Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
legitymacje bierzmowańców
Autor Wiadomość
Andy 

Wysłany: 2012-11-02, 20:16   legitymacje bierzmowańców

Uważam za nieszczęśliwą sytuację, w której najpierw dzieci otrzymują legitymacje z rubryczkami do wypełnienia, a potem księża odmawiają im stosownych potwierdzeń, wyganiając z zakrystii. Dzieci są smutne i zdezorientowane. Doprawdy, można by poświęcić tych kilka minut i udzielić podpisów. Tak, aby starania oraz zapał dzieci nie szły na marne i aby widziały one elementarną konsekwencję w postępowaniu swych duszpasterzy.

figlarka 

Wysłany: 2012-11-05, 16:00   

owszem można poświęcic chwilę, tylko osoby wtajemniczone w przygotowanie do pierwszej Komunii Świętej czy też do Sakramentu Bierzmowania wiedzą, że od tego roku osoby zainteresowane same podpisują sobie legitymacje. Nikt z zakrystii nie jest wyganiany, ona każdego dnia jest otwarta dla wszystkich, ale nikt nie powinien zapomnieć o szacunku, by dać po Mszy Świętej pomodlić się Liturgicznej Służbie Ołtarza,a nie wlatywać z piorunem, gdy tylko ksiądz przekroczy próg zakrystii po skończonej Eucharystii.

Andy 

Wysłany: 2012-11-05, 16:25   

Sam byłem świadkiem, gdy dzieci były potraktowane dość obcesowo przez jednego z księży. Nie podobało mi się to. Legitymacje mają rubrykę, gdzie powinien podpisywać się "prowadzący". Jest to wzór zatwierdzony przez kurię, zatem kto ważniejszy - kuria, czy rozporządzenie lokalne? Jeśli każdy ma sobie samo podpisywać, to legitymacji może nie być wcale - są fikcją, która uczy kombinowania. To smutne, że brak ochoty i konsekwencji.

figlarka 

Wysłany: 2012-11-06, 19:37   

To nie jest ani brak ochoty ani konsekwencji. To jest zarządzenie biskupa i wbrew pozorom ma pewien sens. Jeśli ktoś będzie chciał podrobić podpis to i tak podrobi, bo przypadki takie już się zdarzały. A rodzice też powinni egzekwować czy podpisy dzieci są prawdziwe i zgodne z prawdą. Okażmy także trochę zaufania tym osobom. Może ono zmienić więcej niż nam się wydaje dziś. One po takim przygotowaniu mają odkryć Boga, a nie przychodzić tylko po podpis.

Andy 

Wysłany: 2012-11-06, 20:41   

Moja córka nie rozumie, dlaczego ksiądz zdecydowanie ODMAWIA jej podpisu. Czuje się odepchnięta. Prosi mnie i żonę, abyśy dali książeczkę jakiemuś księdzu i żeby podpisał. Dzieci chcą być traktowane poważnie. Dzieci nie rozumieją, dlaczego nie mogą dostać podpisu w przewidzianej rubryczce. Kompromis jest taki: ksiądz podpisuje tym, którzy tego chcą. O tym nie pomyślano, a szkoda.
PS. Jaki dokument kurialny reguluje tę sprawę? Znasz może link, chętnie przeczytam, bo może wyważam otwarte drzwi. Ale i tak uważam, że tracimy po trosze te dzieciaki...

figlarka 

Wysłany: 2012-12-21, 22:37   

Zarządzenie o podpisywaniu książeczek jest od biskupa Czai, a informację mam z kurii bezpośrednio. tam by trzeba było pytać jeśli chcesz sprawdzić moje informację, bo raczej wątpię,że coś będzie dostępne na internecie. pewne sprawy i decyzje nie są publikowane internetowo.
ja uważam,że dzieciom trzeba wytłumaczyć. dzieci, którym tłumaczyłam to zrozumiały i wiedzą dlaczego. To nie jest fakt olewania dzieci przez księży tylko zarządzenie odgórne. poza tym umówmy się w tamtym roku niby ksiądz podbijał, a i tak zawsze podbijał ktoś inny te książeczki, więc nie możemy tu mówić o olewaniu przez księży.Wytłumaczmy naszym pociechą dlaczego i że jest to też wyraz zaufania księży do nich samych.

Andy 

Wysłany: 2013-01-01, 17:58   

Dalej uważam, że księża opuścili dzieci w tej kwestii. Czy kartek do spowiedzi dla kandydatów do małżeństwa się także już nie podpisuje? Czy tym dzieciom, które chcą, nie można by jednak podpisywać? Dlaczego żaden ksiądz nie chce zabrać głosu na forum? To także wyraz lekceważenia parafian. Szkoda, że tak się dzieje...

Odpowiedz do tematu