Strona g³ówna Parafii ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi ¦l. w Kêdzierzynie-Ko¼lu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. ¶w. Zygmunta i ¶w. Jadwigi w Kêdzierzynie-Ko¼lu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Postulaty i pro¶by do nowego Proboszcza.
Autor Wiadomo¶æ
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-09-20, 11:05   Postulaty i pro¶by do nowego Proboszcza.

Mam pytania:
1. Dlaczego marianki i ministranci nie maj± zbiórek w soboty, jak do tej pory? A przynajmniej nic o tym nie ma w og³oszeniach;
2). Co z indeksami dla bierzmowañców?
3). Czu Ks. Proboszcz bêdzie rozmawia³ ze swoj± trzod± na forum parafialnym?
_________________
Andy
 
     
proboszcz

Do³±czy³: 01 Wrz 2013
Posty: 20
Wys³any: 2013-09-28, 23:50   

Marianki i ministranci maj± og³aszane spotkania w zakrystii, aczkolwiek do og³oszeñ równie¿ mo¿na dodaæ. :-) Je¶li chodzi o indeksy, to ju¿ s± wydrukowane. W najbli¿szym tygodniu zostan± m³odzie¿y rozdane.
Ks. proboszcz na ró¿ne pytania chêtnie odpowie, jak bêdzie potrafi³. :->
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-09-29, 10:42   

Dziêkujê! Samo to, ¿e ks. Proboszcz Dobrodziej tu jest - jest dobre. ¦w. Izydor - patron internetu, pob³ogos³awi. Do tej pory tak nie bywa³o. Pasterza nie interesowa³o zdanie trzody.
1. Indeksy - dobra rzecz. Ale jeszcze lepsza - podpisywanie ich przez ksiê¿y w zakrystii po Mszach ¶w. Ponoæ biskup tego zabroni³. Dziwny biskup. Dzieci na to jednak czekaj± i dziwi± siê, dlaczego Ko¶ció³ je "odrzuca" i nie chce powa¿nie potraktowaæ ich wysi³ków. To by³o /jest/ zaprzeczenie duszpasterstwa. Mo¿e to siê zmieni. Oby.
2. B³agam, aby w gazetce parafialnej u¿ywaæ poprawnego jêzyka polskiego. Nie ma Mszy za "Gintra" - jest za "Gintera". Nie za "Waltra", a za "Waltera". Z tym walka trwa od dekady, ale jest gdzie¶ ponoæ jaki¶ dobry cz³ek, który te gazetki sk³ada (pewnie za Bóg zap³aæ) i nikt nie ¶mie mu zwróciæ uwagi. A potem siê z nas ludziska ¶miej±....
3. Spowied¼ 30 minut przed Msz± ¶w. jest mitem jak widaæ. Dzi¶ przed Msz± o 10.00 tak nie by³o. Czeka³em 20 min. i da³em spokój. Kiedy siê zatem spowiadamy? Chodzi o to, aby mo¿na by³o co¶ zaplanowaæ. Zamiast instruowaæ scholê pó³ godziny, mo¿e mo¿na by³o pos³uchaæ spowiedzi. Wiem, ¿e to nudne, ale takie ¿ycie kap³añskie.
4. Tablica elektroniczna - rewelacja. Tego brakowa³o.
Ostañcie z Bogiem, Ojcze!
_________________
Andy
 
     
orlando

Do³±czy³: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wys³any: 2013-09-30, 10:45   

Szczê¶æ Bo¿e!
Jeste¶my zachwyceni mszami dla dzieci. Ró¿ne s± opinie w¶ród ludzi. Niektórzy uwa¿aj±, ¿e nie nale¿y pauperyzowaæ Mszy ¦w. Dla mnie najwa¿niejsze s± owoce — w koñcu, „po owocach ich poznacie” ;-) . A moje dzieci ju¿ dawno tak chêtnie nie chodzi³y do ko¶cio³a.
PS
Zapewniamy o sta³ej opiece modlitewnej. Oby sytuacja sprzed kilku miesiêcy nigdy wiêcej nie powtórzy³a siê w naszej parafii...
Ostatnio zmieniony przez orlando 2013-12-31, 20:44, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-09-30, 13:44   

Potwierdzam te spostrze¿enia. Z rado¶ci±.
_________________
Andy
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-09-30, 15:55   

Je¿eli Ks. Biskup zabroni³ podpisywania indeksów, to mia³ zapewne ku temu swoje powody. Na przyk³ad takie, ¿e m³odzi ludzie s± ¶wiadomi zbli¿aj±cego siê momentu przyjêcia Sakramentu Bierzmowania i nie trzeba kontrolowaæ ich na ka¿dym kroku. Je¿eli sercem tego nie czuj±, to ¿adne podpisy ksiê¿y tego nie naprawi± i nie wzmocni±. Chyba, ¿e rodzice maj± problemy ze sob± i nie wierz± w³asnemu dziecku.
Nie b±d¼my Lemañskimi czy Natankami i nie krytykujmy naszych hierarchów.
A ju¿ stwierdzenie (pytanie?) „dlaczego Ko¶ció³ je "odrzuca" i nie chce powa¿nie potraktowaæ ich wysi³ków.” pachnie mi Lisem czy ¦rod±! Przecie¿ Ko¶cio³em jeste¶my my wszyscy, tak¿e ci pisz±cy na naszym Forum. Przestañmy rozró¿niaæ „wasz Ko¶ció³ - ich Ko¶ció³ - nasz Ko¶ció³”, bo samo z³o z tego siê bierze, ¿e nie chcemy, a nawet nie umiemy zachowaæ naszej jedno¶ci w Ko¶ciele! W naszym Ko¶ciele Chrystusowym!
„...podzia³y w Ko¶ciele s± konsekwencj± zamkniêcia na dzia³anie Ducha ¦wiêtego...”
„...Jest jednak wspólnota i jedno¶æ: wszyscy s± ze sob± powi±zani nawzajem i wszyscy wspó³tworz± jedno ¿ywe cia³o, g³êboko zwi±zane z Chrystusem. Dobrze to zapamiêtajmy: bycie czê¶ci± Ko¶cio³a oznacza bycie zjednoczonym z Chrystusem i otrzymywanie od Niego boskiego ¿ycia, które pozwala nam ¿yæ jako chrze¶cijanie, to znaczy trwaæ w zjednoczeniu z papie¿em i biskupami, bêd±cymi narzêdziami jedno¶ci i komunii. Oznacza to tak¿e uczenie siê przezwyciê¿ania interesów osobistych i podzia³ów, uczenie siê lepszego zrozumienia siebie nawzajem, uzgadniania ró¿norodno¶ci i bogactwa ka¿dej osoby. Jednym s³owem - wiêkszego umi³owania Boga i ludzi stoj±cych obok nas, w rodzinie, parafii, stowarzyszeniach. Cia³o i cz³onki, aby ¿yæ, musz± byæ zjednoczone!...” (Ojciec ¶w. Franciszek)
Potwierdzam s³owa @orlando, ¿e powrót do Mszy ¦w. „dzieciêcej” jest strza³em w „10”! A nasza wnuczka jest zachwycona.
_________________

 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-01, 05:52   

Tak. Ja, rodzic, mam problem ze sob± i jestem nowym Natankiem i Lemañskim w jednym. Mea culpa.
_________________
Andy
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-01, 05:59   

Problem biskupa z indeksami jest prawdopodobnie taki, ¿e gdyby podpisywaæ je dzieciom (bo po to s± przecie¿ wydane), to 1/10 kandydatów na bierzmowañców by te podpisy mia³a, a 9/10 nie i przez to nie kwalifikowa³aby siê do bierzmowania. By³oby to udokumentowane czarno na bia³ym i by³by problem. Tego hierarcha siê boi. Pytanie: po co wprowadzaæ wymagania, je¶li nie zamierza siê ich przestrzegaæ. Id±c dalej - na konferencjach ksiê¿y organizowanych przez kuriê podpisuj± oni listy obecno¶ci. Po co? Biskup im nie ufa? A nastolatkom ufa! Nowa pedagogia Andrzejowa....
_________________
Andy
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
Wys³any: 2013-10-01, 15:43   

Panie Andy, proszê siê nie unosiæ. Po prostu czytam nasze Forum i zauwa¿am pañskie wypowiedzi w sprawach Marianek czy „bierzmowañców” (bardzo brzydki wyraz). Takim brzydkim wyrazem jest tak¿e „probi”, nie wystêpuj±cy ani w jêzyku polskim ani w ³acinie i raczej o¶mieszaj±cy ni¿ okre¶laj±cy, wa¿n± w naszej wspólnocie, osobê!
Nie³adnie Pana sprowokowa³em, ale my¶lê, ¿e niektóre kwestie warto przedyskutowaæ
Pe³noletnio¶æ, to nie to samo, co doros³o¶æ. Ta zasada powinna kierowaæ przygotowaniem katolika do przej¶cia do dojrza³o¶ci religijnej, wszak Sakrament Bierzmowania potwierdza nasz± dojrza³o¶æ chrze¶cijañsk± i powinien umacniaæ w wierze. I to powinna byæ jedyna kwalifikacja gotowo¶ci sakramentalnej. A tej gotowo¶ci zdecydowana wiêkszo¶æ gimnazjalistów nie ma. Ani pe³noletni, ani doro¶li. Sam Pan zauwa¿a w swojej wypowiedzi: „…a 9/10 nie i przez to nie kwalifikowa³aby siê do bierzmowania. By³oby to udokumentowane czarno na bia³ym i by³by problem. …”. Bo problemem nie jest podpis w indeksie, tylko gotowo¶æ naszego dziecka do bycia w pe³ni ¶wiadomym katolikiem.
Problemy dotycz±ce dzieci (!!!) maj±cych przyj±æ Sakrament Bierzmowania by³y sygnalizowane tutaj http://www.parafiakozle.p...topic.php?t=279 czy tutaj: http://www.parafiakozle.p...topic.php?t=355
Wrócê wiêc do mojego poprzedniego wpisu i dopiszê dalsz± jego czê¶æ.
Musisz siê nauczyæ i zdaæ, bo jak to bêdzie wygl±da³o, ¿e ty jedna/jeden nie bêdziesz bierzmowana/y!
Musisz mieæ ten papierek z bierzmowania, bo bêdzie ci potrzebny przy zawieraniu ma³¿eñstwa.
Jak to siê skoñczy, to mo¿esz potem ze swoim ¿yciem religijnym robiæ co chcesz, ale teraz wstydu nam nie przyno¶!
Jest i druga strona medalu.
Starzy mi ka¿±, matka codziennie truje. Bierzmowanie i czarny mnie wiêcej w ko¶ciele nie zobaczy.
Powied¼cie dziewczyny co mam mówiæ, bo od I Komunii nie by³am siê spowiadaæ.
Na spowiedzi mówi³em mu tylko takie lekkie grzechy, ¿eby nie zada³ za du¿± pokutê. Przecie¿ nie bêdê mu mówi³ o trawce czy piwku.
Zdziwi³a mnie wiêc pañska reakcja. Bo ja na Pana miejscu nie przyjmowa³bym tej uwagi o rodzicach, jako kierowanej do siebie. Z prostej przyczyny. Maj±c TAK¡ córkê, która jest przyk³adem i wzorem dla innych, nie martwi³bym siê o jej przysz³o¶æ chrze¶cijañsk±!
_________________

 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-01, 16:17   

Panie Stefanie, ma Pan du¿o racji. Ale nie we wszystkim podzielam Pañskie spostrze¿enia.
_________________
Andy
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-01, 17:59   

Ponadto liczê na odpowied¼ Ks. Proboszcza na moje postulaty.
_________________
Andy
 
     
Stefan 


Wiek: 72
Do³±czy³: 23 Mar 2008
Posty: 259
Sk±d: Ko¼le
  Wys³any: 2013-10-07, 12:53   

By³o „hurrra” i jest problem. Problem z Msz± ¶w. dla dzieci, a w zasadzie z „bardzo” doros³ymi, którym ta Msza ¶w. chyba (?) przeszkadza. Wydaje mi siê, ¿e warto zapoznaæ siê ze starym, bo z 1973r., ale ci±gle aktualnym i obowi±zuj±cym dokumentem, jakim jest
DYREKTORIUM O MSZACH ¦W. Z UDZIA£EM DZIECI
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=97 (po lewej stronie s± zak³adki: Rozdzia³ I, II, III)
oraz „Zalecenia duszpasterskie Episkopatu Polski w zwi±zku z dyrektorium o Mszach ¶wiêtych z udzia³em dzieci”:
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=247
Wa¿ny te¿ w tej sprawie g³os ks. biskupa Antoniego D³ugosza, kawalera Orderu U¶miechu:
http://www.mogila.cysters...akow&Itemid=164
Mo¿e trzeba w og³oszeniach parafialnych i w Dobrej Nowinie apelowaæ do wiernych i prosiæ, aby na Mszy ¶w. o godz. 10:00 w niedziele i ¶wiêta ³awki od o³tarza do mniej wiêcej ambony (wej¶cia do zakrystii) pozostawiaæ wy³±cznie dla dzieci.
Przeciwnikom takich Mszy ¶w. ju¿ teraz mówiê „Takie bêd± Rzeczypospolite, jakie ich m³odzie¿y chowanie.”. Taki bêdziemy mieli Ko¶ció³, jaki przyk³ad dzieciom i m³odzie¿y my doro¶li, rodzice i dziadkowie, bêdziemy dawali! Szczególnie w zachowaniu i szacunku dla innych.
_________________

 
     
proboszcz

Do³±czy³: 01 Wrz 2013
Posty: 20
Wys³any: 2013-10-08, 08:31   

[quote="Andy"]
3. Spowied¼ 30 minut przed Msz± ¶w. jest mitem jak widaæ. Dzi¶ przed Msz± o 10.00 tak nie by³o. Czeka³em 20 min. i da³em spokój. Kiedy siê zatem spowiadamy? Chodzi o to, aby mo¿na by³o co¶ zaplanowaæ. Zamiast instruowaæ scholê pó³ godziny, mo¿e mo¿na by³o pos³uchaæ spowiedzi. Wiem, ¿e to nudne, ale takie ¿ycie kap³añskie.
******************************************************
W niedziele w naszej parafii spowiada siê z regu³y w czasie Mszy ¶w. Natomiast pó³ godz. przed Msz± ¶w. w tygodniu tj. o godz. 7.30 i 17.30, ale przed pierwsz± Msz± 15 min. szybciej, czyli 6.15. W sobotê jest te¿ okazja do spowiedzi popo³udniu od godz. 17.00. Mo¿na by³o doczytaæ na stronie parafialnej. Tak± praktykê zastali¶my w nowej parafii. Dla nas spowied¼ ¶w. nie jest nudna, ks. Tomasz spowiada³ od godz. 10.00. My¶la³em, ¿e "starzy parafianie" wiedz± jaka jest niedzielna praktyka spowiedzi w naszej parafii :-D . Zawsze mo¿na by³o zapytaæ siê o te spowiadanie po Mszy ¶w., tym bardziej, ¿e rozmawiali¶my w zakrystii po nabo¿eñstwie. :lol:
Wiem, ¿e to niedzielne spowiadanie w czasie Eucharystii nie jest idealne, lepiej by³oby przed Msz± ¶w., ale praktyczniejsze za wzglêdu na du¿± ilo¶æ Mszy.
Mo¿e siê te¿ zdarzyæ taka sytuacja, ¿e bêdzie mniej kap³anów (np. choroba, pomoc w s±siedniej parafii itp.) wtedy bêdzie trzeba usi±¶æ do konfesjona³u przed Eucharysti±.
I jeszcze jedno. Scholi akurat nie trzeba instruowaæ, bo to s± bardzo dobrzy muzycy. Pojawi³ siê drobny problem techniczny z wy¶wietlaczem tekstu. Pozdr.
 
     
Andy 


Do³±czy³: 06 Kwi 2008
Posty: 139
Sk±d: Kêdzierzyn- Ko¼le
Wys³any: 2013-10-08, 09:46   

Ojcze mój! Oto trzymam przed sob± kartkê, wydawan± przez nasz± kancelariê parafialn± po "zamówieniu" Mszy ¶w. Czytam tam: "Zachêcamy do pe³nego uczestnictwa w Eucharystii. Sakrament Pokuty 30 min. przed Msz± ¶w, a w niedziele w trakcie Eucharystii [ ...]". Tak stoi. Tu zgoda. Problemat jest taki, ¿e spowied¼ podczas Mszy przeszkadza w uczestniczeniu w tej¿e. A ponadto, czy zawsze ksiê¿a w czasie owej Mszy spowiadaj± w niedziele? Nie bada³em tego dog³êbnie, nie wypowiadam siê kategorycznie. Jak rzek³em - chodzi o pewn± sta³a praktykê. Idê i wiem, ¿e siê wyspowiadam. Przyjmujê wyja¶nienia Ksiêdza Proboszcza Dobrodzieja.
A jak z wpisywaniem dzieciom - bierzmowañcom w indeksy? Wiem, ¿e Pasterz zabroni³, ale same ksi±¿eczki zawieraj± rubrykê "podpis ksiêdza". Dzieci bêd± przychodzi³y po wpisy, bo im na nich zale¿y i chc± byæ powa¿nie traktowane. Jak zatem bêdzie?
_________________
Andy
 
     
proboszcz

Do³±czy³: 01 Wrz 2013
Posty: 20
Wys³any: 2013-10-09, 09:16   

Spowied¼ w niedzielê w czasie nabo¿eñstwa na razie jest. :-) I raczej bêdzie. Piszê raczej, bo s± ró¿ne sytuacje losowe.
Je¶li chodzi o bierzmowañców, to oni wiedz± co robiæ z indeksami. Pozdr.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group