Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół Katolicki w mediach.
Autor Wiadomość
Ks. Krzysztof 

Wysłany: 2009-11-18, 19:30   Kościół Katolicki w mediach.

Prasa, radio, telewizja, a teraz internet to media które każdego dnia wielu z nas odwiedza, przegląda lub się w nie wsłuchuje. Zapraszam do podzielenia się opiniami na temat mediów, a w sposób szczególny obecności wiary, Kościoła, religii w mediach jakie nas otaczają. Media to niesłychanie silny nośnik informacji, czy nasz głos, głos ludzi wierzących jest wstarczająco obecny w mediach?

Kościół Katolicki w mediach, jak nas postrzegają?

Ks. Krzysztof 

Wysłany: 2009-11-18, 19:30   

I na początek zapraszam do odwiedzenia:
http://www.youtube.com/wa...player_embedded

Stefan 

Wysłany: 2009-11-19, 09:44   Temat raczej niewdzięczny.

Ileż moich w duchu protestów, ileż napisanych postów przeciwnych napaści forumowiczów na Kościół, księży, wiernych w internecie. Najgorszy w tym jest brak reakcji moderatorów i adminów stron na używany tam wulgarny język większości postów. Na stronach portali informacyjnych szuka się tematów sensacyjnych, szczególnie dotyczących osób duchownych, aby zwiększyć ilość wejść (korzystają na tym, gdyż jednocześnie otwierający stronę narażony jest na czytanie reklam, opłacających istnienie stron). Brakuje zwykłych, normalnych informacji o Kościele, wierze, religii. (Oczywiście tych informacji nie brakuje na naszych stronach katolickich, których na szczęście jest dosyć dużo.)
Dyskusyjne i tendencyjne szukanie tematów, żeby podnieść sprzedaż nagminnie spotyka się w „brukowcach”. A zdecydowana większość prasy katolickiej dostępna jest wyłącznie w parafiach i w prenumeracie. W kioskach tygodniki i miesięczniki katolickie spotyka się sporadycznie, w śladowych ilościach egzemplarzy.
Radio to chyba jedyne źródło tak pełne audycji i stacji katolickich. Audycje i programy katolickie spotyka się we wszystkich pasmach Polskiego Radia. Istnieją radia katolickie ogólnopolskie i regionalne.
Gorzej z telewizją ogólnopolską. Istnieją programy katolickie w programie I, II i regionalnych Telewizji Polskiej, programy świąteczne z okazji świąt i rocznic kościelnych. Istnieje telewizja katolicka Trwam dostępna za pomocą anten satelitarnych.
Dziwne (?), że programów, a nawet filmów o tematyce nie tylko katolickiej, ale nawet świątecznej nie ma w obu ogólnodostępnych telewizjach komercyjnych. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zwróćcie uwagę na treści programów świątecznych w ogólnodostępnych telewizjach. W Polsacie i szczególnie w TVN ich nie znajdziecie.
Nie możemy przy tym zapominać, że media są narzędziami sprawowania władzy (czwarta władza).
Aby zobaczyć, jak niektórzy piszą posty nie trzeba długo szukać. Wystarczy zajrzeć na stronę radia Park do wiadomości „Święto Niepodległości - jak je obchodzić?”.
:lol: :oops:

Ks. Krzysztof 

Wysłany: 2009-11-19, 15:44   

A ja w tym temacie dodam jeszcze jedno pytanie. Jak oceniacie "święta Bożego Narodzenia" przed świętami - już w radiu, sklepach słychać pobrzękiwanie kolęd a do świąd jeszcze, a jeszcze...

Antje
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-19, 20:14   

Ale dlaczego media(ogólnodostępne) miałyby skupiać się na wierze jakiejkolwiek tym bardziej katolickiej? Od czasu do czasu pojawiają się programy czy reportaże w tej tematyce - to wystarczy. Nie wymagajmy od komercyjnych stacji działania dla nich niekorzystnego.
Jeżeli ktoś pragnie posłuchać, pooglądać coś o danej kategorii od tego są stacje tematyczne. Bardziej od TV Trwam polecam religia.tv.

Tak samo jest z wszelkimi reklamami. One nie opierają się na wartościach chrześcijańskich tylko na celebrowaniu tradycji w związku, z którym wiąże się pewien biznes.

Stefan 

Wysłany: 2009-11-19, 22:34   Boże Narodzenie od początku listopada to przesada !

Łatwiej mi odpowiedzieć na drugie pytanie. Może jestem zbyt konserwatywny, ale dla mnie, i na szczęście także dla mojej rodziny, Święta Bożego Narodzenia zaczynają się w tygodniu przedświątecznym. Oczywiście czas przygotowania, jakim jest Adwent, zbliża radość przeżywania świątecznych dni. Ale to dopiero w Adwencie przygotowujemy siebie i dom do świętowania.
Szczególny nacisk kładziemy na robienie zakupów, które robimy bezpośrednio przed świętami. Po pierwsze zawsze wcześniej sporządzamy listę dań, które będziemy spożywać w Wigilię oraz w dni świąteczne. Po drugie, wg tej listy planujemy zakup artykułów spożywczych niezbędnych do przygotowania tych dań. Są to ilości ściśle określone, aby nie doprowadzić do zmarnowania jedzenia, a zarazem nie zgrzeszyć obżarstwem. Drugi typ zakupów, to prezenty „pod choinkę”. Te robimy symboliczne, nie narażając się wzajemnie na zbyt wysokie wydatki, ale zawsze pamiętając, aby każdy w rodzinie był obdarowany. Dekoracje świąteczne kupowane są raz na kilka, kilkanaście lat i tylko są ewentualnie uzupełniane. Nigdy także nie robimy zakupów w tzw. niedziele handlowe.
Ważniejsza dla nas jest atmosfera rodzinnego przeżywania Świąt. Z Wigilią i jej dwunastoma potrawami, z dzieleniem się opłatkiem, ze słuchaniem i śpiewaniem kolęd, z pójściem do kościoła, ze spotkaniami rodzinnymi, z choinką.
:lol:

Ks. Krzysztof 

Wysłany: 2009-11-20, 09:09   

Droga Antje - moim pytaniem na tym forum jest pytanie czy jesteśmy obecni w mediach, my jako ludzie wierzący. Skoro zdecydowana większość naszych rodaków deklaruje się jako wierzący katolicy to zdaje się ten głos wiary powinien się przewijać w tym co nas otacza. Tak myślę, bo jeśli dziennikarz, polityk, czy każdy inny obywatel udzielający wywiadu czy wypowiadający się na jakiś temat jest człowiekiem wierzącym to zdaje się że tą jego wiarę powinno być widać, słychać i czuć :). Tymczasem wiele razy da się słyszeć głos człowieka, który gdzie indziej zaznacza że jest wierzącym katolikiem, a w tym co mówi zaprzeczać doktrynie naszej wiary.

Nie mamy innego serca dla Boga, innego dla rodziny, innego dla znajomych a innego dla mediów. Mamy jedno serce i tym jednym sercem (jako wierzący) mamy kochać i Boga i człowieka. Więc to pytanie w sensie szerszym jest pytaniem o to na ile umiemy przyznawać się do swojej wiary, bez pozorów, dyplomacji.

Antje
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-20, 14:55   

Owszem zgadzam się, z księdzem z małą gwiazdką. Dziennikarz w pracy jest dziennikarzem tylko i wyłącznie. zadając pytania uwzględnia różne punkty widzenia. Oczywiście są dziedziny publicystyki, w których można a nawet trzeba być stronniczym i w takich tekstach można ukazywać swoje przekonania. Życie człowieka dzieli się na kilka roli i nie zawsze należy je ze sobą mieszać.

figlarka 

Wysłany: 2009-11-21, 01:13   

owszem dziennikarz jest dziennikarzem,ale mówiąc że ejst chrześcijaninem nie moze się tego wstydzić czy wypierać.Równie dobrze uczeń mógłby powiedzieć w szkole ejstem uczniem a nie chrześcijaninem-nie będę się modlić,czy robić znaku krzyża przechodząc obok Kościoła z kolegami wracjącymi ze mna ze szkoły,to samo może powiedzieć nauczyciel albo lekarz.To jaki zawód wykonujemy nie może nas blokować do mężnego i odważnego wyznawania naszej wiary.Każdy zawód rządzi się swoimi prawami i są sytuacje,w których musimy postąpić w taki czy inny sposób,ale nie możemy bać się przyznać do Chrystusa,bo kiedy tego nie robimy i udajemy,że tak na prawdę nie jesteśmy chrześcijanami tylko dlatego,bo inni tak robią stajemy się osobami wydajacymi go na krzyż.Wiara zobowiązuje nas do czegoś pomimo zawodu,który tak na prawdę sami wybraliśmy dla siebie w życiu

Antje
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-21, 02:16   

Akurat opowiedziałaś o aspektach prywatnych w życiu zawodowym. Ja mówię o aspektach stricte zawodowych. Poza tym są zawody, w których człowiek powinien zapomnieć o swoich przekonaniach i wyznaniu. Na przykład ludzie tworzący prawo. Nie chciałabym, aby prawo, któremu będę musiała się podporządkować i co najważniejsze, do którego przestrzegania zobowiązani są wszyscy obywatele, bez względu na przekonania i światopogląd, ustanawiali ludzie według własnej hierarchii wartości a nie w oparciu o konstytucję i dobro kraju i społeczeństwa. Poza tym, jak już wcześniej łaskawa byłam zaznaczyć, mówię tutaj tylko o aspektach zawodowych, a w nich liczy się tylko mój zawód, nie przekonania. Lekarz ma leczyć, dziennikarz przekazywać informacje, prowokować ludzi do ich udzielania itp, nauczyciel ma nauczać. Nie ma tam miejsca na filozoficzno-teologiczne rozważania.

Antje
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-21, 02:18   

Poza tym zupełnie bez sensu jest to co napisałaś. W jaki sposób zawód miałby człowiekowi przeszkadzać w przeżegnaniu się czy pomodleniu? Bez sensu. Przeszkadzać może wstyd bądź chęć przynależności a to nie ma nic wspólnego z zawodami.

Ks. Krzysztof 

Wysłany: 2009-11-21, 14:14   

Lekarz ma leczyć - TAK - z tym że może to robić w różny sposób może kogoś nakłaniać do aborcji, może poronione dziecko traktować jak "odpad biologiczny" i nie chcieć wydać ciała aby rodzice mogli Go w spokoju pogrzebać - może,

Dziennikarz przekazywać informacje - TAK - ale może te informacje łączyć tak że wychodzi co innego np. ostatnie św. Wielkanocne, info na pewnej stacji, dziś święta wielkanocne ale na osiedlu tym i tym w W-wie nie chcę kościoła, Papież BXVI w Czechach - co o tym? niewiele ale za to chyba 7 minutowy reportaż o tym że w Pradze na Mszy było zaledwie 120 osób - czy to zbieg okoliczności połączenie tych info?, raczej nie, to zamyślone działanie, albo jak Pan Lis prowadzi program i z jego zachowania, podejścia i komentarzy wyraźnie odczytuje się jego stronniczość. Można być dziennikarzem który podaje suche wiadomości i przeciw tym nic nie mam, jednak jeśli za tymi wiadomościami kryje się jeszcze drugie dno to coś nie tak - Prawda?

Nauczyciel ma uczyć - miałem nauczyciela historii, który o Jezusie mówił: "był taki gość który potrafił sztuczki i zasnął a jak się obudził to pomyleńcy uznali że zmartwychwstał i od tej pory od niego liczy się czas". Można uczyć i uczyć! Albo jak dzieciom wpaja się "święto" halloween a o Bożym Narodzeniu mówi gwiazdka. Pytanie czego się uczy i jak się te wiadomości podaje.

Powtarzam, moje pytanie brzmi czy potrafimy tak na forum publicznym przy innych ludziach przyznać się do tego że jesteśmy wierzący - przecież tego pragnie Chrystus: "Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie" (Mt 10, 32-33).

Antje
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-22, 10:55   

Jeszcze raz powtórzę. Ludzie w pracy powinni myśleć tylko zawodowo (no, jest kilka wyjątków). Tak więc lekarz traktujący płody jak odpady miesza te dwa światy. Powinien postępować tak jak nakazuje prawo, a prawo jest jasne. Co do aborcji. Lekarz nie powinien do niczego nakłaniać, on powinien przedstawiać warianty, powiedzieć co by było najlepsze biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie zdrowie, a decyzję podejmujemy sami.
I znowu wszystko przez to, że splątują się ze sobą dwa różne lądy.

Co do dziennikarza. Są działy publicystyki, w których dziennikarz wręcz musi być stronniczy bo tak one funkcjonują.
Co do podanych przez księdza informacji, nie widzę w czegoś spiskowego czy niewłaściwego.
W Czechach komunizm swoje zrobił. Większość Czechów to ateiści, więc w kontekście wizyty BXVI zrobiono reportaż. Poza tym łączenie to z tym, że ktoś tam gdzieś tam nie chce kościoła to też normalna rzecz. Bardzo często łączy się różne informacje w jednej dziedzinie. Np. lekarz podejrzany o łapówkarstwo został zamknięty i obok zaraz pojawia się info o sytuacji NFZ i zaufaniu społeczeństwa do lekarzy.
Szczerze powiem, że te posądzenia części katolików, a są one no, smutną rzeczywistością, o jakiś spisek, przywołując klasyka - "układ", jakieś celowe wirowanie informacjami jest solidnie przesadzone. Pewnie, że jest jakaś tam część dziennikarzy, która pewnie swoją pracę do tego typu rozgrywek wykorzystuje. Ale nie popadajmy w paranoję.

Programy takie jak Lisa muszą przesiąkać pewnymi tezami. Inaczej rozmowa byłaby by niemrawa i niewiele dałoby się wyciągnąć z gościa programu. Żeby była jasność. Nie zawsze osobiste przekonania dziennikarza są odzwierciedlone w programie. On ma prowokować do odpowiedzi, poruszać różne punkty widzenia, czasami wstrząsać aby odpowiednio wyczerpać temat.

No i znowu. Nauczyciel przedstawił swój punkt widzenia, czego nie powinien robić. Ksiądz się wzburzył jako osoba wierząca, ale założę się, że gdyby ta sama osoba przedstawiła Jezusa na lekcji HISTORII jako jedynego zbawiciela, miłość nieskończoną i jedyną drogę życia, ksiądz by nawet nie pomyślał, że jest w tym coś nagannego, tylko z tego względu, ze zgadzał by się ksiądz z tymi poglądami. Dlatego uważam, że łącznie przekonań w zawodach, które tego nie wymagają, jest naganne, bez względu na to jakie to przekonania. Mówi ksiądz nieść Jezusa wśród ludzi w różnych dziedzinach życia, ale wystarczy, że ktoś niesie swoje poglądy, z którymi się ksiądz nie zgadza i ta sama sytuacja jest już niewłaściwa.

Nie wiem czy ludzie potrafią głosić naukę Chrystusa, wiem, że nie w każdej sytuacji powinni. I wiem, że nawet w sytuacjach, które ku temu sprzyjają robią to w sposób nie raz dla mnie obrzydliwy, nachalny, nieznoszący sprzeciwu, nienależny.

Bóg dał nam wolną wolę, więc nie ograniczajmy jej innym ludziom.

Stefan 

Wysłany: 2009-11-22, 13:03   

Antje, może częściową odpowiedzią będzie artykuł „Gwiazdy święcą przykładem?” w „Przewodniku Katolickim” nr 47/2009.

(http://www.przk.pl/nr/wiara_i_kosciol/gwiazdy_swieca_przykladem.html)

Oto znamienny fragment :
„- Znam przykład dziennikarza bardzo katolickiego, który nie mówił o swojej wierze, bo bał się zaszufladkowania, przypięcia mu łatki katola – mówi autor „Słownika języka boskiego”, ks. Kazimierz Sowa.”

Nie zawsze można głosić naukę Chrystusa, ale zawsze trzeba dawać świadectwo wiary.
Wolna wola jest darem Boga, który człowiek może spożytkować dobrze albo źle.
Św. Augustyn stwierdza, że powodem wszelkiego zła na świecie jest nieograniczona wolna wola ludzka. Grzech zaś jest konsekwencją wyboru wolnej woli.
:lol:

gregorek 

Wysłany: 2009-11-22, 23:32   

O mediach jest jedno z kazań bp.Tihamer Toth'a z roku 1934 pt."Biada światu dla zgorszenia" ( http://www.omp.lublin.pl/...or=5&artykul=16 ).I to właściwie mogłoby wystarczyć ,ale dobrze będzie zwrócić uwagę na inny jeszcze fakt.Zdecydowana większośc tytułów prasowych ,stacji telewizyjnych itd. należy do Żydów i trzeba by być wybitnym naiwniakiem ,żeby wierzyć ,że "merdia" te będą krzewiły światopogląd katolicki.Mało tego - na wszystkich uniwersytetach ( w tym oczywiście na wydziałach dziennikarstwa ) również wielu ich spotkamy.
Stan wojny z Rzymsko-Apostolskim Kościołem Katolickim mamy zresztą we wszystkich dziedzinach życia ( nie tylko społecznego ) , od polityki począwszy , a na każdym z nas skończywszy.Nawet nauka przestała istnieć ,a obróciła się przeciw poznawaniu dzieł Boga ,za to wykorzystuje się ją przeciwko Bogu i ,oczywiście człowiekowi.Przeciwko Prawu Naturalnemu ,jakie nam Bóg dał.
To również wszelkiej maści 'socjologowie' ,'psychologowie' itd.,mają dziś decydujący głos o tym co jest "dobre".Przypomnijmy więc ,że za tzw."ojca socjologi" uważa się człowieka o ksywie Karol Marks (prawdziwe nazwisko :Mojżesz Mordechaj Marx Levy - w młodości zagorzały satanista ).I to właśnie socjologowie promują nowy rodzaj społeczeństwa opartego na rozdzieleniu religii od wszelikich innych aspektów życia.Udaje im się to ,czego efektem jest np.pogląd p.Antje na temat życia zawodowego i religijnego.A to jest sprzeczność!A my ,Katolicy , w sprzeczności żyć nie możemy.Od Pana Jezusa Chrystusa dostaliśmy doskonała i spójną naukę i jej mamy się trzymać zawsze i w każdej sytuacji.Bo co ja powiem Bogu na Sądzie Ostatecznym...?Że modliłem się przecież w domu i do Kościoła chodziłem regularnie ,ale w pracy byłem poganinem ,bo " Twoje Królestwo ,o które modlę się wiele razy dziennie ,i owszem niech przyjdzie,ale tylko pod strzechy domów jako jakiś folklor, bo gdzie indziej jest zbędne?"Znam wyrok jaki mnie czeka w takiej sytuacji.Wyrok na wieki...bez odwołania.Bo jeśli nie chcę wszędzie i w 100% Królestwa Bożego ,to wyślą mnie tam gdzie go nie ma!!!
Bądźmy konsekwentni zwłaszcza wtedy , gdy zwracamy się do Boga.Jeśli więc prosimy w Modlitwie Pańskiej : "...przyjdź Królestwo Twoje ,bądź wola Twoja jako w Niebie ,tak i na Ziemi" ,to tego mamy pragnąć i krzewić gdzie się da.Jeśli nie ,to dajmy sobie spokój z tą Modlitwą...i z religią Katolicką.Teraz mogą zabrzmieć głosy ,że przecież mamy "demokrację" i musimy się liczyć ze zdaniem "innych" ( choć akurat jest odwrotnie - to my ulegamy jakimś heretyckim mniejszościom ) ,i że jest to niby jedyny ustrój sprawiedliwości społecznej.Czyżby?No a w Raju ...czy panowała "demokracja"?Wątpie ,choć za mało ludzi tam było żeby to stwierdzić ,ale jeden akt sprzeciwu wobec Woli Boga wystarczył ..i mamy to co mamy.No a w Niebie?Czy bedzie "demokracja"?Na pewno nie .Tego jestem pewien ,bo wiem ,że tam będzie Król i odpowiednia hierarchia.W XII wieku św.Tomasz z Akwinu pisał o różnych ludzkich systemach politycznych (gdzieś na forum wkleiłem link ) , i twierdził ,że demokracja jest dewiacją republiki i jest to napodlejszy z ustrojów politycznych ziemskich.
Jeśli więc mamy budować tu na Ziemi społeczeństwo Katolickie - a tak właśnie jest - to żyjmy Wiarą w każdej chwili i nieśmy Ją wszędzie ze sobą.Piętnujmy wrogie Chrystusowi media i nie kupujmy ich przynajmniej.A z ambon niech się leje prawdziwa Nauka Katolicka odważnie i wy ,Księża nie bójcie się mówić Prawde ,bo po to jesteście Księżmi Chrystusa!Już za życia macie miejsce w hierarchii Niebieskiej ,ale z drugiej strony - nie będzie dla Was litości jeśli sprzeniewierzycie tą godność.Podobno Piekło jest wybrukowane głowami Kapłanów Katolickich...

No i słowko do Ks.Krzysztofa...niech Ksiadz nie pyta co myślimy o tym czy owym ,tylko niech nam powie co mamy myśleć ,by żyć w zgodzie z Prawem Boga.

gregorek

Odpowiedz do tematu