


Dlatego je¶li masz pisaæ bez ³adu i sk³adu odnosz±c siê jedynie do naszego m³odego wieku to lepiej nic nie pisz bo za¶miecasz ten w±tek.
_________________
Marek 1:7-11 - Paradoksem by³o by gdyby Jezus siê ochrzci³ i w tym samym momencie mówi³ do siebie z nieba "Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie" oraz schodzi³ sam na siebie w formie ducha ¶wiêtego...
 
     
Anio³ymous 

Wiek: 33
Do³±czy³: 28 Gru 2008
Posty: 29
Wys³any: 2008-12-31, 22:56   

Drogi Stefanie
Po pierwsze nie szukam zaczepki tylko argumentów Biblijnych (których niestety tu nie znalaz³em), chyba bêde musia³ zwróciæ siê do kogo¶ bardziej obeznanego z Bibli± bo naprawdê nie interesuje mnie co napisa³ ksi±dz w swojej ksi±¿ce tylko co mówi Biblia. Czy ty aby Stefanie nie przesadzasz z tymi zapisami? Masz ludzi za bezrozumnych? Po co s± t³umaczenia Biblii? po to ¿eby j± zrozumieæ ;D...

Cytat:
¯eby wam uzmys³owiæ, ¿e trudno¶ci ze zrozumieniem tekstu istniej±, podam przyk³ad „Bogurodzicy”. Jest to najstarsza polska pie¶ñ religijna, napisana w XI lub XII w. Jej tekst jest dzi¶ w wielu miejscach niezrozumia³y tak pod wzglêdem jêzykowym, jak i tre¶ciowym.


Ale t³umaczenie Biblii Tysi±clecia pochodzi z po³owy wieku XX... a nie XII... wiêc je¶li tak wiele jest B³êdów, to dlaczego dali¶cie j± wiernym? Dlaczego kto¶ od was nie przet³umaczy jej dobrze... I dlaczego potraficie broniæ siê dwoma czy trzema wersetami?...

Cytat:
Czy, zanim zaczêli¶cie poznawaæ Bibliê, zaczerpnêli¶cie jakiej¶ wiedzy, jak ta Ksiêga powstawa³a, na czym j± pisano, jakim zasobem s³ów dysponowali ówcze¶ni ludzie.


Gdybym takiej wiedzy nie posiada³ to jak móg³bym tu w ogóle wysuwaæ jakie¶ wnioski... I mówiæ o tym otwarcie?
Proszê odpowiedzieæ mi na poprzednie wersety cytatami z Biblii to podam nastêpne... nie chce bombardowaæ, bo narazie ksi±dz nie wniós³ wiele, oprócz cytatów z wikipedii, z ksi±zek i klerykalnych broszur.

Wiêc czy nadal bêdê "niewierny"?
Udowodnicie wasze racje?
Czy po prostu bêdziecie mi wmawiaæ ¿e jestem g³upi, nie potrafie czytaæ i tylko ksiê¿a maj± tak± moc?
_________________
£k 20:46-47
46. Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie, którzy z upodobaniem chodz± w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach.
(BT)
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group