Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Strachy Z Gazety Grzegorza Kucharczyka
Autor Wiadomość
adam wojtek

Wysłany: 2011-04-29, 16:31   Strachy Z Gazety Grzegorza Kucharczyka

Nakładem wydawnictwa fronda ukazała się kolejna książka wybitnego historyka Grzegorza Kucharczyka. Jest to świetna analiza pierwszego dziesięciolecia działalności jednego z najbardziej wpływowych dzienników w Polsce. Książka oparta jest przede wszystkim na tekstach drukowanych w latach 90-tych opatrzonych błyskotliwym, wnikliwym komentarzem autora. W kolejnych rozdziałach autor rozprawia się z wizją świata według Gazety. A przed czym to ostrzega nas dziennik? Jakie to niebezpieczeństwa czyhają na nas? Już same tytuły rozdziałów mówią wiele. Strach przed nacjonalizmem, czarny sen o dekomunizacji i lustracji. Strach przed nienarodzonymi. Jak pisze Kucharczyk książka jest zaledwie szkicem do opisu problemu jakim jest wizja Polski i przemian po 1989 r. prezentowana na łamach dziennika.

Stefan 

Wysłany: 2011-04-29, 19:23   

Dopowiem tylko, że osoby czytające sensacyjne doniesienia GW od początku jej istnienia, po przeczytaniu „Strachy z gazety 20 lat przestróg dla Polski” wpadną w przerażenie skalą manipulacji, jakiej byli i są poddawani przez jej redaktorów.
Książka jest też ostrzeżeniem dla tych, którzy sięgają po to GW.. obecnie i dają się otumaniać gierkami polityczno-publicystycznymi.

mn 

Wysłany: 2011-08-22, 08:12   

Ja jestem przerażony skalą manipulacji Radia Maryja i Naszego Dziennika... :mrgreen:

Stefan 

Wysłany: 2011-08-22, 18:24   

Czyli stale słuchasz Radia Maryja i systematycznie czytasz Nasz Dziennik, żeby móc oceniać skalę manipulacji. Odważny jesteś. A z jakimi źródłami porównujesz, że tak to oceniasz?
Słucham Radia Maryja i regularnie czytam Nasz Dziennik, a także czytam Gazetę Polską i śledzę portale: wiara.pl, niezależna.pl, uważam rze.pl oraz kilka innych, które pomagają mnie katolikowi nie dać się zmanipulować, tylko mieć swoje wyrobione zdanie.
A że przy okazji słuchania Radia Maryja uda mi się odmówić Różaniec Św. czy inne modlitwy, to tylko moje ubogacenie duchowe.
Polecam przeczytanie tej ksiązki „Strachy z gazety, 20 lat przestróg dla Polski” Grzegorza Kucharczyka. Wtedy może Ci się oczy otworzą.
Za książkę zapłaciłem razem z kosztem przesyłki coś ok. 30 zł.

mn 

Wysłany: 2011-08-24, 09:33   

Panie Stefanie, "Nasz Dziennik" czytam codziennie - w sieci, czasem w papierze. "Uważam Rze" - każdy numer od pierwszego. Radia Maryja - wybranych audycji ze strony radia. Zdarzało mi się czytać też "Gazetę Polską". Wszystko po to, by nie dać się zmanipulować i mieć wyrobione zdanie. Tyle, że to zdanie jest skrajnie odmienne od wyrażanego w ww. mediach...

Uważam, że każde medium manipuluje. Zdarzało mi się pisać w mediach lokalnych i zdałem sobie z tego sprawę na własnym przykładzie: jestem w stanie to samo wydarzenie przedstawić z zupełnie różnych stron i tylko ode mnie zależy, które wybiorę. Oczywiście starałem się być uczciwy i zgodny z własnym sumieniem. Wiem jednak, że inny punkt widzenia można sobie wyobrazić. Tak, Wyborcza manipuluje, ma na koncie wiele tekstów szkodliwych i oburzających. Ale odsączając tematy polityczne da się w niej przeczytać coś ciekawego o kulturze, sporcie, społeczeństwie - czego w mediach koncernu ojca dyrektora nie ma.
Tak samo jak Pan uważam się za katolika i po prostu sprzeciwiam się prostemu utożsamianiu Radia Maryja, TV Trwam i Naszego Dziennika z wiarą katolicką jako ich jedynych obrońców i wyrazicieli. Moim pismem katolickim jest Tygodnik Powszechny. Jako człowiek młody uważam że RM, Trwam i ND przyczyniają się do laicyzacji naszego kraju i odwrotu od wiary młodego pokolenia. Jeśli Pan poleca tu książkę Grzegorza Kucharczyka, ja mógłbym polecić książki choćby Bartosia czy Obirka, które warto przeczytać i przemyśleć, nawet nie zgadzając się z nimi.

Jednocześnie staram się w praktyce realizować zasady pewnego przykazania (o którym wielu "katolików" zapomina w codziennej praktyce) i szanować ludzi o odmiennych przekonaniach. Przecież co niedzielę przekazujemy sobie znak pokoju...

Odpowiedz do tematu